Prieteni Pescari

pro sau contra asocierii

Sâmbătă 22 Iulie 2017, 15:51:42 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Vrei sa te asociezi sau nu ca sa pescuiesti?
da, sunt pentru asociere - 14 (35.9%)
nu, vreau sa-mi scot permisul de la posta - 25 (64.1%)
Numărul votanților: 38

Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: pro sau contra asocierii  (Citit de 13163 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« : Miercuri 07 Martie 2007, 13:12:16 »

dupa cum stiti (sau nu) permisul de pescuit este eliberat conform legislatiei actuale de Cnafp si distribuit catre pescari de Asociatiile de Pescuit.
  dupa intrarea legii in vigoare din ce in ce mai multi pescari au sesizat faptul ca obligativitatea asocierii in vederea obtinerii permisului de pescuit recretaiv-sportiv este neconforma cu Declaratia Universala pentru Drepturile Omului si mai mult, si neconstitutional, dreptul la asociere fiind stipulat in Constitutia Romaniei ca fiind optional. (n-am gasit alt cuvant).

deschid acest sondaj pentru membrii acestui forum ca sa ne facem o idee despre cum vad pescarii acest lucru.

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Lostrita
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 07 Martie 2007, 13:43:54 »

Am votot primul, chiar sunt curios ce o sa iasa  Trist
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #2 : Miercuri 07 Martie 2007, 16:05:10 »

greu de zis
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #3 : Miercuri 07 Martie 2007, 16:42:32 »

poate nu am fost foarte clar.
  reiau:

1. Statul ne obliga sa ne asociem ca sa putem pescui.  de ajevepesei am scapat (nu toti) doar datorita faptului ca au aparut asociatiile alternative. dar tot asocieri sunt si aici.
  2. mai nou prietenul pescarilor, in persoana lui Gigi Stefan propune (sau urmeaza sa sa o faca) un proiect de modificare a legii.

va rog studiati link.ul asta, are toate aceste ...nu stiu cum sa le zic:
    [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

let`em live, they are part of the game!
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #4 : Miercuri 07 Martie 2007, 19:27:43 »

Am votat si eu ... nu cred ca mai e nevoie sa spun cum.  Wink

Daca veti considera ca nefiind membru PP nu trebuia sa votez ... imi cer scuze si rog sa retrageti votul meu.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Miercuri 07 Martie 2007, 20:15:35 »

la momentul actual sunt pt asociere ca forma de marginalizare a plasarilor si a braconierilor cu undita si lanseta
cind sistemul va fi asa de eficient incit prin controale repetate sa ii elimine, atunci voi fi si eu pt cumpararea permisului de la peco, si in acelasi timp membru in Clubul de Pescuit Prieteni Pescari
Memorat

Lostrita
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 07 Martie 2007, 20:23:50 »

NU.cat se poate de raspicat.Daca aveti nevoie de sustinere ptr deschiderea unei filiale in Botosani,o sa pun si eu umarul. Cool
Memorat
bigben49
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 08 Iunie 2007, 10:59:01 »

Avand in vedere prevederile legale obligativitatea asocierii pentru obtinerea unui permis de pescuit este un act samavolnic. Am auzit ca exista deja un alt proiect de lege care circula prin minister (proiectul de ordin emis de catre ANPA este o porcarie si instituie monopolul AGVPS asupra pescuitului) in care sunt prevazute urmatoarele aspecte legate de pescuitul recreativ sportiv:
1. pescuitul recreativ sportiv se poate exercita de catre orice persoana care poseda un act de identitate, in baza unui permis care se poate achizitiona (la preturi modice) de oriunde si valabil in toate apele naturale din Romania
2. in schimb principiul de baza al pescuitului recreativ in baza acestui permis este "catch and release"
3. detinatorii de permis se pot asocia liber , conform Constitutiei, si pot concesiona iazuri, balti, lacuri in care in baza efortului lor de populare si paza pot permite retinerea capturilor
4. intarirea Inspectiei Piscicole, prin angajarea a cel putin 5-6 inspectori pe judet
5. sanctinarea detinerii pestelui fara documente legale in baza Codului Penal (furt calificat)

nu stiu de unde a venit proiectul asta, dar mi se pare fair. 
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 08 Iunie 2007, 11:12:47 »

@bigben49
Bine ai venit pe Forum.

Foarte interesant ceea ce ne spui.
Sa speram ca si restul de prevederi din ordin sunt in concordanta cu cele deja enumerate.
Nu sunt un adept total al C&R dar in conditiile astea m-as converti pe deplin, de buna voie, chiar si fara punctul 5).  Smiley
Sa speram ca e pe bune.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #9 : Vineri 08 Iunie 2007, 11:15:21 »

@ Lostrita: nu cred ca ne cunoastem, da-mi un mesaj pe privat, poate ne intalnim sa discutam de o filiala in BT...
Memorat

bigben49
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 08 Iunie 2007, 11:17:05 »

Sa speram ca nu va zace intr-un sertar.

desi procedurile UE pun foarte mare accent pe consultarea factorilor implkicati inainte de luarea oricarei decizii, sistemul nu este valabil in Romania. Aici legile se dau dupa interese personale si fara a tine cont de ceea ce doresc  partile pe care ii vizeaza reglementarea.   
Memorat
marian72
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Duminică 13 Septembrie 2009, 17:12:31 »

din asa de multe rele(asociatii) ar trebui sa alegem altceva.
sa ne gandim ce au facut asociatiile pentru noi pescarii pana acum.
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #12 : Duminică 13 Septembrie 2009, 19:28:01 »

Eu am votat cu DA. Va dau in exemplu domnilor, daca nu ar fi existat o asociatie asa cum este Asociatia "Clubul Sportiv Planet Carp" proiectul Lates n-ar fi putut exista. Organizarea in asociatii si cluburi sunt benefice pescuitului sportiv este o strecuratoare impotriva braconierilor.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
Ionică64
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 20 Septembrie 2009, 11:12:52 »

Am văzut că acest subiect, inițiat în luna martie 2007, a redevenit de actualitate și mai mulți membrii ai forumului și-au exprimat părerile. În ceea ce mă privește pe mine, sunt total de acord cu constituirea asociațiilor de pescari sportivi și așa cum s-a exprimat gabisandu, asociațiile sau cluburile sunt o strecurătoare împotriva braconierilor. Existența unei asociații presupune a ca aceasta să aibă în administrare o zonă de competență pe care trebuie să asigure paza, să urmărească respecatrea regimului de pescuit recreativ/sportiv, să construiască amenăjări care să faciliteze pescuitul recreativ/sportiv și nu în ultimul rând, să populeze zona de competență cu pește, lucruri care în ultimii doi ani, nu s-au mai făcut. Punctul meu de vedere este exprimat în legătură cu situația concretă existentă în baziunul superior al Râului Mureș.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #14 : Joi 11 Martie 2010, 18:45:04 »

Am votat pentru asociere deoarece:
        -mai multi pot face mai mult intotdeauna decit unul singur;
        -singur nu poti fi reprezentativ pentru o tagma intreaga si nu te baga in seama nimeni din niciun for decizional al statului atunci cind iti doresti schimbari legislative;
        -singur nu ai forta financiara suficienta pentru a sustine proiecte de amenajare a bazinelor piscicole, actiuni de ecologizare, paza si combatere a braconajului, populari, competitii etc.
        Desigur,eu vad utile si eficiente asocierile pescarilor in masura in care asociatiile servesc interesele marii majoritati a membrilor lor si nu doar privilegii pentru un grup restrins! Smiley
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #15 : Miercuri 17 Martie 2010, 16:10:21 »

Cine ne poate spune incadrarea juridica a amenintarilor lansate de catre AJVPS,daca sint puse in practica, la adresa purtatorilor de permis de pescuit recreativ-sportiv eliberat in baza legii IN VIGOARE de catre ANPA Cum? [-O<As putea sa-mi sun avocatul, dar intreb aici ca sa afle toata lumea raspunsul Wink Rinjet
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 02 Aprilie 2010, 11:54:19 »

In MO nr. 208/01.04.2010, a aparut OM nr. 71 pentru modificarea art. 8 din OM nr. 20/2010. Conform modificarilor aduse, asociatiile sunt obligate sa elibereze permise si persoanelor care solicita acest document, fara a fi obligate la asociere. Cu aceste precizari, este sper definitiv lamurita neobligativitatea asocierii. Cine vrea sa se asocieze o poate face, cine nu, nu. Trebuie corelat acest ordin si cu punctul de vedere oficial al ANPA, conform comunicatului dat de presedintele acesteia.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 02 Aprilie 2010, 17:01:52 »

popescu, esti cumva apsalba ? Stiam ca ti s-a cam taiat macaroana si nu prea ai ce discuta pe forumuri !
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 27 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 18 Iunie 2017, 19:50:59
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.