Prieteni Pescari

Activitati generatoare de gunoi pe malul Prutului

Duminică 20 August 2017, 08:53:52 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Activitati generatoare de gunoi pe malul Prutului  (Citit de 8445 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Luni 28 Ianuarie 2013, 20:18:25 »

Am sa va rog sa raspundeti la chestionarul urmator:
Care din urmatoarele activitati genereaza cel mai mult gunoi menajer pe malul Prutului
 a.activitati agricole
 b.pescuit sportiv
 c.imbunatatiri funciare
 d.lucrari forostiere avizate
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #1 : Luni 28 Ianuarie 2013, 20:28:03 »

Primele doua, in mod sigur.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 28 Ianuarie 2013, 22:23:04 »

Ca si gunoi menajer , clar primele 2 , dar eu cred ca cel mai grav este ceea ce fac ultimele 2 , poluarea groaznica cu utilajele vechi de 30-40 ani, excavatoare, TAF-uri, incarcatoare(ifroane),tractoare etc., care pierd ulei la fiecare miscare care-o fac, deci poluatori si pericolul nr. 1 sunt cele din urma, fara discutie!
Mai ales ca nea TAF-istu' sau excavatoristu' vine cu o galeata unsuroasa , plina de ulei sau motorina(cu care el a scos cu cateva ore inainte motorina  din rezervor si i-a vandut lu' nea Mihai pe  2 kile de rachiu) , si o umple din Prut(lasand o pelicula  albastra -verzuie pe suprafata apei!) sa-si puna in radiatorul care curge ,ca robinetu'!
Ca trebuie lucrat( LA BUZUNAR!) pentru cei ce desfasoara activitati in zona protejata si polueaza este clar, dar trebuie lucrat si la educarea acestora.....Atunci cand ii arzi la buzunar , ii educi insa cel mai usor! Risete
« Ultima modificare: Luni 28 Ianuarie 2013, 22:27:58 de către dorint » Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 28 Ianuarie 2013, 22:59:11 »

Bashtinosul !
Asta aduce carutze, roabe, saci cu pampershi, PET-uri, azbociment cancerigen, cauciucuri expirate, geamantane rupte, oale sparte ruginite, tuburi sparte de tembelizor, si multe altele.
In general vorbind , face parte din traditie ca sa duci gunoaiele la rapa. In cazul de fata rapa o reprezinta Prutul.
Mai trist e ca de obicei prin fiecare rapa d-asta curge cate un fir de apa.
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 15:09:01 »

daca ne referim strict la zona de Prut ce constituie arie protejata,3 din activitatile enumerate nu ar trebui sa existe...asa ca doar pescuitul sportiv ar constitui motiv de mizerie,ceea ce nu cred ca se intampla, deoarece pescarii nostri sunt responsabili pe ceea ce fac si au primit permisul ,pe criterii foarte serioase...vorbim de arie protejata cand se defriseaza incostient ,sau cand exista inca balastiere ,fapt ce duce la disparitia multor vietuitoare de pe prut...
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 16:27:05 »

Gelu,la ultima si singura,deocamdata singura,ecologizare,eu personal,am strans mizerie=doze bere,pet suc cu iz de rachiu si ambalaje de seminte si pufuleti din locul de pescuit al unui pescar,dealtfel cunoscut in oras,asa ca las-o mai moale cu pescarii ecologisti,ca-s cam putini si i-ti mai prezin un caz:un prieten de-al meu si cu mine strangem in doi saci menajeri gunoi de pe Cotul Bran,ne prinde frontiera cand ii rezemam de un plop,langa care mai erau 3saci si ne intreaba ce avem in saci si daca punem cumva semne pentru transfugi.S-au uitat in saci mirati,neintelegand de ce am facut treaba asta,i-am rugat sa-l roage pe un bastinos care era cu caruta la cules,sa ia si sacii si sa-i arunce la gunoiul satului iar peste o saptamana gunoiul era imprastiat pretutindeni intre plopii de la 1070.Cam asta e Romanica,prietene nu aia pe care o visam in noptile de iarna la gura sobei.

Postat pe:: Miercuri 30 Ianuarie 2013, 16:08:54

Citez din statutul asociatiei PP IASI:vi.art8:Poate deveni membru al asociatiei orice persoana care:1.nu a suferit nici o condamnare care sa il faca nedemn de a fi membru al asociatiei;2.are recomandarea unui membru al asociatiei.Lucruri la care s-a renuntat de mult,aderarea la PP IASI fiind considerata prea stufoasa,prea multe formulare iar acum cand suntem custodele Prutului ne confruntam cu probleme legate de gunoi si alte probleme ce deriva din aceasta custodie.Cand AJVPS a cerut o taxa de 3lei,care trebuia cumulata cu o taxa pentru JIJIA+taxa Siret n-am vazut agitatia asta,fratele meu!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 17:59:39 »

@Luigi
Ceea ce a scris Gelu era la modul ironic; el a si fost unul din cei care a pus umarul la actiunea respectiva.

Trecind la subiectul discutat: pe o mare parte din locurile prin care am trecut pe Prut, sursa gunoiului erau pescarii; si nu cei "bastinosi". (Iti faci o idee din "compozitia" gunoiului cam ce natie de om a trecut pe acolo.)
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 18:14:11 »

Stiu ca a fost la ecologizare,Tata Relu,da eu n-am vazut ironia,scuze de aprindere!

Postat pe:: Miercuri 30 Ianuarie 2013, 18:11:31

Despre compozitia gunoiului,unul care a baut Jack Daniels ii e greu sa care gunoiul.
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 20:44:48 »

Cum sa te duci cu camionul si sa strangi gunoiul bashtinolului de la capatul satului?
He he! Aia s-au grabit repede cu carutele, cu carucioarele de butelie sa completeze stocurile de gunoi ce scazusera ... nesemnificativ de altfel.
Sa fim realisti... ar trebui o flota mai mare decat aia a lui Basescu sa urce pe Prut si tot n-ar incarca toata mizeria din zona.
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 22:36:15 »

Revin cu o intrebare. Aria protejata Prut ce dimensiune are? E doar pe firul apei sau e mai extinsa?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #10 : Miercuri 30 Ianuarie 2013, 23:27:55 »

Revin cu o intrebare. Aria protejata Prut ce dimensiune are? E doar pe firul apei sau e mai extinsa?
la cât ești de obraznic,  cred că seamănă cu [....]! am zis seamănă fiindcă nu cunosc măsurile lu [....]! cam demult timp freci răchita p-aici, însă nu înseamnă că cineva trebuie să-ți bage-n seamă tâmpeniile! nimic scrie pe tine nimic ai în cap! scuze că m-am luat de [....] dar tu ai început!

Mesaj moderat de Leba
« Ultima modificare: Joi 31 Ianuarie 2013, 07:00:23 de către leba » Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #11 : Joi 31 Ianuarie 2013, 06:58:33 »

Cum sa te duci cu camionul si sa strangi gunoiul bashtinolului de la capatul satului?
He he! Aia s-au grabit repede cu carutele, cu carucioarele de butelie sa completeze stocurile de gunoi ce scazusera ... nesemnificativ de altfel.
Sa fim realisti... ar trebui o flota mai mare decat aia a lui Basescu sa urce pe Prut si tot n-ar incarca toata mizeria din zona.

Uite o gandire tipic romaneasca. Deci o mana de oameni s-au gandit sa faca ceva, e drept foarte putin - cativa kilometru de mal, parca vreo 5-6. POate ca riveranii au ras, sau poate nu.
Si acum vii si spui ca e o prostie? Cum sa te mai cred ca aduni gunoiul altora? Cum sa fii credibil, domnule Azu?

Lucian, ti-am moderat mesajul, vezi ca iar derapezi si prinzi aripi.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 31 Ianuarie 2013, 11:24:01 »

Eu sunt un pic mai pragmatic domnule Leba si fac o socoteala simpla.
In fiecare moment exista o caruta, un pescar, un militian de frontiera care descarca neobositi sau arunca gunoaie pe malul Prutului. Agresiunea este continuua si sistematica, iar eu nu vad ce ar putea sa-i opreasca pe respectivii .
Sa luam doar judetele Iasi si Botosani, si daca am putea face prin absurd o inventariere a gunoaielor si mizeriilor ce ajung intr-o zi pe malul Prutului s-ar putea sa ajungem la niste rezultate uimitoare. Eu cred ca in fiecare zi data de la Dumnezeu cel putin un camion de mizerie ajunge in aria protejata Prut.
Ma amuzam de faptul ca stocurile indepartate de voi s-au refacut imediat. Laudabila actiunea voastra, frumoasa, admirabila, doar ca in viziunea mea, nu se potriveste cu realitatea din teren.
« Ultima modificare: Joi 31 Ianuarie 2013, 11:29:00 de către aZu » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 31 Ianuarie 2013, 11:38:15 »

E pe firul apei.

Citat
213. ROSCI0213 Raul Prut
Judetul Galati: Cavadinesti (<1%)

Judetul Iasi: Bivolari (5%), Golaiesti (8%), Gorban (16%), Grozesti (8%), Prisacani (16%), Probota (1%), Trifesti (10%), Tutora (15%), Ungheni (6%), Victoria (11%)

Judetul Vaslui: Berezeni (3%), Dranceni (6%), Duda-Epureni (1%), Falciu (13%), Lunca Banului (6%), Murgeni (13%), Stanilesti (9%), Vetrisoaia (11%)
(Ministerul Mediului si Dezvoltarii Durabile -  Ordinul 1964/2007)

Detalii:

Harta aproximativa:

Harta detaliata:
(zoom pe Prut)
Memorat

aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 31 Ianuarie 2013, 11:44:06 »

Mai putin amuzant este ca nici nu stiu o solutie minune care sa rezolve problema grava a poluarii.
Poate biciul, ...civilizatie in tarile la care ne uitam cu admiratie nu s-a facut altfel cu biciul si cu parul.
Law enforcement, nu vad cum ar putea sa faca o mana de oameni, asta doar statul poate realiza.

Era sa uit: Maestre Leba, eu nu adun gunoiul altora, doar ma abtin sa fac eu mizerie, chiar daca imi vine cateodata sa intru si eu in randu' lumii, adica sa vin la Prut cu un sac de pampersi folositi, ceva PET-uri, vechiul pick-up Tehoton si canistra sparta ce sta aiurea pe balcon .
« Ultima modificare: Joi 31 Ianuarie 2013, 11:57:02 de către aZu » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 31 Ianuarie 2013, 11:53:36 »

Cei care au Google Earth instalat pot vizualiza zona incarcind fisierul urmator in aplicatie:
http://www.prietenipescari.ro/docs/riul_prut_rosci0213.kmz

Sau pe Goolgle Maps:
« Ultima modificare: Joi 31 Ianuarie 2013, 11:57:20 de către Teodor » Memorat

aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 31 Ianuarie 2013, 11:58:20 »

Nu e doar luciu de apa, n-asa?
Cuprinde si zona inundabila, albia majora?
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 31 Ianuarie 2013, 12:12:03 »

Da, asa este.
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #18 : Joi 31 Ianuarie 2013, 15:48:34 »

Azu, te rog fara apelative gen "maestre", nu e cazul.
On topic:
Pragmatismul e una iar sa califici efortul unuia/unora de a face ceva, inutil, este cu totul altceva.
« Ultima modificare: Joi 31 Ianuarie 2013, 15:50:35 de către leba » Memorat

let`em live, they are part of the game!
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 31 Ianuarie 2013, 16:16:01 »

Leba,frate pana cand mai suportam pe stimabilul domn aZu?Eu sincer m-amcam plictisit,de-si n-am mai intrat demult,ma declar suprasaturat.
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 14 Iunie 2017, 23:43:02
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.