Prieteni Pescari

Sfaturi lanseta de spin

Marți 26 Septembrie 2017, 23:03:24 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Sfaturi lanseta de spin  (Citit de 6529 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
salaul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 26 Mai 2013, 11:20:41 »

Salut. Zilele trecute am cautat o serie de lansete de spinning in scopul achizitiei uneia. Am gasit una  de la baracuda, mai precis aceasta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] . Vreau sa imi spuneti ce parere aveti si daca se poate sa imi explicati putin la ce se refera aceasta Actiune: A: 30-80g.
Memorat
pensionaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Piatra Neamt,Varsi(PR)Italia

« Răspunde #1 : Duminică 26 Mai 2013, 17:51:37 »

Dupa cum spune si producatorul este o lanseta de spinning greu. Adica,poti folosi naluci cu greutati cuprinse intre 30 si 80g.Depinde pt ce o folosesti sau mai bine zis ce pesti cauti cu ea. Producatorul mai spune ca e si o "adevarata opera de arta". Wink
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 26 Mai 2013, 21:56:50 »

Adica o poti folosi la pescuit pe raurile mari, gen :Dunare, Prut , Mures, cautand pesti de talie mare Noroc
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #3 : Luni 27 Mai 2013, 00:21:03 »

Salut. Zilele trecute am cautat o serie de lansete de spinning in scopul achizitiei uneia. Am gasit una  de la baracuda, mai precis aceasta [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] . Vreau sa imi spuneti ce parere aveti si daca se poate sa imi explicati putin la ce se refera aceasta Actiune: A: 30-80g.
ăsta e tipul general de user care trebuie banat pe orice forum! se înregistrează și trece direct la subiectul care-l doare. are-o gioarsă-n vedere, i s-a încurcat firul după tambur, i-e lene să citească post-uri asemănătoare, vrea mură-n gură, dacă se poate ca lanseta-fibra-de-carbon-avalon să prindă singură, de ce nu prinde singură, dacă gramele românești sunt aceleași cu cele de la magazinul de la capătul blocului, iar motivele pot continua la nesfârșit și totul într-o normalitate totală. nu ar da ceva din casă, de ex: la o acțiune de 30-80g știe că are nevoie de lanseuri lungi, eventuala locație la care s-ar potrivi acest băț... Tongue Tongue Tongue
la asemenea post-uri, să nu se supere moderatorii, voi da copy+paste cu același răspuns eventual mai sarcastic. Rinjet
Memorat
salaul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 29 Mai 2013, 12:30:37 »

Multumesc pt raspunsurile de mai sus. Acum, inca o intrebare: nu cu cat actiunea e mai mare, cu atat e oarecum mai buna lanseta ? Am inteles k e in legatura directa cu greutatea pestelui. Deci inteleg k varful nu e la fel de sensibil ca la una cu actiune mai mica. Evident ca nu ma astept sa prind din prima rechini.

Citesc forumul din iarna si am considerat ca am si eu nevoie de o informatie si din acest motiv am si postat. Pe langa asceasta m am uitat si pe youtube la multe filmulete cum se manuieste lanseta la spin

PS: La inceput unii le stiau pe toate. Decat sa inmultesc posturile si sa scriu doar umplutura mai bine ma abtin.
« Ultima modificare: Miercuri 29 Mai 2013, 12:36:17 de către salaul » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 29 Mai 2013, 22:39:10 »

Hai Luciane, ca mai sunt si incepatori , de ce esti asa de caustic?
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #6 : Joi 30 Mai 2013, 08:53:58 »

[/quote]
. Acum, inca o intrebare: nu cu cat actiunea e mai mare, cu atat e oarecum mai buna lanseta ? Am inteles k e in legatura directa cu greutatea pestelui. Deci inteleg k varful nu e la fel de sensibil ca la una cu actiune mai mica. Evident ca nu ma astept sa prind din prima rechini.

Daca te astepti sa prinzi rechini dintr-a doua(nu chiar din prima,fiind incepator) ia-ti o lanseta mai voiniceasca,un carbon de 3,8m cu care sa poti da si la o cufunda la un crapcean cand nu iti iese chestia cu spinningul.Cu aia care ti-a placut tie ,actiune 30g-80g nu cred ca poti sa prinzi mai mult decat somotei de pana la 150 kg(in caz ca ai drum prin Spania)
Memorat
salaul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 30 Mai 2013, 14:28:48 »

In general pescuiesc la feeder. Nu mi am propus sa investec foarte mult in spinning, deocamdata . De aceea vreau sa am o langeta cat de cat rezistenta ca nici prea mult capital nu am sa le schimb asa de des.
Referitor la somni capitali... Este si in iasi un loc unde se zvoneste ca ar ajunge la 100 kg. Cine stie cunoaste despre ce vorbesc Wink Eu personal am luat doar  vreo 2 somotei acolo
« Ultima modificare: Joi 30 Mai 2013, 14:30:52 de către salaul » Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #8 : Joi 30 Mai 2013, 21:32:33 »

actiunea e altceva (lansetele baracuda sunt astfel - eronat - prezentate pe toate site-urile), 30-80g e puterea de aruncare.
actiunea A in principiu ar insemna o lanseta fast.
depinde ce specii de rapitori vrei sa pescuiesti pt. ca nu reiese din postarile tale.
daca vrei sa incerci mai multe specii cu echipament la pret de criza, trage un ochi si [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dan_rotaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Duminică 02 Iunie 2013, 21:28:47 »

Hai sa o luam invers ca e mai simplu. Tu cam ce pesti rapitori vrei sa pescuiesti?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #10 : Joi 06 Iunie 2013, 02:08:29 »

deși am fost caracterizat caustic, o să-ți ofer o informație pe care trebuie s-o bagi la cap! nu te-a mirat faptul că niciunul dintre spinangii consacrați ai acestui forum nu te-a băgat în seamă?
măi băiete un băț de 30-80g la apele din Ro este exagerat. poate te primește la toamnă parfene pe tâncăbești ori la somnmania ori la ....frecat menta din barcă. cum crezi că arată o nălucă, lingură, jig, rahat, etc de cel puțin 30g? când ai un băț de bătut covoare crezi că mai poți cere sfaturi? există o singură explicație: poate ai balta ta și iei la mișto oamenii în general.
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 07 Iunie 2013, 11:36:36 »

Salaule,cauti cumva lanseta universala,adica si de match,feeder,spinning,fly si surf?Nu s-a inventat inca,da poti sa mai cauti ori sa o inventezi tu.30-80gr tinde spre o lanseta de japca,grebla sau cum vrei sa-i spui. Muzica Muzica Fir intins Fir intins
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 24 Septembrie 2017, 22:32:48
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.