Prieteni Pescari

montura scobar apa Sucevei

Sâmbătă 29 Noiembrie 2014, 10:17:58 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: montura scobar apa Sucevei  (Citit de 8201 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
adixm
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 03 Octombrie 2012, 21:14:44 »

practic de 2 ani pescuitul scobarului , si as vrea daca e pe aici un coleg binevoitor sa imi arate cateva monturi pentru scobar ........ multumesc anticipat !!! id mess andrei_21_adi  Fir intins Bere
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #1 : Joi 04 Octombrie 2012, 19:11:11 »

Greu de dat un raspuns, montura este in functie de cu ce momeala pescuiesti, mamaliga , viermi , rama si in functie de apa unde pescuiesti , curent lent sau rapid , adancime, limpezimea apei etc.Cred ca motura ideala tine de flerul pescarului si aici experienta isi spune cuvantul.
Memorat
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 01 Martie 2013, 19:54:45 »

practic de 2 ani pescuitul scobarului , si as vrea daca e pe aici un coleg binevoitor sa imi arate cateva monturi pentru scobar ........ multumesc anticipat !!! id mess andrei_21_adi  Fir intins Bere
Greu de dat un raspuns, montura este in functie de cu ce momeala pescuiesti, mamaliga , viermi , rama si in functie de apa unde pescuiesti , curent lent sau rapid , adancime, limpezimea apei etc.Cred ca motura ideala tine de flerul pescarului si aici experienta isi spune cuvantul.

Habar nu am cum merge treaba in Suceava dar iti pot spune cateva cuvinte despre cum pescuim la scobar in Ardeal. Banuiesc ca pescuitul la bologneza te intereseaza. 

1. Bologneza sau varga de 6,7 m. Noi pescuim la "cursa" lansam in amonte montura si lasam sa curga montura in aval. Pentru asta ai nevoie de o apa cu un curent moderat spre mic si de un substrat cat de cat constant (piatra, sau argila). Folosim fire subtiri, eu unul folosesc 0.10 pe direct fara forfac sau alte bricolaje. Nu imi place sa am noduri pe fir mai ales la un 0.10 care se poate rupe imediat. Plutele sunt in general intre 0.5 - 1 gr in forma de ridiche, ghinda echilibrata in asa fel incat cand ii da un "cioc" sa se si scufunde pluta. O alica culisanta de 0.5, 0.7 gr si carlig de 16-20. Imi plac mult Maver Katana si Kamasan. Acuma fiecare are gusturile lui. Ca si momeli, vara folosim arpacas, grau, cus-cus, paine.....in general fainoase, iar iarna, vierme, larva, rama. De momit vara cu arpacas, iarna cu pamant cu viermi. Nu folosesc nada pentru ca am observat de-a lungul timpului ca adun obletii si o sa am scandal cu ei dupaia. Pe coborarea monturii pe curent, trebuie franata usor tot timpul, linia sa coboare ceva mai incet decat viteza de curgere a apei si cand o dat un cioc, trebe controlat rapid la masele. E cel mai frumos stil de pescuit si nu toata lumea stie sa prinda scobar. Ii cel mai pacatos peste si mananca foarte fin. Cateva trucuri, cand nu merg momelile traditionale, poti incerca slanina taiata cubulete minuscule, albus de ou, sau coaja de paine. Daca ai ceva intrebari iti raspund cu cea mai mare placere.
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Vineri 01 Martie 2013, 21:37:34 »

@Rapsodiq a raspuns bine, cu ceva particularitati.
Daca ai bolo/varga rigida nu poti da cu 0.10. Dar cu 0.14 e ok pe Suceava, nu zic ca nu merge si 0.12  Smiley.
Legat de monturi , in "mare" stiu 3 tipuri cu mici modificari.
1. O montura simpla - alica de contact mica pe forfac, urmat de vartej si plumb culisant, cu opritor (bila de silicon/cauciuc) bine'nteles.
2. - o alica de contact ceva mai marisoara peste vartej, iar plumbul culisant(bulk-ul) vine mai sus, cam la 70-80 cm de alica de contact.
3. - un sirag de alice dispuse crescator, incepand de la distanta mica apoi pe masura ce maresti dimensiunea, maresti si distanta dintre ele( cum pescuiesc italienii). Detalii gasesti pe youtube, da search dupa cavedani/bolognese.
Un aspect important, e lungimea forfacului ce pote varia de la 30-100cm. Cand e mai mofturos trebuie forfac mai lung, tatonezi si experimentezi  Wink .
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi , Copou

« Răspunde #4 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 18:05:07 »

Vis-a-vis de montura de scobar , trebuie sa ne dai niste coordonate : unde pescuiesti , curentii de apa , cum e fundul apei (nisipos,stancos,etc), adancime , ce apa .. SIRET , PRUT , MOLDOVA... cred ca stii...Dami coordonate si gasim o montura.FIR INTINS !
Memorat

\\\\\\\"Cand esti convins ca iti place pescuitul , devii preocupat\\\\\\\"
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Duminică 03 Martie 2013, 14:59:14 »

iti spun eu o montura care merge bine la Veresti si Luncusoara  Rinjet e denumita montura "bistritenilor" :fir tambur 0,12,forfac 0,10,pluta 1,5gr,un singur plumb culisant,o singura alica de contact.forfacul 50-70 cm,carlig 14 sau 18
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 03 Martie 2013, 16:05:01 »

De ce-i spui tu Petru montura bistritenilor, ca noi pescuim cu aceasta montura de  peste 20 de ani pe Suceava, mai putin firul principal de 0,12, care mi se pare un moft, mai ales acum , cand apa este semilimpede, eu personal folosesc un 0,16? Fir intins
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #7 : Duminică 03 Martie 2013, 17:38:08 »

stiu ca multi nu spun  Evil la ce distanta de culisant e alica de contact ?.....si de carlig?
Memorat
marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #8 : Duminică 03 Martie 2013, 20:16:00 »

da pentru siret (zona zvorastea suceava) stie cineva  ceva locuri de pescuit sau monturi folosite?
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #9 : Luni 04 Martie 2013, 14:10:58 »

As vrea sa-mi recomandati si mie niste fire bune pentru bolo ( pescuiesc pe apa sucevei, siret, prut ), pentru apa sucevei si siret folosesc ( pentru forfac tot un fir de la trabucco ) 0.16 cu 0.12 sau 0.14 cu 0.10  si la prut 0.18 cu 0.16.  As vrea sa-mi recomandati si un bat de 7 metri pentru prut si o mulineta ( un buget total de 500 RON maxim ). Momentan am un Hunter de 6 m si o mulineta Gipo Jaguar de care sunt multumit cat de cat dar problema e ca batul e foarte sensibil si la un peste mai mare nu ma ajuta deloc, am avut cateva mrene la 2.5, 3 + si batul era la aproape 90 de grade  Smiley. Mulineta are tamburul prea mic pentru prut si cand e vorba de recuperat e jale...

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Luni 04 Martie 2013, 17:13:41 de către BFlorin » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 04 Martie 2013, 17:50:54 »

Cea mai buna montura ptr. zona Zvorastea ar fi ''cangea'' ptr. scos setcile din rau si din baltile de la Zvorastea (baraj), ca peste , in afara de ceva clean , care e mai smecher, nu prea mai ai ce pescui.....din pacate! Suparat
Memorat
marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #11 : Luni 04 Martie 2013, 18:54:35 »

Fir intins
Cea mai buna montura ptr. zona Zvorastea ar fi ''cangea'' ptr. scos setcile din rau si din baltile de la Zvorastea (baraj), ca peste , in afara de ceva clean , care e mai smecher, nu prea mai ai ce pescui.....din pacate! Suparat
sa stii ca ai dreptate ca altceva nu prea se prinde, un biban sau caras ratacit si cate un scobar

apropo cand incepe migratia asta la scobar cat mai hiberneaza pe siret?
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 18 Martie 2013, 13:06:49 »

As vrea sa-mi recomandati niste bolo mai rigide in jur de 300 RON.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 18 Martie 2013, 19:26:38 »

La banii astia intra pe la Baracuda ,in Suceava si-ti iei un bat relativ bun, de carbon ,  cu care  poti sa tragi mrene , numai sa le gasesti
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 18 Martie 2013, 21:24:54 »

Nu e vorba doar de mrene ci de orice peste, pe prut batul se indoaie foarte tare si cand recuperez doar montura, fara peste Smiley. Am sa incerc la baracuda sau am sa strang bani pentru un maver la mana a 2 a. Multumesc de raspuns
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 19 Martie 2013, 05:50:46 »

Am un prieten care si-a luat de la Baracuda un bat albastru la maner, cu ramforsari , nu stiu cum se cheama(regal, royal, ceva de genu') si am ramas placut surprins cum s-a comportat la peste mare.
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 19 Martie 2013, 12:32:22 »

Multumesc de sfat
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 19 Martie 2013, 15:49:05 »

Da asta-i , chiar mi-a placut cum se comporta la mrene de peste 2kg Smiley
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #18 : Miercuri 20 Martie 2013, 08:04:54 »

bățul ăsta inițial a fost colmic furiosa. a avut succes iar baracuda l-a comandat sub brand-ul propriu.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Miercuri 20 Martie 2013, 20:27:51 »

Da , Lucian are dreptate, e un bat bunisor la banii astia Fir intins
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.034 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 27 Noiembrie 2014, 10:25:34
Copyright © 2006-2014 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.