Prieteni Pescari

Raul Suceava

Sâmbătă 24 August 2019, 03:01:42 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Raul Suceava  (Citit de 22760 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Laurrr
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 26 August 2013, 13:16:39 »

Ce parerea aveti despre "extraordinara" perioada de pescuit pe apa Sucevei ... este un dezastru parerea mea si pescari care am iesit pe apa in perioada asta pot confirma !
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Falticeni

« Răspunde #1 : Marți 27 August 2013, 21:23:14 »

Eu am avut 3 iesiri in ultimele 5 zile, inclusiv astazi si toate au fost foarte bune Smiley.
Memorat
Laurrr
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 28 August 2013, 15:28:39 »

mai multe detalii te rog ( locatie , tip pescuit , momeala folosita ) . ma bucur ca altii au rezultate , eu cu cate persoane am vb toate aveau aceeasi parere .
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 28 August 2013, 19:25:31 »

Am fost in zona Tisauti si am folosit maros mix xxl scobar-mreana cu pamant in proportie de 1 la 1 + vierme oparit (destul de mult) si am pescuit la bolognese. E important sa alegi locul bine si sa faci nada in asa fel incat sa se desfaca pe fundul apei...eu personal la prima nada am aruncat vreo 5-6 bulgari stransi bine pentru a se desface pe fund si vreo 2-3 bulgari mai putin presati pentru a crea un nor.
Memorat
Laurrr
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 28 August 2013, 22:35:59 »

Multumesc de informatii .

Eu am folosit benzar mreana-scobar cu viermi vii , sau doar cu mamaliga insa fara rezultate ( in raport cu ceilalti ani )..
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 28 August 2013, 23:45:01 »

Ti-a intrat oblete ?
Memorat
Laurrr
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 28 August 2013, 23:49:18 »

oblete,beldita,porcusor .. dar si astia rari... m-am asigurat ca nada ajunge pe fund ... poate depinde si de loc . am stat vis a vis de bazar
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #7 : Joi 29 August 2013, 08:49:25 »

Daca tot ati deschis subiectul despre riul Suceava, as dori citeva informatii.

Portiunea dintre Vicovu de Sus - Brodina, tine ceva peste ?
Ce specii si ce stil de pescuit se practica in acea zona ?

Am trecut anul asta pe zona respectiva si apa mi s-a parut cam "tulbure" (sa nu zic murdara) pentru o zona de munte.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 29 August 2013, 11:13:33 »

Laur nu stiu ce sa spun.... Daca mergi dimineata, pestele sare si i ai dat nada ar cam trebui sa mearga. Nada o dai unde vezi ca sare pestele dimineata si tot acolo pescuiesti
Memorat
Laurrr
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 29 August 2013, 12:42:41 »

Multumesc de sfaturi , am sa revin cu un feedback dupa prima partida  Fir intins
Memorat
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 29 August 2013, 16:53:06 »

Nu ai pentru ce...daca ti a intrat beldita e posibil sa nu fi facut nada bine. Poti incerca si pamant cu vierme. Fir intins!
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 30 August 2013, 14:00:13 »

Raul Suceava pana dupa Dornesti este extraordinar de braconat iar babastierele mentin apa tulbure cam tot timpul. Eu locuiesc in aceasta zona la nici 1 km de rau  dar nu meg la pescuit aici. Nu are sens. Timp pierdut.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 30 August 2013, 20:40:26 »

Teodor , stilul cel mai des folosit in zona Brodina-Vicovu de sus este cel cu curent electric ....mai ales in prohibitie la pastrav . Cu generator  Pling Pling Pling.

Postat pe:: Vineri 30 August 2013, 20:34:03

Ochivigilent , balastierele fac ravagii netinind cont de nicio lege de protectie a mediului . Iau prund direct din albie ,distrug luncile de pe maluri , rastocesc apa pentru  o mina de pestisori. Nivelul pinzei freatice a coborit citiva metrii astfel ca arinul negru si frasinul se usuca in masa. Si nimeni nu vede. Legi avem , Agentie de mediu asisderea Suparat.
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #13 : Vineri 30 August 2013, 21:13:46 »

aceeasi problema exista si pe raul moldova cu balastierele scot prund direct din albie si nu tin cont de nimic nici duminicile nui tin dracu acasa .o sa merg cu generatorul dar nu la braconat ci sa le sudez senilele la utilaje cand sunt in pauza de masa.nu are nimeni dinamitas sa le punem la utilaje?
Memorat
Laurrr
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 04 Septembrie 2013, 17:14:25 »

Am fost in zona Tisauti si am folosit maros mix xxl scobar-mreana cu pamant in proportie de 1 la 1 + vierme oparit (destul de mult) si am pescuit la bolognese. E important sa alegi locul bine si sa faci nada in asa fel incat sa se desfaca pe fundul apei...eu personal la prima nada am aruncat vreo 5-6 bulgari stransi bine pentru a se desface pe fund si vreo 2-3 bulgari mai putin presati pentru a crea un nor.
Mersi mult de sfat in legatura cu nada , a dat rezultate .
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #15 : Joi 05 Septembrie 2013, 09:40:21 »

Daca apa e rapida, puteti baga si pietris fin in nada.
Colata ceva mai bine si ajutata de pietris va ramine mai mult timp pe zona de interes.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
BFlorin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 05 Septembrie 2013, 11:42:01 »

Nu ai pentru ce...pentru asta exista forumul asta Smiley. Teodor are dreptate, poti baga si pietris in nada sau poti da nada simpla si separat vierme colat cu pietris ( ceea ce e f bine pentru ca tot viermele iti ajunge in acelasi loc ). Fir intins !
Memorat
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #17 : Sâmbătă 18 Ianuarie 2014, 21:19:40 »

Asa de curiozitate pe vremea asta ciudata din februarie, cum poti prinde clean si mreana sau stiuca si avat. Vreau sa merg la peste si nu am asa mult timp si nu as vrea sa il irosesc facand nimic.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #18 : Duminică 19 Ianuarie 2014, 12:01:01 »

Cred ca ceva se intampla fiindca am batut locuri consacrate;Tisauti,Manastioara.podul nemtilor,Veresti,Roscani,si slabut 3-4 scobari,2-3 mrene,1 clean sau nimic,dar am descoperit ca in noaptea in care a fost cutremur ziua nu s-a prins peste  Cum? .La Roscani s-a prins cel mai mult peste in special scobar(pe la mijlocul lui decembrie)la rama rosie de gunoi,am incercat sa schimbam tactica ,adica TTX 1KG,Supercrush apa rece(e pe baza de hemoglobina)1kg , 5 kg pamant 1kg viermi,am  prins mreana ,clean ,obleti iar colegul meu scobar.........Cred ca aici a fost si inspiratia lui de a nu pescui cu alica de contact pe fundul apei ,pescuind la rasul fundului cu momeala, cu pluta de 2,5 gr,fara retinere in curent,eu m-am incapatinat si am pescuit la retinut cu tot plumbajul pe fundul apei(nu am luat scobar,se spune ca norul de mal degajat de plumbaj sperie pesti)pluta e obligatorie morcov fiindca e singura forma care poate face acest lucru.....am prins clean si mreana
« Ultima modificare: Duminică 19 Ianuarie 2014, 12:02:48 de către petru » Memorat
arhiT91
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #19 : Duminică 19 Ianuarie 2014, 15:58:50 »

E destul de interesant faptul ca in ziua in care s-a produs cutremurul s-a prins peste, confirmand faptul ca animalele sunt agitate in timpul cutremurului. Probabil acesta le-a modificat apetitul. Stiai ca in japonia exista o specie de somn care cu o zi inaintea cutremurelor e extrem de activ iar in ziua respectiva si in  momentul cutremurul e extrem de tacut, calm.
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.03 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 06:41:35
Copyright © 2006-2019 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.