Prieteni Pescari

Locuri in care sa NU pescuim

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:34:18 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Locuri in care sa NU pescuim  (Citit de 11542 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
codrinescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi-vatra dornei

« : Luni 09 Aprilie 2012, 10:03:50 »

Considerind ca suntem ''prieteni pescari'' si tagma noastra e una speciala, m am gandit sa infiintez acest subiect nou, unde sa ne impartasim punctual tepele luate pe baltile tarii, in special acele cu taxa, unde hotia, jecmaneala si nesimtirea sunt la ele acasa, indiferent de sistemul de prindere a pestelui.

eu as incepe cu prima experientza neplacuta, de anul trecut, iulie 2011, balta Paradisul verde(sau baltile caci sunt 3).
adevarul , este un decor frumos, cazare, priveliste, liniste, dar....peste si pescuit nu mai este demult. Nu stiu ce modalitate este folosita pt a speria pestele, dar in cele doua zile in care am hranit broastele din balta mare, n am vazut pe nimeni scotind din apa decit plumbul ud... e drept, nici mare aglomeratie nu era in acel weekend pe balta, probabil se stia si eu unul am fost prost indrumat.
fir intins!
Memorat

''caci nu-i totuna leu sa mori, ori caine-nlantuit!!''
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 09 Aprilie 2012, 10:39:15 »

si eu  am  fost  pe  o  balta buna  care  stiu  ca  are  crap intre  4  si  11  kg si   caras  frumos totus  nu  am  prins  decat  ghibort .
apa inca   rece  ,vant    destul  de  urat  si  apa  curata  ca lacrima  in balta .
nu  pot   insa  sa  il  acuz  pe  patron  ca  nu  am prins ....stiu  ca balta  are  peste  .
sunt  si  zile  cand  iti  ei  ,,gherla ,, indiferent  ce  ai face.
Memorat
codrinescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 09 Aprilie 2012, 10:50:25 »

si eu  am  fost  pe  o  balta buna  care  stiu  ca  are  crap intre  4  si  11  kg si   caras  frumos totus  nu  am  prins  decat  ghibort .
apa inca   rece  ,vant    destul  de  urat  si  apa  curata  ca lacrima  in balta .
nu  pot   insa  sa  il  acuz  pe  patron  ca  nu  am prins ....stiu  ca balta  are  peste  .
sunt  si  zile  cand  iti  ei  ,,gherla ,, indiferent  ce  ai face.

da, eu ma refeream doar la acele locuri unde aflam si stim cu siguranta ca nu conditiile obiective sunt de vina...
normal ca ''gherla'' e parte din placerea pescuitului, dar de la ea pina la una ''fabricata'' mi se pare o cale lunga...si posibil de eliminat
Memorat

sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 10 Aprilie 2012, 11:34:28 »

pescarii au  inceput  sa  fie  mai  atenti   unde  merg   si ptr ce  dau  banul  in   ziua  de  azi.
baltile  care nu  corespund raman  imediat  fara pescari.
Ex. concret iazul   de le  Nistor care in  ultimii  ani  a ramas  fara  pescari  din cauza nesimtirii patronului.
Memorat
zahariadanny
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 20 Aprilie 2012, 12:50:16 »

a fost cineva la pescuit anul asta? si daca da, unde anume?
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Sâmbătă 21 Aprilie 2012, 19:58:17 »

nu te  astepta  la  raspuns  .......e  o  lene  pe  forumul  asta  de  numa   Trist
pana  in  prohibitie  pe  rau Suceava   
de  acu  pe  balti la  caras.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #6 : Luni 23 Aprilie 2012, 09:38:04 »

a fost cineva la pescuit anul asta? si daca da, unde anume?
daca tu postezi la...unde NU pescuim Risete cine crezi ca o sa-ti raspunda....
Memorat
tudor_mtp
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #7 : Joi 14 Iunie 2012, 09:21:15 »

In baltile in care nu prindeti peste proprietarii pot face doua lucruri:
- joc de nivel al apei pe timp de noapte
- furajare cu orz (orzul este digerat de crap in ~ 18 ore )
Memorat

Lasati apele curate!
codrinescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 19 Iunie 2012, 16:41:24 »

In baltile in care nu prindeti peste proprietarii pot face doua lucruri:
- joc de nivel al apei pe timp de noapte
- furajare cu orz (orzul este digerat de crap in ~ 18 ore )
si cum aflam asta, sau ce folos ca aflam dupa ce am platit ziua de pescuit;)
Memorat

Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi , Copou

« Răspunde #9 : Luni 25 Martie 2013, 21:55:31 »

exact joc de nivelu apei si mincare asta i nesimtire grasa corect numai ca trebuie sa formulezi alfel ca unii care pescuiesc numai pe statatoare se pot speria si e bn sa nu te duci in Weekend cu mult soare ca vin multi si atunci patronu...intervine in favoarea lui dc se pricepe Trebuie sa te duci lunea cind ploua garantat faci treaba...Fir intins!
Memorat

\\\\\\\"Cand esti convins ca iti place pescuitul , devii preocupat\\\\\\\"
adigeo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

Owner Fishing Tools

« Răspunde #10 : Luni 25 Martie 2013, 22:40:59 »

nu pescuiti pe totoesti. carasi morti langa mal. nici o trasatura o zi intreaga, desi am facut cam tot ce am putut. 3 oameni 2 bete de fiecare - nici macar un caras. bani pierduti. sa ii frec in nas. anul trecut am luat peste frumos acolo. probabil erau ultimii Smiley
Memorat

Fishing Tools - Revistă de pescuit sportiv
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 26 Martie 2013, 22:09:42 »

da ar cam trebui sa ne pregatim pt balti o perioada dar unde?UNDE gasim o statatoare buna si curata si eftina si cu peste si cu patron care stie sa faca comert?
Memorat

adigeo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

Owner Fishing Tools

« Răspunde #12 : Miercuri 27 Martie 2013, 10:06:54 »

rediu sau ezareni se pare ca vor duce greul anul asta Smiley
la rediu daca vrei drilluri si CR, la ezareni daca vrei peste acasa. eu la ezareni o sa incerc sa ma duc la urmatoarea populare zilele viitoare si o sa scriu un articol
Memorat

Fishing Tools - Revistă de pescuit sportiv
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 28 Martie 2013, 09:51:29 »

rediu sau ezareni se pare ca vor duce greul anul asta Smiley
la rediu daca vrei drilluri si CR, la ezareni daca vrei peste acasa. eu la ezareni o sa incerc sa ma duc la urmatoarea populare zilele viitoare si o sa scriu un articol
La rediu au intrat pe fir "marii campioni" si au facut o "belea" de regulament....nu ai voie cu cosulet...ca il ingite crapul, numai cu rod-pod , asa ca o sa fie greu de pescuit in alte stiluri decit 100% "crapareste" cu 200de kg de acareturi si bagaje.
Vad ca acum ca au rezolvat cu rediu se baga si la Ezareni ca sa strice treburile si acolo......astia sunt nebuni...au impresia ca daca pescuiesc la feeder sau match nu poti sa faci c&r sau ca daca ai prins un peste si vrei sa il eliberezi sigur nu mai are nici o sansa!!!!!!!! Shocked
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 28 Martie 2013, 13:04:50 »

Pentru Ezareni vreo doi bastinosi isi frecau palmele de fericire ca se baga peste,ca de plase ziceau ca se ocupa ei si in vreo doua saptamani rezolva ei cu popularea.Astept un raspuns sincer din partea propietarului pe tema bastinosilor,respectiv a riveranilor cu terenurile pana in balta,si a modului in care se va lua vreo masura de control a acestora,respectiv vreo sanctiune

Postat pe:: Joi 28 Martie 2013, 12:36:59

Nu cred ca la REDIU au intrat pe fir marii campioni,pentru ca regulamentul e facut de omul care a investit,iar scaparile si lucrurile ce nu convin lui"X" sau "Y" nu trebuie sa stirbeasca cu nimic MUNCA OMULUI DE ACOLO.Cui nu-i place poate merge sa pescuiasca la Ciurbesti-Dumbrava ca e moca.MOCCA.Aici la REDIU sau bagat niste BANI si sper ca nu va fi un nou Lates,unde an de an se cer bani de la membri pentru populare,adica sper ca pestele sa nu ia lectii de zbor ca cel de pe Lates.Nu sunt partizanul nimanui,dar REDIU nici n-a apucat sa scoata capul pe lista baltilor din tara asta si deja au aparut tot felul de meschinarii,tipic romanesc Suparat
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 28 Martie 2013, 14:08:59 »

Pentru Ezareni vreo doi bastinosi isi frecau palmele de fericire ca se baga peste,ca de plase ziceau ca se ocupa ei si in vreo doua saptamani rezolva ei cu popularea.Astept un raspuns sincer din partea propietarului pe tema bastinosilor,respectiv a riveranilor cu terenurile pana in balta,si a modului in care se va lua vreo masura de control a acestora,respectiv vreo sanctiune

Postat pe:: Joi 28 Martie 2013, 12:36:59

Nu cred ca la REDIU au intrat pe fir marii campioni,pentru ca regulamentul e facut de omul care a investit,iar scaparile si lucrurile ce nu convin lui"X" sau "Y" nu trebuie sa stirbeasca cu nimic MUNCA OMULUI DE ACOLO.Cui nu-i place poate merge sa pescuiasca la Ciurbesti-Dumbrava ca e moca.MOCCA.Aici la REDIU sau bagat niste BANI si sper ca nu va fi un nou Lates,unde an de an se cer bani de la membri pentru populare,adica sper ca pestele sa nu ia lectii de zbor ca cel de pe Lates.Nu sunt partizanul nimanui,dar REDIU nici n-a apucat sa scoata capul pe lista baltilor din tara asta si deja au aparut tot felul de meschinarii,tipic romanesc Suparat
Dar ce Luigi banii unuia care pescuieste la alt stil decit "crapareste" nu sunt buni?(cu respectarea regulilor baltii off course)
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 28 Martie 2013, 14:43:24 »

Ce denumire mai are balta Rediu? Stie cineva cv de balta de la podisu Baltati ceva?
Memorat

andyadrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Duminică 21 Aprilie 2013, 13:13:31 »

Am fost pe data de 19 aprilie 2013 la Podisu. Balta este goala in afara de cativa carasi si cativa chinezi. Crapul  a fost scos anul trecut in toamna. Am vz cu ochii mei,dar am zis sa mai incerc totusi,poate,poate. Mentionez ca am si verificat balta cu sonar din cele mai performante. asadar pierdere de timp si bani pt cei care vin din zone mai indepartate. Buna poate pt localnicii care se plictisesc si vor sa prinda cate un caras la 2,3 ore. Anul trecut intradevar avea balta peste, dar acum chiar nu recomand nimanui.
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Duminică 21 Aprilie 2013, 18:50:16 »

DA e clar si cu Podisu Andyadrian seriozitate maxima cind postam ceva !!! Eu merg pe mina ta la POdisu am prins anii trecuti bine dar minunea tine putin !!!
Memorat

Ionut M.
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 27 Mai 2013, 15:26:09 »

Subiect: Aroneanu
Dupa cum am mai scris si in alt topic, am fost sambata 25.05.2013 acolo, si nu am avut nici o trasatura.Am prins doar caras, dar destul de mic.
Dupa parerea mea cred ca era umblat la nivelul apei, pentru ca vreo 10-20cm de mal cu iarba era sub apa.
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 11:13:25
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.