Prieteni Pescari

BogdanS. : Prutul si Stanca Costesti

Luni 25 Septembrie 2017, 02:08:04 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: BogdanS. : Prutul si Stanca Costesti  (Citit de 6624 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Joi 12 Aprilie 2012, 19:09:36 »

de la: BogdanS.
data: 12 aprilie 2012, 13:30
subiect: Prutul si Stanca Costesti

Buna ziua,
Sint pescar sportiv din Botosani si am o problema.

Cum sta situatia:
pe cursul raului Prut, atat pe frontiera cu Moldova cat si pe frontiera cu Ucraina, functioneaza un Regulament de pescuit sportiv stabilit printr-un Acord intre Ro si Md. Acest acord prevede printre altele, pescuitul numai de pe mal, numai pe timpul zilei si doar cu doua lansete (reguli  care erau prevazute in L 192/2001, in vigoare la acea vreme, actualmente abrogata). Totodata Acordul permite pescuitul industrial pe Barajul de la Stanca-Costesti si doar cine n-a fost acolo niciodata nu poate realiza dezastrul ecologic care-l fac asa zisii pescari comerciali.

Ce propun eu :
Acest acord expira in 2013. In grupul de lucru care a semnat acordul in 2003, ori pescarii sportivi n-au fost reprezentati deloc, ori au fost reprezentati prost. In 2013, sigur se va constitui un alt grup de lucru si se va renegocia acest acord. In acest grup de lucru cred ca trebuie sa fim reprezentati si noi, in asa fel incat sa putem salva ce mai e de salvat prin oprirea pescuitului comercial si sa intram in normalitate cu regulile de pescuit sportiv (pescuit noaptea, din barca, cu 4 lansete). Singurele asociatii de pescari sportivi care stiu sa aiba interese in zona Prutului sint Prieteni Pescari si AGVPS. Trebuie neaparat sa avem reprezentanti seriosi in acest grup de lucru. V-am contactat pe ambii.
Va multumesc.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1 : Joi 12 Aprilie 2012, 22:16:46 »

cred ca la un pescuit sportiv 2 lansete sunt prea suficiente  Police
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 12 Aprilie 2012, 22:35:06 »

cand vizezi doar o singura specie, da, dar cand vrei sa dai si la crap, cteno, somn , salau , ideal e sa-ti se permita cu 4 lansete Smiley
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Vineri 13 Aprilie 2012, 00:23:57 »

cand vizezi doar o singura specie, da, dar cand vrei sa dai si la crap, cteno, somn , salau , ideal e sa-ti se permita cu 4 lansete Smiley
cind vizezi atitea specii sigur faci performanta la toate Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 13 Aprilie 2012, 10:43:01 »

Iti maresti sansele, daca crapul nu mananca , posibil sa ''pacalesti'' somnul sau salaul, poate e gresit, dar Prutul e departe de noi si nu ne putem permite sa mergem de 3 ori pe saptamana, ca altii Trist si cand vii de 5-6 ori pe an, vrei sa impusti mai multi iepuri......... Bere
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #5 : Vineri 13 Aprilie 2012, 10:49:19 »

Lasa ca e bine cum zice legea...ca toti fomistii vin cu un brat de lansete si iau toti baboii, ca deh, vin de cateva ori pe an, si nu mananca crapul...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
siluru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 13 Aprilie 2012, 12:20:07 »

V-ati cramponat pe numarul de lansete...de restul propunerii ce ziceti?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 13 Aprilie 2012, 23:29:08 »

botosaniul zice bine......,dar in necunostinta de cauza! Risete
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #8 : Sâmbătă 14 Aprilie 2012, 10:22:34 »

Ma mir ca nu s-a discutat inca in acest topic despre braconajul salbatic ce se face in lacul de linistire.Acu vreo 25 de ani densitatea si varietatea speciilor de aici sfida imaginatia.An de an setcarii si japcarii parjolesc totul ,fara mila.Alaturi de asa zisii pescari "sportivi "care vin si stau cu lunile cat e sezonul de lung si trimit peste acasa la vanzare.
 Am sa va povestesc ceva care ar trebui sa ne puna pe ganduri:un amic din Bistrita participa pe la toate concursurile de tenis din zona noastra deoarece il aduce un vecin,pescar de scobar,care si-a mutat locul de pescuit pe Suceava.Respectivii pescuiesc aici deoarece in zona lor scobarul a fost exterminat.Bineinteles ca nu practica c&r,au o mentalite absolut primitiva,devin chiar nervosi cand aduci vorba despre asa ceva,doar trebuie sa-si scoata benzina
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Sâmbătă 14 Aprilie 2012, 18:47:44 »

Sunt cei ce pescuiesc pe la Luncusoara, pe Suceava, mereu is acolo, dar fie vorba intre noi Catalin, acel peste e destul de cacainizat si pute ,la fel ca cel de la cacaina, doar se hraneste cu aceleasi alge ,acesti oameni probabil le place sa pescuiasca si-si otravesc alti semeni, vanzandu-le peste prins aici................ Trist
Memorat
siluru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 19 Aprilie 2012, 05:38:45 »

Mi se pare ca acest topic a fost deschis pentru a vedea ce e de facut pentru a fi reprezentati si a avea un cuvant de spus la renegocierea Acordului romano-moldovean. Cred ca este normal si de bun simt ca pescarii sportivi sa aiba un cuvant de spus la creerea unui regulament de pescuit. Conditiile de pescuit sportiv care se aplica pe teritoriul Romaniei mi se par decente, referitor la nr de lansete, la cantitatea de peste retinuta, la folosirea barcilor etc.. Ei bine sint de acord ca aceste conditii sa se aplice si pe Prut, pe langa faptul ca sint impotriva pescuitului comercial pe o apa naturala unde echilibrul biologic sa reface si se mentine in mod natural. Pentru asta cred c-ar trebui sa facem o adresa catre ANPA si Guvern (probabil Min. Mediului) prin care sa ne manifestam dorinta de a fi invitati la masa negocierilor in momentul in care se vor stabili regulile jocului pentru urmatorii ani. La fel, cred ca daca vom divaga de la subiect si vom incepe interminabile discutii despre jepcari si braconieri, despre peste vandut, despre politia de frontiera si jandarmi etc etc (cred ca sint destule topicuri care va dau  posibilitatea sa faceti asta)...vom arunca adevarata problema in derizoriu si nu vom rezolva nimic.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 17 Septembrie 2017, 17:27:34
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.