Prieteni Pescari

ACUM AM BALTA...CE FAC DE ACUMA???

Sâmbătă 16 Februarie 2019, 14:24:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: ACUM AM BALTA...CE FAC DE ACUMA???  (Citit de 83025 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
horeat
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 17 Noiembrie 2013, 18:33:27 »

Ce am acuma? Am o Balta de 2ha costruita prin escavare de la nivelul solului este adanca de 4 m pana la luciul de apa si de acolo in jur de 0,5 la maxim 2 m. Apa este din panza freatica ce este la acelasi nivel cu al raului de langa balta..din cate am observat ( distanta rau balta 200 M). Deci nu am am izvor de alimentare si nu am posibilitatea sa scot apa din balta.

Pesti au aparut din senin. Acum 2 ani am bagat cam 100 buc pesti caras cam cat palma ce l-am prins la alta balta plini de icre. Asta vara mustea balta de puiet. Venea lumea si pescuia si scoteau la carasi cat palma cu galetile...de unde nu stiu. I-am lasat sa pescuiasca ca am inteles ca pestele caras trebuie scos.

Intr-o parte a baltii a inceput sa creasca putin stuf cam asa 3-4mp.dar are potential.

Am inscris-o la AJPS si are actele in regula de balta de peste.
IN MARTIE VREAU SA II DAU DRUMUL...BUN, Pana atunci fac pontoanele cam 20 Buc maxim.

INTREBARE CE PESTE SA BAG? Am tot felul de pareri CARAS MARE, CRAP, TEN, etc.
Vreau sa fie atractiva pentru pescari cineva imi zicea sa bag o tona de crap de 1kg cineva sa bag 500 kg altcineva sa bag sa ii amestec...vreau sa fie pescuit sportiv de placere sa duca 4-5 Kg acasa dar sa fie si multumiti de ce prind sa fie si capturi mari care sa ii elibereze. Cat POATE DUCE O BALTA cu luciul de 2HA??? Apoi la acest tip de balta ce peste merge si in ce cantitati si ce sa le dau de mancare?Nu ma luati cu analiza apei ca oricum bag pesti la primavara..(apropo am un lab de apa si nu am facut analiza la balta))). O fac din placere si trebuie sa fie placere. Astept din placere sfaturi.

Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Duminică 17 Noiembrie 2013, 21:14:20 »

Daca vrei sa scapi de peste las-o la liber sau cu o taxa mica si cu peste cat incape in rucsac,portbagaj si te rezolva lumea.
Ai inscris balta la AJVPS SI CERI SFATURI DE LA PRIETENI PESCARI?NU INTELEG,LAMURESTE-NE,DACA SE POATE!
Memorat
horeat
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 17 Noiembrie 2013, 21:26:50 »

Da am inscris-o e cu acte in regula. Eu lucrez in alt domeniu. Nu eu m-am ocupat de hartii.Am fost la AJVPS.Acuma  e la liber dar numai caras am avzut ca se scoate ca deh nu are ce.Balta e frumoasa sa stiti e superba pe mine ma linisteste. Dar vreau din martie sa ii dau drumul am stabilit acest obiectiv. Pana in martie trebuie sa caut solutii la siguranta, un administrator corect e undeva in camp la 20 minute de oras, nu am curent, acuma ma gandesc cum naiba sa o protejez..alta problema. Nu are rost sa o imprejmuiesc ca imi fura gardul. Sa platesc pe cineva sa stea zi si noapte acolo..alta problema.Dar le rezolv eu . Eu vreau sa stiu
1. La o balta de 2 ha ce pesti bag? in ce cantitati? Si la ce gramaje?

Eu unu vad asa. Bag crap 500 Kg de 500 grame 1Kg si 3,4, pana in 5 Kg
Caras de la 500 grame in sus
Amur Cten ..habar nu am nici ce sunt si nici cat.
Vreau ca pescarul sa plece cu peste dar nu vreau sa fac prostii sa bag prea putin sau prea mult sau rapitori sa ii manance sau...accept sfaturi cu justificari.
Am cautat pe forumuri nici o explicatie tehnica..de aceea va intreb poate exista o parere avizata.
2.Am vorbit cu trei ingineri piscicoli.....trei pareri diametral opuse...ceva nu e in regula.
astept pareri si de la dvs
Memorat
horeat
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 18 Noiembrie 2013, 21:10:28 »

Deci nu stie nimeni ce peste si cat sa bag. Buget 10 000 RON
Memorat
andronic cristian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #4 : Luni 18 Noiembrie 2013, 21:52:55 »

Citeste un pic informatiile de pe blogul asta: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
si hotaraste singur daca are rost sa populezi daca nu poti pazi bine pestele.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Campion national 2010
1111 kg MV2
horeat
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 18 Noiembrie 2013, 22:11:08 »

Mda am citit...o sa populez fie ce o fi, e tulburator nu am stiut , nu sunt in domeniu. Astept sfaturi pentru cantitati de peste. Sa fure pana nu mai pot si pana mai ramane ceva de furat.
Memorat
codrinescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi-vatra dornei

« Răspunde #6 : Miercuri 20 Noiembrie 2013, 10:04:47 »

cindva am cochetat si eu cu ideea unei balti de pescuit sportiv. din toate informatiile adunate atunci a reiesit cam asa: 1 tona(maxim 1,5 tone)/ha luciu de apa. ar veni in cazul tau, 2 ha apa  maxim 3 tone de peste.
totusi, daca nu poti alimenta balta cu apa noua(oxigenare, panza freatica nu asigura o oxigenare asa buna. poti incerca in timp, improspatarea apei cu o motopompa din riul din apropiere...parca asa ziceai mai sus..)) nu cred ca e recomandat sa mergi pe cantitatea maxima de la inceput. poti face repopulari dupa ce o deschizi la pescuitul sportiv si incasezi taxe, depinzand si de tipul de pescuit ce il oferi, C&R sau cu retinere de peste. daca va fi cu retinere de peste, nu cred cxa suprapopularea , atunci,va mai fi o problema..!
unde e locatia? linga ce curs de apa?
am sa fiu unul din primii abonati la oricare stil de pescuit de peste pasnic!!:D  (berea sa fie rece)
 Noroc Fir intins Aplauze
Memorat

''caci nu-i totuna leu sa mori, ori caine-nlantuit!!''
horeat
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 20 Noiembrie 2013, 19:48:54 »

Cama sa m-am gandit si eu de inceput maxim o tona o tona jumate.
Ce pesti imi recomandati ? Ce cantitate? Ce gramaj si de ce??
Memorat
codrinescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 22 Noiembrie 2013, 11:11:14 »

pai...unde e balta? linga ce parau? ce fel de pescuit-ferma piscicola vreti?
Memorat

hnoor0066
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 19 Aprilie 2016, 08:48:31 »

Vreau sa fie atractiva pentru pescari cineva imi zicea sa bag o tona de crap de 1kg cineva sa bag 500 kg altcineva sa bag sa ii amestec...vreau sa fie pescuit sportiv de placere sa duca 4-5 Kg acasa dar sa fie si multumiti de ce prind sa fie si capturi mari care sa ii elibereze. Cat POATE DUCE O BALTA cu luciul de 2HA?Cum?Cum?
Memorat

== [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] ==
codrinescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 19 Aprilie 2016, 09:51:40 »

Vreau sa fie atractiva pentru pescari cineva imi zicea sa bag o tona de crap de 1kg cineva sa bag 500 kg altcineva sa bag sa ii amestec...vreau sa fie pescuit sportiv de placere sa duca 4-5 Kg acasa dar sa fie si multumiti de ce prind sa fie si capturi mari care sa ii elibereze. Cat POATE DUCE O BALTA cu luciul de 2HA?Cum?Cum?

maxim 2 tone pe hectar de luciu de apa...zic cartile!
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.067 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 13 Februarie 2019, 18:29:19
Copyright © 2006-2019 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.