Prieteni Pescari

aerograf

Joi 23 Noiembrie 2017, 02:07:26 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: aerograf  (Citit de 42983 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #40 : Vineri 04 Martie 2011, 20:55:11 »

am si unul cu duza de 0,5 si e cu simpla actiune. asta cu duza de 0,2-0,3 parca scoate jetul mai subtire si implicit raza e mai mica . pt voblere mari de 15-20 cm cred ca ar merge si unul cu duza de 0,5
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #41 : Vineri 04 Martie 2011, 21:17:52 »

nu-ti strica banii pe aerograf,pune-te si fa-ti tu iesi mult mai ieftin si e f bun,cauta pe google cum se face
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #42 : Vineri 04 Martie 2011, 21:34:19 »

am vazut ceva aerografe home-made-uri pe net dar nu se ridica la performantele unuia de 200 ron cu dubla actiune si cu cupa mica de vopsea , nici macar ca ala cu simpla actiune. in cupa mea de 0,5 cm cubi ma joc cu cateva picaturi.
« Ultima modificare: Vineri 04 Martie 2011, 21:42:18 de către radu_bug » Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #43 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 16:12:17 »

auuu,de abia acum am vazut ce am scris....compresor vroiam sa zic....scuze....
Memorat
antonyo10
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Luni 20 Iunie 2011, 19:33:24 »

in legatura cu compresoarele,conteaza sa fie aceeasi firma??? Wink
Memorat
Voodoo Master
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

« Răspunde #45 : Vineri 24 Februarie 2012, 12:18:35 »

Salut domnilor, va rog sa-mi spuneti cam care sunt presiunile dezvoltate de compresoarele cu motoare de frigider pe care unii dintre voi le-ati construit si cu ce modele de aerograf vopsiti (nu sunt interesat de varfuri de gama), intreb asta pentru ca intentionez sa-mi construiesc un compresor care sa-mi bage in butelie o presiune de 8 bari si nu stiu daca ar fi sau nu potrivita o astfel de presiune pentru un aerograf iar in al doilea rand, vreau sa-mi cumpar un aerograf (mai ieftin, gen BD180) si as dori o parere de la persoanele care lucreaza cu aerograful si nu "laudele" vanzatorului.
Multumesc!
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #46 : Vineri 24 Februarie 2012, 13:57:57 »

Ce faci cu 8 bari? Iti ajunge 6 bari si tanc de 6-8 litri,pt.orice tip de aerograf.eu am compresor cu tanc de 4 litri si pistol cu duza de 0.5 si merge ''belea'' Muzica
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #47 : Vineri 24 Februarie 2012, 14:28:19 »

Eu folosesc, pe post de rezervor de aer, un PET de 2.5L, la o presiune de 4 bari si nu am de ce sa ma plang....iar ca aerograf...folosesc un Iwata Revolution de 0.3 mm .
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Voodoo Master
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Vineri 24 Februarie 2012, 15:05:51 »

@ Orka
Rezervorul de aer al viitorului compresor are o capacitate de 4 litri si rezista la o presiune de 200 de bari ( e o butelie de la un aparat de respiratie autonoma folosit de pompieri), eu ma gandeam (gandesc) sa bag in butelie o presiune de 8 bari poate chiar 10 bari, in asa fel incat sa am o rezerva suficienta pentru lucru, iar motorul sa nu mearga continuu ci sa aiba timp de repaus suficient pentru racire..apropos motorul va fi de 200w (cel putin asa mi-a zis tipul de la atelierul de reparatii frigidere)
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Vineri 24 Februarie 2012, 15:32:01 »

Voodoo-nu am auzit pe nimeni sa bage 8-10 bari cu un motor de frigider. Cum? @Kid-ai grija cu PET-ul ala,daca bubuie te cam scapi pe tine. Rinjet Voodoo-nu te complica,cauta o butelie de stingator sau alta de 10 litri si baga maxim 6 bari (pt. siguranta ta) si o sa te satisfaca pe deplin,nu iti trebuie''nebunii'' de 4litri cu 10-15bari,chiar daca tine butelia,oare tine ''fitingaraia''? Shocked
« Ultima modificare: Vineri 24 Februarie 2012, 15:46:48 de către ORKA » Memorat

Mihalache
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #50 : Vineri 24 Februarie 2012, 15:39:19 »

motorul meu baga 8 bari....deci merge
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Voodoo Master
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Vineri 24 Februarie 2012, 15:46:06 »

Orka, sincer si eu ma gandesc ca cer cam mult de la un motor de frigider.. o sa mai intreb pe astia de la reparatii frigidere cam care e maximul de presiune care il poate baga un motor de frigider. Deocamdata sunt in faza de proiect (strans materialele necesare) de asemenea, o sa-i intreb si pe cei de pe Cartula cam ce compresoare si-au construit ei, care e presiunea maxima ce o dezvolta compresoarele lor cu motor de frigider si de ce nu cat de fiabile sunt compresoarele de genul asta. Pana in momentul de fata nu m-a costat nimic (butelia, regulatorul, mufele push-in, furtunele si alte maruntisuri) asa ca nu-i bai daca ceva trebuie schimbat sau modificat. Numai bine!
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Vineri 24 Februarie 2012, 15:49:24 »

Fratilor,SIGURANTA pe primul plan,sti cum face o''bomba''d-asta.? Shocked
Memorat

Voodoo Master
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Vineri 24 Februarie 2012, 16:02:48 »

@ Mihalache
Am citit si eu pe un forum ca un tip si-a pus presostat de 8 bari pe compresor si atunci cand a ajuns la presiunea respectiva presostatul a decuplat motorul, iar el dupa ce a golit butelia l-a reglat la 5 bari cat ii trebuiau lui..deci cred ca nu e chiar imposibil, mai ales ca si al tau duce 8 bari
@Orka
Siguranta e pe primul loc, o sa-l dotez si cu supapa de suprapresiune ca doar vreau sa mai traiesc..

Asa din experienta si observatiile voastre cat timp iti ajunge 1bar sa vopsesti cu aerograful?

Postat pe:: Vineri 24 Februarie 2012, 15:56:58

Am uitat sa mentionez ca nu am adus nici o modificare buteliei care o voi folosi, deci pana la 200 de bari cat tine ea, e cale lunga..
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Vineri 24 Februarie 2012, 16:53:40 »

Cu regulatorul de presiune la 1 bar,aprox.10 min. Trist
Memorat

Mihalache
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #55 : Vineri 24 Februarie 2012, 19:35:35 »

tu vopsesti cu un bar 10 min?! dar ce presiune folosesti in aerograf?
Memorat

valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #56 : Vineri 24 Februarie 2012, 19:41:24 »

chiar astazi am cautat presostat pt compresor si am gasit dar 200 lei Shocked.nici nu vreau sa ma gandesc cat costa un regulator de presiune.renunt in a mai finaliza compresorul cu banii astia cumpar spreiuri pe 3 ani sa-mi ajunga.plus de asta fac voblere sa prinda peste nu pescari Fir intins
Memorat
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #57 : Vineri 24 Februarie 2012, 20:15:48 »

... @Kid-ai grija cu PET-ul ala,daca bubuie te cam scapi pe tine...

PET-ul a fost dus pana in 6 bari si nu a patit nimic...mai mult nu am vrut sa intind coarda....oricum in cazul in care o fii... sa se intample ...cel mai nasol lucru, ce se poate intampla ..e sa ma sperii binisor...si asta poate dupa ce oboseste PET-ul...cateva sute ...daca nu mii de cicluri incarcare descarcare cu aer comprimat (parere strict subiectiva)...Oricum PET-ul se poate schimba periodic pt. a preantampina "obosirea mecanica" a PET-ului.
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

Voodoo Master
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Vineri 24 Februarie 2012, 20:32:11 »

@ Vali
200 lei un presostat in Tg Neamt?...eu am cautat saptamana trecuta si am gasit presostat bipolar presiune maxima 5 bari la 35 lei, regulatorul de presiune e mai scump  (la praktiker 145-360 lei regulator de presiune cu fltru capcana pentru condens si ulei, si mai gasisem la un magazin la 160 de lei regulator de linie) in cele din urma am facut rost de la servici de unul..
Presostatul o sa il comand saptamana viitoare ca vreau presostat cu 4 intrari/iesiri (supapa suprapresiune, manometru, regulator si cuplaj la butelie) asta pentru estetica si ca sa evit prea multa fitingaraie..
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #59 : Sâmbătă 25 Februarie 2012, 09:52:28 »

mai cautatzi . sunt si mai ieftine. eu am dat pe presostat 50 lei in bazar dar apoi am vazut si in praktiker. regulatorul mi l-a trimis cineva din cluj , gasise cu 28 lei parca , regulator micut dar eficient. . nu cautazti presiuni mari pt ca e suficient max 4 bari in rezervorul compresorului . aerograful are nevoie de o presiune in jurul a 2 bari poate si mai putin . daca ii dai presiune mai mare pierzi vopseaua mai repede .  Noroc
« Ultima modificare: Sâmbătă 25 Februarie 2012, 09:56:23 de către radu_bug » Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 20 Noiembrie 2017, 21:54:35
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.