Prieteni Pescari

Porti acces Prut

Marți 21 Noiembrie 2017, 00:45:27 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Porti acces Prut  (Citit de 11607 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Vineri 08 Martie 2013, 08:40:23 »

Stiu ca e un subiect foarte fierbinte  Aplauze dar am discutat cu dl Nechita si am demarat actiunea de achizitie materiale porti,problema e sa ne hotaram unde le amplasam.Astept rapid sugestii din partea membrilor nostrii care pescuiesc in sectorul IJPF Nicolina Iasi(1036-1080)
Memorat
SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 08 Martie 2013, 11:08:32 »

Buna ziua!

Ce inseamna "din partea membrilor nostrii"? Eu sunt membru AVPS Iasi dar am platit acea taxa de acces in zona protejata (15 RON). Pot si eu sugera locatii de amplasare a portilor? Adica plata materialelor se face din banii colectati din acea taxa sau din taxa de membru al asociatiei dumnevoastra? Daca este a doua varianta, eu voi contacta conducerea AVPS si am sa solicit si implicarea acesteia. O colaborare intre asociatii ar fi benefica in acest caz. Dumnevoastra ati discutat cu cei de la AVPS?

Va multumesc pentru raspuns.

Fire Intinse!
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #2 : Vineri 08 Martie 2013, 14:24:15 »

nu contează sugestia! contează hotărârea!
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 08 Martie 2013, 19:03:55 »

Buna ziua!

Ce inseamna "din partea membrilor nostrii"? Eu sunt membru AVPS Iasi dar am platit acea taxa de acces in zona protejata (15 RON). Pot si eu sugera locatii de amplasare a portilor? Adica plata materialelor se face din banii colectati din acea taxa sau din taxa de membru al asociatiei dumnevoastra? Daca este a doua varianta, eu voi contacta conducerea AVPS si am sa solicit si implicarea acesteia. O colaborare intre asociatii ar fi benefica in acest caz. Dumnevoastra ati discutat cu cei de la AVPS?

Va multumesc pentru raspuns.

Fire Intinse!
am discutat cu dl Mandru si a spus ca pana nu primeste scris de la IJPF Iasi nu face nimic.La noi faptul ca suntem administratori ne obliga sa la facem.Puteti veni cu chitanta sa va returnam bani pentru taxa de vizitare,nu am primit aprobarea.Totul se plateste din cotizatia membrilor
Memorat
SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 08 Martie 2013, 19:41:36 »

Buna seara!

Nu voi veni sa mi se returneze banii respectivi (folositi-i cum considerati). Imi pare rau ca nu ati primit aprobarea caci chiar ma bucuram ca se strang niste bani pentru a fi folositi pentru aria protejata.

In ceea ce priveste reactia domnului Mandru, ma cam asteptam la asta. Eu am fost la dumnealui imediat dupa "interviul"  cu domnul Nechita de la sector P.F. Iasi si m-a deranjat profund atitudinea dumnealui cand l-am intrebat cum se va implica AVPS Iasi in construirea de porti de acces. Atunci mi-a spus ca pana nu ii vine instiintarea scrisa de la  IJPF Iasi nu va face nimic. Ma gandeam ca aceea instiintare a ajuns deja dar se pare ca m-am inselat. Voi merge Marti dimineata la sediul AVPS pentru a reitera aceasta problema.

Totusi ar fi frumos ca cele doua asociatii (Prieteni Pescari si AVPS) sa colaboreze pe aceasta problema.

Fire Intinse!
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 08 Martie 2013, 20:16:13 »

Sorine chiar ma bucur ca vad un om care e interesat de ce se petrece pe PRUT.Eu nu pot sa-l fortez pe dl Mandru sa participe la instalarea portilor,dar membrii lui, da ,sau macar sa ceara o pozitie oficiala..parerea mea
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #6 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 09:32:36 »

Petru, chestiune cu portile e valabila doar pe sectorul precizat?
Si daca da, ai idee de ce?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 15:29:04 »

Accesul dupa fisie prin porti e o regula impusa la toate sectoarele.....de facut porti ...le cere numai dl. Nichita....probabil nu ii mai plac alea vechi! Aplauze
La restul sectoarelor la intilnirile cu sefii de sector , niciunul nu a pomenit de facut porti noi sau reconditionate cele vechi. Cum?
Mai mult , sunt afisate la sectoare locurile unde se afla porti de acces.....numai la Nichita nu se poate.....e la limita legalitatii ce face el dar ...e acoperit de lege! Suparat
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 18:11:09 »

D-nul Nichita se gandeste ca astel va pastra fasia intacta. Poate vrea sa punem si flori  Risete
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 29 Martie 2013, 10:37:33 »

Va anunt ca porti vor fi si pe sectorul Tutora,am sa incerc sa va scanez lista de porti de pe acest sector
Memorat
gonof48
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Duminică 14 Aprilie 2013, 09:15:41 »

Dl Nichita protejeaza, de fapt, braconierii!!! La Bran eram paziti noi, pescarii, sa nu vedem plasarii din coada baltii cum braconau!!! La Sculeni, "baietii" pun scule noaptea in Prut, au uitat citeva si au venit mai tirziu sa le ia, nu au observat ca eram tocmai atunci pe "tron" in tufisuri!!! Si astfel de exemple cred ca are toata lumea, chiar daca nu-i pescar! Cit despre amplasarea portilor, daca se poate pe portiunea de fisie de la fostul foisor, la intrarea pe drumul ce duce la Frasuleni 100 de matri mai in aval de locul unde se termina portiunea asfaltata, locul unde a fost o pompa pentru irigatii, mai exact 1049,8, sint copaci cazuti in apa si o curba la stinga in sensul de curgere a Prutului, mai in amonte de conducta cu 100 m, acolo e un loc unde dau la oblete, porcusori si rosioara, merg cu sotia la pescuit si ea da numai la undita! Multumim!
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 31 Mai 2013, 08:59:01 »

Am inteles ca a inceput marea " plantare" de porti si pe zona Botosani, asa ca lucrurile" bune" sunt imediat aplicate peste tot,politia de frontiera probabil ca nu prea mai avea activitate , au capturat toti traficantii de tigari si mai ramasesem noi pescarii, care le cream probleme
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 31 Mai 2013, 18:22:26 »

Nu mi se pare corect ce face Politia de Frontiera.  Eu zic ca trebuie facut ceva. Accesul era restrictionat si inainte. Stim cu totii ca nu pescarii sunt problema. Asa isi face si PF-ul de cap ca nu ii vede sau verifica cineva.
Trebuie gasita o cale legala de a opri aceasta mascarada.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 31 Mai 2013, 23:17:26 »

Tocmai aici e problema, ei isi doresc asta de dupa revolutie, sa aiba autoritate absoluta si sa faca ce vor, fara sa fie deranjati de cineva, iar noi suntem ca un ghimpe in coasta... Trist
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #14 : Sâmbătă 01 Iunie 2013, 01:37:38 »

eu zic să vedem partea plină a paharului! de ex. eu o să-mi confecționez niște porți regulamentare, și așa n-o să mai văd pe Prut echipaje cu schimbul (cheia la lacăt...), munți de gunoaie lăsate de nimeni, și alte năzdrăvănii. unde-i lege nu-i tocmeală, DARRRRRRRRRRRRRRRRR e bine ca elasticul din care-i făcută să nu te pleznească peste degete.
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 01 Iunie 2013, 11:11:16 »

O poarta regulamentara costa aprox 1000 ron. Si mai ales de unde stii ca nu o sa dispara?? Ar trebui sa angajezi pe cineva sa o pazeasca...
Totusi, nu vedem la ce aberatii debitam? Cum te poate obliga sa faci o poarta pe un spatiu ce nu iti apartine?? Se vede cat de limitati sunt la minte cei de la PF...
Iar legat de echipaje ce schimba locul (in Iasi nu stiu sa fie asa)... Ce impiedica celalalt echipaj sa faca o poarta langa a ta pt acelasi loc de pescuit?

Postat pe:: Sâmbătă 01 Iunie 2013, 11:02:04

Eu raman la aceeasi idee...
Sa facem un memoriu la minister, cu problema expusa in detaliu. Eventual cu ceva fotografii din care sa reiasa ca PF-ul nu e fara "pata".
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 01 Iunie 2013, 13:47:32 »

Lucian , nu inteleg cum tocmai tu , care cunosti legile, vezi partea plina a paharului, eu consider aceste porti un abuz, o ingradire a drepturilor omului si promit ca o sa ma'' bat'' cu prietenii de la pf pe aceasta aberatie , chiar ar trebui sa ne unim toti si sa ''daramam'' aceste legi strambe, care ne ingradesc accesul la un rau , care nu e nici a pf-ului, nici a lu' Iliescu, sau cine-o mai fi, e un habitat natural, pe care trebuie sa avem acces, respectand legile, dar nu aberatiile astea ..... Suparat
Vorba colegului ''nicu2'', cum poti tu construi o poarta pe un teren ce nu iti apartine?
De-acum ce facem , ne apucam toti de construit porti , iar de pescuit vor pescui localnicii la ancora, bineinteles dupa ce se ''p...sa pe portile noastre?
Chiar nu va dati seama ca sunt niste aberatii, ale unui creier bolnav?
Ce rol au aceste porti, acum , cand s-au cheltuit sute de milioane de euro pe echipamente de termoviziune si infrarosu, pentru ce se fac aceste porti ?
Pentru a ne obstructiona pe noi , pescarii sportivi sa-i deranjam pe ei si pe ''amicii'' lor de la unele activitati aducatoare de profit ...... Trist
Memorat
SorinPescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 01 Iunie 2013, 14:12:39 »

Buna ziua!

Eu stiam ca anul acesta, dupa initialul "maret proiect al domnului Nechita" cu portile "personale"
s-a trecut la portile prevazute de acces, care pentru sectorul P.F. Iasi sunt:
  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Sunt aceste puncte de trecere a frontierei valabile?

Cat timp pescarii sportivi anunta la sector locatia exacta unde merg (si anunta noua locatie daca se muta) nu vad ce ni se poate reprosa. Doar ca poate intr-adevar ii deranjam pe "unii"... (a se vedea
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] )

Se apropie 7 Iulie si o sa vedem Prutul nostru drag.

Fire intinse!
Memorat
gabby123
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Anul asta merg la prut

« Răspunde #18 : Duminică 02 Iunie 2013, 13:37:33 »

Va salut! Am pentru prima data permis de Prut si am tot vazut discutii despre aceste porti de acces. Va rog sa imi explicati un pic si mie. Pe malul apei am voie sa ajung doar pe la aceste puncte? Cum sunt ele identificate (marcate) pe teren?
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 19:40:55
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.