Prieteni Pescari

George A.L. : Sesizare catre ANPC privitor la intarzierea eliberarii permiselor

Miercuri 13 Decembrie 2017, 17:01:10 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: George A.L. : Sesizare catre ANPC privitor la intarzierea eliberarii permiselor  (Citit de 10386 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Vineri 22 Iunie 2012, 21:19:56 »

de la: George A.L.
către: reclamatii.iasi()opc.ro, anpa()anpa.ro, anpamoldova()anpa.ro, reclamatii.bucuresti()opc.ro, reclamatii.galati()opc.ro, PrieteniPescari()gmail.com
data: 22 iunie 2012, 17:23
subiect: Sesizare catre ANPC privitor la intarzierea eliberarii permiselor de pescuit sportiv pentru anul 2012 de catre ANPA

Buna ziua.

Prin prezentul email doresc sa fac o sesizare privitoare la intarzierea eliberarii permiselor de pescuit sportiv de catre ANPA (AGENTIA NATIONALA PENTRU PESCUIT SI ACVACULTURA) pentru anul 2012.

Mentionez ca am achitat taxa  pentru respectivul permis catre ASOCIATIA PRIETENI PESCARI din IASI in data de 2 aprilie 2012, taxa fiind in valoare de 90 RON/an.

ANPA a inceput eliberarea permiselor de pescuit incepand cu data de 20 aprilie 2012, conform anuntului publicat pe site-ul lor, [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Astazi am incercat sa dau de urma permisului meu, asadar am sunat la Galati la ANPA MOLDOVA, la nr. tel. 07xxxxxxxxxx, unde un domn amabil mi-a spus ca cererea mea pentru permis de pescuit a ajuns la ANPA GALATI in data de 22 iunie 2012, desi eu am depus-o pe 2 aprilie 2012 la IASI. Mi se pare un interval de timp exagerat de mare, avand in vedere ca in primavara mii de oameni depun cererile pentru aceste permise iar aceste cereri se centralizeaza la intervale de timp mai mari de o luna si jumatate. Domnul de la Galati mi-a spus ca permisul meu ar trebui sa se printeze la Bucuresti in urmatoarele sapatamani. Avand in vedere ca incepand cu acest an ANPA elibereaza permise de pescuit personalizate (carduri), sunt sigur ca vor fi destule saptamani.

Avand in vedere ca in lege nu exista (cel putin nu stiu eu si nici multi alti oameni mai documentati ca mine) stabilit un interval de timp de la intocmirea cererii in care ANPA trebuie sa elibereze permisele respective, inseamna ca noi platim pe un an intreg ca sa putem pescui mai putin de jumatate.

Va asigur ca in situatia mea mai sunt cel putin zeci (daca nu, chiar sute) de pescari ieseni si probabil problema se intampla peste tot in Romania.

PS: Am trimis acest mail la mai multe contacte din urmatoarele motive: ANPA MOLDOVA are sediul in GALATI, filiala regionala a ANPA cu sediul in BUCURESTI. ASOCIATIA PRIETENI PESCARI are sediul in IASI. Nu stiu exact cui trebuia sa il trimit.

Pentru neclaritati sau informatii suplimentare, rog email sau telefon.

Atasamente: documente din data de 2 aprilie 2012 care atesta cererea mea de permis si dovada platii taxei de 90 RON.

Cu stima,

George A. L.
Tel: 07xxxxxxxxx
Email: adrian@xxxxxxxxx
« Ultima modificare: Vineri 22 Iunie 2012, 21:22:41 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Sâmbătă 23 Iunie 2012, 23:09:51 »

wowww....  e pe bune?!
Memorat
adi89i
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 24 Iunie 2012, 06:59:30 »

Buna ziua!Sunt nou pe forum si as' vrea si eu sa stiu,daca ma duc acuma sa-mi fac permisul,cam in cat timp il primesc,vreau si eu sa merg la prut si nu am cum,sau doar cu chitanta,se poate?O zi buna!
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 25 Iunie 2012, 08:06:01 »

wowww....  e pe bune?!

Da.
Mesajul a venit pe data mentionata avind ca si destinatari cei ce sunt mentionati.
De asemenea mesajul contine datele de contact in clar precum si o copie dupa chitanta; date pe care, din motive evidente, nu le postez public.
Oricum, cei a caror mesaje au fost facute publice au primit raspuns cu link-ul unde a fost publicat mesajul lor. De asemenea mesajele sunt redirectionate catre cei pot da un raspuns.

Buna ziua!Sunt nou pe forum si as' vrea si eu sa stiu,daca ma duc acuma sa-mi fac permisul,cam in cat timp il primesc,vreau si eu sa merg la prut si nu am cum,sau doar cu chitanta,se poate?O zi buna!
In ce priveste permisul ANPA nu-ti poate spune nimeni cind ti-ar veni. Sunt destui care l-au facut prin primavara si nu l-au primit nici acum (vezi mesajul initial al topicului).
In ce priveste Prutul: avind in vedere cele de mai sus stiu doar ca a fost o discutie la PF sa dea vize celor care au permise pe 2011 si chitanta pentru permisul pe 2012. Nu stiu care a fost rezultatul final.
« Ultima modificare: Luni 25 Iunie 2012, 08:13:11 de către Teodor » Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 25 Iunie 2012, 08:37:42 »

ceva nu e in regula ,pe 21 mai am trimis permisele pot sa o dovedesc cu chitanta de la trezorerie si mail-ul trimis anpa Galati,astazi trimit seria pentru luna iunie.......ce e ciudat ca anumite asociatii primesc permise dupa 18 zile(verificate de mine)noi mai greu
Memorat
adi89i
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 25 Iunie 2012, 09:25:21 »

Aaa,si pot spune ca mai am o problema(nu stiu cum sa procedez):mi-am facut anul trecut in ianuarie permis la prieteni pescari,la baiatul din Falticeni(de la intrare in bazar),dar am primit doar carnetul de membru si am tot fost pe la el tot anul si tot spunea ca nu le-a primit...,am fost si in Iasi la Colt Alb saintreb daca il pot ridica de la ei si baietii de acolo(f. de treaba),mi-au dat un nr. de telefon de la suceava(nu mai stiu cum il cheama pe domnul de la suceava,parca Gabi???),si eu nici acuma nu am permisul,doar carnetul de membru.Anul asta trebuie sa achit taxa ca "membru in devenire" sau ca "membru existent"?va multumesc pt raspunsuri.O zi buna tuturor si fire intinse(celor care au posibilitatea de a merge la peste) Fir intins
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 25 Iunie 2012, 09:42:11 »

ai chitanta de anul trecut? daca da, nu mai figurezi ca membru nou
Memorat
adi89i
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 25 Iunie 2012, 09:51:22 »

ok,merci mult de raspus,dar cum sa fac sa-mi iau si permisul,am doar canetul de membru??? Cum?

Postat pe:: Luni 25 Iunie 2012, 09:46:23

Aaaaa,dumneavoastra sunteti domlu Diaconita Petru,mi-au dat baietii si nr dumneavoastra de telefon,nu stiu daca va mai aduceti aminte,am vb la telefon anul trecut prin martie cred.(Adrian Ursuleanu sunt).va doresc o zi buna!
Memorat

adigeo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Owner Fishing Tools

« Răspunde #8 : Luni 16 Iulie 2012, 21:49:06 »

Stimati colegi,
Eu inca nu am permis ANPA pe acest an, desi am platit taxa de pe 2 aprilie.
Nici anul trecut nu am avut permis, nu am fost in tara.
Totusi, am PG-ul!
Cu chitanta de la Prieteni Pescari mergeti la Frontiera si va da PG-ul.
Diferenta intre chitanta de 90 ron de la PP si alte chitante de 30 ron este ca pe taxa de la PP scrie "taxa pescuit 2012", si pe baza ei va puteti lua PG-ul!
Fir intins!
Memorat

Fishing Tools - Revistă de pescuit sportiv
alex_lion_king
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 17 Iulie 2012, 12:44:39 »

Multumim pentru informatii.
Deci pentru eliberarea PG-ului iti trebuie:
- buletinul
- chitanta de dovada a achitarii permisului ANPA
- chitanta pentru achitarea cotizatiei la PP
- probabil acea hartie cu acces pentru Prut oferita tot de la PP?

Ai putea sa imi spui daca sediul Politiei de Frontiera a ramas tot in Copou (in spatele stadionului)? De asemenea anul trecut imi amintesc ca dupa eliberarea PG-ului a trebui sa merg la sediul de pe Calea Chisinaului (Siraj) pentru a ma lua in evidenta si acolo... Mai trebuie si anul acesta?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 18 Iulie 2012, 07:49:32 »

Nu .....ca a ars Siraj-ul Risete
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 18 Iulie 2012, 08:18:01 »

Deci pentru eliberarea PG-ului iti trebuie:
- copie buletin.
- copie permis ANPA sau chitanta de dovada a achitarii permisului ANPA.
- copie aviz acces pentru Prut (tot de la PP) - de preferat sa aveti copie fata si verso.
- o cerere - se completeaza pe loc.

- chitanta pentru achitarea cotizatiei la PP -  asta nu este necesara la obtinerea PG-ului.

Ai putea sa imi spui daca sediul Politiei de Frontiera a ramas tot in Copou (in spatele stadionului)?
De asemenea anul trecut imi amintesc ca dupa eliberarea PG-ului a trebui sa merg la sediul de pe Calea Chisinaului (Siraj) pentru a ma lua in evidenta si acolo... Mai trebuie si anul acesta?
DA la toate intrebarile.
« Ultima modificare: Miercuri 18 Iulie 2012, 08:20:04 de către Teodor » Memorat

alex_lion_king
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 18 Iulie 2012, 09:18:08 »

Multumesc! Smiley
Memorat
Colt Alb
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 18 Iulie 2012, 12:31:51 »

A mai sosit o serie de permise ANPA. Pescarii care au vizat permisul pana pe data de 23.06.2012 inclusiv, se pot prezenta cu chitanta la magaziul unde au achitat pentru ridicarea cardului.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] & [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 18 Iunie 2017, 04:24:47
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.