Prieteni Pescari

TOP NADE pentru pescuitul stationar pe PRUT

Sâmbătă 26 Iulie 2014, 12:07:31 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: TOP NADE pentru pescuitul stationar pe PRUT  (Citit de 23851 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #20 : Miercuri 28 Noiembrie 2012, 08:04:56 »

...
NU AM AVUT TRASATURI DE PESTE MARE(PESTE 1 KG) LA MAI MULT DE 3 VIERMUSI...
...

Confirm si eu acest fapt.  Smiley
Pe linga aceasta, boabele de porumb cu cit au fost mai mici, cu atit au fost mai interesante.

Un alt aspect pe care pot sa-l confirm e cel cu nada sarata. Initial nu l-am considerat un aspect demn de amintit, dar faptul ca ai pomenit de el mi-a atras atentia.  Wink

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #21 : Luni 03 Decembrie 2012, 18:15:46 »

din păcate nu văd nimic nou (interesant) în a prezenta etichetele celor care ambalează diverse combinații de șroturi și alte chestii în pungi și a face un top. era ceva interesant dacă vă făceați singuri nada.
Lucian am si pentru tine o nada facuta de mine pe baza de faina de sange,cand vin la Suceava o aduc si mai discutam.Stiu ca pescuiesti mult pe Prut si vreau a parere si de la tine  Rinjet
să știi că a funcționat. condițiile au fost extrem de vitrege în sensul că Prutul era foarte scăzut, iar peștele nu se vedea deloc. am folosit vreo 6 mâini din nada ta, 1/2 benzar feeder și-o mână de făină de pește, totul amestecat cu sânge. viermi opăriți și vii buluc. la un moment dat nu prea îmi plăcea cum se lega treaba și am îmuiat niște ttx în sânge pe care iar l-am amestecat în lighean. ziua nimic însă noaptea au început să răspundă. peștii în condițiile date cred că au fost luați la intercepție mai mult deoarece a predominat cleanul. numai doi scobari și-un morunaș. pe la 23 s-a făcut liniște. o fi fost cutremurul.
Memorat
adigeo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Owner Fishing Tools

« Răspunde #22 : Luni 11 Februarie 2013, 20:46:05 »

Ce urasc sincer este tendinta asta superioritate si agresivitatea in comunicare pe care o utilizeaza unii care prind peste sau, ma rog, spun ca prind Smiley
Acesta este cred singurul topic pe care l-am gasit folositor pe acest forum Smiley In rest, daca am avut o intrebare, mai bine cautam un film cu pescuitul pe torente, in speranta ca voi gasi acolo informatiile necesare Smiley)
Fratilor, e forum de discutii, nu de monologuri!
Din acest motiv am decis sa imi deschid propriul site de pescuit unde sa le explic la cei novici care si cum. Dintr-un singur principiu: daca asociatiile isi fac treaba, iar braconajul dispare, este peste pentru toti! Ar trebui sa crestem o comunitate de pescari, nu sa le dam peste cap la aia mici care vor sa invete, nu ai de unde, si vor ajunge sa dea la japca si sa isi cumpere plase si parasute ca sa prinda si ei 2 pesti amarati. Totul pleaca de la educatie! O comunitate o cresti oferindu-i informatii si ghidanta! Pescuitul este un sport, asta nu inseamna ca tre sa mergem acasa cu toti pestii care ii prindem ca sa avem ce manca!
Atata secretomanie pentru o trompeta de nada si o panarama de montura!
Felicitari celui care a deschis acest topic. Promit ca voi contribui si eu in acest sezon cu explicatii despre nada, montura, locatie, tehnici, etc, atat pe stationar cat si pe Prut.
Fir intins!
Memorat

Fishing Tools - Revistă de pescuit sportiv
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #23 : Marți 12 Februarie 2013, 07:49:06 »

sa inteleg ca la noi nu e secretomanie si ca lumea mai explica ce si cum de prin pescuit  Wink
Memorat
adigeo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Owner Fishing Tools

« Răspunde #24 : Marți 12 Februarie 2013, 08:33:19 »

Prea putin. Doar Teodor a avut curajul, se pare Smiley
Memorat

lsnaper
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Marți 12 Februarie 2013, 14:55:51 »

@ adigeo
Tu pe unde te afli...printre cei mici sau printre cei "mari"?  Wink
Mai e si varianta in care omul "mic" te intreaba.....tu ii raspunzi.....prinde un peste .....si deodata ajunge"mare".......nu mai poti spune nimic fara sa fii contrazis fara argumente asa de dragul "dialogului". Parerea mea este ca discutiile pot fi constructive atit timp cit se face si practica pe baza lor....asa ca mergeti la pescuit fratilor si experimentati....nu arunci o juma de maliga si juvelnicul in apa si astepti sa se umple....ca asa ti-a zis unu pe forum! Bere
« Ultima modificare: Marți 12 Februarie 2013, 15:03:30 de către lsnaper » Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #26 : Marți 12 Februarie 2013, 18:33:05 »

Cei drept ca prin concursuri sunt putine scapauri ,doar cu furatul din ochi ,da ce pune omul in bac ai putine sanse sa afli.Mai cauti prin tomberoane sa vezi ce pungi a aruncat Benzar,sau mai stiu eu ce meserias.Dar eperienta pe apa e sfanta,de acolo tragi concluzii pe care nu telpoate contrazice nimeni....cateodata  Rinjet
Memorat
adigeo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Owner Fishing Tools

« Răspunde #27 : Marți 12 Februarie 2013, 19:14:10 »

lsnaper, sunt cel care a stat in stanga ta la AGA. Nu-s nici mare, nu-s nici mic, cred, fara sa fiu laudaros. Imi place sa experimentez, sa caut, sa incerc. Am mai dat si rateuri, ca orice alt pescar. Nu pescuiesc de foame, pescuiesc de placere. As sta pe Prut si o luna fara pauza, dar nu pot. Cateodata, cautand o siguranta, am pus cateva intrebari, aveam alt user pe acest forum. M-a frapat atitudinea usora de zei. Exista un Olimp al pescuitului? Ca mine probabil ca au mai fost si sunt multi. Nu cred ca asa se creste o comunitate.
Nu contest aceste lucruri spuse de voi, sunt perfect adevarate Smiley Dar totusi... Daca vrei putere ai nevoie de oameni. Daca vrei sa faci ceva, tot de oameni ai nevoie. Singur nu prea merge. Asta daca intr-adevar cineva vrea sa faca ceva.
Numiti-ma carcotas, dar hai sa o spunem pe bune. Exista foarte multi care asteapta mai mult, mult mai mult de la Prieteni Pescari Smiley
Memorat

bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Marți 12 Februarie 2013, 20:32:20 »

@isnaper ... eu sunt unul din cei care au invatat si au inceput sa pescuiasca de pe net. si argumentez...in urma cu mai multi ani am vrut si eu sa merg la pescuit pe prut si nestiind cum sa o fac "corect" am mers cu 2 pescari pe care ii stiam ca merg regulat la prut...si care imi dadeau impresia ca si prind peste, dovada fiind si multitudinea de scule pe care le aveau..sa ma invete si pe mine. unul dintre ei avea 12 lansete, iar celalalt vreo 10. stii cam cati pesti au prins in partidele la care am fost cu ei sau ce am invatat?  un mare zero. si ca ei sunt multi pe prut. las deoparte stilul barbar de pescuit pe care il practicau...cu carlige nr 2 si cate 5-8 carlige pe linie, fir de 0.50, lansete super strong. sa nu mai zic de nada care era aceeasi mamaliga..si asa mai departe. faza proasta e ca asa au invatat si ei la randul lor sa pescuiasca. Ei, cand am vazut eu cam cum sta treaba, fiind comvins ca nu am sa progresez, am luat la maturat "google" in cautare de informatii. primul site a fost "prieteni pescari" evident. stii cam cat am invatat eu de aici, dupa intrebarile aferente? la fel...un mare zero. dezamagit de informatiile de pe acest forum mi-am indreptatat atentia asupra vecinilor nostri din zona ardealului...care m-au primit cu bratele deschise si mi-au impartasit aproape toate informatiile de care aveam nevoie. dovada fiind si nr mare de useri care posteaza in fiecare zi. evident experienta am primit-o de la "locul muncii" .. adica pe apa, dar dupa multe intrebari si multa multa documentare. si uite asa am avut de unde sa plec. azi am incercat ceva, poimaine altceva...iar acum am ajuns la un nivel la care sunt multumit de mine. pe mine netul m-a ajutat sa invat si cel mai important m-a invatat sa pescuiesc corect...avand ajutorul si multitudinea de informatii. acum ca o intrebare, de ce crezi ca nu posteaza mai nimeni pe forumul asta? trist e ca de la o discutie constructiva care si aia e rara, se ajunge la cearta si la discutii interminabile si irelevante cu topicul..ca doar la asta suntem buni aici. ce sa mai spun... atitudinea "ca numai eu stiu sa prind peste si tie nu-ti zic nimic" .. nu-si are loc pe un forum dedicat prietenilor pescari. cu asta termin si va doresc fire intinse tuturor
Memorat
vasco da gama
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Marți 12 Februarie 2013, 21:05:56 »

Mare dreptate ai Bogdane!!!Unui copil poti sa-i arati,sa-i explici adica sa-l educi...in cazul nostru am castiga un pescar si s-ar pierde un braconier!Un pescar daca retine 5 kg de peste pe zi si se duce de 5 ori pe an ar avea 25k de peste,un braconier prinde atat in cateva ore sau omoara de 10 ori mai mult daca da la ...electric sau clor!Eu mi-am propus sa nu fiu secretos si sa vorbesc deschis cu cei asemeni mie adica pasionati de pescuit...sa ne lasam sa ne apropie pasiunea,nu sa ne distanteze....daca vrem clasamente sunt concursurile si atunci ar fi frumos dupa concurs sa facem o ''haiduceasca''sa ne legam prietenii...asadar sa fim PRIETENI PESCARI!!!

Postat pe:: Marți 12 Februarie 2013, 20:59:37

Fiind un topic despre nade....eu am folosit cu succes anul trecut nadele rosii de la maros in special XXL scobar-mreana,fara aditiv,am bagat in ele vierme oparit sau "hoituit"si boabe dulci de porumb...si am avut rezultate destul de bune....culmea ca la Bosia mi-a intrat crap mare pe o astfel de nada....si nu vreti sa stiti ce partida de pescuit am avut acolo....s-a lasat si cu,captura vietii(sper ca pana acum) dar si ce driluri am avut in ziua aia...
Memorat
lsnaper
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Marți 12 Februarie 2013, 21:12:49 »

@ adigeo
Daca ai vb cu Florin...colegul tau , poate ti-a zis ca am fost destul de deschis cu el (pt. ca numai cu el am  discutat) si i-am spus inclusiv si locul unde sa mearga(locul fiind aproape nepescuit), unde sa arunce...etc.
Problema e expusa in msg. meu de mai sus........"zeii parveniti " ai pescuitului.
@bogdan h
Despre cei din vest si forumurile lor.......acum vreo 3 ani am intrebat si eu ceva legat de faptul ca pe un lac cu apa adinca nu reusesc sa am frecventa decit la match si la feeder nu, si ce raspuns am primit......au inceput sa faca mistourif ara a da raspunsuri .
Cit despre cearta .....i-a uitate pe posturi vechi pe feederfishing.ro si sa vezi cearta acolo....de unul ca Petrisor a ajuns sa nu mai vrea sa posteze nimic.
Si aici (daca cauti discutii mai vechi) sunt citiva care stirnesc rahatul........dar nu exista padure fara uscaciuni......concluzionind, daca am raspunsuri sa stiti ca voi incerca sa le dau....chiar daca nu cred ca sunt cel mai avizat  Bere
Memorat
vasco da gama
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Marți 12 Februarie 2013, 21:24:38 »

Si aveam fir de 0.20,inaintas de 0,14,ace gamakatsu marimea 16 si am prins peste de 2 cifre,dar este foarte importanta pregatirea nadei,sitare,si inca ceva ...mai trebuie daca e soare sau bate vantul un pulverizator deoarece exista riscul sa se usuce un pic.Si in ac 2 viermi,unul rosu si unul alb.Am folosit niste ace gamakatsu LS 1100N,nu se gasesc nicaieri in Romania,le-am cautat peste tot,poate le va aduce vreodata ARROW....le aveam de la un italian nebun si el cu pescuitul...
Memorat
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 12 Februarie 2013, 22:03:35 »

Lucian, ca peste tot sunt oameni care nu fac altceva decat sa "rada".  eu unul am avut parte de un tratament bun si nu si-a "batut" nimeni joc de mine, din contra am fost ajutat cu informatii. zici de certurile de pe feederfishing...dar spune si despre multitudinea de discutii si de informatii care sunt acolo...comparativ cu cele de aici. iar despre domnul Petrisor nu mai posteaza din alte motive..a ajuns unde a ajuns(pe merit) si nu-si mai vede lungul nasului si rangul de mare pescar.

haideti sa lasam topicul asta sa-si faca treaba, adica sa furnizam (daca stim si vrem) secretele reusitelor noastre in materie de nada:
in mare parte majoritatea nadelor de la maros sunt bune, exceptand seria eco..care e slaba.
-pt mreana-scobar: cu rezultate in special la mreana am folosit de la benzar(mreana-scobar) + maros xxl(mreana-scobar)+ o punga ice mix de la benzar + viermi opariti sau morti(nu mai mult de 100 gr la cantitatea asta)...porumb nu am prea folosit in nada ci doar in carlig si doar bonduelle. e cel mai bun dupa parerea mea.
-pt scobar : nelipsitul icemix de la benzar +maros xxl (scobar-mreana) + maros(scobar mreana) + viermii de rigoare.
 Pt platica si alte specii maine.. Smiley
mentionez ca pescuiesc la tehnica feeder.
Memorat
lsnaper
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Marți 12 Februarie 2013, 22:46:41 »

mie mi se pare ca in afara de granulatia fina Ice mix e un mare fis.....apropo: de ce folosesti ice mix, care e rolul lui in nada ta?
Memorat
adigeo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Owner Fishing Tools

« Răspunde #34 : Miercuri 13 Februarie 2013, 08:04:37 »

Eu sezonul trecut am incercat la feeder diverse combinatii, acelasi maros xxl mreana-scobar de mai sus, benzar special feeder, benzar clean, turbo champions, dynamite baits (nu mai stiu exact de care), trabucco magic river, si in completare ice mix, srot prajit, seminte, fulgi de migdale, gris alimentar, malai din piata umectat, grau incoltit, boabe de porumb tocate, cateodata viermi morti, dar si vii, iar ca aditivi am folosit anason, brasem, frankfurter, lapte de porumb, si altele. Bineinteles, cele de mai sus nu au fost puse in acelasi timp in nada Smiley
Ca o concluzie personala, nu am observat diferente foarte mari la diversele combinatii de nada care sa rezulte peste mai mult sau mai putin prins. Din contra, formarea nadei, umectarea corecta, sitarea, pescuitul de precizie, formarea patului de nada si monturile fine sunt mult mai importante. Diverse specii de pesti papa cam orice pe Prut (daca papa in ziua aia). Asa se explica cum Florin a luat crap capital la nada de mreana scobar, dar si un amur capital, pe aceeasi nada, in alta zi. Precizez ca nu am targetat crapul sezonul trecut, dar... au intrat si din astia, erau curiosi probabil Smiley

Postat pe:: Miercuri 13 Februarie 2013, 08:00:09

Am avut doua esecuri in materie de nada anul trecut: cea pentru amur de la drillmania - chiar nu prea am avut ce face cu ea, probabil ca ar merge cumva pe balta. Mie nu mi-a creat nici o impresie pozitiva, se desface aiurea, consistenta proasta, culoare discutabila, arome ioc. Smiley)
A doua nada este Planetbaits. Nu retin exact a cui e si de ce se comercializeaza, dar... eu personal la Prut nu prea am avut ce face cu ea. Mi s-a parut total nepotrivita.
Memorat

luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Miercuri 13 Februarie 2013, 10:17:14 »

Daca tot veni vorba de nade si producatori,pescari si secretele lor,sa va zic si eu una de pe la un concurs:Un mare producator de nade concura cu nada sa of course,numai ca la o mai atenta privire sub ambalajul nadei sale se afla.........nada SENSAS Rinjet,omul a castigat concursul iar cei ce se uita la PVTV,F&H dau navala dupa nada respectivului,crezand efectiv in celebrul pescar Muzica
Memorat
lsnaper
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Miercuri 13 Februarie 2013, 10:24:54 »

La scobar si mreana am avut perioade cind am pescuit numai cu ttx combinat cu pamint in prop.40-60%, cu viermi vii si aditivat cu ceva de cascaval (se intimpla acum 2 ani, de atunci nu am mai pescuit dedicat pe scobar) si au mincat in draci.....depinde de loc, daca e cirdul de pesti in zona.
Nada buna se vede cind pestii sunt apatici.

Postat pe:: Miercuri 13 Februarie 2013, 10:19:53

Ai dreptate frate Luigi, au sters multe creiere filmuletele de prezentare ale unor firme de nada.....dar nu tot ce zboara se maninca!
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Miercuri 13 Februarie 2013, 16:40:15 »

...Un mare producator de nade concura cu nada sa of course,numai ca la o mai atenta privire sub ambalajul nadei sale se afla.........nada SENSAS Rinjet,omul a castigat concursul iar cei ce se uita la PVTV,F&H dau navala dupa nada respectivului,crezand efectiv in celebrul pescar Muzica

Despre cine este vorba?
S-a auzit la un momendat ca Benzar ar umbla cu alte fainuri prin concursuri, decat cele care se vand prin magazine.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Miercuri 13 Februarie 2013, 18:16:11 »

mie mi se pare ca in afara de granulatia fina Ice mix e un mare fis.....apropo: de ce folosesti ice mix, care e rolul lui in nada ta?

inainte sa folosesc ice mix am urmarit un topic al lui Cosmin Brola cu colegul sau Petrisor... asta se intampla in 2009 cand(din cate stiu eu) nu erau inca sponzorizati de Energo, deci nu prea aveau un interes in a promova "nada".. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] . asa ca am zis ca cu prima ocazie am sa incerc si eu. si sincer rezultatele au crescut avand si ice mix in compozitia dadei. din cum spune producatorul este o nada pt sezonul rece avand in compozitie cristalide de hemoglobina, faina de peste, seminte de oleaginoase prajite + aroma de larva de libelula. e drept ca prima reactie o au pestii mici (asta ca un dezavantaj) dar incetul cu incetul vin si pestii mai mari...raspunsul fiind, dupa parerea mea, mai rapid. tin sa precizez ca nu sunt adeptul capturilor capitale, cautand mai mult sa ma axez pe o specie anume, gen mreana, scobar, platica, moronas...etc. pe mine ma ajuta, leaga si mai bine nada si o folosesc la aproape fiecare partida de pescuit..fie ca e iarna sau vara.

Cu respect, Bogdan.

Postat pe:: Miercuri 13 Februarie 2013, 17:27:52

asa cum am promis aseara Smiley zic si combinatia de nada cu care am avut succes la platica... cea mai buna mi s-a parut cea de la trabucco pro bremes + o jumatate de kg de la benzar tot pt platica + o jumatate de kg de la benzar special concurs + acelasi ice mix Smiley . de fiecare data nada o sitez si o reumectez si a 2-a oara daca trebuie. in secial vara cam trebuie si a 2-a umectare si sitare. momeala de carlig sunt viermii albi si rosii...cu combinatiile de culoare. selectia o fac marind nr de viermi pe carlig si carligul..asta dupa ce pestii vin pe vad Tongue . sper sa ajute cu ceva postarea mea. oricum capturile vin pe balta si perseverand. fire intinse prieteni pescari
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Miercuri 13 Februarie 2013, 18:45:19 »

... Din ce am mai auzit de la pescari, de departe XXL Scobar Mreana ar avea cele mai bune rezultate pe Prut. ...

Este una care cred ca e posibil sa o bata lejer. ...(mai am doar 1 punga in stoc ce o tin pentru o ocazie speciala). ..

Nada de care pomeneam aici se numeste "Cukk Nashi". E o nada ce contine extract de larva si nu-i trebuie nimic in plus. La astea de la Benzar tot timpul tre' sa mai pui ceva sa mearga.
"Nashi"= Special concurs + Ice Mix + micropelete.

Am folosit-o vara trecuta la o iesire in grup; eram la mijloc; 3 cunostinte in amonte / 3 la vale. Am avut constant 1 peste la 2 - 3 minute. Dupa 3 ore am plecat ca cei jurul meu nu vazusera nici macar 1 peste. Tot timpul au fost convinsi ca montura e smecheria: foloseam un forfac de 0.16 cam de 30 cm in prelungirea unui elastic de 1.5 mm si lung cam de 40 cm.
Elasticul il foloseam in loc antitangle. sugubat

(Mi-am adus aminte: am mai folosit-o la femina de anul trecut  Wink ).
« Ultima modificare: Miercuri 13 Februarie 2013, 18:49:02 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pagini: 1 [2] 3 4 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.037 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 17 Iulie 2014, 00:08:46
Copyright © 2006-2014 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.