Prieteni Pescari

Legislatie pescuit Suceava

Duminică 23 Iulie 2017, 19:28:14 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Legislatie pescuit Suceava  (Citit de 55736 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Crys.Pescaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 09 Iunie 2013, 12:38:41 »

Buna ziua colegi pescari!
Am inteles de la o cunostinta care a fost la Prieteni Pescari sa-si faca un permis sportiv ca inca nu este clar cine are drept de control pe apele judetului!
Intrebarea mea este urmatoarea!
Daca sunt legitimat la PP Suceava,deci si ANPA,trebuie sa merg si la AJVPS ca sa fiu in legalitate?
Ar fi bine daca cei de la Prieteni pescari ne-ar pune le dispozitie ultimele reglementari in vigoare ca sa stim si noi cum sa procedam cu pescuitul in apele judetului?
Multumesc!
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Duminică 09 Iunie 2013, 19:36:27 »

Cred ca de acum e clar ca Prieteni Pescari este asociatia ce gestioneaza apele in judetul Suceava, de vreme ce inclusiv pe site-ul ANPA este specificat lucrul acesta. Este si un alt topic care dezbate aceasta problema si unde poti gasi raspunsuri la nelamuririle tale. In esenta drept de control pe ape are doar Politia si Jandarmeria  insotiti de reprezentanti ai asociatiei de pescari....
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 10 Iunie 2013, 08:58:47 »

Am impresia că și la Înalta Curte de Casație și Justiție au rămas tot comuniștii lui Goicea Nicolae, cărora le cară pește și carne de vânat cu portbagajul. Bogdan vorbește aiurea! Pe site-ul înaltei curți scrie clar că Prieteni Pescari au pierdut recursul și Goicea are apele din nou la sociația lui! V-a făcut din nou caracopitecul!
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 10 Iunie 2013, 10:47:35 »

Am impresia că și la Înalta Curte de Casație și Justiție au rămas tot comuniștii lui Goicea Nicolae, cărora le cară pește și carne de vânat cu portbagajul. Bogdan vorbește aiurea! Pe site-ul înaltei curți scrie clar că Prieteni Pescari au pierdut recursul și Goicea are apele din nou la sociația lui! V-a făcut din nou caracopitecul!
        Eu nu am vorbit ,,aiurea" cum spui, doar am comunicat ce scrie pe un site oficial al ANPA, organ al statului roman, care se ocupa de problema pescuitului. Iar pe acest site scrie ca autorizatie pe apele din judetul Suceava are asociatia Prieteni Pescari. Pune si tu linkul de la Inalta Curte si apoi vom mai discuta...
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 10 Iunie 2013, 11:37:41 »

Caută pe site-ul ÎCCJ a României la secțiunea dosare, dosarul nr. 994/39/2011.
Acum unde mai pescuim? Cei de la ANPA vorbesc una și fac alta, că așa e la noi!
Autorizațiile de pescuit ale PP pe apele județului Suceava sunt anulate definitiv și irevocabil!
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 10 Iunie 2013, 11:48:26 »

Recursul PP a fost respins. Asta inseamna oare ca AJVPS castiga controlul pe apele judetului? Eu sper ca nu, dar sa asteptam pozitia conducerii PP fata de cele intamplate la proces, nu de alta dar s-a deschis sezonul de pescuit...
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #6 : Marți 11 Iunie 2013, 07:25:34 »

se pescuieste cu permisul ANPA fara a fi intrebati de unde il aveti(PP sau AVPS)treaba de romania o instanta anuleaza un act administrativ care de fapt ANPA il anuleaza in noua lege a pescuitului  Risete AVPS se bate cu pumul in piept ca au castigat procesul dar nu au nici un contract cu ANPA ......am sa vad ce vor face cand ,dupa noua lege trebuie sa se transforme in structuri sportive ,dupa cum scrie si [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]   .Din cate se vehiculeaza prin tara e posibil ca sa se schimbe complet sistemul ......permisele se vor lua de la benzinarie,posta(exaxt ca rovineta).....sa fie doar zvonuri?
PS cazul Suceava cred ca merita un reportaj la  "Romania te iubesc"  Pling Shocked
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Marți 11 Iunie 2013, 08:50:44 »

Da! Din nou aceeași sfidare din partea conducerii PP! Ce am aflat noi și ce răspunde Petru! Petru ne vorbește ceva despre un viitor neclar! D-le Petru! Noi unde pescuim? Cei de la AJVPS Suceava mi-au spus să pescuiesc la Iași! Deocamdată Goicea a câștigat procesele unul după altul! Sunt profund dezamăgit pentru că practicați minciuna și dezinformarea! ANPA e la București iar eu sunt în Suceava! Noua lege nu va avea nici un efect asupra AJVPS-urilor!
D-le Petru! Vă pun un alăturat extrasul din hotărârea Curții de Apel Suceava care a rămas irevocabilă prin anularea recursului făcut de PP!
"Nr. unic (nr. format vechi) :   994/39/2011
Data inregistrarii   14.10.2011
Data ultimei modificari:   24.01.2013
Materie:   Contencios administrativ și fiscal
Obiect:   anulare act administrativ
Stadiu procesual:   Fond

Părți
Nume   Calitate parte
ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ A VÂNĂTORILOR ȘI PESCARILOR SPORTIVI SUCEAVA   Reclamant
AGENȚIA NAȚIONALĂ PENTRU PESCUIT ȘI ACVACULTURĂ   Pârât
ASOCIAȚIA PRIETENI PESCARI   Pârât

Ședințe
21.03.2012
Ora estimata:
Complet: C3 CONT
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acțiunea astfel cum a fost precizată. Dispune anularea autorizațiilor nr. 157/07.03.2011, 158/07.03.2011, 159/07.03.2011, 285/07.03.2011, 161/07.03.2011, 160/07.03.2011, 162/07.03.2011 emise de prim pârâtă. Dispune anularea în parte (respectiv doar în ceea ce privește autorizațiile enumerate mai sus) a acordului nr. 542/07.03.2011 încheiat între prim pârâtă și secund pârâtă. Cu drept de recurs. " Recursul s-a consumat la ÎCCj! D-le Petru! Dați-ne un răspuns la o chestiune evidentă! De ce ne tratați ca pe niște fraieri?
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 11 Iunie 2013, 09:51:32 »

Vai, vai in ce societate sub-bananiera traim! Doar legi facute de smecheri, pentru smecheri, judecati strambe facute de asemenea tot pentru smecheri si flagarant impotriva ordinii de drept si a cetateanului cotizant! Trebuie de apelat, din nefericire, la masuri ferme pentru a se stopa abuzurile care se intampla tot mai des impotriva noastra, a cetatenilor simpli, contribuabili, care vrem normalitate si respect! Traim intr-o societate mult mai bolnava decat inainte de '89 din mai multe puncte de vedere! Circul pe apele din judetul Suceava va atinge cote inimaginabile abia anul acesta, pana acum cred ca am avut ,,normalitate''. Daca AJVPS are hotararea de anulare a autorizatiilor PP, cireasa se va pune (iar si iar) pe ,,tortul'' lor. Practic PP ramane fara obiectul muncii in Suceava,  adica autorizatiile! Ramane sa platim ANPA (pe care anul trecut AJVPS nu o recunostea ca si organism national in domeniul pescuitului) si sa vedem ce tarif vor solicita saptamanal, lunar sau anual pe ,,apele'' lor. Toata aceasta poveste s-a trasformat intr-o telenovela interminabila, de prost gust.
       Intr-adevar ar trebui sa se solicite realizarea unei investigatii jurnalistice pe aceasta tema, pentru ca sunt multe de aratat opiniei publice. Domnule Petru faceti o solicitare catre Pro TV pentru emisiunea ,,Romania Te Iubesc", este o modalitate de lupta impotriva acestor reminiscente stalinisto - comunistoide!
« Ultima modificare: Marți 11 Iunie 2013, 12:57:22 de către Bogdan10 » Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 11 Iunie 2013, 20:32:02 »

Nu cu portbagajul plin de peste si carne de vinat a cistigat Goicea procesele ci doar speculind "legile" proaste , facute de amatori si interesati ...legi care se bat cap in cap .Iar  ANPA este o adunatura de incompetenti...inscaunati pe "criterii" politice. A fost luat la intrebari celebrul Manaila (daca asa se numeste ) penru timpenia comisa cind a atribuit riiuri Asociatiei PP Iasi desi ANPA era in litigiu cu AJVPS Sv tocmai pe aceasta tema ???Pe Goicea il puteti acuza de ce vreti numai de prostie NU ! Inteligent ,tenace ,Goicea e un adversar redutabil .Din pacate !!!!
    Regret , dar pescuitul din Sv mai poate fi salvat doar de Baronul Munchausen adica Fane Popescu Risete Risete Risete Risete. Asta mai lipsea aici si arca lui Noe era plina! Cu animale ca cu timpiti e de multa vreme batucita  Risete.
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 11 Iunie 2013, 21:31:16 »

Foarte pacat de acest deznodamant nefericit in gestiunea apelor in judetul nostru, mai ales ca trebuie iar sa ajungem sa cotizam la AJVPS pentru practicarea acestui hobby.
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 13 Iunie 2013, 19:34:28 »

Ca fapt divers, discuțiile din acest topic se încadrau perfect în topicul inițiat de mine, încă din luna februarie 2011 : Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava, dar asta nu mai contează acum. Din punctul meu de vedere consider că acest topic și oricare altul, inclusiv acesta, în care scriu acum, se pot închide, vizavi de disputa dintre cele două asociații. Lucrurile sunt clare. Aștept totuși și un punct de vedere oficial al conducerii PP în care să ni se răspundă clar, cu argumente, ce vor trebui să facă acei pescari, care, de bună credință, au vizat la PP, iar acum se văd nevoiți să-și mai facă alta la AJVPS Suceava, nu de alta, dar nu cred că vor avea liniște fluturând acel card ANPA. Sigur nu va  fi de ajuns. Aștept, în virtutea faptul că am avut încredere deplină în capacitatea de gestionare a situației conflictuale din perioada de până acum,o lămurire finală, din partea Asociației PP, unde sunt și eu membru cotizant. Cred că toți acei de bună credință, merităm măcar o minimă explicație, cât și ce ar trebui făcut de acum încolo, pe mai departe.Toate bune și ...Fir întins tuturor pentru acest sezon! Noroc
Memorat
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #12 : Joi 13 Iunie 2013, 22:06:04 »

Pacat ca va pleca pp din suceava. AJVPS cer niste sume exagerante pentru cotizatii, iar de ape nu se mai ocupa de loc. Nu controale, nu populari, nu ecologizari.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 14 Iunie 2013, 11:37:07 »

Sumele sint exagerate doar dpdv al faptului ca nu primesti absolut nimic pentru banii dati.Ba citeodata poate sa ti se strice ziua de pescuit avind discutii pe malul apei cu "intelectuali" gen Tomosoiu....acest mare geniu alb al pescuitului.
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 14 Iunie 2013, 12:00:37 »

Totusi si taxa care trebuie platita catre AJVPS este mare, in jur de 100 - 120 de lei, fara ANPA, cel putin asa cred ca era anul trecut. Plus ca banii astia sunt dati tocmai celor care sunt meseriasii cei mai buni la braconat. Deja mentionatul Tomosoiu are grija de treaba asta in zona Siret - Rogojesti unde se erijeaza in stapanul absolut al apelor si vine in ,,control' neinsotit de nici un organ abilitat al statului. Eu sunt tare curios care va fi reactia anul acesta cand voi prezenta doar permisul ANPA, pentru ca pe site-ul ANPA nu sunt noutati legate de gestiunea apelor in Suceava, deci nici informatii pentru tarifele pentru nemembrii AJVPS.
« Ultima modificare: Vineri 14 Iunie 2013, 12:05:52 de către Bogdan10 » Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 14 Iunie 2013, 13:07:52 »

instanta a anulat autorizatiile emise de ANPA pt. PP si, in consecinta, ANPA va emite autorizatii pentru AJVPS (lucru pe care l-am comunicat deja la A.G. a P.P. Suceava). astfel ca Goicea va trebui sa recunoasca , vrand-nevrand, legitimitatea ANPA si a permiselor respective si, mai mult, in actualele conditii legislative, nu va putea forta pe nimeni sa-i fie membru cotizant, ci este obligat sa aduca la cunostinta pescarilor si acele tarife de acces pentru nemembri, care, din cate stiu eu nu pot fi stabilite dupa ureche, adica dupa cum ar vrea d-l Goicea.

in alta ordine de idei, am sesizat înca de anul trecut ca "prezidiul" PP incepe sa ne minta in legatura cu mai multe chestiuni si - mai ales - ascunde de ochii/urechile membrilor tot ceea ce nu (le) convine, devenind tot mai opaci, in loc sa dea dovada de transparenta, lucru pe care de altfel l-am si exprimat in mai multe randuri.
e pacat, mare pacat, mai ales pentru pescarii (printre care ma numar si eu) care chiar au crezut ca - dupa zeci de ani de mistocareala ajvps-ista, va fi o schimbare in bine. naivitatea nu ramane insa nepedepsita!
« Ultima modificare: Vineri 14 Iunie 2013, 13:09:27 de către haiduc » Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 15 Iunie 2013, 15:06:47 »

Poate ANPA nu va mai da nicunuia autorizatia, si se va ocupa direct de suceava.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #17 : Luni 17 Iunie 2013, 07:42:56 »

Vai, vai in ce societate sub-bananiera traim! Doar legi facute de smecheri, pentru smecheri, judecati strambe facute de asemenea tot pentru smecheri si flagarant impotriva ordinii de drept si a cetateanului cotizant! Trebuie de apelat, din nefericire, la masuri ferme pentru a se stopa abuzurile care se intampla tot mai des impotriva noastra, a cetatenilor simpli, contribuabili, care vrem normalitate si respect! Traim intr-o societate mult mai bolnava decat inainte de '89 din mai multe puncte de vedere! Circul pe apele din judetul Suceava va atinge cote inimaginabile abia anul acesta, pana acum cred ca am avut ,,normalitate''. Daca AJVPS are hotararea de anulare a autorizatiilor PP, cireasa se va pune (iar si iar) pe ,,tortul'' lor. Practic PP ramane fara obiectul muncii in Suceava,  adica autorizatiile! Ramane sa platim ANPA (pe care anul trecut AJVPS nu o recunostea ca si organism national in domeniul pescuitului) si sa vedem ce tarif vor solicita saptamanal, lunar sau anual pe ,,apele'' lor. Toata aceasta poveste s-a trasformat intr-o telenovela interminabila, de prost gust
       Intr-adevar ar trebui sa se solicite realizarea unei investigatii jurnalistice pe aceasta tema, pentru ca sunt multe de aratat opiniei publice. Domnule Petru faceti o solicitare catre Pro TV pentru emisiunea ,,Romania Te Iubesc", este o modalitate de lupta impotriva acestor reminiscente stalinisto - comunistoide!
trebuie sa primesc un raspuns cu emisiunea......daca pescarii platesc direct permisul la anpa in baza a ce lege AVPS percepe taxa de zona?fiindca politia ,jandarmeria verifica permisul de pescuit si nu tariful de zona
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Luni 17 Iunie 2013, 19:57:34 »

A avut cineva vreo intalnire pe apa cu reprezentantii AJVPS dupa ultimele evenimente, in urma carora PP a pierdut autorizatiile? Sunt curios cum vor aborda problema anul acesta. Eu unul inca nu am avut ,,onoarea'' intalnirii cu ei anul acesta.
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #19 : Luni 17 Iunie 2013, 21:05:36 »

daca nu vine si politia nu arati nimic. Dar ce fac eu care am cardul de 2012 ? ca degeaba am viza pe 2013
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.4 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 01 Iulie 2017, 02:32:24
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.