Prieteni Pescari

un sfat pentru echipament caracatite.

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:31:08 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: un sfat pentru echipament caracatite.  (Citit de 4501 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
marian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 10 Iunie 2013, 13:01:44 »

anul asta neavand succes cu pestii in grecia, am zis sa dau la caracatite. am avut capturi ok (5 zile, 8 bucati de la 1 kg la 3kg).

sistemul este destul de simplu.

nu stiu cum sa il descriu ... o placa de plastic, un crab de silicon peste, un plumb greu dedesupt (cred ca are 200gr constructia). 2 tije metalice ascutite in spate, fara mustata. caracatita sare pe crab, eu simt la mana ca vine mai greu, intep, acele intra in caracatita, trag sustinut pana ajunge la mal. eu i-am mai adaugat o bucata de carpa alba, caracatitele se dau in vant dupa.

cum se da, asa barbar : am o rola cu fir de 1 mm, scot de pe ea vreo 10-20 de m, depinde de distanta si fundul marii, balansez placa cu crabul si arunc. recuperarea o fac din mana, usurel. cand simt ca vine mai greu, smucesc, si trag sustinut. problema e ca dupa vreo 2 zile incepe sa ma doare degetul cu care trag destul de urat. am apelat la manusi, dar nu imi prea place.

exista vreo combinatie cumparabila de ... lanseta scurta, neflexibila, probabil pe la 1m  care sa mearga cu momeala descrisa mai sus ? si o mulineta care sa suporte si sa lucreze ok cu monofilament de 1+mm ?
eventual merge textil ? problema e ca se freaca printre pietre mult, asa ca banui ca nu ar merge.

Postat pe:: Luni 10 Iunie 2013, 12:39:57

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] -> e o poza cam cum arata "momeala" acolo.
« Ultima modificare: Luni 10 Iunie 2013, 13:29:50 de către marian » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Luni 10 Iunie 2013, 13:21:03 »

Cred ca o lanseta dedicata spinningului la somn mare sau o lanseta scurta de tipul celor folosite pe barci la pescuitul marin.
De mulineta... pentru fir de 1mm ...  Cum?
Banuiesc ca folosesti un astfel de diametru datorita frecarii de pietre ?

« Ultima modificare: Luni 10 Iunie 2013, 13:22:58 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
marian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 10 Iunie 2013, 13:25:08 »

pardon, am modificat, fir de 1 mm.
cam la tot ce m-am uitat prin magazine pe la noi la mulinete ziceau fir de 0.6 maxim.
de cand m-am intors m-am tot uitat dupa o lanseta in paramentrii doriti, dar iar nu am prea gasit. daca aveti sa imi dati un exemplu.
multumesc.

da, frecare pietre, si nu numai, se mai agata in colturi, intra intre 2 pietre, trebuie sa trag tapan sa o recuperez. sa fie capabil sa disloce pietrele de pe fund. nu imi e greu sa fac baie, dar cam aiurea pe la 6 dimineata. iar cateodata fundul e la 2+ m.

in plus mai intra intre ... carapacea scoicilor, un fir de dimensiune mica e sectionat aproape instant cand se inchid, nici nu mai trebuie sa trag de el sa se rupa. am mai scos si un cauciuc cu el. nici o sansa cu un fir "normal"
« Ultima modificare: Luni 10 Iunie 2013, 13:34:39 de către marian » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Luni 10 Iunie 2013, 14:19:32 »

Un exemplu de lanseta luat la intimplare gasesti pe acest [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
marian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 10 Iunie 2013, 15:44:40 »

super. multumesc. chiar pe asta cred ca o sa o iau.

acuma daca mai aveti cumva si o idee despre mulineta ...
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Moinești

« Răspunde #5 : Luni 10 Iunie 2013, 15:50:54 »

Poti folosi fir textil, nu cred ca afecteaza cu ceva, subtire si mult mai rezistent. Iti trebuie mulineta cu galetul special ptr fir textil si mai ales rezistenta la aerul salin, eloxata.
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.034 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 20 Noiembrie 2017, 15:22:34
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.