Prieteni Pescari

Locuri de pescuit pe Prut

Vineri 24 Noiembrie 2017, 22:38:58 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Locuri de pescuit pe Prut  (Citit de 48963 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi , Copou

« : Luni 25 Februarie 2013, 20:30:10 »

Prutul este mare nu trebuie sa fim invidiosi cand gasim un loc bun  , stiti cum se gaseste un loc bun ?
 ~o)de dimineata , fara rucsac , fara bete , fara bocanci , echipat cat mai sport , bine odihniti facem talpa si iar talpa , marcam un loc.. , mai facem talpa , marcam un loc... si spre seara ne intoarcem acasa istoviti...apoi mergem la pescuit, de regula eu imi aleg locurile unde pescarul comod renunta ptr. ca , fie se inteapa in spini , fie malul prea abrupt , fie nu pot patrunde spre apa din cauza tufelor de vegetatie , fie au de sapat cu harletul si facut o taluzare din cauza ca malul e prea abrupt ...astfel de locuri aleg eu , si cand trimit pe cineva sa pescuiasca intr-un loc anume sigur va prinde.Atunci Dumnezeu vede si ma binecuvanteaza si mai mult.
Un alt loc super bun pentru vremea asta , este la UNGHIENI mai exact dupa ce-ati trecut de indicatorul cu denumirea localitatii , viram stanga mergem spre dig . lasam masina undeva in zona caselor , urcam digul pe jos , o luam la dreapta si ca reper ne uitam pe malul vecin unde vedem niste picioare din beton de la un fost pod.Atentie malul acolo este foarte nisipos si atentie cum asezati lansetele pentru ca nisipul poate ajunge prin mulinete.acolo locul este foarte adanc intre 15-20(m) si e super , e un loc de iernat .. mai departe deduceti voi.Satenii numesc acel loc "La gaura".FIR INTINS !
« Ultima modificare: Luni 25 Februarie 2013, 20:37:59 de către Costel Bargauanu » Memorat

\\\\\\\"Cand esti convins ca iti place pescuitul , devii preocupat\\\\\\\"
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Luni 25 Februarie 2013, 20:40:51 »

eu cand am pescuit ultima data la Ungeni(la bulboana Popa) era plin de fire,rupte de moldoveni ,care dadeau la ANCORE....
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 25 Februarie 2013, 20:50:00 »

ce spune Costel e "la santier" Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 26 Februarie 2013, 21:38:51 »

@oby 1
Da asa este , se mai spune si "la santier" locul e super Smiley e foame mare la ei , dau la grebla... ( eu asa cred..) la SENDRENI , SCULENI scoteau somn la grebla , am agatat o montura de-alor si am ramas mirat din ce era confectionata : - Ancorele... facute din spita de bicicleta sau motocicleta , sudate si intarite erau 3 pe fir si un plumb in forma de picatura de apa foarte greu , niste criminali
 Evil O chestie care trebuie sa ne motiveze , sa luptam mereu impotriva Braconajului , sa nu ne mai certam cu localnici ci din contra sai luam sub aripa noastra si sa-i invatam sa pescuiasca sportiv...eu deja am inceput sa colaborez cu localnici , sa-i invat monturi , le i-au nada..si le fac poze , ii filmez si imi place sa ii vad langa mine pescuind frumos
MOTTO : " Cand esti convins ca iti place pescuitul , devii preocupat  Fir intins " Fir intins !

@petru
Intradevar mai pierdem si monturi acolo , dar in momentul cand gasim locul unde nu agata numai acolo vom da ...
« Ultima modificare: Marți 26 Februarie 2013, 22:12:10 de către Costel Bargauanu » Memorat

luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 27 Februarie 2013, 10:21:35 »

Domnule Bargauanu,daca mai observati asemenea actiuni,anunta-ti va rog si pichetul Iasi,al domnului Nechita despre ce si cum,ca are alte preocupari in ultima vreme,instructaje ecologice,amenzi in acest scop si alte asemenea Muzica Fir intins
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 27 Februarie 2013, 17:49:47 »

Asa este dar nici nu vreau sa comentez Asta i Romania
« Ultima modificare: Miercuri 27 Februarie 2013, 23:07:47 de către Costel Bargauanu » Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 27 Februarie 2013, 18:54:18 »

Domnule Bargauanu,daca mai observati asemenea actiuni,anunta-ti va rog si pichetul Iasi,al domnului Nechita despre ce si cum,ca are alte preocupari in ultima vreme,instructaje ecologice,amenzi in acest scop si alte asemenea Muzica Fir intins

si in plus de asta este si foarte greu de gasit.... ba medical. ba nu stiu ce...
 despre ce amenzi este vorba??!
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 01 Martie 2013, 12:48:37 »

Pai,se face poarta,se inregistreaza titularii portii si daca PF gaseste mizerie pe locurile de pescuit titularii primesc amenda Aplauze

Postat pe:: Vineri 01 Martie 2013, 12:42:36

Ieri,la podul peste JIJIA era concurs de crasnice,ecrane,perdele,voloace si alte instrumente d-astea iar din ce stiu eu Petrus se intorcea din control de la Bivolari,l-o fi sunat oare pe d-nul Mandru,ca e in custodia dumisale.JIJIA pod intre Popricani si Carniceni.
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 01 Martie 2013, 19:42:10 »

@luigi
Pai acolo , mai mereu e concurs de crasnice...si de alte "instrumente" si nu numai acolo concurs mai este si sub pod care defapt este soseaua care duce la Sculeni si nu-i mai vede nimeni din cei care are trebuii sa ii vada Police .JIJIA ca JIJIA , dar e voba de PRUT unde ma doare pe mine... am numarat 30 de pripoane la distanta de aprox. 1 m unul de altul : intr-unu o platica , in altu un oblete si tot asa... si "marlanul" pescar , vorba aia ... "posesor de ANPA , aviz de granita.. si toate actele Smiley) " imi spune mie ca i-am ocupat locul , oare nu vad ca e ocupat de el cu 30 de pripoane ? Am plecat de-acolo am sunat si la PF , am revenit a doua zii si pe locul unde l-am amenajat eu cu multa munca si truda din cauza malului abrupt , gasesc pe locul cu pricina un ditamai monumentul ( o diatamai materia fecala ) eliminata de pescarul furios  Risete dar imi pare rau ca nu l-am gasit sa-i zic cad de mult noroc mia adus monumentul lui in acea zi de pescuit...Dar m-am bucurat ca nu l-am mai vazut a doua zi , inseamna ca "baietii" si-au facut datoria , locul despre care vorbesc era SENDRENI , SCULENI Smiley

« Ultima modificare: Vineri 01 Martie 2013, 19:50:57 de către Costel Bargauanu » Memorat

SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 01 Martie 2013, 20:04:33 »

locul despre care vorbesc era SENDRENI , SCULENI Smiley

Buna seara!

Va deranjez cu o intrebare: in zona respectiva (Sendreni) accesul peste fasie se face printr-o poarta special amenajata?

Sunt si alte zone in sectorul P.F. Iasi unde exista locuri special amenajate unde se poate trece fasia?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Fire Intinse!
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 01 Martie 2013, 22:29:08 »

Sunt doua porti special amenajate , dar sunt si multe locuri pe unde se poate trece .. carare bine batatorita .. etc. - De exemplu la unu' dintre locurile unde merg eu nu este poarta dar se trece .. fasia printr-un loc batatorit ( probabil de localnici ) dar locurile bune sunt chiar aproape de indicatorul de orientare cu denum. localitatii unde malurile sunt foarte abrupte  , apa are multe coturi in unele locuri chiar adanca si fiind ca locurile de pescuit necesita munca , sapaturi , taluzari ... ca sa ne putem instala vom gasii putini pescari , deci liniste mai multa care se cere la pescuit de peste salbatic. !
D-le Sorin , cand te duci acolo anuntama sa te ghidez la locurile bune..Fir intins !
« Ultima modificare: Vineri 01 Martie 2013, 22:34:25 de către Costel Bargauanu » Memorat

SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 02 Martie 2013, 21:10:10 »

Buna seara!

Ii multumesc domnului Costel pentru bunavointa de a dezvalui astfel de informatii foarte utile. Pot indrazni sa va cer numarul de telefon pentru a va cere direct anumite sfaturi?

Portile respective sunt facute de pescari (dupa sugestia domnului Nechita) si au acces numai ei sau poate trece oricine pe acolo?

Daca as vrea sa pescuiesc in zona Bosia cum pot proceda? Exista vreo cale de acces "oficiala" peste fasie? Sunt curios daca s-au construit astfel de porti de acces de catre pescari (ca sa stiu daca trebuie sa ma apuc si eu sa fac acelasi lucru pentru zonele mele preferate).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Fire intinse!
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 04 Martie 2013, 14:30:25 »

D sorin vb mai tirziu
Memorat

arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #13 : Luni 04 Martie 2013, 16:11:28 »

Cine imi spune si mie cum imi pot da seama de un loc bun de pescuit la biban sau stiuca fara sa intreb localnici?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 04 Martie 2013, 17:55:52 »

Doar lanseta ta si linguritele din trusa iti pot da acest raspuns....si bineinteles experienta ta, nu este o reteta care sa mearga peste tot Risete
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 04 Martie 2013, 21:34:38 »

@sorin pescarul
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  ----> Uitativa la asta.

De mentionat la aceasta montura ca "Tubul Anti-Tangle" a fost confectionat acasa pentru ca la cele din comert ( nu dau nume ale firmelor producatoare ) li se rup urechiusele de prindere a cosuletului ... care cosulet nu e tocmai ieftin . Deci pe sageata unde scrie --- FOC --- incalzim tubul cu bricheta il indoim la un unghi de 45* Grade si cand se raceste introducem un vartej simplu pe tub pana in zona indoiituri apoi cu un patent ( cleste evntual ) capsam bine vartejul , de acel vartej ne prindem cu cosuletul. In loc de Leed-Core putem folosii si fir textil deoarece este mai ieftin...Dupa-ia introducem firul prin tub la un capat bila opritoare , vartej simplu - apoi forfacul , la celalalt capat bila opritoare , vartej cu agrafa pentru prindere la lanseta.Bilele de cauciuc au rol de amortizare in timpul aruncarii ... forfacul va avea un fir special fara elasticitate , de FI 18 , iar lungimea 25-30 cm . Acul va fii cu tija lunga , de care vreti voi dar sa fie bun. la ace nu va uitati la bani.Cosuletul => eu ii scot fundul pentru ca nu fac economie la TTX. Aceasta "monturica" e buna si pentru acel baiat de 16 ani care doreste sa se apuce de pescuit.. greutatea cosuletului o alegi in functie de actiunea lansetei..., ex : daca lanseta are actiune 100 alegem un cosulet de 70-80g + 20-25 incarcatura...iar tuburile Anti-Tangle sunt drepte la 50 - 60 cm si ne ajut ptr. 3 monturi. (deoarece este o montura simpla si extrem de ieftina , si pastram cosuletul daca confectionam noi sistemul de prindere a cosuletului) , ptr. ca la aceasta montura cel mai scump este cosuletul , dar lasa ca o sa facem noi si cosulete... gasim noi ceva Risete.La Revedere. Fir intins !

« Ultima modificare: Luni 04 Martie 2013, 21:37:50 de către Costel Bargauanu » Memorat

Cosmin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Dancu

« Răspunde #16 : Luni 04 Martie 2013, 22:55:20 »

Citat din mesajul lui: Costel Bargauanu
e buna si pentru acel baiat de 16 ani care doreste sa se apuce de pescuit

Sunt cu ochii in patru,dispus sa invat de la "cei batrani"  Risete...
Memorat

The real thing is never what you think it will be...
SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 05 Martie 2013, 12:58:26 »

@sorin pescarul
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  ----> Uitativa la asta.

Buna ziua!

Domnule Costel,

Multumim pentru montura. Noi, cei incepatori in ale pescuitului, apreciem foarte mult orice sfat. Am trei intrebari legate de montura prezentata de dumnevoastra:

1) tubul antitangle nu ar trebui pus astfel incat partea mai lunga sa fie spre partea cu forfacul? am vazut recent pe PV TV o emisiune a lui Döme Gábor care prezenta o montura de feeder. Dumnealui a spus ca e mai bine ca partea mai lunga a tubului antitangle sa fie spre partea cu forfacul, pentru a evita si mai mult incalcirea forfacului

2) ce recomandati pentru "fir special fara elasticitate" pentru forfac? Dumnevoastra ce fir folositi?

3) pentru forfac folositi lungimea de 25-30 cm. Nu sunt situatii in care sa folosim lungimi mai mari? Sunt pescari care folosesc forfac de chiar 100cm.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Fire intinse!

P.S. Domnule Costel, daca se poate, va rog sa imi trimiteti numarul dumnevoastra de telefon pe adresa mea de e-mail: altbuu@yahoo.com

Fire Intinse!
Memorat
Legal
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #18 : Marți 05 Martie 2013, 14:02:22 »

@sorin pescarul
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  ----> Uitativa la asta.

De mentionat la aceasta montura ca "Tubul Anti-Tangle" a fost confectionat acasa pentru ca la cele din comert ( nu dau nume ale firmelor producatoare ) li se rup urechiusele de prindere a cosuletului ... care cosulet nu e tocmai ieftin . Deci pe sageata unde scrie --- FOC --- incalzim tubul cu bricheta il indoim la un unghi de 45* Grade si cand se raceste introducem un vartej simplu pe tub pana in zona indoiituri apoi cu un patent ( cleste evntual ) capsam bine vartejul , de acel vartej ne prindem cu cosuletul. In loc de Leed-Core putem folosii si fir textil deoarece este mai ieftin...Dupa-ia introducem firul prin tub la un capat bila opritoare , vartej simplu - apoi forfacul , la celalalt capat bila opritoare , vartej cu agrafa pentru prindere la lanseta.Bilele de cauciuc au rol de amortizare in timpul aruncarii ... forfacul va avea un fir special fara elasticitate , de FI 18 , iar lungimea 25-30 cm . Acul va fii cu tija lunga , de care vreti voi dar sa fie bun. la ace nu va uitati la bani.Cosuletul => eu ii scot fundul pentru ca nu fac economie la TTX. Aceasta "monturica" e buna si pentru acel baiat de 16 ani care doreste sa se apuce de pescuit.. greutatea cosuletului o alegi in functie de actiunea lansetei..., ex : daca lanseta are actiune 100 alegem un cosulet de 70-80g + 20-25 incarcatura...iar tuburile Anti-Tangle sunt drepte la 50 - 60 cm si ne ajut ptr. 3 monturi. (deoarece este o montura simpla si extrem de ieftina , si pastram cosuletul daca confectionam noi sistemul de prindere a cosuletului) , ptr. ca la aceasta montura cel mai scump este cosuletul , dar lasa ca o sa facem noi si cosulete... gasim noi ceva Risete.La Revedere. Fir intins !

Eu nu sunt de acord in totalitate cu montura prezentata.
In caz de se rupe linia principala,pestele ramane agatat cu acel cosulet dupa el din cauza agrafei cu vartej din partea stanga a pozei.Nu se poate elibera in niciun fel!
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Marți 05 Martie 2013, 18:18:11 »

@SorinPescarul
Raspunsul la intrebarea ta... in legatura cu firul pe care il fol. la forfac --> Folosesc un fir foarte bun , dar si ieftin . numit " TRABUCO - T -FORCE Competition PRO SUPER STRONG"  de 0,18  care tine 4.600 kg. , rola are 25m de fir...e un fir bun.Sunt situatii cand folosim lungimi mai mari la forfac , dar vom mai discuta .. referitor la pescuitul de platica ( care este super la Zacusca De Peste ) lasam forfacul de 25-30cm . Acul este de nr.8 cu tija lunga.Kamagathsu.. Firul principal este din fir textil ( deoarece este mai ieftin ^_^ ) numit BRAID 0,30mm , care tine 26kg si rola are 20m fir. ( pentru destule monturi ) Referitor la Tubul Anti-Tangle cum ai vazut tu la "PV TV" e bun , dar e mult mai comod si la aruncat si la recuperat nu uita ca pescuim pe PRUT cu aceasta monturica , in curenti mari si virtejul cu care e prins forfacul nu-i da voie sa se rasuceasca nici sa se incalceasca ( eu personal nu am patit asa ceva ). Bine dar tu poti sa faci cum vrei eu vorbesc de montura cu care se prinde.Sa nu le amestecam , vom vorbii poate cu alta ocazie si despre forface cu lungimi mai mari.Firul despre care iti spuneam este special pentru legat ace.FIR INTINS !

Postat pe:: Marți 05 Martie 2013, 18:07:41

@Legal
Domnule "Legal" aveti dreptate nu zic nu , dar linia principala este Robusta folosesc materiale bune , rar se rupe , eventual se rupe forfacul e cu totul altceva , se poate intampla cum spuneti D-voastra dar eu unul nu am patit. iar apoi ... cand lesi in apa la o partida 7-8 cosulete ori 5 lei /  buc parca iti vine sa nu te mai gandesti la acest aspect ci sa te gandesti cum sa prinzi mai bine cosuletul ca sa nu-l pierzi.  ! ---> Precizez ca eu aceste "monturici" le pun la munca , nu jucarie ^_^ adica ... cate 4-5kg platica , ca restul' o inapoiez Prutului. Si da, intradevar in cazul in care se rupe linia de care zici tu pestele nu prea mai ramane singur , ai o solutie mai buna ? ca asa invatam unul de la altul .. "Cine zice ca le stie pe toate , defapt nu stie nimic" ! chiar astept idei , pareri s.a de la voi care aveti experienta si in + doresc sa impartasim unii cu altii . FIR INTINS !

Postat pe:: Marți 05 Martie 2013, 18:14:13

Citat din mesajul lui: Costel Bargauanu
e buna si pentru acel baiat de 16 ani care doreste sa se apuce de pescuit

Sunt cu ochii in patru,dispus sa invat de la "cei batrani"  Risete...
Cosmin  , tu pescuiesti pe Prut ?  Sau mai bine zis , ai pescuit pe Prut ? .. stii cat de gustos e pestele de-acolo ? stii ca nu se compara cu nici-un peste din toate baltile.. ? ( ma refer la gust ) Pescuiesti pe ape curgatoare ? , mai vorbim dupa ce imi raspunzi ca sa stiu si eu ce montura . nada , momeli , specie de pesti , sa-ti recomand.. asta daca esti  legal din punct de vedere al actelor care iti permit pescuitul pe ape curgatoare ( Prut , Siret , Moldova , Suceava , etc. ).FIR INTINS COSMINE !
Memorat

Pagini: [1] 2 3 ... 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.061 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 20:07:09
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.