Prieteni Pescari

Montura Drachkovitch

Vineri 21 Septembrie 2018, 10:46:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Montura Drachkovitch  (Citit de 16266 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Vineri 02 Martie 2007, 10:54:52 »

Acelasi text l-am postat si pe un forumul Revistei lu' Peste ( [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]) dar cred ca e bine sa ramina si aici.

Montura este de origine franceza (Drachkovitch fiind francez). Cei ce receptioneaza Chasse & Peche pot sa-l vada pe Drachkovitch in citeva reportaje prezentindu-si propria montura si cum se foloseste.
De asemenea, va recomand sa luati detalii despre montura de pe site-uri sau din publicatii franceze.

Montura se foloseste atit cu pestisor natural cit si artificial (shad).

Prin magazine am vazut citeva (asa zise) "monturi Drachkovitch". Ce pot sa spun e ca nu au "nici o treaba" cu montura Drachkovitch.

Montura Drachkovitch realizata corect (asa cum a fost gindita) are trei caracteristici:
- plumbul este sferic (sau aproape sferic - turtit lateral) si pus excentric astfel incit pestisorul sa stea in pozitia sa naturala in apa.
- plumblul si suportul pe care este fixat au libertate de miscare, se misca independent de restul astfel incit pestisorul sa poate fi jucat cit mai natural;
- legaturile intre triple si inel sunt ajustabile ca lungime astfel incit se pot regla in functie de dimensiunea pestelui.
Ajustarea se face in doua moduri:
- cu ajutorul unor noduri existente pe legaturile dintre triple si inel: se fixeaza tripla, se trage usor de legatura triplei pina unul dintre nodurile existente ajunge in dreptul ochiului pestelui, unde se fixeaza cu sirma de cupru.
- lungimea legaturii se ajusteaza invirtind legatura printre bratele triplei si apoi se fixeaza cu ajutorul unui varnis care se trage pe tripla.

Deci, cea mai buna montura e cea facuta de tine.
Singura problema e sa gasesti plumbi despicati de greutate mai mare (de la 8g in sus).

Cind este folosita "pestisorul" va fi jucat in mod diferit in functie de specia tinta. A nu se uita ca aceasta montura a fost gindita avind in vedere trei specii: salau, somn si stiuca.
Trebuie retinut de asemenea ca montura Drachkovitch nu va lucra cu orice lanseta.

Va las pe voi sa descoperiti ce tip de lanseta este necesara pentru acest stil de pescuit.
 Tongue
« Ultima modificare: Miercuri 14 Martie 2012, 14:58:43 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 02 Martie 2007, 17:09:23 »

Montura a fost prezentata,mai demult,in"pescar modern",apoi au aparut in magazinele Gipo,monturi facute.Ancorele erau legate cu Kevlar,se putea ajusta lungimea fc-tie de marimea baboiului folosit.In fata am pus struna tot de kevlar,ancora finala se inteapa inspre coada,astfel incat se indoaie putin,la recuperare are o miscare falfaita,f.atractiva.Am scos din apatie stiucile de multe ori cu aceasta montura,cand era plina balta de plute puse la "viu",si era liniste totala.Stiuca ataca fulgerator,si se inteapa ori de unde musca,datorita celor 2 ancore.Singurul impediment sunt agatatorile,stepii,cracile de pe fund,din care n-am reusit sa mai recuperez monturile.Poate,pentru cei cu maini indemanatice,care se hotarasc sa le faca housemade,ar fi bune ancore mai moi,care ar ceda la o tractiune mai serioasa,din agatatura.
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #2 : Vineri 15 August 2008, 00:34:08 »

num palce montura  Risete cand ma gandesc vad un peste cu sarme prin cap   Risete

Postat pe:: 24-07-2008, 20:37:35

o sa ma abat unpic de la subiec ca sa nu ramana subiectu de izbeliste  Tongue

mai frati pescari care pescuiti cu monturi la monturi in fine

la unle monturi este specificat ceva de genu fir de par fir de par  explicatim si mie cei firu asta de par defapt  Cum? Bere
Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #3 : Joi 01 Ianuarie 2009, 17:23:04 »

"firul de par" se foloseste la crap....adica se leaga un fir mai subtire si se lasa mai lung in prelungirea carligului dar nu cu mult...pe le se pune boilesu...in acest mod carligul este liber si iti ofera o mai multa eficienta la intepare plus k prin unle boliesuri nu poti trece carligu fara sa le spargi

si montura aia...Drachkovitch este foarte eficienta la stiuca...de multe ori mia salvat partida cand nu se uita la table, jerk-uri, gume, si chiar voblere Wink
Memorat

C&R
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #4 : Joi 01 Ianuarie 2009, 17:37:34 »

Wink deja stiam cei firu de par si l-am si  folosit daca te uitai la sectiunea monturi mi s-a raspuns cu mult timp in urma
« Ultima modificare: Joi 01 Ianuarie 2009, 17:39:45 de către Ovi_666 » Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 09 Februarie 2009, 05:54:03 »

iote ceva asemanator... la astea aici in Renolandia le zice " Raksi " si sint de multe feluri

mie imi plac cum merg astea cu barbeta si lestate... se da de obicei la trena cu ele si merg puse si doo pe aceiais linie cu conditia ca aia de sus sa fie nelestata ( unele au posibilitatea de se da plumbul jos ) si din cite le lauda ei... ca io nu am dat cu de astea.... deci vorbesc din auzite...  cica se prind mai multi si mai mari... deh... nik artificial nu se poate compara cu pestele natural ca aspect si miros...
lansat cica pestele nu rezista prea multe lansari... in rest merge...

uitati aici un iexemplu ... [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] dati click pe in josul paginii unde scrie  " Tästä linkistä voit katsoa videon "
« Ultima modificare: Luni 09 Februarie 2009, 05:58:07 de către dumitru » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #6 : Luni 09 Februarie 2009, 10:40:45 »

nu-mi place montura asta drakovici pt ca nu-i pot pune barbeta la pestisor  Rinjet
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 09 Februarie 2009, 10:52:19 »

Radule astea finlandeze au barbeta !
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.04 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 15 Septembrie 2018, 22:55:31
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.