Prieteni Pescari

reglementari arii protejate

Duminică 22 Octombrie 2017, 07:41:36 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 7   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: reglementari arii protejate  (Citit de 43577 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Luni 21 Ianuarie 2013, 08:45:54 »

Ordin nr. 3836 din 08/11/2012
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 854 din 18/12/2012
« Ultima modificare: Marți 22 Ianuarie 2013, 12:41:25 de către Teodor » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 21 Ianuarie 2013, 20:07:14 »

-tarif de acces arie protejata 15 lei pentru membrii de asociatii ,pentru posesorii de permis ANPA fara a fi membri ai unei asociatii 30 lei
-tarif acces ambarcatiuni agrement 100 lei
Memorat
andronic cristian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #2 : Luni 21 Ianuarie 2013, 21:07:32 »

Inteleg din postarea de mai sus ca este permis accesul cu barcile personale pe Prut? Unde? Ce conditii trebuie sa indeplineasca barca si eventual pescarul: lungime, motor, inmatriculare, permis navigator...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Campion national 2010
1111 kg MV2
dan_rotaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 22 Ianuarie 2013, 12:04:48 »

mai avem mult pana sa mergem cu barca pe Prut, Cristi
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Marți 22 Ianuarie 2013, 12:34:29 »

...
-tarif acces ambarcatiuni agrement 100 lei

Accesul cu barca pe Prut este valabil doar in judetul Iasi?
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
tziu32
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 22 Ianuarie 2013, 15:08:07 »

As vrea tare mult sa vad ce se vor face cu acei 15 lei sau 30 lei pe care voi ii cereti ca si taxa pt aria protejata!Ma gandesc ca o sa sa se intample exact cum sa intamplat si cu asa zisa"taxa de acces"pt cei de la AJVPS... adica un mare NIMIC.. nu tu amenajari ,nu tu controale anti braconaj si lista poate continua la nesfarsit,dar in sfarsit..."cine poate oase roade ,cine nu..."
Memorat
dutzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Marți 22 Ianuarie 2013, 19:40:23 »

si daca nu se plateste aceasta taxa?Cum? cu ce drept se cere aceasta taxa pe o apa naturala pentru care nici un birocrat nu a facut nimic (poate doar a braconat)Cum? pe ce se vor cheltui banii din aceasta taxa???
am mers foarte des anul trecut pe Prut si n-am vazut nici un control anpa,pp...... de fiecare data plecam cu sacul plin de gunoaie (nu ale mele) deci pentru ce???
si de ce membrul unei asociatii 15 lei si restul 30?Cum? ce daca nu sunt inscris in asociatie fac mai multa mizerie/distrugere pe aria protejata decat un membru??
o sa-mi ziceti ca ce e mult 30 ron ... putea sa fie si 50-100....dar sa se vada ceva , sa se vada actiuni de control, de combatere a braconajului de ecologizare a Prutului , de populare sau alte asemenea...
fara nici o suparare dar incepe sa miroase a ajvps-isme sincer sper din toata inima sa ma insel
Memorat

Oblete de de pescar dar tind spre marea captura
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 23 Ianuarie 2013, 09:54:54 »

@dutzu
Pentru linistea ta: banii ce au ca sursa/destinatie aria protejata sunt contabilizati separat si nu pot fi folositi/rulati in alte scopuri.

In ce priveste baza legala:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/vizualizare/legislatie/ordinul-nr.-3836-din-8-noiembrie-2012/

« Ultima modificare: Miercuri 23 Ianuarie 2013, 09:56:46 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #8 : Miercuri 23 Ianuarie 2013, 10:15:24 »

100% de acord cu Dutzu, anul trecut in afara de PF nu m-a intrebat nimeni de sanatate pe Prut,
nici PP, nici AJVPS.
Stiu, scuze, motive, cauze  se gasesc.
PP a vrut sa faca dar birocratia nu le-a permis.

De ce aceasta diferenta intre pescar membru la o asociatie si non membru?
Normal ca neavand de ales o sa platesc acest "bilet de intrare" pe Prut.
Sper sa promovati si rezultatele asociatie anul acesta. Mult succes!
PS: Daca tot dam bani, sper sa nu dureze tot o luna obtinerea avizului de access, cum intentionat ati facut anul trecut pentru non membri (cel putin in primavara cand l-am scos eu)
Memorat

Hooked on Fishing !!
gabryell_74
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 23 Ianuarie 2013, 12:47:38 »

Salutare oameni buni.Este luata vreo hotatare cu privire la taxa pe 2013 pt permis ?Stie cineva ceva concret ?
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 23 Ianuarie 2013, 21:42:22 »

Aria protejata Prut e cea mai protejata arie care este ea. Au disparut braconierii, nu mai vezi o molecula de substanta poluanta, vegetatia din lunca prospera ca niciodata, mistretii si caprioarele nici nu mai stiu cum arata un latz... ce dom'ne... aproape ca e tinut virgin dupa ce  a fost preluata de pretinipescari.ro.

Dupa atatea realizari, era si timpul sa se perceapa o mica taxa de acces, nu?
Cu banii adunati se va face ... ce s-a facut si pana acum....
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 24 Ianuarie 2013, 07:54:34 »

Inteleg din postarea de mai sus ca este permis accesul cu barcile personale pe Prut? Unde? Ce conditii trebuie sa indeplineasca barca si eventual pescarul: lungime, motor, inmatriculare, permis navigator...
sunt permise doar ambarcatiunile inregistrate si numai cu permis de barca
vad ca se inflameaza cei care au luat direct de la ANPA permis,pentru tariful de acces in aria protejata,drept pentru care ii invit sa le arat bugetul pentru care asociatia este obligata sa-l stranga pentru administrarea ariei.In plus au ocazia sa se inscrie ca voluntari pentru a participa pe viu la actiunile noastre  Rinjet noi va asteptam  Rinjet.......de la taste se vede altfel Prutul  Risete
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 24 Ianuarie 2013, 08:17:59 »

@aZu, Dutzu, etc
Duminica (pe 27 Ian.) este AG-ul asociatiei. Pot participa si cei care NU sunt membri. Aceste persoane pot observa, asculta, intreba, pot sa-si expuna opinia; singurul lucru care nu pot sa-l faca este sa participe la vot.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #13 : Joi 24 Ianuarie 2013, 10:04:10 »

vad ca se inflameaza cei care au luat direct de la ANPA permis,pentru tariful de acces in aria protejata
Dar cei cu permis de la AVPS cu ce ajuta la bugetul de administrare al ariei protejate?
Din cate inteleg diferenta se face intre membri oricarei asociatii ( nu neaparat PP) si non membri.
Problema nu sunt cei 15 Ron diferenta ci diferentierea asta.
E vina voastra ca nu m-ati convins prin actiuni sa cotizez la voi in continuare.
Iar daca ati avut actiuni si nu le-ati promovat e iar greseala voastra.
Memorat

Hooked on Fishing !!
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 24 Ianuarie 2013, 12:33:14 »

@aZu, Dutzu, etc
Duminica (pe 27 Ian.) este AG-ul asociatiei. Pot participa si cei care NU sunt membri. Aceste persoane pot observa, asculta, intreba, pot sa-si expuna opinia; singurul lucru care nu pot sa-l faca este sa participe la vot.

Ce sa caut eu la AG-ul asociatiei ?
Cred ca as putea sa pierd timpul in alt mod mult mai util in alta parte.
Acu sa nu-mi spuneti ca v-ati hotarat brusc sa va puneti pe treaba dupa ce n-ati facut niciodata nimic, in mod special pentru aria protejata Prut.
Ba nu, gresesc, ati scris doua hartii si trei plicuri pe la fro autoritate sa va faca administratori ai rezervatiei, scopul fiind evident pecuniar. Odata ce v-ati vazut cu banii in buzunar, interesul fata de aria Prut a disparut complet.
Asa ca... cam greu sa ma convingeti...
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #15 : Joi 24 Ianuarie 2013, 15:18:26 »

"Ordinul nr. 3836 din 8 Noiembrie 2012
 privind aprobarea Metodologiei de avizare a tarifelor instituite de către administratorii/custozii ariilor naturale protejate pentru vizitarea ariilor naturale protejate, pentru analizarea documentațiilor și eliberarea de avize conform legii, pentru fotografiatul și filmatul în scop comercial"

tariful de acces arie protejata este tariful de vizitare din Ordin?  Adica pescarii sunt un fel de turisti sau cum ?

"Tariful de vizitare se plătește de persoanele fizice și juridice care vizitează ariile naturale protejate, excepție făcând ......  persoane care desfășoară activități autorizate prin acte de reglementare în vigoare pe teritoriul ariei protejate"
Oare aici nu intra pescuitul? nu e pescuitul o activitate autorizata pe Prut?

Faptul ca Domnul Petru se vrea simpatic si ironic ma lasa rece. ".de la taste se vede altfel Prutul"

Cred ca aceasta taxa e abuziva.
In fine, asta e ultimul meu post pentru topicul asta.

Memorat

Hooked on Fishing !!
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #16 : Joi 24 Ianuarie 2013, 15:54:56 »

Mai baieti....nu stiu altii cum sunt...dar eu m-am  saturat ca in fiecare an cand se afiseaza pretul pentru permise.. sa sa trezeasca cate unul...vezi AZU sau Poker...sa comenteze...ca e prea mult..ca nu se face... ca nu se drege...etc!!!
Pe de alta parte atitudinea acestor "comentatori"....este evidenta....din raspunsul la invitatia de a participa la AGA. 
  "Ce sa fac eu scolo sa-mi pierd timpul...am altceva mai bun de facut..... "
Tu crezi ca cei din asociatie sunt datori sa-si piarda timpul la AGA pentru niste netrebnici ca tine?Cum???
Te informez ca Asociatia are 1 angajat....deci restul fac munca voluntara!!!?!!!!!
Ai putea ma car sa ai bunul simt sa vii la intalnire ca sa intelegi de ce s-a facut putin pana acum....de ce se pune taxa....ce se vrea sa se faca si apoi daca vrei poti sa te trezesti comentand!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu vreau sa va jignesc ....desi crede-ma ca acum as avea destul de multe sa va spun....
Petru este prea bland dar eu m-am saturat de comentariile unora care habar nu au despre ce este vorba...si cand sunt invitati sa afle....refuza cu obstinenta!

Postat pe:: Joi 24 Ianuarie 2013, 15:52:56

P S: 
Daca nu va place....nimeni nu va forteaza sa pescuiti pe Prut!
Exista si Jijia ...si Siretul...si Bahluiul....asa ca .....informati-va si apoi comentati aiurea!!!!!!!!!!!!!!!!
Memorat

CiprianP
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 24 Ianuarie 2013, 16:05:52 »

pe unii nu-i poti convinge nici macar ca mulineta de 6-8000 nu-i de in shore spinning  Risete, sau ca somotelu de 1 kila nu are lungimea legala pt a putea fi retinut  Trist , dar ce mai conteaza, bine ca avem iarna si net
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
tziu32
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 24 Ianuarie 2013, 16:58:55 »

O intrebare daca se poate...ANPA-ul are vreun cuvant de spus in toata aceasta afacere cu "taxa in aria protejata"?
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #19 : Joi 24 Ianuarie 2013, 17:09:48 »

Desi am zis ca nu mai postez, vreau sa lamuresc niste chestii:
Forumul e un loc unde ne exprimam parerile, liber, atata timp cat nu jignim pe nimeni si eu asta am facut.

Ma bucur ca Prutul are atatia stapani - ANPA, AVPS, PP si PFul care au grija de acest rau minunat.
Daca o sa imi permita toti:
ANPA - permis pescuit
AVPS - Taxa acces Prut
PP - Taxa acces  arie protejata
PF  -  PG - inca e gratis
o sa ma bucur in continuare de pescuit acolo.
Mult succes in 2013 !
Memorat

Hooked on Fishing !!
Pagini: [1] 2 3 ... 7   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 12 Octombrie 2017, 14:27:06
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.