Prieteni Pescari

Incepator

Vineri 24 Noiembrie 2017, 11:33:03 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Incepator  (Citit de 4236 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
AlexGalati
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Marți 05 Martie 2013, 16:52:52 »

Salut , am 17 ani , sunt din Galati si obisnuiesc sa mai ies cu prietenii din cand in cand la un pescuit.Sambata aceasta aveam de gand sa pescuim ca nu am mai fost de mult , si am vazut ca si vremea tine cu noi asa ca ne-am decis sa mergem.
Toti suntem incepatori asa ca as dori sa va adresez cateva intrebari.
Ce as putea pescui in zona varsarii Siretului in Dunare? Mai ales in perioada aceasta a anului .
Ce fel de lansete sau undite/accesorii/monturi imi recomandati?
Astept sugestii din partea dumneavoastra. Multumesc!
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Falticeni

« Răspunde #1 : Marți 21 Mai 2013, 23:24:07 »

In aceasta perioada ai putea pescui dupa orice peste ( la rapitor nu ma pricep ). Iti recomand sa incerci la bolo la mamaliga, faci bilute foarte mici si cu carlige de 12 sau 10 (cred ca a inceput deja scobaru sa manance ) sau la vierme tot cu carlige de 12 sau 10 incepi cu unul pe tija si unul sau 2 agatati fin de partea mai groasa si ai sanse bune sa intre mreana, clean sau scobar. Iti recomand o pluta tip morcov ( gramajul nu pot sa ti l spun pentru ca nu stiu curentul apei in care pescuiesti ). Poti incerca si la greutate, pui un plumb culisabil, vartej cu forfac mai mare ( aproape cat mana) si incerci la viermi, rama. Fir intins !

Postat pe:: Marți 21 Mai 2013, 23:21:34

Si nu uita sa nadesti !
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #2 : Miercuri 22 Mai 2013, 00:59:13 »

In aceasta perioada ai putea pescui dupa orice peste ( la rapitor nu ma pricep ). Iti recomand sa incerci la bolo la mamaliga, faci bilute foarte mici si cu carlige de 12 sau 10 (cred ca a inceput deja scobaru sa manance ) sau la vierme tot cu carlige de 12 sau 10 incepi cu unul pe tija si unul sau 2 agatati fin de partea mai groasa si ai sanse bune sa intre mreana, clean sau scobar. Iti recomand o pluta tip morcov ( gramajul nu pot sa ti l spun pentru ca nu stiu curentul apei in care pescuiesti ). Poti incerca si la greutate, pui un plumb culisabil, vartej cu forfac mai mare ( aproape cat mana) si incerci la viermi, rama. Fir intins !

Si nu uita sa nadesti !
băi șmechere, înainte de a da sfaturi sfătoase pune mâna pe calendar, apoi pe ord. 400/2013 și vezi că e prohibitie infractorule!
Memorat
Ionut M.
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 22 Mai 2013, 12:06:35 »

CORECT, iar ca o completare la raspunsul lui Lucian SV: poti pescui doar stiuca la momeli artificiale si cu C&R.
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 22 Mai 2013, 13:04:38 »

I-am dat omului un raspuns, sa stii ca nu am pescuit in viata mea in prohibitie asa ca nu te aprinde asa. De pescuit incep dupa 6 iunie !
Memorat
CipU
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 22 Mai 2013, 18:22:24 »

BFlorin nu pune la inima. Sunt pline forumurile de ciudatenii. Alex cred ca a gasit intre 5.03 si 8.04 o sambata frumoasa pentru a ajunge pe malul Siretului Smiley
Memorat
tziu32
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #6 : Miercuri 22 Mai 2013, 23:24:08 »

Si nu uita sa nadesti !
băi șmechere, înainte de a da sfaturi sfătoase pune mâna pe calendar, apoi pe ord. 400/2013 și vezi că e prohibitie infractorule!
Lucian tata ,dar vad ca "suferi "tare....mergi de-ti fa un control !!!!
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 27 Mai 2013, 00:04:22 »

Si nu uita sa nadesti !
Lucian tata ,dar vad ca "suferi "tare....mergi de-ti fa un control !!!!
eu nu sufăr, trăiesc în prezent! tu vorbești cumva cu morții? când un individ că răspunde la un post antic astăzi la ce crezi că se referă? la trecut sau la prezent?
ps. bune mai sunt forumurile din alte țări care te banează automat din motive de bun simț!
« Ultima modificare: Luni 27 Mai 2013, 00:06:17 de către Lucian SV » Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 27 Mai 2013, 00:18:27 »

Nici nu am vazut...am observat dupa ce ai spus tu. Eram in sectiune Despre pescuit la general parca si era printre primele posturi. Daca am raspuns inseamna ca nu am bun simt?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 27 Mai 2013, 00:29:07 »

Nici nu am vazut...am observat dupa ce ai spus tu. Eram in sectiune Despre pescuit la general parca si era printre primele posturi. Daca am raspuns inseamna ca nu am bun simt?
aici, sau în general pe forumuri de pescuit, nu ești acasă la tine! nu e același lucru cu o scrisoare pe care ai găsit-o în cutia poștală după 6 luni și îți dai cu părerea ca și cum așa e normal să se întâmple! dacă individul a murit între timp? că văd că nici feed-beck nu ai de la oportunist!
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 27 Mai 2013, 00:34:57 »

Asta e, eu am vazut mesajul si am raspuns. Sper ca iti dai seama ca nu am vrut sa insult pe cineva ca  raspuns mai tarziu. De acum o sa ma uit de 2 ori inainte sa raspund la ceva Smiley. Sa o lasam asa...
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 04 Iulie 2017, 05:56:59
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.