Prieteni Pescari

reglementari arii protejate

Sâmbătă 22 Iulie 2017, 15:53:42 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 7   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: reglementari arii protejate  (Citit de 40701 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #20 : Joi 24 Ianuarie 2013, 17:19:34 »

ma intreb cat de legal e sa percepi o taxa pt membrii oricarei alte asociatii si o taxa dubla pt non-membri, de ce discriminarea asta? Hai ca juridic se poate gasi o portita pt a cere o taxa mai mica propriilor membri, in conditiile in care acestia oricum platesc o taxa anuala de membru.  Dar in conditiile in care tu, ca asociatie, le ceri aceeasi taxa oricaror alte asociatii si o taxa dubla celor neinregistrati in vreo asociatie, e f posibil sa nu fie tocmai corect dpdv juridic, undeva e un conflict de practici neconcurentiale.

Imaginati-va cum ar fi ca sa se ceara non-membrilor nu 30 lei ci 300 sau de ce nu, 3000 lei, ca sa intelegeti mai bine ca undeva scartaie rau de tot aceasta supra taxare, ce duce la instaurarea unui monopol al asociatiilor.

Blamam noi mai demult AJVPS-ul pt tacticile "dictatoriale" si aroganta lor data de monopolul detinut, dar vad ca Prieteni Pescari incep sa le calce pe urme cu brio.

Poker_fi$h  a zis bine mai sus, acea taxa de 15, respectiv 30 e taxa de vizitare a ariei protejate? Din cate vad din text, eu ca pescar autorizat ar trebui sa fiu scutit de acea taxa, pt ca nu vizitez in scop turistic, nici nu filmez/fotografiez, ci ma aflu acolo in calitate de "persoane care desfășoară activități autorizate prin acte de reglementare în vigoare pe teritoriul ariei protejate", adica pescar autorizat ANPA

Apoi Petru spune "bugetul pentru care asociatia este obligata sa-l stranga pentru administrarea ariei" Pai... voua ca asociatie, intai vi se acorda autorizatiile, vi se da pe mana o arie protejata, in baza unui buget fictiv, ce urmeaza abia acum a fi strans?
« Ultima modificare: Joi 24 Ianuarie 2013, 17:54:13 de către emil76 » Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Joi 24 Ianuarie 2013, 22:41:45 »

Imi cer scuze pentru faptul ca nu am observat in anul 2012 succesele si maretele realizari ale prietenipescari.ro pe teritoriul ariei protejate Prut. Cu toate ca le-am cautat cu obstinatie, nu am intalnit decat aceiasi braconieri ( inclusiv in perioada de prohibitie, zi de zi, non-stop), si o degradare mai accentuata a mediului raportat la anii precedenti.

Postat pe:: Joi 24 Ianuarie 2013, 22:31:32

Referitor la chestiunea banilor ce mi se percep ca si taxa de... nu se stie ce, eu am pretentia ca in momentul in care dau o anumita suma sa vad si ce efecte produc banii mei. Asa cum atunci cand platesc TVA, stiu ca acei bani merg la bugetul consolidat si de acolo la armata, la invatamant, siguranta publica, etc.
In momentul in care mi se solicita bani pentru ... nimic... atunci, dati-mi voie sa am dreptul sa comentez , chiar daca unora le convine sau nu.
Altii voi sustine ca s-au mutat muntii in anul trecut, in schimb eu nu am intalnit nici macar un prieten-pescar pe malul Prutului preocupat de soarta acestui minunat rau, repet: niciunul.
Binenteles ca veti promite "marea cu sarea" pentru anul acesta, numai ca pe mine nu prea ma mai conving povestile. Faptele vorbesc. Anul trecut am fost de cel putin 30 de ori la Prut si n-am vazut nici macar o fapta sau o mica actiune de protejare a ariei Prut.
Aveti o misiune grea,sa ma convingeti ca va meritati banii aceia.

Btw:  cimpicop, apelative precum "netrebnic" te rog sa folosesti cu prietenii tai sau acasa in familie. Nu-mi amintesc sa fi fost impreuna la recrutare si nici sa te fi jignit vreodata.
« Ultima modificare: Joi 24 Ianuarie 2013, 22:47:49 de către aZu » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #22 : Joi 24 Ianuarie 2013, 22:54:10 »

fratilor eu cred ca am fost foarte explicit ,veniti la sediu si lamurim toate aspectele problemei ,nu cred ca are rost sa ne balacarim pe forum si cu asta am incheiat subiectul  Cool
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:05:33 »

Forumul nu vi se pare un spatiu desul de bun? Din punctul meu de vedere este tot un soi de Poiana a lui Iocan.
Nu inteleg ce e aia balacareala, eu am venit cu argumente, si nu cu povesti.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:11:43 »

tie ti se pare ca "azu "imi spune ceva?hai frate sa ne vedem fata in fata sa discutam pe concret problema
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:33:18 »

vin eu cu argumente:
@azu:eu personal te-am gasit la 1076 retinand somotei sub dimensiune, sau ii transportai cu sacosa spre o locatie C&R? IPOCRITULE
ca sa nu mai spun de povestile prietenilor tai care amintesc cum retinei mreana agatata accidental in prohibitie
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:40:30 »

M-a gasit el...
Insinuiezi ca sunt braconier?
Bati campii obi1 !
N-am mai pescuit la mreana de prin 2005, nu cred sa ai asa o memorie sa tii tu minte cum eram eu braconier pe vremea aia.
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #27 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:40:59 »

Amice AZU.....tu chiar esti ....sau nu intelegi?
Ai platit cumva acei 15 sau 30 de lei ca sa pretentia sa comentezi .....ca ce si cum s-a facut cu ei?
Nu pricepi ca anul trecut NU S-A PERCEPUT NICI O TAXA si rezultatele au fost actiuni relativ putine ...tocmai din cauza fondurilor putine printre altele???
Te invita omul la discutie daca esti nemultumit (la AGA), unde printre altele.....daca tot va doare atat de tare de Prut ati putea avea bunul simt sa participati inainte e a comenta aiurea in tramvai, mai alesi daca sunteti membrii la PP....si voi visati teoria conspiratiei...si hotii!?!!!
Nu realizezi ca esti ridicol?Cum?
PP este 90% voluntariat si am inceput sa ma satur cand vin unii sau altii si-si bat joc de munca mea si a prietenilor mei, mai ales cand nici nu vor sa cunoasca cu adevarat problemele si sa se implice!
La AGA, sunt bineveniti atat membrii PP (care ar trebui sa vina macar din respect pentru munca voluntara a unor oameni) pentru a asculta ce s-a facut si ce se vrea sa se faca....si mai ales pentru a-si acorda ajutorul in masura posibilitatilor (sau, de ce nu..pentru a-si exprima nemultmirile)...cat si simpli pescari....care pot veni..asculta...vorbi..avea idei..dar nu pot vota!
Ce este atat de complicat???
Memorat

CiprianP
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:46:40 »

Stimate domn Petru, eu cred ca se poate discuta si in acest spatiu public numit forum.
Chestiunea este simpla: Voi vreti niste bani, iar eu vreau sa stiu pentru ce, si ce primesc in schimb de banii aia.
Nu vreau povesti, promisiuni, ci fapte concrete si actiuni coerente.
Daca n-ar fi vost vorba de bani, nu mi-ar fi pasat, si nu mi-as fi dat cu parerea. Din pacate, avem si termen de comparatie, anul 2012, cand nu m-a intrebat de sanatate nimeni de la asociatia pe care o reprezentati.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:53:41 »

M-a gasit el...
Insinuiezi ca sunt braconier?
Bati campii obi1 !
N-am mai pescuit la mreana de prin 2005, nu cred sa ai asa o memorie sa tii tu minte cum eram eu braconier pe vremea aia.
n-am zis cA ai pescuit,AI AGATAO, ADICA JAPCA INVOLUNTARA, doar ca era in prohibitie si ai si luato acasa deci BRACONAJ
ma bucur ca totusi nu ai tupeul sa amintesti de somoteii din 2011, retinuti intr-o sacosa alba
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:56:51 »

Anul trecut au fost actiuni relativ putine ca n-au fost alea-alea?
Pai cand v-ati angajat la ANPA sa administrati Rezervatia nu stiati ca n-o sa fiti in stare ?
Adica in 2013 veti recupera si pentru 2012, sau ce sa inteleg ?
Eu am impresia ca voi vreti sa faceti experimente pe banii mei, si Prutul va fi si mai devastat decat in anul trecut. Bine ar fi sa ma insel!

Postat pe:: Joi 24 Ianuarie 2013, 23:54:55

obi1 repet!
bati campii !
ma confunzi.
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Joi 24 Ianuarie 2013, 23:57:13 »

As putea sa fiu rau si sa-ti raspund eu in locul lui Petru ceva de genul:
AZU, din nou pui problema gresit ......
Nu noi vrem niste bani..tu vrei sa pescuiesti pe Prut..si PP, pentru a-ti permite acest lucru, in conformitate cu statutul sau de Administrator al Ariei Protejate Prut si cu legile in vigoare....care ti-au fost date mai devreme sub forma de link....iti solicita 30 de lei....tocmai pentru a putea realiza printre altele un minim de baza materiala care sa permita actiuni mai "vizibile" in ceea ce priveste aria protejata!!"
Insa nu o sa o fac.....pentru ca ma indoiesc ca vei sesiza ironia!!!!   Smiley
Memorat

CiprianP
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Vineri 25 Ianuarie 2013, 00:13:57 »

Ca sa va raspund si eu cu o ironie si mai fina... as baga link-ul spre site-ul ANPA.
In anuntul referitor la permisele de pescuit pt 2013 pescarul este invatat cum sa evite cotizarea la asociatii si este trimis direct spre trezorerie pentru a intra in legalitate.
Asa ca nu eu sunt ala ce are nevoie de membri cotizanti la asociatiile de pescuit, ci voi si securistul ala de la ajvps. In constitutie este prevazut clar dreptul la libera asociere, timpurile cand te baga cu japca la sindicat si apoi in UGSR au apus de mult.
Intuiesc o oarecare disperare... asa ca nu voi baga niciun liknk spre ANPA.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Vineri 25 Ianuarie 2013, 08:20:02 »

Stimate domn Petru, eu cred ca se poate discuta si in acest spatiu public numit forum.
Chestiunea este simpla: Voi vreti niste bani, iar eu vreau sa stiu pentru ce, si ce primesc in schimb de banii aia.
Daca n-ar fi vost vorba de bani, nu mi-ar fi pasat, si nu mi-as fi dat cu parerea. Din pacate, avem si termen de comparatie, anul 2012, cand nu m-a intrebat de sanatate nimeni de la asociatia pe care o reprezentati.
in momentul in care am un nume clar cu care sa discut treaba e ok ,din acest motiv te-am invitat la birou sa-ti arat bugetul ariei protejate,si ca o paranteza ne costa cel putin 7000 lei numai echipamentul corpului de control,care e obligatoriu.....dar benzina ,diurna.?..... Suparat
Memorat
tim
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Vineri 25 Ianuarie 2013, 09:08:19 »

Uuuuuuuuu.Ce-mi place! Ma rad de ma stric !  Evil La cum ninge afara se pare ca topicul asta va avea multe pagini.
@aZu- iti mananci ani din viata degeaba.Oriunde in lume se platesc anumite taxe de acces si altele,doar ca acolo se misca treburile mult mai repede(la noi nu cred ca e din vina baietilor din asociatie, ci a birocratiei din Romania)
« Ultima modificare: Vineri 25 Ianuarie 2013, 10:04:04 de către tim » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Vineri 25 Ianuarie 2013, 10:07:21 »

hai ca se face lumina  Rinjet problema ariilor protejate e NATIONALA ,la intalnirea de la minister toate lumea s-a plans de faptul ca Guvernul tot timpul nu are bani pentru arii,iar proiectele europene sunt greu de accesat
Memorat
tim
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Vineri 25 Ianuarie 2013, 10:48:33 »

hai ca se face lumina  Rinjet
Crezi tu ca mai prindem noi lumina asta. Pana nu ia unu' o pusca sa omoare cativa din parlament nu cred ca se va schimba ceva. Visez la ziua cand pe 2 ianuarie( nu pe 1 ca e zi de mahmureala) sa ma duc sa-mi iau permis(dau oricat numai sa-l iau) si sa merg la pescuit.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Vineri 25 Ianuarie 2013, 15:24:49 »

hai ca se face lumina  Rinjet
Crezi tu ca mai prindem noi lumina asta. Pana nu ia unu' o pusca sa omoare cativa din parlament nu cred ca se va schimba ceva. Visez la ziua cand pe 2 ianuarie( nu pe 1 ca e zi de mahmureala) sa ma duc sa-mi iau permis(dau oricat numai sa-l iau) si sa merg la pescuit.
cel mai corect ar fi sa il ei pe 27 dec ca pe 1 ian sa fii in regula
sau, alta idee trasnita, ar fi valabilitatea pe 365 de zile din momentul achitarii ca la asigurare, rovigneta etc
da tre sa mai treaca ceva legislaturi Trist
Memorat

ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #38 : Vineri 25 Ianuarie 2013, 16:17:26 »

Alo,alo,la voi e noapte polara  Shocked ce bine visati  Risete Risete Risete
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Vineri 25 Ianuarie 2013, 19:35:12 »

in momentul in care am un nume clar cu care sa discut treaba e ok ,din acest motiv te-am invitat la birou sa-ti arat bugetul ariei protejate,si ca o paranteza ne costa cel putin 7000 lei numai echipamentul corpului de control,care e obligatoriu.....dar benzina ,diurna.?..... Suparat

In data de 24.01 v-am apelat telefonic dar nu ati binevoit sa raspundeti, chiar aveam intentia sa ma intalnesc cu dumneavoastra.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 7   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.089 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 29 Martie 2017, 01:33:55
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.