Prieteni Pescari

lanseta pt. salau

Marți 12 Decembrie 2017, 23:57:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: lanseta pt. salau  (Citit de 34147 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ViorelM
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Joi 01 Martie 2007, 11:05:04 »

Am o mare problema si anume nu reusesc sa imi procur o lanseta de salau la pecuitul cu twistere de pe mal. Am facut comanda de pe net la doua lansete si anume Shimano Technium SI Bestmaster dar nu imi plac deloc. Caut de fapt un bat sa fie de vreo 3,30 sau 3,60 sa fie cu actiune de virf cit mai rigid ca sa pot simti orice vibratie cit de fina si eventual cit mai subtire sau daca nu exista asa ceva recomandati-mi va rog un bat cu care sinte-ti voi multumiti. Sau care sint cele mai bine cotate lansete pt. acest stil. Multumesc anticipat.
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Joi 01 Martie 2007, 12:19:09 »

mi se pare cam lung 3,3-3,6m. parerea mea e ca 2,7 de pe mal este suficient. deja peste lungimea asta cred ca apar 2 probleme:
  1. se pierde mult din sensibilitate spre varf, si lunga si rigida si sensibila...hmmm,cam greu;
  2. din ce stiu nu toti producatorii consacrati realizeaza lansete specializate pt. jigging de pe mal. am auzit de multi pescariu relativ nemultumiti de aceasta gama.poate ar trebui sa mai cauti pe net. 

uite, daca ar fi sa-mi iau eu una: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

modelul de 9 picioare, actiune medium fast, putere MH (1/2-2 oz) mie mi se pare buna pt. ce-ti doresti tu. si e o lanseta destul de laudata.
  poate sa ajunga pana la 80 coco in romania.

sau poate un FE II.  Roll Eyes care au zic ca sunt taricele, din pacate modelele mai lungi nu am auzit sa fi fost testate de careva.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
ViorelM
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 01 Martie 2007, 15:47:33 »

Sincer sa va spun sint "Macaua" la spinning dar imi place sa pescuiesc la salau. Cred si eu ca vreau cam mult si anume lunga, rigida si subtire si sint dispus la compromisuri (mai scurtam), dar MH este cumva Medium High si cred ca este prea mare pt. jig-uri de maxim 10-12 gr. sau gresesc? Roll Eyes
Memorat
ViorelM
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Joi 01 Martie 2007, 15:50:37 »

Am uitat sa spun mulineta este Shimano Twin Power 2500. Se potrivesc?
Memorat
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #4 : Joi 01 Martie 2007, 15:59:29 »

Eu deocamdata pentru salau folosesc lanseta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] lungimea 2,70 m, achizitionata in primele zile ale acestui an.

Eu unul spun ca isi face treaba ... pretul e OK (pentru buzunarul meu) iar marca nu ma deranjeaza.
In mod cert nu e cea mai bine cotata lanseta pentru acest stil de pescuit ... insa s-ar parea ca salailor nu prea le pasa de asta.
Sint multumit cu ea ... insa asta nu prea mai conteaza acum deoarece prea curind nu voi mai avea bani de alta.

Mai adaug ca am "imperecheat-o"cu mulineta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] , merge si asta acceptabil, insa aici mai am de investit.

Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 01 Martie 2007, 16:07:37 »

MH este cumva Medium High si cred ca este prea mare pt. jig-uri de maxim 10-12 gr. sau gresesc? Roll Eyes

MH este Medium Heavy si anume puterea de lansare a lansteie..si cred ca se incadreaza intre 10-30 g.
O lanseta f buna de jigging pe piata noastra e Gipo Flexus, extrafast, blanc IM 10..etc.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #6 : Joi 01 Martie 2007, 16:17:46 »

MH este cumva Medium High si cred ca este prea mare pt. jig-uri de maxim 10-12 gr. sau gresesc? Roll Eyes

MH este Medium Heavy si anume puterea de lansare a lansteie..si cred ca se incadreaza intre 10-30 g.
O lanseta f buna de jigging pe piata noastra e Gipo Flexus, extrafast, blanc IM 10..etc.

legat de puterea lansetei 1 oz~=28 grame
  tourney trail.ul ala e una speciala, americanii o incadreaza la Steelhead.  oficial arunca intre 1/2 si 2 oz, adica aproximativ 14-56grame. so, e cam "grea" pt. jiguri usoare. exista varianta medium insa cu 3/8-3/4 oz.

Memorat

mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 06 Aprilie 2007, 18:49:52 »

Baieti,vin si eu cu o rugaminte..am in USA un var care vrea sa ma cadoriseasca cu ceva scule;am vzt pe Cabela's modelul "european zander/walleye, de 9'..lure weight 1/16-3/8..eu nu prea le am cu engleza si unitatile lor de masura,o fi ceva de capul ei? Cum?
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 06 Aprilie 2007, 21:06:51 »

Mike, eu is paralel cu salul dar am sa incerc sa-ti dau un hint.  Rinjet
Vei primi 'nspe mii de sfaturi.
Indiferent ce scrie pe site-ul productorului lansetei, ca e Medium, Medium-Fast, Fast sau X-Fast(, etc.) uita-te la cele care au marja de aruncare foarte apropiata intre minim si maxim.
Apoi, daca vrei special pentru salau nu conteaza actiunea (astia incepatori nu confundati cu Cast Weight) mai impotanta e sensibilitatea.
Si ca sa inchei (cu ceva care sa-mi ridice tot bajetii in cap): un bolo bine aleasa da clasa la multe lansete de spin cumparate pe multe sute de $, si au si sensibilitate mai buna (vei ca sunt si de 3 m).

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #9 : Sâmbătă 07 Aprilie 2007, 12:54:44 »

Mike, eu is paralel cu salul dar am sa incerc sa-ti dau un hint.  Rinjet
Vei primi 'nspe mii de sfaturi.
Indiferent ce scrie pe site-ul productorului lansetei, ca e Medium, Medium-Fast, Fast sau X-Fast(, etc.) uita-te la cele care au marja de aruncare foarte apropiata intre minim si maxim.
Apoi, daca vrei special pentru salau nu conteaza actiunea (astia incepatori nu confundati cu Cast Weight) mai impotanta e sensibilitatea.
  aici te contrazic. parerea mea este ca la salau (nici eu nu sunt expert Smiley) conteaza extrem de mult actiunea. viteza de intepare este esentiala, se stie ca dintosii sunt foaaarte mofturosi uneori. normal ca sensibilitatea blancului este de asemeni importanta, de asemeni si firul folosit(elongatie minima).
Si ca sa inchei (cu ceva care sa-mi ridice tot bajetii in cap): un bolo bine aleasa da clasa la multe lansete de spin cumparate pe multe sute de $, si au si sensibilitate mai buna (vei ca sunt si de 3 m).
Abia astept sa te vad cu bolo la salai... Wink
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Sâmbătă 07 Aprilie 2007, 18:13:16 »

aici te contrazic. parerea mea este ca la salau (nici eu nu sunt expert Smiley) conteaza extrem de mult actiunea. viteza de intepare este esentiala,...
Nu ma contrazici.  Smiley
Din ce stiu, cu cit un blank e mai rigid cu atit intervalul greutatii optime de aruncare (CW) e mai mic.
Unde vreau sa ajung e ceva de genul: daca pe site-ul unui producator imi scrie ca o lanseta e X-Fast si are CW de 10-40g nu as lua-o de buna; se schimba situatia pentru un CW de 10-25g.

Apoi, avantaje la un bolo de 3m:
- e din 3 tronsoane -> usor de transportat;
- sunt foarte usoare: cum iti suna 195g la 7m ?  (e adevarat ca alea sunt de top);
- sensibilitatea foarte buna -> stii foarte bine ce se intimpla la capatul celalalt chiar si cind folosesti mono;
- se echilibreaza bine cu mulinete mici;
- pret scazut: 80 - 150 RON;
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #11 : Sâmbătă 07 Aprilie 2007, 19:06:23 »

sunt niste poze pe rapitori cu niste salai de siret luati cu bolo
important la salau:
1 sensibilitatea blancului
2 actiunea lansetei(f sau xf)
ambele coroborate cu un fir cu elongatie minima si vizibilitate maxima(mi-am luato cu vizibilitatea de nu m-am vazut)
elementul principal este pescarul cu o mina foarte fina si un ochi foarte ager.recomand pt a exersa aceste doua calitati meserii ca :medic,bijutier, ceasornicar,etc
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #12 : Luni 09 Aprilie 2007, 12:24:30 »

sunt niste poze pe rapitori cu niste salai de siret luati cu bolo
important la salau:
1 sensibilitatea blancului
2 actiunea lansetei(f sau xf)
ambele coroborate cu un fir cu elongatie minima si vizibilitate maxima(mi-am luato cu vizibilitatea de nu m-am vazut)
elementul principal este pescarul cu o mina foarte fina si un ochi foarte ager.recomand pt a exersa aceste doua calitati meserii ca :medic,bijutier, ceasornicar,etc[/u]

as completa: hot de buzunare =))aia au manute fiiine de tot!
  apropos de fire vizibile, am tot vazut pescari care dau "la fir" dupa salai, cu high vision lines. mie personal ar trebui sa-mi si demonstreze cineva lucrul asta, inca nu l-am invatat cum trebuie. Cum?
Memorat

Jonin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 10 Aprilie 2007, 20:30:16 »

Eu am prins cei mai multi salai cu cele mai proaste scule posibile.
La Dunare se da la spinning cu bete intre 3 si 4,2m.
In momentul cand te obisnuiesti cu batul,mulineta si naluca ai sa simti orice atac,indiferent ce marca sunt sculele.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #14 : Marți 10 Aprilie 2007, 21:33:42 »

Nu e chiar asa.Eu am inceput sa pescuiesc la salau cu un bat "no name",dar era mult salau in zona,daca as fi avut "scule" mai performante as fi putut selecta peste mai frumos,l-as fi cautat mai bine.Daca pe dunare aveai un bat+mulineta+fir+naluci potrivite,probabil ai fi avut rezultate mult mai bune decat ceilalti.Eu la mine observ o diferenta intre "scule" mai ales cand salaul e mofturos,atunci nu mai prinde toata lumea,atunci conteaza "scula" si mana.(Nu va ganditi la prostii Rinjet)Cand este multa marfa diferentele sunt poate la calitate(bucati mai mari).
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #15 : Marți 10 Aprilie 2007, 21:42:32 »

inseamna ca masterpikeul meu a fost de trei ori mai bun ca sproul tau in ziua cind m-ai snopit Cum? Shocked
« Ultima modificare: Marți 10 Aprilie 2007, 21:48:53 de către oby 1 » Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #16 : Marți 10 Aprilie 2007, 21:45:52 »

doc, avind in vedere ca invatam permanent (cel putin asa sper) pune la socoteala si experienta pe ca (n)-o aveai la momentul cand dadeai cu alunu'. Risete Wink

...salaul e mofturos,atunci nu mai prinde toata lumea,atunci conteaza "scula" si mana.(Nu va ganditi la prostii Rinjet)Cand este multa marfa diferentele sunt poate la calitate(bucati mai mari).
   deci e chestie de mana clar. ia spune, doc: cum te "antrenezi"? Police Risete
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #17 : Miercuri 11 Aprilie 2007, 15:52:09 »

Fa si tu o invitatie cand nu e Ina acasa si iti arat,ca vad ca esti interesat. Risete
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #18 : Joi 10 Mai 2007, 11:23:19 »

Fa si tu o invitatie cand nu e Ina acasa si iti arat,ca vad ca esti interesat. Risete

ne.......ule! Police numai la golanii iti sta mintea...adica headul.
   hai..gata cu offtopicele ca ne luam bataitza!

Postat pe:: 11-04-2007, 16:36:29

care ati pus mana pe un XML? ma intereseaza in mod deosebit modelul [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

XCLS705-2    7'    8 - 20    3/8 to 1    2    MH    2.5"    7.5"    N, C, B, W
Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 14 Februarie 2011, 21:25:20 »

care ati pus mana pe un XML? ma intereseaza in mod deosebit modelul [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

XCLS705-2    7'    8 - 20    3/8 to 1    2    MH    2.5"    7.5"    N, C, B, W

Pana la urma tot la XML-ul asta ai ramas?  Undecided

Ma uit si eu dupa o lanseta de salau, nu ca as cumpara-o acum, dar asa, ca idee.
Un 2.4 m (sau ceva intre 2.33 si 2.6 m) actiune extra-fast, putere de aruncare in jur de 5 - 20 grame (maxim 28). Cam astea ar fi punctele principale de interes.
Ceva idei?
Multumesc!
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 05 Decembrie 2017, 03:29:02
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.