Prieteni Pescari

Cupa Prieteni Pescari la copca Lipoveni 2013

Duminică 22 Octombrie 2017, 07:44:54 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cupa Prieteni Pescari la copca Lipoveni 2013  (Citit de 17134 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Joi 10 Ianuarie 2013, 11:28:32 »

Competitia se va desfasura pe acumularea Lipoveni(SV) pe data de 03 feb 2013
Regulament concurs
1.Concursul se va organiza numai dupa ce organizatorii au masurat grosimea ghietii ,care trebuie sa fie de cel putin 15 cm
2. concurenti vor pescui la o singura undita cu o singura momeala artificiala.vierme,rama,larva
3.fiecare concurent are dreptul in timpul mansei la 3 copci
4. este necesara vesta de salvare si o funie de cel putin 4m care va fi intinsa pe ghiata in spatele fiecarui concurent
5. in cazul in care gheata e intre 15-20cm este recomandat folosirea unei scanduri pentru a mari suprafata de contact cu gheata
6 .distanta dintre copcile concurentilor va fi  de cel putin 2 m
7.concurentii vor avea echipamentul adecvat pentru pescuitul la copca
8.copcile vor fi facute numai cu freza de gheata ,este interzisa folosirea topoarelor,rangi....
9.sunt interzise sariturile pe ghiata,lovirea cu diverse obiecte.....
Desfasurare concurs
ora 08 prezenta pe balta
08.30 start concurs
13.30 stop concurs
13.30-14.00 masurare peste(cantarire)
14.00.......festivitatea de premiere
tarif concurs 20 lei
Persoane de contact:
Jarda Vasile 0745838981
Diaconita Petru 0745519133
« Ultima modificare: Joi 10 Ianuarie 2013, 19:14:58 de către petru » Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Sâmbătă 12 Ianuarie 2013, 17:31:50 »

sponsori:
fishingstore_ro
baracuda
mega fish
pescar hoinar
tipografia Celestin
G L S Curier rapid
sc Intermontana srl(transport international marfa)
loco lures
« Ultima modificare: Marți 15 Ianuarie 2013, 11:13:26 de către petru » Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #2 : Duminică 13 Ianuarie 2013, 12:34:12 »

Intrebare: referitor la '' 2. concurenti vor pescui la o singura undita cu o singura momeala artificiala.vierme,rama,larva'' - e permis pescuitul cu momeala artificiala, indiferent de tipul ei, incluzand si viermi, larve, rame artificiale, sau acestea din urma pot fi si naturale?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 13 Ianuarie 2013, 12:58:00 »

Intrebare: referitor la '' 2. concurenti vor pescui la o singura undita cu o singura momeala artificiala.vierme,rama,larva'' - e permis pescuitul cu momeala artificiala, indiferent de tipul ei, incluzand si viermi, larve, rame artificiale, sau acestea din urma pot fi si naturale?
da pot fi si naturale Rinjet
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #4 : Vineri 18 Ianuarie 2013, 06:39:02 »

Petru, Marcel voia sa intrebe de fapt daca are voie cu butelia, anu trecut nu venisa masina cu butelii si a ratat, acu se pregateste din timp.  sugubat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 24 Ianuarie 2013, 08:01:32 »

de la Iasi vine cineva la concurs?  Bere
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #6 : Marți 29 Ianuarie 2013, 15:10:33 »

aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] scrie că avem voie să găurim toată balta. cum rămâne?
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #7 : Marți 29 Ianuarie 2013, 17:01:53 »

Ar trebuie o mentionata o kestie de genul: daca se observa ca s-au dat pesti de la un pescar la altul, sa fie scosi din concurs ambii. Cand sunt multi concurenti, nu mai stiu care si cum au prins, sau poate fac prietenii o cheta sa castige grupul lor.
Memorat

luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 29 Ianuarie 2013, 17:13:16 »

Dupa cum a sesizat si Coto la AGA de duminica concursurile PP IASI se tot duc spre Suceava.Tot respectul pentru cei de la Suceava,dar totusi PP IASI mai organizeaza ceva si pe la noi prin judet sau PP IASI s-a desfiintat? Intrebare pe care am receptionat-o intr-un magazin de pescuit din IASI.
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 29 Ianuarie 2013, 18:25:43 »

eu nu imi aduc aminte sa se organizeze la Suceava prea multe concursuri  Cool
crapul si feederu a ramas sa discute Stef cu patonul baltii care e un prieten de al lui
spiningul Manjesti sau Bicaz,fiindca pe Falticeni e mica apa si sunt doar 4 gropi unde e cantonat pestele
cupa femina a ramas in discutii
care sunt concursurile de la Suceava?,daca aveti sugestii pentru Iasi nici o problema ,prezentati-le spuneti cine se ocupa  Bere

Postat pe:: Marți 29 Ianuarie 2013, 18:19:18

sau poate vreti sa facem schimb de experienta cu cei de la Suceava sa vedeti ce inseamna organizare  Aplauze ,la Iasi formula de organizare e consacrata 1+1

Postat pe:: Marți 29 Ianuarie 2013, 18:21:44

aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] scrie că avem voie să găurim toată balta. cum rămâne?
Lucian te rog citeste regulamentul de la noi..... Shocked
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 11:42:14 »

Repet,baietii din Suceava sunt super ok,da PP IASI ar trebui sa mai faca ceva competitii si pe la IASI.Eu personal nu sunt fan copca,dar sunt destui pasionati si pe la noi prin oras.Daca e competitia initiata de baietii din Suceava,atunci sa lasam meritele baietilor si sa nu ne confundam PP IASI cuPP Suceava.Mi se pare aiurea acum ca PP IASI sa faca competitii in alte locuri date fiind conditiile de afara,ori nu tine gheata la noi in judet.Daca ne uitam in urma:Femina 2010,Copca 2012 si urmeaza 2013.Asta am sesizat si eu pe langa Coto si altii care o zic mai pe la colturi dar daca deranjez,cum mi s-a parut din raspunsul primit de la PETRU ma opresc aici cu observatiile.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 12:34:34 »

Ar trebuie o mentionata o kestie de genul: daca se observa ca s-au dat pesti de la un pescar la altul, sa fie scosi din concurs ambii. Cand sunt multi concurenti, nu mai stiu care si cum au prins, sau poate fac prietenii o cheta sa castige grupul lor.
da arbitrii ce face? sau s-a uitat completarea regulamentului cu mai multe puncte: se interzice "împrumutul peștilor" (eliminare); pești morți nu se iau în considerare; pescuitul la ochi de pește interzis (eliminare); și-ar mai fi și alte ghidușenii care ar trebui sancționate.
Memorat
Mihalache
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 13:21:13 »

Pana la urma cum procedam? Venim cu galeti pentru a pastra capturile vi? Sau se cantaresc pestii indiferent de starea lor?  Undecided
« Ultima modificare: Miercuri 30 Ianuarie 2013, 13:41:11 de către Mihalache » Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #13 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 14:59:12 »

Memorat

let the pike survive, put it back alive

luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 16:55:59 »

Sugestie:CIRIC 2
Memorat
andronic cristian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 17:06:30 »

Lucian are ca de obicei un simt foarte ascutit de observatie si un simt critic la fel de dezvoltat.
E drept ca regulamentul afisat pe RVP e diferit ,dar am discutat cu unul dintre organizatori care mi-a confirmat ca pot face modificarile respective.
Regulamentul oficial este insa cel stabilit de organizator.
 Am insa niste obiectii personale:
1. care este procedura de masurare a ghetii? Cate masuratori se fac si daca se face media aritmetica a masuratorilor. Se masoara ,baniesc, perpendicular pe suparafata ghetii dar cu ce instrumente se face acest lucru si daca au verificare metrologica?
2.exprimarea este ambigua: pare ca propozitia s-a terminat dupa punct deci e voie doar cu artificiale, dupa care apare o insiruire de momeli naturale care au si imitatii artificiale. Deci se pescuieste cu o undita dar la ce momeala? Nu se fac precizari cu privire la interzicerea pescuitului la pestisor viu sau la ochi de peste.
3.Cine numara cate copci face fiecare concurent? Limitarea mi se pare cel putin bizara si cred ca impunerea ei se poate face doar prin votul celor "puturosi" care nu vor sa-si mai schimbe locul, dar nici pe altii nu vor sa lase. Daca un pescar da toate copcile intr-o zona in care nu poate pescui ce face? Strange si iese pe mal? Sau poate ne facem griji ca se va "gauri balta" si se "scufunda" gheata?
4.Daca nu au dotarile precizate (vesta si funie ) nu vor fi inscrisi in concurs? Ce rezistenta trebuie sa aiba sfoara sau cat de groasa trebuie sa fie? Eventual culoarea? Risete
5.Cat de lunga, lata,groasa sau uscata trebuie sa fie scandura? Trebuie sa fie vopsita, lacuita, geluita? Deasemenea vezi pct 1 cu privire la procedura de masurare a ghetii.
6.cine masoara distanta dintre concurenti? Daca se apropie sa-si ofere unul altuia un ceai sau o tigara sunt descalificati?
7..Oare nu era suficienta aceasta precizare decat scanduri,funii si alte instrumente din astea cu conotatii macabre?
NU   se precizeaza nicaieri care sunt sanctiunile pentru nerespectarea punctelor din regulament.
Nu se precizeaza deasemenea nicaieri ca toti concurentii vor prezenta la cantarire, masurare doar pesti vii si nemutilati. Deci ar  trebui ca pescarii sa aiba galeata pentru pastrarea acestora vii pana la final.
Sincer cred ca daca eu am stat atata sa fac aceste observatii si voi sa la cititi meritam din partea organizatorului un regulament clar si precis care sa nu poata fi interpretat sau sa genereze nemultumiri si discutii. Intelegem ca nu vrea sa-si asume raspunderea pentru nici un incident dar aceasta se poate discuta inaintea concursului iar cei care se "avanta" pe gheata o fac pe propria raspundere. Cine nu vrea e liber sa nu participe, dar nu cred ca vestele,scandurile si funiile ajuta la ceva. Daca vrem sa fim precauti putem recomanda pescarilor sa nu se adune in grupuri mari sau daca se indeparteaza mult de pluton sa aiba un fluier pe care sa-l foloseasca in caz de pericol pentru a putea fi auziti si ajutati. Vestele funiile si scandurile ar trebui sa le aiba organizatorul si sa le foloseasca in situatia in care din nefericire se rupe gheat sub un pescar mai "norocos".
Memorat

Campion national 2010
1111 kg MV2
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 17:39:41 »

Cristi ,frate, ma bulversezi cu atata explicatii,o sa stabilim clar la sedinta tehnica.....inainte de tuica fiarta sau dupa?

Postat pe:: Miercuri 30 Ianuarie 2013, 17:34:52

Jarda nu concureaza sugubat e arbitru sef si organizator sef  Aplauze

Postat pe:: Miercuri 30 Ianuarie 2013, 17:37:15

Repet,baietii din Suceava sunt super ok,da PP IASI ar trebui sa mai faca ceva competitii si pe la IASI.Eu personal nu sunt fan copca,dar sunt destui pasionati si pe la noi prin oras.Daca e competitia initiata de baietii din Suceava,atunci sa lasam meritele baietilor si sa nu ne confundam PP IASI cuPP Suceava.Mi se pare aiurea acum ca PP IASI sa faca competitii in alte locuri date fiind conditiile de afara,ori nu tine gheata la noi in judet.Daca ne uitam in urma:Femina 2010,Copca 2012 si urmeaza 2013.Asta am sesizat si eu pe langa Coto si altii care o zic mai pe la colturi dar daca deranjez,cum mi s-a parut din raspunsul primit de la PETRU ma opresc aici cu observatiile.
nu deranjezi cu nimic,dar vreau sa vad initiativa,fiindca de cativa ani stii foarte bine cine organizeaza concursurile la PP Iasi
Memorat
andronic cristian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 17:56:43 »

Ai dreptate Petru, pe malul "garlei" treburile se stabilesc mai repede decat la butoane. Sigur va fi o editie si mai reusita decat celelalte doua.
Memorat

Campion national 2010
1111 kg MV2
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 18:08:31 »

Petrus,acum cativa ani functiona in asociatie un sistem de  genul :Comisia crap,stationar,rapitor.Cu pres.de comisie care i-si alegea colaboratorii la inceput de an si cu care rezolva problemele ajutat de Pres.Asoc.,Vice si secretar si era voluntariat si mai si functiona.Acum vad ca nu mai functioneaza,de ce ?
Memorat
andronic cristian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 18:26:41 »

Salut Luigi, Cred ca ar fi mai adecvat sa discutati de problemele astea aici: http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,3700.msg48892/topicseen,1/#new
Aici e topicul despre copca de pe Lipoveni.
Memorat

Campion national 2010
1111 kg MV2
Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 24 Septembrie 2017, 17:43:07
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.