Prieteni Pescari

aerograf

Joi 23 Noiembrie 2017, 02:06:55 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: aerograf  (Citit de 42982 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #20 : Miercuri 23 Iulie 2008, 22:28:05 »

a m compresor vopsele   imm trebuie doar furtuna de record si pistolu de unde as putea sa le cumpar si ce im recomandati?              am un pistol  am vopsit cue l ceva  mobila porti etc. as putea sal adaptez pe acela???
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #21 : Miercuri 23 Iulie 2008, 23:01:00 »

am un pistol  am vopsit cue l ceva  mobila porti etc. as putea sal adaptez pe acela???

nu prea. cauta un aerograf. pentru inceput te poti distra cu un suflai. 
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #22 : Joi 24 Iulie 2008, 10:19:19 »

ovi ...ai MP Wink
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #23 : Miercuri 13 August 2008, 10:55:02 »

Aerografe gasiti si aici... la preturi rezonabile, zice eu...

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Galati

« Răspunde #24 : Vineri 06 Martie 2009, 15:27:58 »

Aduc la viata subiectul asta... pt ca am o intrebare...
Vreau sa trec la nivelul urmator.. vreau sa imi iau un aerograf... ca na.. is baiat mare de-acu`... intrebarea este..  cu actiunea simpla sau dubla? care sunt avantajele si dezavantajele.. Stiu. un dezavantaj ar fi pretul.. dar.. va las pe voi sa imi povestiti.. ca eu nu am nici o treaba cu astea :p
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #25 : Vineri 06 Martie 2009, 16:27:23 »

-actiune dubla, cauta pe google mai exact ceea ce-i fiecare, din cate imi aduc aminte actiunea dubla inseamna mixt intern si are o mai mare precizie, gasesti aerografe cu actiune dubla si la un pret rezonabil.. incepand cu 100lei, eu zic ca merita investitia, eu am luat un aerograf BD200 la 175lei si sunt foarte multumit de el, duza de 0.2 si cupa de 5cc nici nu trebuie mai mult avand in vedere ca cu 2-3 picaturi de vopsea faci vreo 3-4voblerase, se reduce extrem consumul de vopsea si sa nu uitam ce detalii de invidiat obtinem cu un aerograf sugubat
-cel mai bine e sa intrii pe site-urile producatorilor sau pe cele care se ocupa cu painturi si aerografe si gasesti acolo tot felul de detalii tehnice si indrumari, nu uitati ca va trebuie si compresor pe langa aerograf, deci cautati si un compresor bun, care nu e deloc ieftin... dak doriti sa investiti aprox. 500lei raspunsurile le gasiti pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], eu de acolo mi-am luat si aerograful si compresorul si sunt multumit, ptr mine a meritat investitia! Tongue
« Ultima modificare: Vineri 06 Martie 2009, 16:29:20 de către Horsu » Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Vineri 06 Martie 2009, 17:22:27 »

Dubla actiune = poti regla independent si simultan debitul de aer si de vopsea cu ajutorul a doua butoane (actionate de acelasi deget) de pe corpul aerografului, in timpul lucrului. Permite realizarea chestiilor de mare mare finetze. 

Poti incepe cu asta: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Memorat

Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #27 : Vineri 06 Martie 2009, 17:39:36 »

Dubla actiune = poti regla independent si simultan debitul de aer si de vopsea cu ajutorul a doua butoane (actionate de acelasi deget) de pe corpul aerografului, in timpul lucrului. Permite realizarea chestiilor de mare mare finetze. 

Poti incepe cu asta: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

doua butoane ? eu am unul singur . cind il apas usor incepe sa iasa aerul iar apoi acelasi buton il trag usor spre spate si incepe sa iasa fascicolul . deci e actiune dubla cu acelasi tragaci
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Vineri 06 Martie 2009, 17:56:57 »

doua butoane ? eu am unul singur . cind il apas usor incepe sa iasa aerul iar apoi acelasi buton il trag usor spre spate si incepe sa iasa fascicolul . deci e actiune dubla cu acelasi tragaci

Corect, asa este, majoritatea asa-s. M-am grabit eu si am uitat sa spun si ce a spus Radu. Greseala mea! Ma gandeam la un aerograf Grafo, probabil de acum 40-50 de ani,  vazut la cineva care facea
retush foto cu el. 
Memorat

btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Galati

« Răspunde #29 : Sâmbătă 07 Martie 2009, 01:03:55 »

M-am mai interesat... o sa optez pt unul cu actiune dubla.. cel cu actiune simpla face cam ce face si un spray.. ceea ce nu e chiar interesant... acum.. oare un compresor de ala de umflat rotile facea treaba daca ii pun rezervor? Ca au venit niste neni sa imi depaneze centrala si au bagat niste aer in vasul de expansiune... si aveau un minicompresor BOSCH.. ziceau ei ca baga 2,5 bar... acum nush... nu prea il vad in stare.. era cu acumulatori.. si la fel de mare ca o bormasina cu acumulatori...
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #30 : Sâmbătă 07 Martie 2009, 06:02:27 »

in cit timp baga 2,5 bari ? cu cit baga mai greu cu atat iti trebuie un rezervor mai mare . si totusi 2,5 bari e cam putin . ar trebui sa iti bage macar 4-5 bari ca sa ai rezerva sa nu fii nevoit sa vopsesti cateva secunde si apoi sa astepti sa se refaca presiunea. apoi iti mai trebuie presostat , supapa de sens unic , regulator de presiune , filtru , racorduri , coliere, etc
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Sâmbătă 07 Martie 2009, 09:59:05 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Memorat

stiuca
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #32 : Sâmbătă 26 Decembrie 2009, 12:18:29 »

Eugen...intra [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]. Ai in meniul din stanga -> Produse -> Scule, apoi alegi Proxxon - scule, dispozitive si accesorii High Quality. In lista, jos..ultimul produs e Minicompresor cu aerograf. Ti-am trimis pas cu pas ptntru ca nu e link direct. Spor

Tac Bagi proxxon sibiu pe google si afli tot ,undeva pe str Distributiei ,nr 3,5 .daca caut gasesc si un telefon.

Edit:
Cind folositi emoticoane bagati un spatiu dupa ele.
« Ultima modificare: Duminică 27 Decembrie 2009, 00:42:33 de către Teodor » Memorat

Totii pescarii sunt mincinosii ,s-au la pescuit se duc doar mincinosii .
nando_cobra
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 09:08:52 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] si aici gasiti la pretz rezonabil  49 ron
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #34 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 12:36:44 »

buna ,am si eu o intrebare pt cei care au aerograf:
e sesizabila diferenta cand vopsesti cu duza de 0.2 fata de 0.3?
Memorat
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Miercuri 02 Martie 2011, 21:21:51 »

Ma gandesc sa trec si eu la nivelul urmator, si sa achizitionez un aerograf si un compresor. Am studiat putin piata, si am ramas la un BD180, si la un compresor AS18(2). As vrea sa stiu mai multe pareri, sau alte recomandari(tineti cont ca acum ma initiez in airbrush), si eventual niste vopsele recomandate
Multumesc Smiley
Memorat
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Joi 03 Martie 2011, 18:50:21 »

Chiar nu e nimeni care sa-si dea cu parerea?
Sau nu ati observat mesajul? Smiley
Sau va e frica de concurenta?  sugubat
Promit ca nu va fac, concurenta(cel putin lui Tiberiu Risete)
Doar niste pareri, si o vopsea recomandata(puteti si pe privat  Rinjet)
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Vineri 04 Martie 2011, 09:52:32 »

eu cred ca sunt ok pentru voblere.

Atat trebe sa ai grija: cu cat e duza mai mica trebe vopsea mai buna, cu granulatie mai fina, altfel ti se depune pe duza si pe ac si abia ai timp sa vopsesti un vobler. daca ti se depune pe ac trebe demontat aerografu, curatata duza si acul, montat la loc, reinceputa vopsirea.

Legat de vopsele eu am incercat Jaquard, ComArt si Pentacolor cu o duza de 0.5.
Jaquard trebe diluata cu apa cam 50%-50%.
ComArt e foarte fina si subtire. Duza de 0.5 e mare pentru ea. Cred ca se preteaza numai la duze de 0.2 - 0.3.
Pentacolor sunt mai degraba vopsele de pensula, nu de aerograf. Diluate cu apa si putin spirt insa, merg relativ bine.

Legat de vopsele eu cred ca poti folosi aproape orice, atata timp cat le diluezi la consistenta propice duzei care o ai. Cred ca si cu acuarele merge.

Ah, inca o treaba: dupa ce termini de vopsit cu aerograful neaparat sa-l cureti cu spirt sau apa.
Memorat

blog.adyy.org
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #38 : Vineri 04 Martie 2011, 11:42:20 »

Chiar nu e nimeni care sa-si dea cu parerea?
Sau nu ati observat mesajul? Smiley
Sau va e frica de concurenta?  sugubat
Promit ca nu va fac, concurenta(cel putin lui Tiberiu Risete)
Doar niste pareri, si o vopsea recomandata(puteti si pe privat  Rinjet)

cred ca cupa aia e cam mare . vezi ca mai e unu fara cupa,  cu decupaj in corpul aerografului. eu de ala am. la duza de 0,2-0,3mm merg bine vopselele tamya [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]       se dilueaza cu alcool tehnic. eu le diluez cu alcool natural de baut,. tot cu duza asta am vopsit si cu vopsea createx care e mai groasa si se dilueaza cu apa dar f. putina. daca ai vopsit cu tamya acryl speli aerograful cu alcool , daca vopsesti cu createx speli aerograful cu apa calda . daca nu fac asta am observat ca se branzeste vopseaua si e mai dificil de desfundat. vezi ca mai este acolo si alt model de tamya care se dilueaza cu apa. asta din link-ul ce ti-am trimis se dilueaza cu alcool (tehnic)
« Ultima modificare: Vineri 04 Martie 2011, 11:45:36 de către radu_bug » Memorat
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Vineri 04 Martie 2011, 18:24:06 »

Multumesc baieti Wink Bere
Radu, te referi la BD 201 cred. Ala vad ca are diuza de 0,2 sau 0,3. Ce recomandati? O diuza de 0,2-0,3 sau una de 0,5?
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 22:36:57
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.