Prieteni Pescari

reglementari arii protejate

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:44:49 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 5 6 [7]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: reglementari arii protejate  (Citit de 44538 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #120 : Marți 12 Februarie 2013, 15:32:40 »

@ben24iunie:poate prin iunie Wink
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #121 : Marți 12 Februarie 2013, 17:21:04 »

ajung si ultima transa de permise de la ANPA  Rinjet
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

ANPA is fishy

« Răspunde #122 : Marți 12 Februarie 2013, 20:43:53 »

permise 2012? Smiley
Memorat

Hooked on Fishing !!
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #123 : Miercuri 13 Februarie 2013, 09:56:04 »

Nu,2014 Risete Risete

Postat pe:: Miercuri 13 Februarie 2013, 09:47:37

Ca ANPA,e nervoasa rau anul asta
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #124 : Miercuri 13 Februarie 2013, 10:15:03 »

radem, glumim, dar nu prea e amuzant.
Ne omoara incompetenta ,birocratia si nepasarea.

Postat pe:: Miercuri 13 Februarie 2013, 10:12:36

Nu mai stiu in ce tara era ( am vazut la PVTV) s-a dus un pescar la un  automat si a platit, i-a iesit o chitanta si gata permisu de pescuit.
Simplu si elegant.
Memorat

Hooked on Fishing !!
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #125 : Miercuri 13 Februarie 2013, 11:26:35 »

@Poker_fish,si daca nu ma insel in tara despre care povestesti cred ca au si un organism eficient de control care face treaba,iar simplitatea eliberarii permisului denota faptul ca s-au eliberat din circuit intermediari gen Min.Mediului,ANPA,asociatii.La noi si legea e strimba si nu e respectata de cei ce trebuie s-o aplice,gen P.F. INTERZICE accesul pe Prut din motive POLITIENESTI,producerea de urme noi pe zapada,mai nou executarea de porti noi.
Memorat
dutzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #126 : Miercuri 13 Februarie 2013, 19:16:38 »

deci pana la urma se elibereaza avize de mediu? la ce pret?
Memorat

Oblete de de pescar dar tind spre marea captura
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #127 : Miercuri 13 Februarie 2013, 19:17:25 »

se elibereaza moca  Bere
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #128 : Sâmbătă 16 Februarie 2013, 16:04:26 »

MOCCA Cum? ???Si se da si Bere Bere Bere?TĂBĂRĂĂĂĂĂĂĂĂĂȚIIIIIIIII Sarut
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #129 : Luni 18 Februarie 2013, 12:53:06 »

Este adevarat ca am avut o neintelegere cu Dl. Leba.
In mai 2007 am discutat despre o intermediere de marfa cu Cabela's. Conditiile erau ca dumnealui imi va livra produsele la pretul de lista Cabela's + comision transport, cu plata unui avans 50%, iar livrarea era dupa o luna.

Pe 10 mai trebuia sa ne intalnim la restaurantul Rita pentru a aduce eu avansul, sa batem palma si sa facem afacerea. Nu mi-a prezentat incredere acest mod de abordare si nu am fost la intalnirea de la Rita. Dupa aprox. o saptamana, in data de 19 mai, eu NU am confirmat comanda la solicitarea sa scrisa  si nu i-am dat acel avans.

La o luna, pe 20 iunie ... surpriza totala pentru mine ca venise respectiva marfa, iar Dl. Leba a fost uluit ca eu nu mai am suta de dolari .

Chiar daca nu am avut un contract verbal, un 'deal" clar, n-am batut palma; eu sunt dispus si acum dupa 6 ani sa ma revansez fata de dl Leba in masura in care am gresit.

Scuze pt. off-topic
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #130 : Luni 18 Februarie 2013, 15:53:26 »

Asa cum am raspuns si pe mp, nu este cazul sa mai dezgropam mortii.
Sa ramanem pe subiect.

Ce trebuie sa se inteleaga clar este faptul ca rangerii au puteri limitate, ei pot doar constata eventuala incalcare a unor legi (pescuit, mediu etc) si anunta \autoritatile care pot lua masurile cuvenite, de preferinta coercitive, pecuniare.
Cine sa asteapta ca Prieteni Pescari, prin reprezentantii ei sa faca "curatenie generala" pe malul Prutului, mai are de asteptat.
Totodata, ce se incearca sa se faca este un pas mic, dar e ceva, adica mai mult decat nimic. Dupa cum observam in fiecare zi, aparatul de stat(a se citi insititutiile guveenamentale) functioneaza pe branci, faultat din toate directiile de cei care se pricep a profita din asta.
E si vina noastra, am fost invatati timp de zeci de ani "sa faca statul pentru noi", uitand de cele mai multe ori ca statul suntem chiar noi.
A fi cumva..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #131 : Miercuri 20 Februarie 2013, 10:46:30 »

Sa revenim la subiect,dragilor!Ce se mai aude cu noile porti?Cum se fac,de catre cine si unde vor fi amplasate?Sugestia unui pescar:toti cei ce merg la pescuit sa aiba in dotare doua bete si un ciocan,daca se poate de cinci kg.,se bat betele in pamant inainte de a trece fasia,mergem la pescuit prin poarta nou creata iar la plecare ne recuperam poarta.Eh,i-o place lu" dom Nechita?Alta sugestie de la alt pescar:o cutie de table in dotare la minim doi pescari,se deschide cutia si se incepe o linie,prima poarta in casa oricarui jucator se considera poarta,se sare peste cutie,se recupereaza si se procedeaza identic la intoarcere,in caz ca pestele nu coopereaza cu pescarii tablele mi se par mai utile decat ciocanul sau betele cu care se pot intampla accidente in relatiile interumane cu PF,bastinosi sau colegi de pescuit sugubat
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #132 : Miercuri 20 Februarie 2013, 13:16:21 »

O alta solutie ar fi ca pescarul sa isi cumpere o poarta :
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Poartă de fotbal de dimensiuni mici pentru acasă si Prut!
Rigiditate : Rezistență excelentă la șocuri și condiții meteorologice nefavorabile.
Facilitatea montarii/demontarii : Se montează ușor și repede: 10 minute.

Avantajul acestei porti este acela ca daca nu trage pestele, grupul de pescari poate incinge o miuta intre pescari  sau vs.  bastinasi.
Memorat

Hooked on Fishing !!
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #133 : Miercuri 20 Februarie 2013, 14:29:40 »

Foarte tare,si e chiar mai sanatos pentru organism decat tablele.Poate face Decathlonul o sponsorizare  Risete Risete.Sugerez chiar un campionat intre pichetele din judet,pescari inradacinati locurilor aferente si bastinosi cu un turneu final pe zapada,ca sa nu mai fie probleme cu urmele proaspete Risete Risete Risete
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #134 : Sâmbătă 20 Aprilie 2013, 16:50:22 »

Stimate domn Luigi H.,
presupunand ca as fi comandat 6 voblere greu vandabile , cum se face ca vanzatorii dvs. nu m-au tras de maneca atunci cand am  trecut pe la magazin: "Bah, uite astea e ale tale, da banul!" ? E drept ca nu intru foarte des in magazinul dumitale, o fac o data la doua sau 3 luni.
Cum de nu am fost anuntat prin intermediul unui amic, un SMS, un telex... ?
Cand comanda cineva 6 buc dintr-un singur sortiment nu vi se pare putin cam suspect? Cunoasteti dumneavoastra multi pescari care sa aiba cate 6 voblere de acelasi fel prin truse?
Totusi, nu vi se pare ca aveti nevoie de alti vanzatori ?

Dumneavoastra puteti sa va faceti multe vise cu clienti care vin si cumpara cate 6 plute, 6 lanste, 6 pestisori de guma, eventual introduceti si o regula de minim 6 ca la Selgros. In privinta mea, puteti sa asteptati mult si bine sa vin eu sa va cumpar 6 Salmo Thrill, eu am 10 voblere de toate, n-am cumparat niciodata mai mult de 2 identice.
Memorat
Pagini: 1 ... 5 6 [7]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 02 Octombrie 2017, 12:21:17
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.