Prieteni Pescari

Legislatie pescuit Suceava

Miercuri 28 Iunie 2017, 08:14:08 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Legislatie pescuit Suceava  (Citit de 54776 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #40 : Luni 24 Iunie 2013, 07:47:12 »

ai dreptate Lucian,eu am incercat pe ai mei sa-i informez corect despre situatie,stiu din surse sigure ca avps inca nu au contract cu ANPA si nici aprobat plan tarifar pentru zone,pe zona Moldova inca nu au inceput controalele se pare ca asteapta ceva  sugubat  .Cu televiziunea te anunt,saptamana aceasta primesc un raspuns
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #41 : Miercuri 26 Iunie 2013, 11:24:30 »

ma uit si ma minunez de faptul ca nu s-a inteles nimic  Cum?
1. PP nu mai are autorizatii
2. AVPS nu are nici contract nici tarife aprobate tarife de catre ANPA
3. ANPA nu face nimic fiindca se schimba legea pescuitului
4. PP elibereaza permise in continuare fiindca nu scrie nicaieri ca nu au voie(au cotizat 2 miliarde la stat  sugubat )
atata timp cat ai o chitanta fie de la trezorerie fie de la asociatie care atesta ca ai platit permisul cine iti interzice sa pescuiesti?

2. legea pescuitului are sanse minime sa apara curand (vorbim de lege, elaborata de parlament, nu de vreo ordonanta de urgenta data de M. Mediului), atata timp cat n-a fost acceptata de nicio comisie pana acum (cine are rabdare, sa citeasca pdf-urile):
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

4. ba scrie, in legislatia in vigoare (Ordinul 15 din 20-01-2011 privind practicarea pescuitului recreativ si sportiv, completat cu  Ordinul Nr.297 din 28.12.2011, publicat in MO nr. 10 din 05 ianuarie 2012):
text vechi:
"art.2.
(2) Asociațiile de pescari sportivi pot elibera permise de pescuit recreativ/sportiv numai după obținerea autorizației de pescuit recreativ/sportiv."

text actual:
(2) Asociațiile de pescari sportivi pot elibera permise de pescuit recreativ/sportiv numai după obținerea autorizației de pescuit recreativ/sportiv, pe baza listelor nominale depuse la ANPA și a documentelor prevăzute la art. 5 alin.(3).

Este adevarat ca nu e normal ce se intampla, pe de o parte, dar pe de alta parte avem nevoie de o informare corecta, pentru ca traim intr-o tara si intr/un timp in care minciuna a devenit o forma de viata, o virtute chiar!!! Trist
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #42 : Miercuri 26 Iunie 2013, 12:17:05 »

pun si eu o intrebare de neam prost ...cand a aparut HG 1016 de ce nu s-a consultat legea 117 /1999
oricum la SV situatia e departe de a fi terminata...acusi trebuie depuse alte dosare pentru lista de asociatii care elibereaza permise......
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Miercuri 26 Iunie 2013, 12:44:38 »

asta-i Romania. ne ingropam in hartii fara valoare, complicam cat se poate de mult si inutil lucrurile, vanam ciolane mai mari sau mai mici pe spatele altora...
in tot acest timp, strict la pescuit referindu-ma, pescarul legitim isi burduseste rucsacul cu hartii, plateste o suta de cotizatii si tot se teme ca e luat pe sus pe malul apei, iar ecranistii, setcarii etc. continua sa decimeze, linistit, ce a mai ramas prin ape.
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Miercuri 26 Iunie 2013, 19:10:33 »

Trebuie să recunosc faptul că situația de la noi din județ e ceva de domeniul aproape al absudului. Nu am mai intrat de vreo câteva zile pe forum și constat că lucrurile sunt cam „în ceață”.
Ce concluzii am tras:
1) Pentru a pescui pe apele publice ai nevoie de cardul ANPA și de permisul de pescuit, vizat la o asociație acreditată de ANPA
2) Conform reglementărilor de anul trecut, cardul ANPA nu îl mai puteai obține decât prin intermediul unei asociații de pescari, la care cotizai și în calitate de membru. (asta s-a întâmplat după ce, în  prealabil, cu un an înainte, unii și-au plătit cardul direct la filialele ANPA și au obținut luat direct de la ei cardul respectiv.
3) Anul acesta, conform procesului pierdut la ICCJ, asociația PP pierde toate drepturile de administrare a apelor în jud Suceava, deci, practic nu mai poate elibera nici permise, nici card ANPA, iar AJVPS dă permise, dar nu poate da carduri ANPA, căci încă nu are încheiat acord cu ANPA.
3) Cea din urmă, respectiv ANPA, în virtutea faptului că urmează o schimbare legislativă, stă în expectativă și nu o interesează situația de la noi din județ.
4) Concluzia e tipic a la Caragiale:„Coane Fănică , eu cu cine votez...?!. Eu care am card ANPA 2012, dacă plătesc la trezorerie taxa pt. ANPA, sunt în regulă și nu prea , căci nu am unde viza ca și membru.
Pe de altă parte, să dau 30 lei la ANPA , apoi încă 100 și ceva La AJVPS, e cam jecmăneală, nu credeți? Nu cred că undeva în țară se percepe o taxa așa de mare. 
Ce-i de făcut?

Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Miercuri 26 Iunie 2013, 20:17:03 »

nu te intreaba nimeni de viza. 30 lei la Trezorerie si, eventual, print-urile de la Politie si Jandarmerie in buzunar (sa le arati trupei lui Goicea).
cum acea viza se poate pune, deocamdata, doar la Galati, daca vrei sa fii mai catolic decat Papa, cumpara si un timbru fiscal de 2 lei.
Memorat

aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Miercuri 26 Iunie 2013, 22:26:48 »

Și dacă peste vreo 3-4 săptămâni, să zicem,  pică AJVPS-ul la înțelegere cu ANPA și iar incepe balamucul pe ape...ce te faci cu mârlaniii care vin în control, ca și anul trecut. Eu unul, mă aștept să facă acele controale inclusiv fără poliție.
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #47 : Joi 27 Iunie 2013, 08:26:52 »

Și dacă peste vreo 3-4 săptămâni, să zicem,  pică AJVPS-ul la înțelegere cu ANPA și iar incepe balamucul pe ape...ce te faci cu mârlaniii care vin în control, ca și anul trecut. Eu unul, mă aștept să facă acele controale inclusiv fără poliție.
  Chiar daca AJVPS se intelege cu ANPA ar trebui sa fim in legalitate daca avem cardul plasticat ANPA si chitanta de la trezorerie cu plata celor 30 lei in contul ANPA. Ar trebui sa mai platim tariful de zona catre AJVPS, nefiind membri, dar acest lucru doar daca aceasta pseudo - asociatie va intra in ,,legalitate'' incheind act cu ANPA.
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Joi 27 Iunie 2013, 09:26:45 »

Într-adevăr, stai și te minunezi de câte tâmpenii scriu și poate le gândesc unii dintre forumiști! Câte capete, atâtea idei!
Oameni buni! Citiți cu atenție legile nu le luați gata citite de alții!
Am fost ieri la AJVPS! La mârlani, cum scrie oblete! Am intrat până la Goicea! Mă așteptam să văd unul fioros sau unul redutabil, cum scrie Buculei Sorin! Am stat de vorbă cu el și m-a lămurit în 10 minute! Lucrurile ptr. mine sunt foarte clare!
1. AJVPS Suceava are Adițional la Contractul încheiat încă din 1974 toamna!
2. Cardul ANPA este necesar nu și suficient ca să pescuiești oriunde aiurea în țara aceasta! Trebuie să plătești cotizație sau taxă de acces sau cum vreți voi, la asociația concesionară, oricare ar fi aceasta, ca să poți pescui!
3. Prieteni Pescari nu mai au nici un fel de autorizații pe apele județului Suceava iar cele care le-au avut erau abuziv date de ANPA!
4. Goicea și AGVPS nu au absolut nimic împotriva ANPA câtă vreme aceasta respectă tocmai legea la care face apel și nu nesocotește interesele legale stabilite de o instanță de judecată!
5. Goicea a înștiințat Poliția, Jandarmeria, NASA, Federația Galactică și tot ce se poate aunța despre situația concretă a pescuitului în județ!
Cât despre părerea noastră că nu trimite oamenii în control că s-ar teme, îl doare exact undeva! Mi-a explicat că are hotărâri ale instanțelor de judecată, că are și a avut cu continuitate contract valid și că actul de justiție se face în sălile de judecată nu la crâșmă sau la TV!
Mi-a vorbit foarte frumos, la fel ca și paznicii de acolo! Restul cred că e o vrăjeală de bloggeri! Am vizat la ei și nu mai vreau să aud nimic altceva! Mă nemulțumește însă atitudinea lui Petru! El Presidente! Văd că nu zice absolut nimic despre situația PP și se poartă de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic!
Mi-a dat Goicea și Sentințele judecătorești în copie ca să le citesc! Tot ce a spus și a scris Petru de 3 ani sunt niște minciuni și niște tâmpenii! Rușine!
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Joi 27 Iunie 2013, 12:01:29 »

Mai mult sau mai puțin legat de răspunsul dat de Gelu. Am vorbit aseară cu un amic ce trăiește în Spania de mai multă vreme, și el pescar de pe la noi. Știți cât plătește permisul de pescuit în apele publice pt. „județul” Smiley Valencia? 21 Euro. Știți pentru ce perioadă?...Sigur nu știți...Vă spun eu  Shocked TREI ANI!!! Ce părere aveți?
« Ultima modificare: Joi 27 Iunie 2013, 12:05:30 de către aleodor45 » Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #50 : Joi 27 Iunie 2013, 13:19:21 »

Într-adevăr, stai și te minunezi de câte tâmpenii scriu și poate le gândesc unii dintre forumiști! Câte capete, atâtea idei!
Am fost ieri la AJVPS! La mârlani, cum scrie oblete! Am intrat până la Goicea! Mă așteptam să văd unul fioros sau unul redutabil, cum scrie Buculei Sorin! Am stat de vorbă cu el și m-a lămurit în 10 minute! Lucrurile ptr. mine sunt foarte clare!
2. Cardul ANPA este necesar nu și suficient ca să pescuiești oriunde aiurea în țara aceasta! Trebuie să plătești cotizație sau taxă de acces sau cum vreți voi, la asociația concesionară, oricare ar fi aceasta, ca să poți pescui!
3. Prieteni Pescari nu mai au nici un fel de autorizații pe apele județului Suceava iar cele care le-au avut erau abuziv date de ANPA!
4. Goicea și AGVPS nu au absolut nimic împotriva ANPA câtă vreme aceasta respectă tocmai legea la care face apel și nu nesocotește interesele legale stabilite de o instanță de judecată!
5. Goicea a înștiințat Poliția, Jandarmeria, NASA, Federația Galactică și tot ce se poate aunța despre situația concretă a pescuitului în județ!
Cât despre părerea noastră că nu trimite oamenii în control că s-ar teme, îl doare exact undeva! Mi-a explicat că are hotărâri ale instanțelor de judecată, că are și a avut cu continuitate contract valid și că actul de justiție se face în sălile de judecată nu la crâșmă sau la TV!
Mi-a vorbit foarte frumos, la fel ca și paznicii de acolo! Restul cred că e o vrăjeală de bloggeri! Am vizat la ei și nu mai vreau să aud nimic altceva! Mă nemulțumește însă atitudinea lui Petru! El Presidente! Văd că nu zice absolut nimic despre situația PP și se poartă de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic!
Mi-a dat Goicea și Sentințele judecătorești în copie ca să le citesc! Tot ce a spus și a scris Petru de 3 ani sunt niște minciuni și niște tâmpenii! Rușine!

ce-ar fi s-o sugi prin batistă în altă parte! m-am uitat la toate cele 4 postări ale tale și toate au cam aceeași tentă. ești cumva avocatul ajvps sv. ai impresia că lumea nu știe cum se pescuiește în ape publice în RO? auzi la el contract din 74. așa de chestie ți-a dat card anpasă poți pescui și pe Prut, Dunăre, Someș, etc.?
« Ultima modificare: Joi 27 Iunie 2013, 13:21:21 de către Lucian SV » Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Joi 27 Iunie 2013, 14:37:47 »

Domnule Gelu, nu se poate ca toata lumea care scrie pe acest forum sa fie nestiutoare si ignoranta si doar dumneata si AJVPS-ul sa stiti adevarul adevarat! Aici nu mai este vorba de disputa intre PP si AJVPS, ci de conditia de a pescui in legalitate in Romania! ANPA, buna sau rea, este totusi organul statului roman care se ocupa cu pescuitul in aceasta tara, iar ca sa pescuiesti legal in Romania (deci si in judetul Suceava care inca mai este in Romania) trebuie sa ai permis ANPA. Procesul castigat de AJVPS nu a desfiintat ANPA,  a anulat doar autorizatiile PP. ESte diferenta mare! Dumneata vad ca dezinformezi si deformezi lucrurile! Ar trebui sa respecti si parerile celorlalti care posteaza pe acest forum, nu sa impui doar parerea ta. Educatia in cazul multora lipseste cu desavarsire, dar speranta moare ultima...
« Ultima modificare: Joi 27 Iunie 2013, 14:40:15 de către Bogdan10 » Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Joi 27 Iunie 2013, 15:22:28 »

Fiecare are dreptul să gândească să se exprime şi să spună ce vrea! Să înţeleg că trebuie să gândesc şi să vorbesc doar ce vrea mister Lucian SV? Păi ce vorbe sunt alea? Ai probleme cu capul băiete! În privinţa legislaţiei de pescuit întreabă pe alţii sau chiar un avocat că văd că nu te ajută mintea din dotare! Eu nu am spus nimic de genul că toată lumea e sau nu  ştiutoare sau neştiutoare dar constat că fiecare înţelege doar ce i se pare! Din realitatea lucrurilor se vede că nu discerneţi nişte lucruri simple! Cine a spus că AJVPS SV a desfiinţat ANPA? ANPA este o instituţie a statului şi o desfiinţează doar statul! Pescuiţi în apele PP dar în alte judeţe ale patriei! După cum am citit Sentinţa celor de la AJVPS SV PP nu are nici o treaba cu apele jud SV! Iar în ceea ce priveşte respectarea părerilor celorlalţi ... sunteţi penibili! MAi citiţi postările de câteva ori! Din câte văd voi aştia doi faceţi parte din categoria celor care nu suportă să se audă decât pe ei înşişi! Nu e de mirare că El Presidente vă duce de nas de atâţia ani!   
« Ultima modificare: Joi 27 Iunie 2013, 15:27:31 de către Gelu » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #53 : Joi 27 Iunie 2013, 16:22:23 »

Va rog sa pastrati un limbaj in limita decentei.
 Cafea
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Joi 27 Iunie 2013, 23:17:34 »

Oare ce s-ar face acesti blogg-eri de pe site , de n-ar exista si cate o minte ''luminata'', care sa ne arate calea cea dreapta de urmat?   
D-le Gelu , cu cat te plateste Goicea sa-i faci reclama pozitiva?
Chiar crezi ca noi cei care suntem membri inca de la infiintarea PP ,ca o reactie la nepasarea AJVPS   credem , sau mai bine zis mai putem crede in Goicea, cel care nu l-a interesat niciodata problema pescarilor, ca si-ar schimba atitudinea acum ?
Niciodata nu voi  mai viza la AJVPS Suceava , ca 35 ani le-am tot platit permisu', iar rezultatul nepasarii lor se vede cu ochiu' liber ...pe apele din judet!
Ca si PP are probleme de comunicare , asta-i alta problema, dar sa vii d-ta sa ne intoxici cu aberatiile gandite in biroul lui Goicea, eu cred c-ar fi mai bine sa ne lasi .... sa ne ''rupem gatu'' siguri Trist
multumesc
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Vineri 28 Iunie 2013, 08:38:25 »

Fiecare crede ce vrea și vizează unde vrea! Eu am vizat la AJVPS SV ptr. că e în regulă! Tu Dorint poți face ce poftești! Eu am înțeles, cel puțin așa ați bătut toba, că pe blogul acesta al PP poate scrie orice membru sau fost membru PP! Eu nu ți-am deschis ție nici o cale, spre niciunde! În privința lui Goicea, cu "reclama pozitivă", vă uitați prea mult la TV măi băieți! Eu sunt un om în vârstă și regret într-un fel anume timpul de până în 89! La acei ani, Batistuță ăla de Lucian prindea muncă la canal nu apuca să se manifeste ca mai sus!
Rupeți-vă gâtul singuri dacă asta vă place; aberațiile de care faceți voi vorbire e o realitate semnată și parafată de niște instanțe de judecată! Dacă nici astea nu sunt concludente ptr. unii, însemnează că cei de felul lor sunt cu probleme de integrare în societate! Oricum sunt convins că "părerea" celor care vor să o și impună altora , e doar a lor și nu a 2000 de cotizanți PP!
Oricum PP nu a făcut nimic concret ptr. pescuitul și pescarii din județ, altceva decât gargară sterilă, cum scria Sorin Buculei.
Și oricum, faptul că cei de altă părere decât "corifeii" PP sunt atacați cu invective spune mult despre pretinsele drepturi la exprimare fâlfâite de "El Presidente"! Mă pufnește râsul! Auzi ... "El Presidente" în cada cu apă!!
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #56 : Vineri 28 Iunie 2013, 10:53:46 »

@ gelu
bun și dacă te-ai hotărât, ce naiba mai cauți pe-aici?
ps. află matale, aici citește niște înjurături, că în 89 la terminarea liceului partidul m-a cadorisit cu o repartiție la Lonea. din fericire m-a dus mintea.... Adio!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #57 : Vineri 28 Iunie 2013, 11:19:34 »

Citat dintr-o sursa anonima:
" ... din stramosii nostri daci au evoluat mai multe categorii de urmasi:
- gân-daci: respectiv dacii gânditori;
- răspân-daci: cei care popularizau gândurile primilor;
- aplau-daci: cei care aplaudă frenetic primele două categorii;
- cotco-daci: cei din urmă îi critică pe toți membrii celorlate categorii."
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Vineri 28 Iunie 2013, 15:13:16 »

Scuze,dar eu n-am spus absolut nimic despre PP.
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Luni 01 Iulie 2013, 08:39:01 »

Ai cumva vreun drept de proprietate pe acest blog, Batistuță?! Unde te-a dus mintea, că nu ai precizat? Nu fii așa patetic! Scuipă înjurăturile să le auzim cu toții! Ne mai întâlnim!
Pe curând! 
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 11 Mai 2017, 12:44:06
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.