Prieteni Pescari

Momeala pentru crap

Marți 12 Decembrie 2017, 23:56:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Momeala pentru crap  (Citit de 10293 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
D.Viorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Joi 26 Aprilie 2012, 16:45:14 »

Crapii sunt omnivori si au preferinte alimentare in functie de sezon. De la aceasta regula face exceptie Amurul, acesta avand predilectie pentru hrana de natura vegetala. Tot in categoria exceptiilor mai fac parte Fitofagul si Novacul (crapi chinezesti) care consuma numai plancton de natura vegetala respectiv animala, acestia neputand fi capturati prin mijloace specifice pescuitului sportiv decat in mod accidental - motiv pentru care nu vom insista prea mult asupra lor.
Aciditatea apei poate fi masurata cu reactivi sau se poate estima "la ochi": o apa cu alge pline de cochilii de scoici si melcisori este in general calcaroasa, unde crapii cresc repede si unde intalnim exemplare mari. Aici ne vom feri sa utilizam nade acide. Din contra, in cazul unei ape cu PH sub pragul lui 7, pescuitul este mult mai usor de practicat, fiind mai putina hrana. In acest caz crapii raspund mai usor la nadele imbogatite cu aminoacizi, ulei de peste, faina animala (de oase), vitamine. Repet, in apele bogate in hrana, aceasta nada acida nu prezinta interes deosebit pentru crap. Am facut un experiment in cateva randuri: intr-o balta cu apa cu PH ridicat, am pescuit in conditii identice cu un bulete acid si unul simplu. Scorul de 4/9 in favoarea buletelui simplu a demonstrat teoria PH-ului. Cu ani in urma un pescar mai in varsta a pescuit langa mine folosind ca nada mamaliga ramasa de la masa. Eu aveam mamaliga speciala, indulcita, colorata si aromata. Numai ca mamaliga mea mi-a adus un crap de 1 kg pe cand vecinului, om simplu de tara, i-a adus 3 bucati la 3-8kg/buc.
Mult Noroc norac si  Fir intins
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1 : Luni 04 Iunie 2012, 17:35:07 »

Am auzit ca merge bine carnea din conserve pt. pisici , respectiv cele cu peste....doar am auzit , dar abia astept sa incerc...
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 05 Iunie 2012, 08:24:23 »

La Prut se prinde frecvent chinezesc la mamaliga sau pufuleti  si cteno la viermi, asa ca orice explicatie, nu are o ....explicatie Risete
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 04 Septembrie 2012, 16:07:19 »

Salutari! M-am hotarat sa fac niste porumb pt. crap in special de pe Dunare si de pe canale. Am pus la inmuiat cam 1 kg  de porumb in apa la soare , dupa 48 h l-am pus in borcane de 400g. si l-am lasat intr-un loc racoros , la unele borcane am mai adaugat arome gen: miere cu tuica, vanilie , usturoi.
Ar mai trebui sa fierb borcanele?
P.S  capacele deja is umflate , mie sa nu explodeze....
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Marți 04 Septembrie 2012, 16:21:51 »

P.S  capacele deja is umflate , mie sa nu explodeze....
Se umfla pentru ca inca fermenteaza. Daca nu le tratezi termic cred in final fermenteaza complet si gata.
Vezi daca te ajuta articolul de aici:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #5 : Marți 04 Septembrie 2012, 16:38:16 »

Salutari! M-am hotarat sa fac niste porumb pt. crap in special de pe Dunare si de pe canale. Am pus la inmuiat cam 1 kg  de porumb in apa la soare , dupa 48 h l-am pus in borcane de 400g. si l-am lasat intr-un loc racoros , la unele borcane am mai adaugat arome gen: miere cu tuica, vanilie , usturoi.
Ar mai trebui sa fierb borcanele?
P.S  capacele deja is umflate , mie sa nu explodeze....
poți să le pui la cazanul cu rachiu.
rețetă: 5kg grăunțe uscate, 2 kg zahăr și apă cât să le cuprindă. le lași la soare într-o găleată și verifici când încep să fermenteze. când vezi spumă adaugi 200-300 ml de alcool etilic. și gata le ai tot timpul pregătite de luptă. fără capsulare și orice alte bătăi de cap.nu uita să amesteci zahărul astfel încât să fie topit. e o nadă super la ten! Wink
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Marți 04 Septembrie 2012, 18:02:47 »

Multumesc mult Lucian. Deci boabele facute acum nu mai sunt de folos , nu?

P.s. Astept sa vad daca explodeaza vre-un borcan...
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Sâmbătă 08 Septembrie 2012, 11:00:37 »

Daca ai gaini.... Risete, numai sa nu le imbeti! sugubat
Memorat
sandru.ion
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 29 Octombrie 2012, 11:30:27 »

Deci, care sunt momelile preferate pt crap?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] , [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] , [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 04 Decembrie 2017, 22:16:50
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.