Prieteni Pescari

Base coat

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 00:14:36 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Base coat  (Citit de 10432 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Joi 26 Iulie 2012, 12:42:31 »

Salut ,

ma joc de ceva vreme cu voblerele si constructia lor si am o intrebare pt cei care deja au state vechi in treaba asta

folosesc ca si base coat , acetona in care dizolv mingi de ping pong
e f bun , izoleaza bine , dau cam 3 straturi pe blacul de balsa da nu-mi place ca dupa scufunfarea in solutie , la uscare , suprafata ramane f poroasa ....

cum pota fi rezolvata problema , sau ce alt base coat folositi ?

Multumesc
Memorat
maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 27 Iulie 2012, 14:31:33 »

Dupa 24 h si 26 de vizualizari pana acum , nimic , nici un raspuns , nici o parere macar ....o fi tipic romanesc?
Am avut naivitatea sa cred ca e un forum deschis nu o sezatoare .....
Ma scuzati de deranj , spor la treburi
Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #2 : Vineri 27 Iulie 2012, 14:53:02 »

Ai incercat sa smirgheluiesti?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #3 : Vineri 27 Iulie 2012, 14:59:12 »

... am o intrebare pt cei care deja au state vechi in treaba asta

...am fost printre cititori , dar daca nu am "state vechi" nu am vrut sa influentez ... Jenat
...asa cum iti spune Razvan , incearca sa slefuiesti dupa primul strat de base coat si eventual dupa cel de al-2-lea strat . Vei obtine o suprafata foarte fina .
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 27 Iulie 2012, 15:08:36 »

razvan si old radu , multumesc de raspunsuri

da, am smirgheluit cu unul fin si intra-devar suprafata a iesit f fina
apoi dupa ce am dat cu spray alb grund , suprafata alba a redevenit f poroasa ....

am pus ochii pe un spray plastifiant care zice ca e invizibil si elastic .....o fi bun ?

Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 27 Iulie 2012, 15:54:23 »

Si eu am fost printre cititori , dar nefiind experimentat nu am vrut sa ma pronunt din prima...eu te sfatuiesc asa: smirgheluieste voblerul f. fin ,(granulatie 1000), apoi dai un strat de lackspray alb ( le gasesti ca si vopseluri de masina , aceste este de Dacie). Eu asa fac , lucrez in lemn tei , brad si rar balsa , dau nu am avut probleme, ramane o suprafat f. fina.
    Ai grija cu spray-ul plastifiant . Smirghelul poate produce incalzirea acestuia prin frecare si s-a dus toata treaba...apoi de unde stii ca vopseaua nu va reactiona cu plasticul ala....
    Incearca mai multe variante , analizeaza , asa este cel mai bine sa faci.
    Sper ca te-am putut ajuta cu o idee.
    Fir intins si ciopleli multe.
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 27 Iulie 2012, 16:32:20 »

gata l-am cumparat , a costat vreo 35 de RON
vreau sa fac base coat ca si pana acum apoi un strat plastifiant pe care nu-l mai smit=rgheluiesc ideea fiind sa-mi asigure tocmai un strad neted , apoi grund alb si vopsea .....

sa vedem ce-o iesi
Memorat
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 27 Iulie 2012, 22:51:02 »

Sa ne spui si noua ce iese!

SPOR ....la cioplit! (l-am cam plagiat pe domnul Radu Smiley )
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Sâmbătă 28 Iulie 2012, 00:06:18 »

...

SPOR ....la cioplit! (l-am cam plagiat pe domnul Radu Smiley )

...stai "relax" ca oricum este "trendy" plagiatu'
...si cu o BR RC tot esti dator
 Rinjet

Scuze pt. off-topic !
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #9 : Luni 30 Iulie 2012, 11:17:52 »

e buna metoda cu ping-pong dizolvate in acetona dar iti trebuie 2 borcane , unu cu solutie subtire ca sa intre bine in lemn si alt borcan cu solutie mai groasa in care scufunzi voblerul dupa ce s-a saturat in solutia subtire. probabil ca tu nu ai facut solutia atat de subtire pe cat trebuie si bulele au iesit prin stratul de basecoat
Memorat
maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 30 Iulie 2012, 16:52:01 »

am intr-adevar o singura solutie nu 2 , dar e mai degraba subtire
dau vreo 3 straturi
nu sunt bule iesite la suprafata sau cel putin nu par
dar balsa parca se ,,strange'' odata cu scufundarea in solutie lasand suprafata rugoasa.
dupa grund si vopsele si lac , se rezolva treaba intrucatva , dar sunt convins ca plecand de la un basecoat neted in final vor arata mai bine

si inca o intrebare :
cu ce astupati canalul dupa ce puneti armatura si plumbul ? cum faceti sa fie si burta voblerului neteda si rotunda?

Memorat
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #11 : Luni 30 Iulie 2012, 18:20:38 »

Pentru a acoperii santuri sau gauri in vobler poti sa incerci poxipol, eu poxipol folosesc si ma inteleg destul de bine cu el. Incerc sa il intind bine cu racleta aia a lui sau o scobitoare ceva, si dupa ce s-o intarit il slefuiesc.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 30 Iulie 2012, 18:34:33 »

...
dar balsa parca se ,,strange'' odata cu scufundarea in solutie lasand suprafata rugoasa.

si inca o intrebare :
cu ce astupati canalul dupa ce puneti armatura si plumbul ? cum faceti sa fie si burta voblerului neteda si rotunda?

...orice esenta de lemn dupa base coat sau o lacuire prealabila scoate porii in evidenta si se recomanda slefuirea acestora
..."radu-bug" ti-a facut o recomandare si crede-ma ca stie el ce zice.
...pt. canal folosesc poxipol si ca sa dau rotunjime burtii incarc mai mult cu povipol dupa care slefuiesc , formand  rontunjimea .
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 30 Iulie 2012, 21:23:08 »

Cum a zis si Razvan , poti folosi poxipol , dar ca sa nu il irosesti mai poti folosi un amestec de aracet cu rumegus ( dupa ce se usuca il slefuiesti) sau alte game de lipici de la bison .
Memorat

maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 31 Iulie 2012, 09:17:49 »

old _radu ,
evident ca stie bug ce zice , il stiu si am si acum vreo 2-3 voblere de la el foarte prinzatoare
doar ca rugozitatile de la ale mele sunt mai mult in lungul fibrei asa incat cred ca nu e vb de acele bule de aer care ies la suprafata
in mod cert voi folosi de acum inainte 2 solutii de concentratii diferite

da , poxipol trebuie sa fie ok
am folosit rumegus de balsa lipit cu picatura dar nu iese inchiderea rotunda , frumos ....

am treminat o serie de 20 voblere de clean .....din pacate n-am apucat sa folosesc unele din sfaturile de pe aici , cu siguranta la urmatoarea serie..
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 02 Noiembrie 2012, 17:47:41 »

poti folosi ca basecoat lac nitro daca ai de unde-ti face rost.
si il poti folosi si ca top-coat daca nu-ti place sa te complici cu epoxizi.

eu pentru astupat folosesc 2 materiale:
- pentru canal aschii de lemn de balsa;
- pentru gaura de la plumb poti folosi kit de lemn -> e mega ieftin si gasesti la orice magazin de materiale de constructii.
Memorat

blog.adyy.org
maibinenu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 06 Noiembrie 2012, 09:55:33 »

multumesc adyy,
ce contine un kit de lemn?
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 06 Noiembrie 2012, 11:45:08 »

eu dau 7 staturi de solutie din mingi de ping pong ! slefuiesc la fiecare 2-3 imersari ! nu am vazut topicul pana acum
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #18 : Marți 06 Noiembrie 2012, 19:02:21 »

salut!si eu folosesc tot solutie din mingi de pinpong si sunt multumit (solutia e groasa de consistenta mierii de albine) 5-6 straturi
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #19 : Miercuri 07 Noiembrie 2012, 08:16:14 »

Salut ,

ma joc de ceva vreme cu voblerele si constructia lor si am o intrebare pt cei care deja au state vechi in treaba asta

folosesc ca si base coat , acetona in care dizolv mingi de ping pong
e f bun , izoleaza bine , dau cam 3 straturi pe blacul de balsa da nu-mi place ca dupa scufunfarea in solutie , la uscare , suprafata ramane f poroasa ....

cum pota fi rezolvata problema , sau ce alt base coat folositi ?

Multumesc

Salut!

la balsa: un strat nitrolac diluat, slefuire, epoxy
            4-6 straturi nitrolac asa cum e in cutie, cu slefuire dupa primul strat mai rar si dupa al doilea strat
            solutie groasa de farfurii de unica folosinta dizolvate in diluant nitro 2 straturi
            solutie de carcase din policarbonat dizolvate in diluant nitro (la astea 2 din urma mai sunt probleme cu aderenta vopselei pe urma) 1 strat

Alte esente de lemn mai putin poros: epoxy 1 strat
                                                  nitrolac 4 straturi  

Stratul de epoxy eu nu il pun prin pensulare, ci cu o scobitoare tot iau din amestec si intind pe corp jur-imprejur cat curge de la sine, ramane in final un strat relativ gros. Am acum 5 tipuri de epoxy pe care le folosesc, unele din ele la reticulare degaja caldura destul de multa, la astea e bine sa fie dat in prealabil un strat de nitro, altfel vor apare bule de aer, chiar daca aparent lemnul nu e poros(tei, salcie,...)

La astupat canale gauri si corectat defecte de material sau de forma tot adeziv epoxy folosesc.

Ultimul vobler construit blade minnow 65 mm, salcie, monobloc, nelestat, armatura din alama de 0,8 mm dintr-o bucata in canal pe burta, montarea prin presare usora si lipirea in aceeasi faza cu basecoatul din epoxy.  

Inca n-am testat ideea de sablare in cutie a voblerelor pentru cresterea aderentei vopselei la suprafata. Am gasit intr-o zona un fel de nisip mai grunjos cu granule de 1-3 mm si ma gandeam sa pun mai multe voblere cu ceva nisip intr-o cutie, pe urma sa agit sa vad ce se intampla. Am constatat ca PET-urile gasite pe malul apei sunt mate/zgariate datorita faptului ca apa le misca in permanenta pe nisipul de la mal. La base-coat cred ca ar fi avantajos sa fie mai aspra suprafata.          

Bye!

sTm                          
« Ultima modificare: Miercuri 07 Noiembrie 2012, 08:19:35 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 04:55:25
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.