Prieteni Pescari

Legislatie pescuit Suceava

Duminică 22 Octombrie 2017, 07:43:27 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Legislatie pescuit Suceava  (Citit de 58919 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #60 : Luni 01 Iulie 2013, 09:35:55 »

@gelu
am sa te rog sa citesti  sentinta nr. 99/2011 de la ICCJ si mai stam de vorba
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #61 : Marți 02 Iulie 2013, 09:18:21 »

Nu știu despre ce sentință e vorba! Poți indica un număr de dosar, El Presidente?
Am căutat pe site-ul ÎCCj și uite ce am găsit :
Fișă dosar

Număr dosar:    994/39/2011
Data:    01.06.2012
Materie juridică:    Contencios administrativ si fiscal
Obiect:    anulare act administrativ
Stadiu procesual:    Recurs

Părți1.    AGENTIA NATIONALA PENTRU PESCUIT SI ACVACULTURA   Intimat, Pârât
2.    ASOCIATIA JUDETEANA A VÂNATORILOR SI PESCARILOR SPORTIVI SUCEAVA   Intimat, Reclamant
3.    ASOCIATIA PRIETENI PESCARI IASI   Recurent, Pârât

Termene de judecatăNr.   Data   Soluție   Detalii
1.    31.05.2013   Decizia nr. 5503/31.05.2013. Anuleaza recursul declarat de pârâta Asociatia Prieteni Pescari Iasi împotriva Sentintei nr. 113 din 21 martie 2012 a Curtii de Apel Suceava – Sectia contencios administrativ si fiscal, ca netimbrat. Irevocabila. Pronuntata în sedinta publica, astazi, 31 mai 2013.    Anuleaza cererea de recurs
2.    14.03.2013   Încheierea din 14.03.2013 – Camera de Consiliu. În temeiul art.153 alin.(3) din vechiul Cod de procedura civila, preschimba, din oficiu, termenul de judecata de la data de 18 octombrie 2013, la data de 31 mai 2013, cu citarea partilor.    Încheiere
3.    22.02.2013   Încheierea din 22.02.2013. Respinge cererea de prechimbare.   Termen intermediar
 Ce înțelegi din această Decizie, El Presidente? Ne spui și nouă celor care am cotizat până de curând la PP?
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #62 : Marți 02 Iulie 2013, 14:59:11 »

Nr. unic (nr. format vechi) :   994/39/2011
Data inregistrarii   14.10.2011
Data ultimei modificari:   24.01.2013
Materie:   Contencios administrativ și fiscal
Obiect:   anulare act administrativ
Stadiu procesual:   Fond

Părți
Nume   Calitate parte
ASOCIAȚIA JUDEȚEANĂ A VÂNĂTORILOR ȘI PESCARILOR SPORTIVI SUCEAVA   Reclamant
AGENȚIA NAȚIONALĂ PENTRU PESCUIT ȘI ACVACULTURĂ   Pârât
ASOCIAȚIA PRIETENI PESCARI   Pârât

Ședințe
21.03.2012
Ora estimata:
Complet: C3 CONT
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acțiunea astfel cum a fost precizată. Dispune anularea autorizațiilor nr. 157/07.03.2011, 158/07.03.2011, 159/07.03.2011, 285/07.03.2011, 161/07.03.2011, 160/07.03.2011, 162/07.03.2011 emise de prim pârâtă. Dispune anularea în parte (respectiv doar în ceea ce privește autorizațiile enumerate mai sus) a acordului nr. 542/07.03.2011 încheiat între prim pârâtă și secund pârâtă. Cu drept de recurs
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #63 : Marți 02 Iulie 2013, 20:19:59 »

"1.    31.05.2013   Decizia nr. 5503/31.05.2013. Anuleaza recursul declarat de pârâta Asociatia Prieteni Pescari Iasi împotriva Sentintei nr. 113 din 21 martie 2012 a Curtii de Apel Suceava – Sectia contencios administrativ si fiscal, ca netimbrat. Irevocabila. Pronuntata în sedinta publica, astazi, 31 mai 2013.    Anuleaza cererea de recurs" - mai oameni buni , asta nu cumva inseamna ca PP a pierdut procesul doar pentru ca, onor reprezentantii mai sus mentionatei asociatii nici macar nu s-au sinchisit sa plateasca o amarata de taxa de timbru, cu alte cuvinte i-a durut fix in c.. 
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #64 : Marți 02 Iulie 2013, 21:01:15 »

Da, într-adevăr, e un semn de întrebare. Poate ne spune cineva din concucerea PP de ce nu s-a timbrat respectivul recurs?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #65 : Miercuri 03 Iulie 2013, 07:24:33 »

Asta o credeti voi ,aveti putina rabdare si o sa vedeti de ce s-a procedat asa....... Rinjet
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #66 : Miercuri 03 Iulie 2013, 08:08:19 »

Chiar așa oameni buni! Aveți puțină răbdare până vine El Presidente cu altă minciunică! Stafful conducător al PP a avut o adevărată strategie ... Vă spune domnul Petru de ce s-a procedat așa ... Deocamdată El Presidente ne-a luat banii degeaba vreo 3 ani de zile și ne-a trimis la pescuit pe apele care nu erau ale noastre cu acte în regulă ca să ne luăm de gât cu paznicii lui Goicea ... Parcă am fi la OTV cu domnu Dan care o caută pe Elodia ...
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #67 : Miercuri 03 Iulie 2013, 17:35:58 »

ce prostii spui ma? cum nu erau a noastre? chiar daca agvps nu recunoaste anpa  asta nu inseamna ca  apele din sv nu sunt tot din Romania , prin orice hotarare vrei nu vad nicaieri sa scrie ca i s-a dat dreptate agvps-ului ca nu e valabil permisul NATIONAL. Sa vina cu politia si chitantierul sa ceara taxa legala de zona(asta cand o vor legaliza ). Dar adevarul e ca am platit degeaba cotizatia PP, trebuia sa scot direct cardul, avand niste probleme de sanatate numai de scandal la pescuit nu am nevoie
« Ultima modificare: Miercuri 03 Iulie 2013, 17:39:13 de către krapcarasu » Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #68 : Miercuri 03 Iulie 2013, 22:40:11 »

Bă fraților, unu și cu unu fac doi. Până la urmă cu ce permis pescuim? Azi am avut o discuție cu cineva de la Pol Județeană. Sunt și ei în ceață, după părerea mea. Nu au habar nici măcar de hotărârea de la ÎCCJ din 31 mai. Cică așteaptă clarificări. Oare de la cine?
1) Dacă plătim doar ANPA, suntem pe jumătate în regulă, căci nu avem viza de la o asociație.
2)  Dacă plătim la PP, ei nu mai au drept de administrare pe apele din SV.
3)  Dacă plătim la AJVPS, ei nu ne pot da permis ANPA, căci încă nu au intrat în „relații oficiale” cu ANPA.
Hai să admitem această ultimă variantă. Dacă pescuim în județ, pe apa Sucevei, Siret, Moldova, etc. să zicem că e în regulă suntem sub, „aripa protectoare” a AJVPS, Dar ce te faci când vrei să pescuiești pe Prut. Ai nevoie de ANPA și de viza la o asociație pentru a putea lua viza de frontieră de la Botoșani. Ce facem?
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #69 : Miercuri 03 Iulie 2013, 23:37:33 »

Problema pescuitului in judetul Suceava continua sa intretina un mare suspans, mai ceva decat in romanele Agathei Christie. Informatiile sunt care mai de care mai contradictorii, nimeni, nici macar organele oficiale, nu vrea sa faca lumina in chestiunea aceasta. Domnul Petru solicita din nou rabdare...dar rabdare ne-a mai solicitat si inaintea procesului pierdut in mai...cand nu trebuia sa insistam sa aflam ,,metodele'' de lupta,iar deznodamantul il cunoastem... Rabdare si iar rabdare...dar pana cand?
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #70 : Joi 04 Iulie 2013, 08:48:43 »

Despre ce prostii ar fi vorba, krapcarasu? Toți acceptă ANPA dar nu e suficient! Citește cu atenție ordinul ministerial! Taxa de acces la resursele acvatice o plătești fiecărei asociații concesionare iar într-un județ pot fi și 5 astfel de asociații, fiecare cu apele ei! Ce nu ție clar?
Că El Presidente ne minte ușurel de vreo 3 ani, asta nu ție clar? De ce nu ne lămuriți domnule Petru și pe noi? Mai spuneți-ne de vreo strategie înțeleaptă ...
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #71 : Joi 04 Iulie 2013, 12:11:16 »

nu e clar cum imi incaseaza mie ajps suceava taxa de zona pt ca nu e publicata conform legii pe site-ul anpa, ca doar nu am sa dau aiurea un milion cotizatia lor

Postat pe:: Joi 04 Iulie 2013, 11:51:04

prostii ma refer ca ai spus ca nu sunt apele noastre, ba sunt

Postat pe:: Joi 04 Iulie 2013, 12:05:24

atata timp cat judetul Suceava e inca in Romania
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #72 : Joi 04 Iulie 2013, 14:05:39 »

Toți acceptă ANPA dar nu e suficient! Citește cu atenție ordinul ministerial! Taxa de acces la resursele acvatice o plătești fiecărei asociații concesionare iar într-un județ pot fi și 5 astfel de asociații, fiecare cu apele ei!...
  Toti care au scris pe acest topic cred au inteles ca pe langa ANPA, care reprezinta de fapt permisul de pescuit valabil in toata tara, trebuie sa plateasca o taxa de acces unei asociatii care a concesionat apele (vezi postarile). Numai ca in Suceava PP a pierdut autorizatiile in proces, iar AJVPS nu are semnat nimic cu ANPA, astfel ca nu poate stabili taxa de acces. Daca aveti informatii noi, despre un posibil acord informati-ne.
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #73 : Joi 04 Iulie 2013, 20:08:05 »

1) Dacă plătim doar ANPA, suntem pe jumătate în regulă, căci nu avem viza de la o asociație.

confunzi putin lucrurile: asociatia iti vizeaza carnetul de membru, permisul de pescuit ti-l vizeaza ANPA.
in alta ordine de idei, AJVPS nu este autorizata inca sa incaseze vreo taxa de acces, atata timp cat nu este stabilita si adusa la cunostinta de ANPA, pe de o parte, iar pe de alta parte un ONG nu te poate obliga sa-i devii membru.
e drept ca nici ANPA, unde se fac presiuni din toate partile, nu se grabeste sa puna lucrurile la punct si sa scrie alb pe negru, ce si cum e cu pescuitul in Romania.
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #74 : Joi 04 Iulie 2013, 22:32:08 »

Nu cred că le confund. Viza la asociație e un element obligatoriu conform legii, asta însemnând că, practic suntem membri la o astfel de asociație acreditată. Ori aici e baiul...În jud. Suceava, în acest moment nu e nimeni care se poate „lăuda” cu așa ceva.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #75 : Vineri 05 Iulie 2013, 08:22:44 »

Nu cred că le confund. Viza la asociație e un element obligatoriu conform legii, asta însemnând că, practic suntem membri la o astfel de asociație acreditată. Ori aici e baiul...În jud. Suceava, în acest moment nu e nimeni care se poate „lăuda” cu așa ceva.
confunzi marfa cu ambalajul.
o asociație este un ong (dă pe google și te lămurești ce înseamnă), unde îți plătești cotizația anuală, beneficiind de drepturile din statutul ong-ului. nimeni nu te obligă de ex. să devii membru de partid, la LADO, etc.
referitor la "viza" de pe permisul anpa cred că e destul de clar că totul se rezumă la plata în contul lor de Trezorerie a taxei. deocamdată asta-i interpretarea legii pe care o dau ei pe site-ul propriu. mă refer la cei care dețin permisul anpa 2012. pentru ceilalți se pare că sunt la voia divinității  Pling Pling Pling
« Ultima modificare: Vineri 05 Iulie 2013, 08:44:45 de către Lucian SV » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Luni 08 Iulie 2013, 16:07:11 »

din cate stiu eu emitentul autorizatiilor este cel care  le anuleaza....in  baza hotararii judecatoresti....numai ca emitentul uite ce afiseaza  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #77 : Luni 08 Iulie 2013, 22:12:50 »

din cate stiu eu emitentul autorizatiilor este cel care  le anuleaza....in  baza hotararii judecatoresti....numai ca emitentul uite ce afiseaza  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
   Domnul Petru chiar nu ar trebui sa intretineti haosul, mai ales din pozitia d-voastra, de presedinte al PP. ANPA nu e interesata de nici o culoare de situatia din teritoriu, doar sa vina salariul (se pare ca deloc mic). Daca ar fi interesata actualiza situatia sau aducea lamuriri, mai ales pentru Suceava. Ati pierdut procesul, asta e adevarul, si implicit autorizatiile asupra apelor din Suceava. Spuneti si acceptati lucrul acesta, nu tindeti sa va asemanati cu AJVPS! E chiar dezamagitor....
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #78 : Marți 09 Iulie 2013, 08:29:15 »

Bogdane nu cred ca intretin haosul,gresesc daca arat realitatea.....noi am perdut un proces.....dar nu "razboiul"
PS oare de ce crezi ca ANPA inca nu ne anuleaza autorizatiile?
Memorat
Gelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #79 : Marți 09 Iulie 2013, 11:38:26 »

Or fi fiind în concediu cei de la ANPA, El presidente, poate de asta nu ne anulează autorizațiile ...
Domnule Petru, chiar sunteți penibil de penibil! Habar nu aveți pe ce lume trăiți ... Tocmai de aia există instanțe de judecată în lume asta ... Altfel fiecare face ce îl taie capul ... așa cum văd că faci dta! Cât ai de gând să ne mai minți ... Căutați soluții de rezolvare nu alte minciuni! Și oricum la cum e treaba cred că veți continua circul cu minciunile astea de doi bani ...
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 06 Octombrie 2017, 11:21:29
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.