Prieteni Pescari

Minunatul TTX

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:37:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Minunatul TTX  (Citit de 9010 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi , Copou

« : Sâmbătă 23 Februarie 2013, 22:44:12 »

Salut , am fost astazi la pescuit la PRESECANI pe PRUT si a fost o zii super din punct de vedere al situatiei in juvelnic.Am folosit , dat fiiind vremea , bat de feeder muncitoresc , sthorm de 3,90(m) cu actiune 40-120(g) si cosulet de 70(g). Mi-a ramas de anul trecut o jumatate kg TTX Unguresc Vrac si 2 masuri vermusi , si am adunat aprox. 7(kg) platica , in cca. 4 ore.Ca o prima partida de pescuit in acest an fara pescari pe mal ( doar pe malul vecin ) incurajez printre picaturi cat astepti captura cea' mare sa te joci cu cateva kg platica.

FIR INTINS !
Memorat

\\\\\\\"Cand esti convins ca iti place pescuitul , devii preocupat\\\\\\\"
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #1 : Duminică 24 Februarie 2013, 14:47:23 »

Domnul Costel Bargauanu , deschideti dumneavoastra  carnetul de membru la pagina 15 si cititi va rog punctul 4 , acolo unde spune  ca se pot pescui maxim 5 kg de peste, apoi mergeti la pagina18  la Articolul 55  punctul d) alineatul doi. Si dupa ce cititi va rugam sa va prezentati la sediul Asociatiei si sa depuneti suma de 80 ron ( cea mai mica , avand in vedere ca v-ati denuntat singur) cu titlul de amenda. Va multumim .
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Duminică 24 Februarie 2013, 15:54:50 »

Domnul Costel Bargauanu a scris ca a adunat (probabil intr-un juvelnic) aproximativ 7Kg de platica, dar sunt sigur ca pentru acasa nu a retinut mai mult de 5Kg de peste  Wink
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 24 Februarie 2013, 16:16:16 »

Excelent rezultat ptr. cateva ore, felicitari bravului pescar.Ceva detalii despre marimea capturilor, frecventa , adancime loc,etc, asteptam .Multumesc. Bere
Cat despre comentariile unora.......sunt rautacioase Risete
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Duminică 24 Februarie 2013, 17:32:23 »

] am vazut si eu locul cu pricina  sugubat cred ca la momentul respectiv o abordare diferita,ma refer la boloneza de 8-9 m pluta de 15g retinuta in curent,nada ttx,rama tocata,faina de sange,larve,si viermi,prindeai mai mult....cu 5 kg retinut Rinjet
in carlig 3 larve cu un verme pe varf.........restul e can-can  Risete
« Ultima modificare: Duminică 24 Februarie 2013, 17:35:32 de către petru » Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Duminică 24 Februarie 2013, 18:30:56 »

Vai, ce chef am de pescuit....  Rinjet
In alta ordine, cum s-a mai zis de atatea ori, niciodata, pescuind sportiv, nu vom putea face sa dispara pestele din Prut. dar, nu vreau sa ma indepartez de subiect, asa ca ma opresc aici...
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 24 Februarie 2013, 20:06:51 »

Apropo de juvelnic , nu am retinut decat 4 platici care aveau intre 800 - 1,5(kg) restul dupa ce-am cantarit pestele , l-am eliberat.Eu totdeauna platica , somnul , avatul - il eliberez. !
Eu nu am spus de cantitatea de peste pentru a ma lauda , ci am vrut sa scot in relief : montura , tehnica de pescuit si nada.Iar in alta ordine de idei speciile de pesti mentionate mai sus nu imi plac , din punct de vedere gastronomic.
Am fost intrebat de marimea capturilor , adancime , loc , etc. - Haideti sa incepem cu locul : Cand intram in satul PRISECANI dupa indicatorul care anunta localitatea pe partea stanga urmeaza o scoala si un teren de fotbal cu instalatie nocturna.Pe langa scoala viram stanga si daca este noroi din cauza ploii masina ramane langa gardu'l scolii.De acolo mergem tot inainte , urcam digul apoi facem stanga pe malul prutului si mergem pana vedem pe malul vecin copaci cazuti in apa.Daca este uscat urcam digul cu masina viram stanga si mergem in linie dreapta pana gasim un nuc ( singurul de altfel ).Parcam masina langa acel nuc , si de acolo este trecere peste fasie si am ajuns la loc.Locul bun este in dreptul copacilor cazuti in apa de pe malul vecin , in acel loc apa este destul de adanca , este o gaura acolo , unde , acum cand este mai frig , o sa avem rezultate bune la platica , fusar , scobar . Adancimea : 3,5 - 4 (m) acum.
Frecventa : Cu o incarcatura de cos lansam la aprox. 10-15 (m) , curentul de apa stabileste exact locul unde va poposii montura , si in 2-3 minute avem atac.Cu aceasi incarcatura prindem 2-3 platici , apoi reincarcam cosul.Pentru ca folosesc bat de feeder acum cand e rece cosuletul va fi de 70(g) + incarcatura = 110(g).Batul folosit este , cum zic eu , "Muncitoresc" storm : 3,90(m) cu actiune 40-120(g).Tubul anti-tangle il confectionez eu pentru ca cele dn comert , cand greutatea e mai mare pe cosulet , se rup urechiusele de prindere a cosuletului. Dar o sa va arat si asta.In legaturile cu comentariile rautacioase , eu cred ca vorbesc cu pescari...care stiu cat peste sa retina si la ce dimensiuni , si ma repet eu retin numai pestele care il mananc , pentru ca eu merg la pescuit sa prind peste nu la relaxare si la etalare de scule . VA MULTUMESC MAI VORBIM , FIR INTINS !
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Duminică 24 Februarie 2013, 20:44:19 »

Banuiam ca trebuie sa fie o groapa de iernat , iar acum se confirma , dupa densitatea pestilor si frecventa trasaturilor.
Tot pe-acolo prin preajma trebuie sa fie si somnul , care pandeste urmatoarea victima.... sugubat
Excelenta zi de pescuit-BRAVO d-le Costel! Noroc
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Duminică 24 Februarie 2013, 21:29:03 »

Asta vara am vazut in acelasi loc , dar la 2(M) de malul vecin , un somn care iesea la suprafata , se rotea si etala o coada imensa , cred ca avea peste 100(kg).Intr-o sapt. iesea c-am de 3 ori.Imagine de vis...Superb !.O sa mai vorbim despre un loc la UNGHIENI unde intr-o gaura de iernat , cred ca avea peste 15(M) adancime. Anul trecut in noiembrie s-a prins , tot la aceasta metoda simpla "Cosulet" , 15(kg) platica , 4(kg) scobar si 2(kg) fusar ( evident am retinut cat e legal ) dar acolo nu e bine sa te duci singur pentru ca mi-au taiat rotile la masina niste localnici de ETNIE ROMA , care asistau la partida de pescuit desi le-am dat si lor si peste , si nada... si vermusi , le-am facut monturi dar invidia e "mare". In fine , locurile adanci sunt super bune , dar de regula in locurile bune nu putem pune sezlonguri ci uneori stam si in genunchi...FIR INTINS. !
Memorat

lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Duminică 24 Februarie 2013, 21:49:47 »

@ Costel
.....vezi ce zici ca imediat campeaza baietii mai din Nord acolo......ca ei au voie sugubat
@Amadeo
...las ca stiu citiva de pe la voi care pleaca acasa cu mult mai mult de 7kg.... Suparat
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 25 Februarie 2013, 19:46:33 »

@Isnaper
Da , dar locurile foarte bune , evident ca nu le voi zice pe net.Dar unde ii trimit eu vor prinde sigur si sigur vor lua acasa mai mult de 7(kg) dar e treaba lor... eu am vazut pescari pe PRUT care luau si cei mai mici pesti care ieseau prin ochiurile din juvelnic , si le-am zis si sau suparat.Asta e...dar sunt sigur ca sunt si pescari constienti ca pestele mic trebuie dat inapoi.Data viitoare ma voi duce la pescuit de somn , apoi vom mai vorbii.Eu doar doresc sa realizam un pescuit destul de ieftin cu investitii destul de mici , din cauza crizei .Parerea mea este ca pe prut trebuie sa folosim scule mai robuste , mai "muncitoresti" cum zic eu...iar daca mergem la crap , la LEONTE , SCHITU DUCA balta la care bonul costa 1 mil. unde pescarii stau foarte aproape unul de altul si trag cu coada ochiului la sculele vecinului (evident , comenteaza ) dar ei nu prind si cand se uita la "vecinu" adica eu , si vad lansete de crap dar mai "muncitoresti" si se mai uita si in juvelnic atunci comentariile inceteaza.Eu va doresc fir intins si nu ma uitat sa va prezint montura pentru prut cu care pescuim intre picaturi la platica , scobar , fusar...FIR INTINS
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 27 Februarie 2013, 08:15:53 »

Costel cred ca vorbesti de TTX-ul care se vinde vrac ,provenienta Satu-Mare?
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 27 Februarie 2013, 17:58:53 »

Si ala e f bun dar mai este unul adus din ungaria o sa ti spun exact adica praful de biscuiti din compozitia lui e mai aromat
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 27 Februarie 2013, 19:48:46 »

Costel hai sa ne lamurim,tu ai TTX de la magazinele din Iasi sau ti la adus cineva din Ungaria?Ce spui tu de faina de biscuiti e alta treaba,nu mai e ttx ci amestec
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 27 Februarie 2013, 23:11:09 »

E adus din Ungaria si este o combinatie de : - Praf de biscuiti , germeni de grau si porumb , mai pune un coagulant si mai mult nu stiu... dar stiu ca este foarte bun ... reteta nu mio da . se teme probabil sa nu fac si eu deci esti un amestec . dar e super , tot un fel de TTX + ca modul de preparare e mai usor .. ca la TTX Original , iar descompunerea lui in apa se face mai lent si norul mai dens.FIR INTINS
« Ultima modificare: Miercuri 27 Februarie 2013, 23:14:55 de către Costel Bargauanu » Memorat

Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Duminică 10 Martie 2013, 21:15:17 »

ieri am fost la prisecani prutul e tulbure asa ca e bn de evitat zona o perioada am avut rezultate f slabe
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 15 Noiembrie 2017, 01:43:40
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.