Prieteni Pescari

REDIU-PRIMUL CARPODROM IESEAN

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 06:02:14 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: REDIU-PRIMUL CARPODROM IESEAN  (Citit de 29440 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« : Joi 28 Martie 2013, 13:24:12 »

Impresii, poze, capturi, regulament si toate celelalte,postati va rog Noroc =d> Fir intins
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Joi 28 Martie 2013, 16:06:49 »

Am discutat astazi cu unul din administratori si v-a posta si la noi regulamentul,v-a fi si o balta de stationar  Rinjet poate si spining  Rinjet
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 29 Martie 2013, 15:52:34 »

REGULAMENT REDIU

• Pescuitul se va permite numai in sistemul prinde si elibereaza C&R;
• Doamnele si copii pana la 14 ani care isi insotesc sotii la pescuit au gratuitate;
• Accesul la pescuit se face numai in zonele speciat amenajate (malul opus drumului asfaltat);
• Pe un ponton se va putea pescui cu maxim 4 scule (lansete sau undite) maxim 2 pescari;
• In caz ca este singur pe ponton, un pescar poate sa pescuiasca cu maxim 4 scule (lansete sau undite), dotate obligatoriu cu 1 (un) singur carlig si plumb sau naditor pierdut/culisant (posibilitatea eliberarii plumbului sau naditorului, in cazul ruperii firului principal);
• Pe ponton este STRICT INTERZIS a se folosi picheti infipti intre scanduri! Se pot folosi picheti in fata pontonului sau pentru feeder suport/scaun cu suporti de feeder;
• Pescuitul si inadirea se face numai de pe mal;
• Nu este permisa folosirea barcutelor de nadire;
• Nu se admite pescuitul din barca;
• Nu se admite pescuitul prin metode interzise de legea 192/2001 de genul: pescuitul cu "grebla" sau cu mâna, folosirea "ariciului", a cârligelor de agatat, etc;
• Toate capturile se elibereaza dupa cantarire;
• Se va respecta de la inceput si pana la sfarsitul partidei de pescuit standul de pescuit ales;
• Fiecare pescar va avea in dotare saltea de primire, minciog ecologic - obligatoriu si spray dezinfectant. Cei care nu au in dotare acest echipament il pot inchiria de la cabana contra sumei de 15 lei/partida de pescuit. In caz de deteriorare a echipamentului, pescarul va achita contravaloarea echipamentului respectiv;
• Celor ce pescuiesc cu echipament specializat pentru crap li se interzice atasarea nadei vii direct pe carlig;
• Este obligatoriu folosirea minciogului cu deschidere mare si plasa fina la scoaterea pestilor din apa;
• Pescuitul se va face in liniste, fara exces de alcool. Camparea este doar pentru pescuit si nu pentru petreceri;
• Standul de pescuit se va lasa in perfecta stare de curatenie;
• Accesul la locul de pescuit se face doar dupa achitarea taxei de pescuit la cabana (nu direct pe balta) unde se noteaza ora sosirii si a inceperii partidei de pescuit;
• Descarcarea bagajului la sosire si incarcarea lui la plecare se face in mod obligatoriu doar in prezenta unui reprezentant al firmei;
• Se interzice sub orice motiv retinerea pestelui indiferent de greutate (exclus carasul) pentru a fi luat acasa. Aceasta regula nu se negociaza sub nici o forma sub rezerva interzicerii ulterioare a accesului la pescuit. Acest lucru se va considera furt de peste din amenajari piscicole si se va trata ca atare conform legii, cu instiintarea politiei;
• Excludere de la regula anterioara: se poate retine caras; momentan nu exista limita de greutate la carasul retinut;
• Daca un peste mai mare de 5 kg moare din vina exclusiva a pescarului, acesta il va plati pentru suma de 100 RON/kg. Personalul firmei are dreptul de a controla respectarea regulilor de pescuit la orice ora din zi sau noapte;`
• Foarte important: accesul la pescuit pe timpul noptii se face doar pe baza de recomandare din partea unei persoane agreate de conducerea societatii si care gireaza pentru moralitatea persoanei respective. Nu trebuie recomandare persoanelor ce vin la pescuit pe timp de zi de 2-3 ori si dau dovada ca se incadreaza in totalitate in regulamentul baltii;
• In cazul in care se vor observa incalcari flagrante ale regulamentului ne rezervam dreptul de a intrerupe partida de pescuit fara returnarea taxei si fara alte explicatii;
• Ne rezervam dreptul de a selecta pescarii care practica acest tip de pescuit pe iazul Rediu
• este permisa utilizarea inaintasului din fir textil de maxim 8 metri;
• Este interzis pescuitul la bomba, sobolan, placuta, taparina, etc;
• Rezervarea pentru o partida de pescuit se va face doar accesand site-ul [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
• Rezervarea trebuie confirmata pe site in ziua anterioara partidei de pescuit pana la ora 18:00;
• La 3 rezervari neconfirmate se va anula dreptul utilizatorului de a mai face rezervari ulterioare;
• Concursurile vor putea fi organizate ca regula generala de luni pana joi, dar se va discuta la fiecare caz in parte (perioada si regulament);
• Pescarii au obligația de a respecta natura, colegii pescari și pe angajatii societatii;
• La terminarea partidei de pescuit sunteți obligat să anunțați un angajat al fimei și să prezentați toate bagajele, înainte de împachetarea finală a acestora. Fără excepție;
• În cazul în care pescarul nu respectă regulamentul, administratorul iși rezervă dreptul de a face publică informația și de a cere excluderea lui din sistemul de pescuit al tuturor asociațiilor de pescari profesioniști;
• Scăldatul este strict interzis;
• La stationar, este permisa folosirea nadei vii doar folosind obligatoriu forfac mai subtire decat linia principala;
• Se accepta pescuitul cu rubesiana;

REGULAMENT FEEDER

• se pescuieste numai cu echipament dedicat pescuitului la feeder.
Este interzisa folosirea oricaror alte tipuri de lansete - adaptate / bricolate;
• este permisa folosirea a doua lansete ce pescuiesc;
• lungimea lansetei este limitata la maxim 4.20m;
• este obligatoriu folosirea monturilor care sa permita eliberarea crapilor in caz de ruptura;
• se pescuieste folosind un singur carlig; se pot folosi doar momelile atasate la carlig (fir de par, elastic pelete/boilies );
• nu este obligatoriu folosirea rodpod-ului; pe ponton se pot folosi suportii speciali pentru feeder;
• este permisa utilizarea inaintasului din fir textil maxim 8 metri;
• sunt permise momitoarele si cosuletele;

Nada
• se poate folosi nada disponibila in comert sau productie proprie cu respectarea conditiilor descrise in regulament.

Momeala

• Se pot folosi inclusiv imitatii de momeala (porumb artificial, pufi, larve din silicon etc.)
• se interzice folosirea momelilor artificiale (muste artificiale, nimfe etc) si/sau metalice precum si folosirea pestisorilor vii / morti / bucati de peste, batracieni, raci, scoici, melci, sange neprocesat, etc.

NE REZERVAM DREPTUL DE A ADUCE MODIFICARI SAU COMPLETARI LA REGULAMENT IN FUNCTIE DE SITUATIE.

TARIFE

- Luni 06:00 – Joi 21:00 tarif 12h (de zi): 70 lei
- Luni 06:00 – Vineri 06:00 tarif 24h: 90 lei
- Vineri 06:00 – Duminica 21:00 tarif 12h (de zi): 80 lei
- Vineri 06:00 – Luni 06:00 tarif 24h: 100 lei
- In cazul in care in perioada Luni 06:00 – Joi 21:00 nu au fost facute rezervari pe toate pontoanele se accepta pescuitul de la ora 13:00 pana la apusul soarelui si se va percepe o taxa de 40 lei.
- Taxa este per ponton; pe un ponton poate fi ocupat de maxim 2 pescari.
- Abonament: 600 lei pentru 10 partide de 24h. Abonamentul este valabil pentru 1 maxim 2 pescari. Abonamentul este valabil pana la sfarsitul anului 2013 si poate fi achizitionat pana la data de 30.04.2013.

Postat pe:: Vineri 29 Martie 2013, 15:50:44

Va anuntam ca duminica 31.03.2013 se va deschide oficial la pescuit Lacul Rediu.
Se va putea intra pe balta incepand cu ora 08:00.
Va asteptam sa va aruncati betele in apa si sa mancam un piscot cu un paharel de suculet langa. Smiley
Numai bine!
mesajul este un citat, apartine administratiei, nu va asteptati sa va dau eu sucuri Cool
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Vineri 29 Martie 2013, 21:34:30 »

Este ok regulamentul.
Desi au fost unele discutii, se pare ca exista intelegere si pt pescarii de stationar  Aplauze .

Merci Oby pt info   Wink .
« Ultima modificare: Vineri 29 Martie 2013, 21:36:21 de către nicu 2 » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 29 Martie 2013, 22:58:33 »

Scuzati-ma mi se pare de cct tot acest regulament, oricum pe mine nu ma intereseaza, dar trebuie sa fii prea .... nu spun cum , sa mergi la un asemenea iaz, ai numai restrictii , dar nici un fel de drepturi Risete
Daca ''animalu'' de administrator da cu azot , hraneste pestii intr-un anumit loc, da drumu' la calugar, tu fraiere de pescar , n-ai nici un drept , platesti taxa si .....atat.

Mai GANDITI-va  cei ce promovati cu ''ardoare '' acest iaz si .... mai lucrati si la drepturi ..... nu asteptati numai comisioane  Risete
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 29 Martie 2013, 23:53:11 »

Cam asa ar trebui sa fie un regulament pt romani, daca vrei sa mai gasesti peste si dupa 2 saptamani.
Din moment ce este o balta C&R ce motiv ar avea sa dea cu eu stiu ce in apa, sau sa modifice nivelul apei?

Eu zic sa mai citesti totusi o data cu alti ochi Smiley .
Memorat
Laurentiu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi tel. 0721.260.219

« Răspunde #6 : Sâmbătă 30 Martie 2013, 10:57:58 »

Cam asa ar trebui sa fie un regulament pt romani...
La preturile practicate, si-ar putea organiza un control si o paza mai buna ceea ce ar duce la diminuarea cu mult a restrictiilor. Sper totusi sa aibe ceva "practicanti" pe balta.
Memorat

Toate cele bune si s-auzim numai de bine, oriunde ne-am afla !!!
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Sâmbătă 30 Martie 2013, 13:40:18 »

in loc sa carcotiti de pe margine si sa faceti contabilitatea oamenilor mai bine dati maine o fuga macar ca vizitator sa puteti vedea cu ochii vostri pe unde se da drumul la apa Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Laurentiu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Sâmbătă 30 Martie 2013, 14:47:02 »

in loc sa carcotiti de pe margine si sa faceti contabilitatea oamenilor mai bine ...
Mereu este loc de mai bine.  Wink Banuiesc ca nu mi se impune sa am un alt punct de vedere decit cel ce l-am prezentat.  Evil

... dati maine o fuga macar ca vizitator ...
Poate dam daca ne-ai spune unde. Cred ca o prezentare cum si pe unde se ajunge, ar fi fost mai utila in deschiderea "regulamentului".
« Ultima modificare: Sâmbătă 30 Martie 2013, 16:32:55 de către Laurentiu » Memorat

Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi , Copou

« Răspunde #9 : Sâmbătă 30 Martie 2013, 19:14:21 »

Domnilor mai cu duhul blindetii cu regulamentul e ok Dar nu speriati colegii pescari PE unde se intra ?
Memorat

\\\\\\\"Cand esti convins ca iti place pescuitul , devii preocupat\\\\\\\"
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Sâmbătă 30 Martie 2013, 19:42:41 »

barajul din Pacuret
azi 17 ciortani in 2 federe de la 13 la 19 Wink
se intra pe la puntea din coada(nu pe dig)sau de pe malul celalalt daca ai 4x4
Memorat

Laurentiu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 30 Martie 2013, 19:55:42 »

barajul din Pacuret
Barajul de la Rediu' Tatar ?
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 30 Martie 2013, 20:11:27 »

nu cunosc tatari, la sensul giratoriu din capat pacurari faci dreapta
Memorat

Laurentiu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 30 Martie 2013, 20:24:07 »

la sensul giratoriu din capat pacurari faci dreapta
Da, pe soseaua Rediu (280E). Inainte de '89 i se mai spunea si Rediu Tatar.
Memorat

cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #14 : Luni 01 Aprilie 2013, 13:52:36 »

Salutare!

Am fost la deschiderea de ieri pe Radiu.
Peste s-a prins mai putin decat ma asteptam, insa nu cred ca a fost cineva care sa nu fi avut macar un dril. Din pacate, crapii mai "imbracati" inca nu s-au dezmortit....cei mai mari pe care I-am vazut ieri aveau "la ochi"...maxim 4-5 kg si au fost putini, media fiind la 3 kg...pe carlig.
Avand in vedere totusi presiunea de pe balta si harmalaia de rigoare...totusi consider ca balta are un imens potential.
Pet total, in conditiile date, cred ca a fost ok, iar atmosfera a fost foarte buna si din prisma "povestilor pescaresti"...de la gura ceaunului de gulas...  Risete
PS:
Dorint, frate...tu ai luat ceva tepe la viata ta daca visezi la azot in apa si modificari de debit la calugar intr-o balta de C&R!!!!!!!!!!!!
Patronii intr-o astfel de balta nu mai stiu cum sa faca ca lumea sa prinda peste cat mai mult si mai mare...pentru ca ei asta "vand" .....drilluri cu pesti cat mai frumosi!!!!!
Daca nu se prinde...nu ai cum sa ai clienti....la C&R (si tu ca patron ai interesul sa se prinda pantru ca pestii tai nu vor poposi in tigaile unor fomisti....ca pe alte balti). 
Tocmai asta este diferenta intre o balta de C&R si o balta "cu retinere"....la C&R NICIODATA patronul nu o sa aiba interesul sa nu se prinda....si dimpotriva...fiindca daca se prinde el nu pierde peste ci castiga reclama si clienti!!!!
Memorat

CiprianP
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 08 Aprilie 2013, 16:20:16 »

I-mi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund referitor la deschiderea oficiala.Despre ce si cum s-a prins nu pot sa spun decat ce stiu de la mine de pe ponton si cel din dreapta mea,Mitu Dumitrache,eu cu Scortanu,trei pesti,Mitu,opt pesti in conditii de pescuit relaxant.Bogdan Bagiag a prins un peste la bila,noi la plastice.Multumesc in numele invitatilor mei si al meu penru gazduirea si tot ce ni s-a oferit pe balta de catre gazde Aplauze.Trebuie facut ceva pentru a face accesul pescarilor mai facil,al celor de crap care au un bagaj impresionant fata de cel de feeder. Aplauze Aplauze
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 08 Aprilie 2013, 18:54:33 »

...Trebuie facut ceva pentru a face accesul pescarilor mai facil,al celor de crap care au un bagaj impresionant fata de cel de feeder. Aplauze Aplauze
Si pt cei de stationar care au un bagaj si mai impresionant  Smiley .
Memorat
Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 08 Aprilie 2013, 21:40:12 »

@oby 1
Intrebare : De la mal ce lungime are pontonul inspre apa ?
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Luni 08 Aprilie 2013, 22:15:57 »

sunt pontoane lipite de mal si sunt pontoane la 10-15m in larg
Memorat

Costel Bargauanu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 08 Aprilie 2013, 22:22:50 »

@oby 1 Multumesc!
Memorat

Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 22:12:27
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.