Prieteni Pescari

pareri de la cei ce au (avut) aceasta lanseta

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:32:47 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: pareri de la cei ce au (avut) aceasta lanseta  (Citit de 5224 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« : Miercuri 10 Octombrie 2012, 20:28:21 »

salut!se apropie ziua mea si nevastamea vrea sa-mi faca cadou ceva legat de pescuit si anume o lanseta de la baracuda [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] pareri aveti ?rog pe cei ce cunosc aceasta lanseta sa ma ajute.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 10 Octombrie 2012, 22:15:42 »

Super, ce sotie intelegatoare ai, te invidiez Risete
Eu nu sunt pescar de spining, dar as opta ptr. o lanseta din 2 tronsoane , cu actiune usoara, foarte fina (sunt si la  la Baracuda, daca tot vrei marca asta), foarte usoara, tinand cont de ce peste poti prinde pe Moldova, Suceava,Siret,etc si la ce momeli folosesti, un max.10 gr. Noroc
Memorat
peter76
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 10 Octombrie 2012, 22:42:14 »

Eu îți recomand sa te gândești prima data la ce specie vrei sa pescuiesti la spinning si in funcție de asta sa stabilești caracteristicile lansetei : lungime, actiune, putere de aruncare.
După aia da un search pe Google după "magazine de pescuit" si vei găsi o grămadă de lansete de spinning acceptabile in banii astia : îți poti alege sigur ceva mai bun.
Cum spune si dorint, o lanseta din 2 buc e mult mai ok.

Arunca un ochi si pe rapitori.ro.
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #3 : Joi 11 Octombrie 2012, 09:52:51 »

In general, lansetele telescopice au o actiune moale, moderata, deci cam greu sa dai la jiguri cu ea...numai zic de sensibilitatea blancului, avand in vedere ca are multe puncte de imbinare. Lanseta pe care o vrei tu e o lanseta bunisoara pentru pescuitul de pe mal, ca naluci - linguri, spinere, voblere pana in 10-12 gr, deci poti da cu ea la avat, clean, stiuca. Singurul avantaj pe care l-as vedea ar fi lungimea, cu lanseta stransa te poti baga prin toate junglele, n-ai probleme in portbagaj.
Dar, la banii astia, eu as opta pentru alte lansete, din 2 bucati, de 2,4 0 m...inclusiv Baracuda are lansete bune...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Joi 11 Octombrie 2012, 13:24:17 »

Eu am ceva dubii ca destinatia lansetei respective, pe care o doreste colegul de forum, este pentru spinning.
Poate ne da ceva mai multe detalii la ce doreste sa o foloseasca.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #5 : Joi 11 Octombrie 2012, 19:41:03 »

salut! va multumesc tuturor pt sfaturi.si mie i-mi plac mai mult betele din 2 buc problema la mine e transportul sunt foarte incomode unde mai pui ca daca pescuiesti la clean prin locuri virgine cu tufe si toate alea e crima cu betele din 2 buc.cu lanseta asta sper sa nu mai injur ca nebunul  pe maluri de ape.i-l voi folosi la clean si stiuca de pe mal .
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #6 : Joi 11 Octombrie 2012, 20:17:37 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #7 : Vineri 12 Octombrie 2012, 08:45:27 »

Jetspin-ul e un bat super, numai ca e prea rapida pt clean...hai ca la stiuca mai faci un compromis, cu un mono elastic... Oricum, pt ce are nevoie valy, baracuda are multe variante bune...eu as recomanda totusi o lanseta din 2 buc, cu care poti intra peste tot, si nu e chiar asa lunga la transport, si, ce conteaza cel mai mult - iti ofera satisfactii pe malul apei. Crede-ma ca lanseta telescopica pe care o vrei nu o sa-ti ofere multe... Wink
De la telescopica am plecat si eu.... Cool
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 12 Octombrie 2012, 20:10:47 »

Are dreptate Marcel,valy, asculta de un profesor! Aplauze
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 17 Noiembrie 2017, 04:07:17
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.