Prieteni Pescari

Primul pescuit la copca

Vineri 24 Noiembrie 2017, 11:32:42 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Primul pescuit la copca  (Citit de 18240 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« : Miercuri 26 Decembrie 2012, 14:18:57 »

Ora 7.30 suna telefonul Plictisit ….e prea devreme ca sa ma trezesc , asa ca pun telefonul sa sune peste o ora , dar dintr-un motiv necunoscut , acesta nu mai suna. Ma trezesc la ora 9.20 Shocked si imi amintesc ca azi trebuia sa plec la pescuit , si nu la orice pescuit : La COPCA!
    Trag repede pe o mulineta 20 niste fir de 0,10, iau o lanseta de 1,8 m ( nu e de copca , dar merge), niste plute , mormaste , rime ...
    Iau un mic dejun fugar , dar consistent (preparate traditionale romanesti sugubat) , ma imbrac cu  mai multe starturi de haine, astfel daca imi este prea cald , mai pot da jos din ele.Iau ustensilele specifice pescuitului la copca( fiind inca nervos  >:(cand imi amintesc de cele 2 esuari, realizate victorios cu o zi in urma , din cauza uitarii echipamentului acasa) si ...la drum!!!
    Ajuns pe balta( care este defapt un canal de irigarii cu un curs mai lent , inghetat) , leg o coarda de un pom pentru a putea cobora malul abrupt, pun o mica scara intre mal  si gheata mai solida (pentru a evita o cazatura in apa) si cobor , incerc gheata..tine bineee Rinjet!!! Cobor si echipamentul si ..sa incep sa fac prima copca din viata mea de pescar. Desi aveam si freza la mine , mi s-a parut mai practic toporul, asa ca am inceput sa sparg....gheata avea peste 10 cm Wink. Ma tine sigur!!zic in sinea mea . Am pus o mormasca mica si m-am pus pe asteptat. Dupa o jumatate de ora fara rezultate , am hotarat sa inaintez pe gheata pt. a face o noua copca.Dupa a doua copca( deja mi se parea ca sunt expert in facutul copcilor) am schimbat momeala , punand o rima mica...poate o merge...
    Dupa alta perioada de timp fara nici o trasatura am inceput sa strang sculele, inca simtind adrenalina , declansata de emotiile primului pescuit la copca.
    Astfel  , chiar daca nu am prins nimic , sigur voi reveni la copca Muzica .
    Ca un sfat pentru cei ce merg pentru prima oara la copca , luati la voi si freza si topor , pentru a vedea cu ce puteti face mai bine copca , si de asemenea va pot ajuta si un mic podet( care poate fi construit chiar pe balta) pentru a putea patrunde pe gheata solida si o coarda pentru a putea cobori in siguranta in zona de pescuit.
 Fir intins Fir intins Fir intins

* IMG_5206.JPG (21.87 KB, 448x336 - văzut 116 ori.)

* IMG_5241.JPG (14.21 KB, 448x336 - văzut 122 ori.)

* IMG_5242.JPG (34.9 KB, 448x336 - văzut 104 ori.)

* IMG_52632.jpg (21.07 KB, 336x448 - văzut 150 ori.)
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
Razvan V.
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Ludus/Mures/Romania

« Răspunde #1 : Sâmbătă 29 Decembrie 2012, 21:52:23 »

Miscare domnule, miscare! Ca altfel ruginim
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #2 : Duminică 30 Decembrie 2012, 11:32:03 »

Ionut, in perioada asta merge mai bine bibanul la dandineta...prin ianuarie, cand nu mai vrea la dandineta, prinzi mai bine pe mormasca, mai ales daca ai larve de libelula...cauta baltile care tin mult peste marunt, ca oricum aia mari nu se prind in sezonul asta...cat despre copci, daca bati cu toporul, ii cam sperii, mai bine fa cu freza, le faci si mai repede si mai discret... Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ionut_pescarul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 30 Decembrie 2012, 11:45:14 »

Multumesc mult pentru sfaturi! O sa incerc sa fac copcile si cu freza ...
Memorat

Prinzi, nu prinzi -tot pescuit se numeste!
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.034 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 04:03:26
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.