Prieteni Pescari

pescuit 2013

Sâmbătă 26 Mai 2018, 20:52:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: pescuit 2013  (Citit de 35924 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
viorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 02 Ianuarie 2013, 19:37:42 »

Pentru inceput urez tuturor pescarilor LA MULTI ANI ! si ......in traista !!!!
Am sperat ca dupa ce administrarea Prutului a fost castigata de PP,o sa vedem ceva schimbari in ceea ce priveste atitudinea asociatiei fata de membrii ei si fata de pescari in general.Dar nimic nu sa schimbat, se merge cum s-ar spune cu valul.Mi-as fi dorit sa am posibilitatea sa pot pescui ,daca vreau,de pe 01.01.2013 ,dar nu se poate pentru ca nu s-a facut nimic in acest sens,nu se stie cum se vizeaza noile ANPA-uri,cum si cand se vor putea obtine noile avize de acces in ,,ARIE PROTEJATA" ,documente fara de care nu poti obtine avizul de la PF.
Dupa cum am vazut in 2012 chiar daca ai toate documentele in regula se poate sa nu pescuiesti fiindca cineva de la PF iti interzice accesul pe Prut pentru ca deteriorezi stratul de zapada de pe fasie sau pentru ca efectiv nu vor sa ii mai deranjeze cineva ,,in timpul serviciului" .
Nu am vazut pe nimeni din PP sa se agite,sa afle informatii,sa puna intrebari si sa afle raspunsuri pentru pescari, intr-un cuvint sa ne reprezinte in fata ,,autoritatilor''. Nu exista comunicare intre asociatie si pescari,poate pentru ca nu au ce comunica sau nu vor,(de exemplu site-ul PP este mort de cand au castigat administrarea Prutului,nici un post referitor la obiectul,,administrat'').Atragerea de noi membri se face tot prin fortarea lor,nicidecum prin actiunile,organizarea,grija fata de mediu si fata de pescari,de fapt am schimbat AJVPS-ul cu PP-ul.Poate ,,el presidente'' sau cineva din conducerea PP se va obosi sa citeasca aceste randuri si macar sa reflecteze asupra continutului lor.Ma intreb daca o asemenea ,,utopie" ar mai trebui sa-si gaseasca loc intre sperantele celor mai multi dintre noi care nu sunt nici presedinti de asociatie nici campioni multinationali de prins peste in acvariu,ci doar simpli pescari de Prut !

Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 02 Ianuarie 2013, 22:44:34 »

Pai da fratilor, plingeti-va ......parca ati trai in Germania......coboriti inapoi pe pamint !
Ce bine ar fi daca la intrebarile puse de asociatie ar veni si raspunsuri!!
Eu am ajuns la concluzia ca suntem prea mici pentru o reduta asa mare....PROSTIA Bere
Ideea a fost buna , dar ca la romani, marea majoritate a entuziastilor s-au lasat pe tinjeala.....las ca fac prostii aia si noi ne batem cu pumnii in piept......si acum cind nu s-a reusit ceea ce sa propus o fac pe-a lupii moralisti si au  pretentii!
« Ultima modificare: Miercuri 02 Ianuarie 2013, 22:53:38 de către lsnaper » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Joi 03 Ianuarie 2013, 15:40:09 »

Imi pare rau sa va dau vesti proaste pe 2013 si sa sufere si pescari corecti.Faptul ca PF a limitat accesul pe Prut e discutabil dupa litera legii,dar daca Asociatie ar lua in considerare sesizarile facute de agentii de teren si voluntari,asupra braconajului de pe Prut si s-ar interzice pescuitul pentru luna Ianuarie,iar cei prinsi la pescuit nu vor mai pupa Prutul 10 ani de zile,o sa spuneti ca presedintele a luat-o razna........tin sal citez pe Isnaper "'suntem prea mici pentru o reduta asa mare"".Am ramas o mina de oameni care se lupta cu 12300ha sau 421 km de Prut
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Joi 03 Ianuarie 2013, 17:43:08 »

prutul e toaca dinaite de craciun si nu cred sa apara apa mai devreme de sfarsitul lui februarie
asa ca se poate inchide linistit pe Ianuarie 2013
iar ca sa le interzici catorva sute(poate mii) de pescari accesul pentru cateva zeci de braconieri care dau la grebla e exact ce face PF-ul(sa nu lasam urme pe cel mai sincer martor)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 03 Ianuarie 2013, 19:51:06 »

Citat
iar cei prinsi la pescuit nu vor mai pupa Prutul 10 ani de zile
    asta era bun de aplicat pentru  cei ce braconeaza  ( indiferent  daca e ianuarie si e inchis total  sau mai degraba restul anului!!
Citat
iar ca sa le interzici catorva sute(poate mii) de pescari accesul pentru cateva zeci de braconieri care dau la grebla
  cumva unul pentru toti si  toti pentru unul??! de ce oare?

Citat
prutul e toaca dinaite de craciun si nu cred sa apara apa mai devreme de sfarsitul lui februarie
  asta  daca  suntem optimisti. oricum inca asteptam vesti despre  permis, Anpa( mai e.. nu mai e..) etc
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 03 Ianuarie 2013, 20:39:05 »

Subscriu si eu parerii lui ''gene3004'', TREBUIE facut ceva impotriva ''cosasilor'', care fie vara , fie iarna ei au ''verde'' la Prut, chiar si in ''prohibetie'', numai ptr. ca sunt localnici , sau, si ptr. ca ''tigaia branconierilor are sos ptr. mai  toti'' , vorba unui kamarad.
Memorat
gabryell_74
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 04 Ianuarie 2013, 11:25:23 »

Va salut si un LA MULTI ANI pe 2013.Un subiect extraordinar de interesant "braconajul",am doar doi ani de pescuit la prut ,dar ce am vazut cu privire la braconaj am ramas cracanat.domnilor zicea-ti de grebla ?asta e nimica toata pe linga km de plase,curent electric si mai nou domnilor moldovenii sunt scafandri cu harpoane.DEZGUSTATOR FRATILOR stam si ne uita la ei si nu spunem nimic pur si simplu ne calca pe capete.Dar cui sa spui?fire n tinse oameni buni.
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #7 : Vineri 04 Ianuarie 2013, 12:45:47 »

Asta-i ce a mai tare gaselnita Shocked( cat de bolnava minte trebuie sa ai sa pescuiesti cu harponul?) Cum?
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 04 Ianuarie 2013, 20:02:04 »

Io propun ca in acest an sa se permita pescuitul la Prut incepand cu data de 13 august.
Iar ANPA sa reuseasca sa tipareasca faimoasele timbre prin octombrie, ...ca tot nu sunt bani la bugetul consolidat al statului... Smiley
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 04 Ianuarie 2013, 22:56:54 »

In urma cu cativa ani , trageam un semnal de alarma cu privire la acest pericol, pe acest site, la cat de ''flamanzi'' sunt  moldovenii de peste Prut , nu ma mai mira nimic.A fost bine ptr. noi si ptr. Prut , cat au fost tinuti departe de apa, dar de acum potopul.....si n-au nici un fel de scrupule ! Suparat
Si ce-i mai grav , ca branconeaza acei ce-ar trebui sa pazeasca si sa nu permita...... Police
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #10 : Sâmbătă 05 Ianuarie 2013, 07:12:41 »

De braconat se braconeaza mult inca, fara nicio indoiala, dar conform unor surse de la PF in ultimii 3-4 ani s-a redus braconajul in special cu plase, curent. Oricum nu faci sa dispara populatia piscicola punand pripoane sau pescuind cu undita si chiar retinand tot ce prinzi (ma refer in special la satenii nostri), ci pescuind in mod industrial.
Daca mai luam in consideratie si cele doua mari viituri (din vara lui 2008 si din 2010) care au injumatatit pestele din Prut, atunci va mai trebui sa asteptam ceva timp sa se refaca Prutul, sa ajunga la nivelul anului 2010 macar.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 05 Ianuarie 2013, 09:29:11 »

Ajungem la polemica prin care suntem tari in spatele monitorului,am nevoie de sesizari reale depistate de voi pe Prut,faza cu scafandrii ma intereseaza  Wink
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 05 Ianuarie 2013, 13:24:11 »

si pe mine
sa-i rog sa puna niste pestisori in carligele unor baieti care numa pierd vremea pe malu' garlii Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
viorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 05 Ianuarie 2013, 16:20:56 »

Va salut din nou. E bine ca totusi mai sunt pescari care citesc subiecte de pe acest site,dar nu e bine ca in esenta ,,vorbim discutii'' , sau in acest caz ,,scriem cuvinte''.Multe cuvinte, putin continut , in concluzie nu am aflat nimic despre vizare ANPA (cind si cum),avizul de acces in arie protejata(conditii de obtinere,cind si de unde),ca in final sa putem depune actele pentru avizul PF.Pina o sa si putem pescui, e o cale foarte lunga,si PF-ul o poate face si mai lunga!
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 05 Ianuarie 2013, 16:24:24 »

Citat
in concluzie nu am aflat nimic despre vizare ANPA (cind si cum),avizul de acces in arie protejata(conditii de obtinere,cind si de unde),ca in final sa putem depune actele pentru avizul PF.Pina o sa si putem pescui, e o cale foarte lunga,si PF-ul o poate face si mai lunga!
foarte bine punctat!
oare primim  un raspuns?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 05 Ianuarie 2013, 16:34:55 »

Va salut din nou. E bine ca totusi mai sunt pescari care citesc subiecte de pe acest site,dar nu e bine ca in esenta ,,vorbim discutii'' , sau in acest caz ,,scriem cuvinte''.Multe cuvinte, putin continut , in concluzie nu am aflat nimic despre vizare ANPA (cind si cum),avizul de acces in arie protejata(conditii de obtinere,cind si de unde),ca in final sa putem depune actele pentru avizul PF.Pina o sa si putem pescui, e o cale foarte lunga,si PF-ul o poate face si mai lunga!
concluzia e simpla ,ANPA se afla in postura de a nu putea da explicatii daca acele timbre sunt legale Rinjet sau nu....joi sunt la Bucuresti dupa care va pot spune ce se intampla
Memorat
viorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 14 Ianuarie 2013, 08:42:18 »

Salut! A mai trecut o saptamana si tot nu am aflat raspunsuri la problemele ridicate .Asteptam niste vesti, dupa vizita de joi la Bucuresti(daca aceasta a mai avut loc ? ),bune sau rele ,dar vesti ! Daca cu ANPA-ul e asa de dificil si deciziile le iau altii,nu inteleg de ce nu ni se spune nimic in legatura cu avizul de acces in arie protejata,care depinde numai de PP,sau si aici trebuie sa se primeasca niste,, indicatii pretioase''?
  Daca nici aceste cerinte de baza nu se pot rezolva din timp,atunci care-i rostul asociatiei PP,numai incasarea cotizatiei,adica un fel de concurenta a AJVPS-ului pentru banii pescarilor.
 Sincer, speram sa fie ceva mai mult!!!
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 14 Ianuarie 2013, 09:10:46 »

-se va da un ordin de ministru pentru a prelungi valabilitatea permiselor din 2012
-se va revizui registru unic de evidenta a asociatiilor
-nu se stie daca se vor elibera timbre sau permise(altele)cartonate
intr-un cuvant o bulibaseala totala Jamaica
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Luni 14 Ianuarie 2013, 10:17:17 »

Adica, tipic romanesc, iar cei ''pagubiti'' vor fi de fapt cei ce vor sa-si ''plateasca ''cinstit si corect  practicarea hobby-ul.
Inteleg de ce multi, din ce in ce mai multi cetateni onesti, aleg sa plece definitiv din aceasta..... nu stiu cum sa-i spun Suparat
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Marți 15 Ianuarie 2013, 09:28:12 »

din ce am inteles eu acele viniete vor apare dupa modificarea HG1016,gurile rele spun ca mai intai trebuie modificat OG 15 (famosul23).......
Memorat
Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 09 Martie 2018, 17:34:27
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.