Prieteni Pescari

Legislatie pescuit Suceava

Vineri 18 August 2017, 17:24:16 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Legislatie pescuit Suceava  (Citit de 56465 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Luni 17 Iunie 2013, 21:47:23 »

daca nu vine si politia nu arati nimic. Dar ce fac eu care am cardul de 2012 ? ca degeaba am viza pe 2013
       E valabil cardul din 2012 daca ai chitanta ca ai platit ANPA pe 2013.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #21 : Luni 17 Iunie 2013, 22:19:27 »

Afectiunea de care sufera PP Suceava se numeste "impotenta", va luptati de ani de zile cu AJVPS-ul fara nici un rezultat favorabil, inca nu ati inteles ca, cu alde Dl Goicea se lucreaza altfel, de exeplu triniterea fiscului pe capul lor sau plangeri privind evaziunea fiscala pe care o practica. Vad ca nu invatati nimic din istoria contemporana exemple ca Nastase si Becali ar trebui sa va dea idei cum trebuie procedat cu sleahta mai sus pomenita.
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Luni 17 Iunie 2013, 22:48:19 »

Te referi la cardul ANPA? Dacă e vorba de acela, cred că nimeni din jud. Suceava nu se poate lăuda cu așa ceva. Am înțeles din cele citite pe acest forum, că s-a schimbat stăpânul și că urmează de acum încolo să apară un nou tip de card.
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #23 : Marți 18 Iunie 2013, 10:16:12 »

in momentul de fata, permisele din 2012 sunt valabile si doar se vizeaza pentru anul in curs.
permise noi se elibereaza sau ar trebui sa se elibereze doar persoanelor care n-au ultimul model de permis (plasticat) din 2012.
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Marți 18 Iunie 2013, 10:32:04 »

Cand spuneti ca se vizeaza permisele plasticate din 2012 va referiti la faptul ca trebuie platit la trezorerie sau la o asociatie cei 30 lei pentru ANPA, nu?
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Marți 18 Iunie 2013, 11:08:36 »

Cand spuneti ca se vizeaza permisele plasticate din 2012 va referiti la faptul ca trebuie platit la trezorerie sau la o asociatie cei 30 lei pentru ANPA, nu?
plus 2 lei taxa de timbru, recent introdusa pentru o mai mare bataie de cap.
si acum urmeaza alta faza frumoasa:
pentru Moldova, de exemplu, ANPA nu afiseaza decat un sec: "Filiala Regionala Moldova - Vineri 08:30---16:30" pentru dat carnetele la vizat, ori acea filiala regionala este la Galati...
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Joi 20 Iunie 2013, 00:10:32 »

plus 2 lei taxa de timbru, recent introdusa pentru o mai mare bataie de cap.
si acum urmeaza alta faza frumoasa:
pentru Moldova, de exemplu, ANPA nu afiseaza decat un sec: "Filiala Regionala Moldova - Vineri 08:30---16:30" pentru dat carnetele la vizat, ori acea filiala regionala este la Galati...
        Am platit taxa catre ANPA de 30 lei la trezorerie de unde am primit o chitanta foarte ambigua, pe care scrie numele, cnp, nr de cont, iar la natura obligatiei de plata doar ,,taxe si tarife pt. eliberare licente, autorizatii de functionare", deci nimic explicit care sa zica spre exemplu taxa permis pescuit 2013. Plus ca am cumparat si un timbru fiscal de 2 lei. Astea fiind spuse pot sa consider ca sunt in legalitate pentru a merge la pescuit, in judetul Suceava, in anul 2013 daca am inclusiv cardul plasticat ANPA eliberat in 2012? Cand se spune ca trebuie date carnetele la vizat la ce va referiti, la cardul plasticat ANPA pe care ar trebui sa se lipeasca ceva, un timbru? Oricum chitanta de la trezorerie nu spune prea multe unui neavizat, doar cuiva pregatit, care sa stie numarul de cont ANPA sa stie ce reprezinta...Ageamiii de la AJVPS ma indoiesc sa stie ce reprezinta...Mare comedie, mare...
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #27 : Joi 20 Iunie 2013, 10:07:04 »

faza cu timbrele e de cascadorii rasului(legea 117/1999)acolo spune ca emitentul ,adica ANPA trebuie sa plateasca 2 lei....acum arata bine o chitanta de trezorerie cu doua timbre fiscale lipite pe verso si trebuie vizate de ANPA......oare se vor gasi in tara asta oameni care sa stie sa faca o lege....a se vedea cum se pupa legea de mai sus cu HG 1016  Risete Risete Risete Risete
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Joi 20 Iunie 2013, 10:42:33 »

....acum arata bine o chitanta de trezorerie cu doua timbre fiscale lipite pe verso si trebuie vizate de ANPA......oare se vor gasi in tara asta oameni care sa stie sa faca o lege....a se vedea cum se pupa legea de mai sus cu HG 1016  Risete Risete Risete Risete
    In concluzie ar trebui sa vizez chitanta de la trezorerie la ANPA??!!!Mare e prostia omeneasca.Si viza asta pot sa o obtin doar mergand la Galati sau in alt loc unde este sediu ANPA...Dar fara aceasta viza, doar cu chitanta nu se poate pescui?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 20 Iunie 2013, 14:13:12 »

deocamdată se pescuiește cu permisul ANPA 2012 și chitanța de 30 lei după discuția cu Bocăneală de la Galați. pt. cei care au plătit la PP SV, (ca și în cazul meu) s-ar părea că trebuie să ne facem o copie după OP-ul cu care au fost virați banii la ANPA și tabelul anexat deși pe chitanța asociației scrie cuantumul sumei reținute pt. ANPA. asta așa ca să fim mai catolici decât Papa!
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 20 Iunie 2013, 21:22:29 »

deocamdată se pescuiește cu permisul ANPA 2012 și chitanța de 30 lei după discuția cu Bocăneală de la Galați. pt. cei care au plătit la PP SV, (ca și în cazul meu) s-ar părea că trebuie să ne facem o copie după OP-ul cu care au fost virați banii la ANPA și tabelul anexat deși pe chitanța asociației scrie cuantumul sumei reținute pt. ANPA. asta așa ca să fim mai catolici decât Papa!
          Multumesc Lucian SV pentru informatii! O vara frumoasa si fir cat mai intins.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Vineri 21 Iunie 2013, 00:55:28 »

Multumesc Lucian SV pentru informatii! O vara frumoasa si fir cat mai intins.
încă ceva important. nu da-ți actele din mână decît Poliției și Jandarmeriei. ignorați orice altfel de persoane neînsoțite de organele statului cu drept de control și nu vă lăsați provocați.
Memorat
sava
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Vineri 21 Iunie 2013, 12:12:48 »

salut, are cineva bunavointa sa ma lamureasca cum pot proceda sa pescuiesc legal pe raurile siret si suceava in conditiile in care nu am card ANPA2012?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Vineri 21 Iunie 2013, 12:38:40 »

salut, are cineva bunavointa sa ma lamureasca cum pot proceda sa pescuiesc legal pe raurile siret si suceava in conditiile in care nu am card ANPA2012?

uite aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
sava
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Vineri 21 Iunie 2013, 12:49:49 »

multumesc lucian pt link, dar nu ma ajuta sa inteleg unde trebuie depuse acele documente....sper ca nu la galati...
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Vineri 21 Iunie 2013, 13:04:36 »

sună-l și tu pe Bocăneală de la Galați și întreabă-l ce-i de făcut. vezi că are numărul postat la secțiunea contact de site-ul anpa. dacă te lămurește cumva postează și pentru ceilalți care sunt în aceeași situație.
Memorat
sava
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Vineri 21 Iunie 2013, 13:15:46 »

practic permisele de pescuit pot fi eliberate si de catre asociatia care are autorizatie.....dupa tabelul de pe site-ul anpa in jud. Suceava autorizatii are asociatia PP ....acum intrebarea mea e poate asociatia PP sa imi elibereze permis Anpa?
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Vineri 21 Iunie 2013, 22:38:49 »

practic permisele de pescuit pot fi eliberate si de catre asociatia care are autorizatie.....dupa tabelul de pe site-ul anpa in jud. Suceava autorizatii are asociatia PP ....acum intrebarea mea e poate asociatia PP sa imi elibereze permis Anpa?

anpa doarme in continuare in papuci (vorba vine, totul e lasat aiurea pe interese). este o institutie de stat manipulata in functie de interesele natange.
pe de o parte.
pe de alta parte, faptul ca ne jucam prin pc, prin frps si-i lasam pe membrii cotizanti cu ochii in soare, dauneaza grav sanatatii...
deci cine a fost interesat cu adevarat de pescuit si cine de...
(intrebare retorica, nu va obositi sa raspundeti)

later edit:
sava, PP-ul a pierdut apele din Suceava, ajvps-ul e de mult timp in dizgratie. plateste 30 de lei la Trezorerie, ia chitanta si pescuieste linistit!
daca n-ai permisul din 2012 (ala plasticatu') e un pic mai complicat!
« Ultima modificare: Vineri 21 Iunie 2013, 22:53:23 de către haiduc » Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #38 : Sâmbătă 22 Iunie 2013, 07:46:31 »

ma uit si ma minunez de faptul ca nu s-a inteles nimic  Cum?
-PP nu mai are autorizatii
-AVPS nu are nici contract nici tarife aprobate tarife de catre ANPA
-ANPA nu face nimic fiindca se schimba legea pescuitului
-PP elibereaza permise in continuare fiindca nu scrie nicaieri ca nu au voie(au cotizat 2 miliarde la stat  sugubat )
atata timp cat ai o chitanta fie de la trezorerie fie de la asociatie care atesta ca ai platit permisul cine iti interzice sa pescuiesti?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Duminică 23 Iunie 2013, 18:49:42 »

da Petru, dar ce te faci cu un OM care respectă ceea ce este legal și este încolțit de haidamacii de la ajvps sv? el se duce să se simtă bine plătind la stat,  nu să dea telefon la 112 că este agresat și frecat de neica-nimeni.
ce facem, lăsăm oamenii de izbeliște?
e drept taxa pt. PP SV este modică (30 lei pentru cei care se duc la servici, șomeri, patroni, oameni activi în general, deși eu cred că pensionarii ar trebui să plătească triplu), dar omul zice ”m-am înscris la voi în asociație, + 30 de lei la stat, care-i treaba? oamenii nu vor să fie hăituiți aiurea. vezi cum faci cu emisiunea aia la protv și chiar aș vrea să particip la acest proiect.
e nevoie de semnături, de rugăminți, orice ar putea prezenta situația asta care numai la SV se întîmplă te sprijin.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 03:32:50
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.