Prieteni Pescari

reglementari arii protejate

Duminică 23 Iulie 2017, 19:33:54 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: reglementari arii protejate  (Citit de 40747 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #100 : Joi 31 Ianuarie 2013, 10:46:41 »

... Eu eram doar curios ce poate face un ranger...
@Cu aproximatie, cam ce poate face si un inspector de la ANPA pe malul apei (sa constate o stare de fapt). Ca idee: imputernicirea de control (si legitimatiile) sunt emise de Ministerul Mediului.
Dreptul de a controla nu deriva din "contractul" (ape/permise) cu ANPA, ci din contractul cu Ministerul Mediului; dar aceasta "autorizare de control" se limiteaza la obiectul contractului.

Ce face o persoana in control:
- urmareste modul de respectare a regulamentului aplicabil ariei protejate;
- regulamentul ariei protejate face parte si trebuie armonizat cu planul de management al ariei protejate;
- planul de management al ariei protejate trebuie sa aibe o baza stiintifica (studii, etc.);
- baza asta stiintifica este cel mai greu de realizat pentru ca nu o poti efectua in conditii de laborator si dureaza;

Mergind in sens invers: studiu stiintific -> plan de management -> regulament arie protejata -> control aplicare regulament.

-----------------
Link-uri utile:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

...cand avizele au fost moka....
"Avizul" si "taxa de acces" sunt chestiuni diferite.  Avizul se da gratuit in continuare. (Cei care cred ca se dau avize doar pentru "pescuit" se inseala.)
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #101 : Joi 31 Ianuarie 2013, 10:49:18 »

Oameni buni, ar fi timpul sa va treziti.
Odata ce ati pus taxe si biruri pe damblaua mea, in acel moment ati trecut automat ... la profesionisti. Gata, s-a terminat cu amatorismul, nu mai jucati in divizia judeteana, ati ajuns in Liga intai !
Eu consider ca este dreptul meu sa-mi arunc o privire in "palmaresul " celor care vor banii mei, sa vad ce ii recomanda si cum arata CV-ul lor.
Daca tot e pe bani toata afacerea, eu zic ca ar trebui sa produci si putina performanta, in divizia judeteana intrarea e libera, in Liga intai se taie bilete pe buna dreptate fink se observa ceva miscare.
Raman in continuare la parerea mea : decat sa faci lucruri de mantuiala, mai bine nu le faci deloc. Este doar parerea mea, nu fac "bisericute" si nici nu caut adepti.
« Ultima modificare: Joi 31 Ianuarie 2013, 10:59:17 de către aZu » Memorat
tim
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

« Răspunde #102 : Joi 31 Ianuarie 2013, 12:49:33 »

Mai luati legatura si cu cei de la Bacau de la centrul de ecologizare... ce naiba... trebuie sa vin eu de la Frankfurt ca sa va invat ?
[/quote]

Omule tu esti in Frankfurt??? Daca da, de ce Dumnezeu te consumi atat??
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #103 : Joi 31 Ianuarie 2013, 12:54:50 »

Patriotism, Tim, pur patriotism.  Risete
Memorat

let`em live, they are part of the game!
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Joi 31 Ianuarie 2013, 14:37:01 »

A ramas o glumitza la job : Ce bah, tre sa vin eu de la Frankfurt sa te spal prin urechi ca sa auzi telefonul cand te sun ? 

Luna viitoare pe 15 ajung in frankfurt. Ma si intorc, nu raman acolo.
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Joi 31 Ianuarie 2013, 16:10:11 »

Stimate domnule aZu,ce treaba are Salmo Thril cu somoteii despre care pomenea Oby,sa inteleg ca pastrarea acelor somotei de catre persoana dumneavoastra e din vina mea,ca v-am adus acele voblere la magazin?Daca e asa,promit solemn aici,in public ca n-o sa mai comercializez Salmo Thril in magazin!20 de Salmo Thrill?Visati frumos,domnule aZu!Va rog,treziti-va!Am adus 6{SASE} bucati din cele trei paternuri existente si din singura marime disponibila la acea ora in tara,cate 2[DOUA}/patern,voblere ce au stat in magazin vreo 2{DOI} ani,asa de cerute erau.Totodata,tin sa va reamintesc ca nu a-ti mai trecut pe la magazin,dar ne-am intalnit in magazin la nea Costica Arnautu pe care l-ati intrebat de Salmo Thril,cam la o saptamana distanta de vizita din magazinul meu.Despre povestea Salmo Thril avem si martori:OBY la acea vreme angajat la mine si Iulian care e si la ora actuala si pot confirma.Suntem trei contra unu.Hopa,stai asa domnule aZu,ca mi-am mai amintit ceva:ai mai tras o teapa si prietenului Leba cu o comanda de la Cabellas.MARE OM MARE,CARACTER DOMNULE aZu!Si apropo,schimbati-va semnatura,o parte din magazinele din Iasi va recunosc drept SALMO THRIL,si banuiesc,ca si magazinele din Frankfurt.
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #106 : Vineri 01 Februarie 2013, 15:42:11 »

cel mai mare dusman al ariei protejate e Birocratia din tara  Suparat se da o lege ,dar trebuie si metodologia de aplicare,se da un ordin dar nu clarifica bine situatia din teren;ex de 3 ani se face aceasi greseala nu se include categoria pescari noi,care isi fac in anul in curs permisul,nu suntem in stare sa exemplificam intr-un ordin care sunt categoriile supuse autorizarii,incercam sa vizam legitimatiile si.....hopa s-a schimbat ministerul si nu mai corespunde sigla.......nu cred ca am mai vazut atata brambureala

si totusi asta nu ar trebui sa fie un motiv pt a incalca legea din partea PP, va asigur ca incalcati legea prin aplicarea unor tarife discriminatorii (v-am explicat in urma cu cateva pagini ca intrati la practici neconcurentiale). Mai mult ca sigur nu am eu timp si nervi sa va actionez in instanta, dar ma intreb si eu, domnule Administrator, dumneata chiar stii ce faci? Chiar nu constientizezi ca gresesti dpdv juridic?

Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #107 : Vineri 01 Februarie 2013, 15:46:44 »

de ce crezi ca s-a sistat tarifarea accesului in arie? asteptam ca departamentul juridic de la Ministerul mediului sa ne avizeze sau nu planul tarifar,dupa care eliberam sau nu avize
Memorat
SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #108 : Sâmbătă 02 Februarie 2013, 20:09:06 »

Buna seara la toti pescarii!

Este prima mea interventie pe acest forum. Cu totii trebuie sa ne implicam in ingrijirea Prutului, nu numai cei de la Prieteni Pescari. Sta in puterea noastra sa mentinem curatenia pe malul Prutului si sa combatem braconajul. As vrea sa furnizati un numar  (sau numere) de telefon la care pot fi contactati rangerii ca sa le semnalam eventualele probleme. Stiu ca exista acele numere de telefon de la P.F. dar eu personal as aprecia sa pot suna si la altcineva care poate interveni. Experientele mele cu P.F. nu sunt prea fericite (anul trecut, la Bivolari, cineva a taiat toate cauciucurile masinii prietenului meu cu care am fost la pescuit si cand am sunat la P.F. am fost doar intrebati "pe cine am deranjat?").

Fire intinse! (sper sa putem pescui cat de curand)

----------------------------------------------------
Respectati Prutul!
Memorat
lmihailescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #109 : Duminică 03 Februarie 2013, 08:45:14 »

nu vad ce legatura are rangeru cu taiatu cauciucurilor ... suna ca e de competenta politiei locale.
la fel cum nu vad ca treaba politiei de frontiera e braconajul ...  suntem granita de UE au altele pe cap. braconajul cred ca e treaba rangerilor pp/anpa + politie/jandarmerie locala
Memorat
SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #110 : Duminică 03 Februarie 2013, 10:10:54 »

Buna dimineata!

Eu nu am spus ca taiatul caucicurilor este neaparat de competenta rangerilor sau ca politia de frontiera are treaba cu braconajul (desi ar trebui sa aiba). Eu am cerut doar un numar de telefon la care pot sa raportez un incident in Aria Protejata, unde pot fi sfatuit cum sa procedez, in functie de natura incidentului. Eu merg de multe ori singur la pescuit si as aprecia faptul sa am unde sa sun in functie de problema respectiva. Nu as vrea sa sun la P.F./Politie/Jandarmerie/Anpa si sa fiu pasat dintr-o parte in alta. Mai normal este sa sun la rangeri care au experienta necesara sa imi spuna exact cum sa procedez si sa se alarmeze apoi direct organul abilitat.

----------------------------------------------------
Respectati Prutul!
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #111 : Miercuri 06 Februarie 2013, 10:43:03 »

Treaba cu sunatul la rangeri e cam delicata,din cate cunosc eu toti rangerii au servici,afaceri si alte obligatii si toti sunt VOLUNTARI asa ca nu vad cum ar putea ajunge in timp util la locul faptei
Memorat
SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #112 : Miercuri 06 Februarie 2013, 19:24:01 »

Buna seara!

Imi dau seama de acest lucru si apreciez cu atat mai mult activitatea rangerilor. Nu este vorba neaparat sa ajunga cineva la locul problemei ci sa fiu sfatuit cum sa procedez. Ii multumesc domnului Petru ca mi-a furnizat numarul de telefon. Nu voi ezita sa il folosesc pentru a raporta orice incident in Aria Protejata.

Fire intinse!
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #113 : Miercuri 06 Februarie 2013, 21:58:31 »

pai folosesti 112 si ceri JANDARMERIA(la ei este chitantierul)
dupa care suni si la rangeri/Petru
« Ultima modificare: Miercuri 06 Februarie 2013, 22:02:06 de către oby 1 » Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #114 : Joi 07 Februarie 2013, 09:50:46 »

Savuros topic. Azu tu ai vrea sa raspunzi la intrebarea- ce a fost prima data oul sau gaina..Smiley). Pai cum vrei sa vezi actiuni al PP daca nu participi la fondurile necesare constituirii corpului de control? Pai  trebuie sa inceapa ca sa vezi ceva, si ca sa inceapa trebuie sa dai 30 de lei. Deci...cum e..cine apare primul-rangerii sau 30 de lei? Hai noroc si spor la exercitiul de logica.
Memorat

luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #115 : Joi 07 Februarie 2013, 11:20:35 »

Nick,ce-i aia logica? Rinjet Risete Aplauze
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #116 : Joi 07 Februarie 2013, 11:23:29 »

De genul asta:  Wink

Citat
... Din două una, dați-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, și anume în punctele... esențiale... Din această dilemă nu puteți ieși... Am zis! ...
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #117 : Joi 07 Februarie 2013, 11:30:09 »

Asa sa ramana,in veacul vecilor,Amin Risete Risete Risete
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #118 : Luni 11 Februarie 2013, 12:21:02 »

de ce crezi ca s-a sistat tarifarea accesului in arie? asteptam ca departamentul juridic de la Ministerul mediului sa ne avizeze sau nu planul tarifar,dupa care eliberam sau nu avize

Care mai e situatia?
Daca vin maine cu chitanta pt ANPA 2013   pot sa obtin Avizul de acces Arie Protejata  ?
Daca nu, cand se va putea ?
Memorat

Hooked on Fishing !!
ben24iunie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #119 : Marți 12 Februarie 2013, 14:25:44 »

Foarte buna intrebarea.
Ai primit vreun raspuns?
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 11 Aprilie 2017, 17:10:09
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.