Prieteni Pescari

"plumb greu vs plumb usor" ......sa vedem ce iese.

Sâmbătă 22 Septembrie 2018, 00:19:53 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: "plumb greu vs plumb usor" ......sa vedem ce iese.  (Citit de 21947 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Luni 26 Martie 2007, 14:22:45 »

am fost indemnat sa deschid acest topic( mai in gluma mai in serios).l-am deschis.sa vedem ce iese.voi ce spuneti ? plumb usor sau plumb greu?
  eu unul folosesc plumb mai greu ,de cand ma stiu. ieri un amic scoatea din apa  foarte  des....  cu acele goale. i-am recomandat sa schimbe  plumbul : ca il avea prea greu si siguri pestisorii  care i haleau vetrica nu puteau  misca plumbul ala..... (erau fusari .... pe urma ia rupt Rinjet )
Citat
shimano de 0,20 fir trabuco de o,17 plumb de 15 gr
  d-l Gelu  foloseste plumb  usor deci... si prinde !
voi? ce folositi? de ce? cu ce rezultate?
 chiar is curios...
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #1 : Luni 26 Martie 2007, 18:44:38 »

trebuia sa-l intrebi de gelu si in ce locuri,conditiii folosea plumb usor
Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Luni 26 Martie 2007, 19:33:47 »

Dupa toata tarasenia aia de pe forum, la prima iesire pe apa, am facut un test. Am vrut vrut sa vad daca se poate pune in curent un plumb usor; "usor" a insemnat un plumb de 15g.
Rezultatul a fost pozitiv, adica sta.
Minim doua conditii cred ca trebuie indeplinite: linia cit mai fina, iar lanseta sa stea in suport cu virful cit mai sus.
Pentru test am folosit ce aveam la mine, o lanseta de 2.4m si Fireline de 15lb.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 26 Martie 2007, 19:55:30 »

Teodor parerea mea e ca daca lucrezi aproape, pe primul prag ,si in apa adinca de 4-5 metri e suficient sa tii lansetele la orizontala sau oblice.oricum plumbul de 15-20 de grame sta lejer.oricum eu sub 0,22  nu am curaj sa cobor la stationar pe Prut!!! Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #4 : Luni 26 Martie 2007, 20:49:53 »

Cred ca e vorba de doua moduri total diferite de a pescui.

Unul, mai putin exploatat de majoritatea pescarilor de pe Prut ar fi cu fire subriri si plumb usor. Se poate cobori pina la 0,16 cind apa este rece (poate temerarii sa ajunga si la 0,14) ... si nici vara nu trece mai sus de 0,22.

Sa nu uitam de anii comunismului ... cind se pescuia cu RELON care tinea 5 kg la 0,35.
Va intreb acum ... cam ce diametru are un fir care tine 5 kg?
Unde mai pui ca acum putem folosi lansete de 4 sau 5 metri, mulinete cu frina precisa.
Una peste alta, daca in anul (de comparatie) 1987 putea fi scos un crap de 10 kg cu lanseta din aluminiu (2,1 m), mulineta delfin 10 (sau arges ... sau ce vreti voi), fir relon de 0,35 ... nu vad de ce in  anul 2007 nu poate fi scos un crap de 10 kg cu lanseta de carbon Milo Primatipe 5 m (actiune 10-30g), mulineta Daiwa Crossfire 3i Series, fir Trabuco S-FORCE LONG CAST de 0,20 (uitati-va de curiozitate cit rezista).

Eu zic ca avantajul este net in favoarea acestui din urma echipament ... si mie nu mi-ar fi teama sa pescuiesc cu asa ceva in Prut nici chiar in lunile de vara cind crapul este mai vioi. Cit despre lunile cu apa rece ... as spune ca este obligatoriu (daca vrei sa poti prinde crap si in noiembrie-decembrie).

Un singur dezavantaj are ... trebuie sa "stai pe scule" - adica intepatura trebuie sa fie prompta.

Una peste alta ... mai si pierzi monturi (si crapi) ... insa ai de unde ca ai activitate toata ziua.

Memorat
Pruteanu
Vizitator
« Răspunde #5 : Luni 26 Martie 2007, 21:05:11 »

Sa nu uitam insa si cealalta metoda ... aia folosita indeobste de mai toti pescarii de Prut (si pe care recunosc ca si eu am practicat-o ... si inca nu am renuntat la ea - pe motiv ca nu am alte scule).

Lansete capabile sa arunce minim 80 grame (putind ajunge pina la 250 grame), lungi de 3 - 3,6 m.
Mulinete cu capacitatea tamburului de 100 m de fir de 0,5 sau 0,6.
Fire de 0,35 (chiar mai mult) rareori coborind la 0,30.
Plumbi de la 50 g in sus, insa de obicei 100 g.

Au un singur avantaj - plumbul greu favorizeaza autointeparea (cu conditia sa fie fix ... si nu culisant cum am vazut adesea pe Prut) - si dezavantaje girla ... zgomot mare la aruncare, lipsa de finete face ca trasatirule sa fie mult mai rare.

Una peste alta ... daca scopul pescuitului ar fi sa scot cioate din apa echipamentul asta ar fi ... insa asa pentru una - doua maxim 3 trasaturi pe an de pesti care nu pot fi stapiniti ... eu zic ca nu se merita. (Anul trecut eu am avut o singura astfel de trasatura ... si am sfirsit prin a-i rupe buza.   Suparat )
Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 26 Martie 2007, 21:27:25 »

Au un singur avantaj - plumbul greu favorizeaza autointeparea
Aici ai pus punctul pe I in ce priveste folosirea plumbilor grei, asta e principalul avantaj.
Cit despre fire... eu folosesc 0.30 sau 0.28. de gustibus.

Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 26 Martie 2007, 22:52:25 »

v-am mai spus si o mai repet,  exista o relatie intre lungimea vergii grosimea firului si greutatea plumbului.eu personal folosesc doar lansete de peste 4m dar cel mai des de 5m si le tin pe suport aproape paralel cu apa.le ridic doar daca doresc ca plumbul sa stea cit mai aproape de malul celalat iar asta o fac doar daca sinalul e in malul moldovenesc.la vremea asta folosesc fir de 0.14 si plumb pina in 15 grame si rezultatele se vad.va cred totusi sa va mirati de grosime ca probabil nu a-ti avut parte de un fir de calitate,m-am convins de asta sambata cind am colindat magazinele sa procur un fir de 0,16 si nu am gaste nimic de calitate si chiar am ramas dezamagit.faptul ca folosesc fire f subtiri se datoreaza unui pariu cu mine insumisi .anul trecut mi-am procurat doua lansete echipate de crap si le-am luat la prut ,rezultatul a fost un crap de 6 kg si atit ca in rest nu am simtit nimic nici o emotie nimic si de atunci nu le-am mai luat .imi place ca drilul sa dureze cit mai mult nu doar 2 minute .cu un crap de 6 kg cu o lanseta fina poti sta in dril si 30 de minute asta da placere pe cind cu astea de forta drilul se scurteaza foarte mult si asta nu-mi place deloc,asa ca daca urmariti placere maxima urmati-mi exemplul.iar pe liga asta ave-ti si traqsaturi mai multe
Memorat
legio1083
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 27 Martie 2007, 00:24:34 »

Greutatea plumbului difera in functie de tehnica de pescuit si  de specia careia te adresezi.  la picker vei folosi un plumb cat mai mic pt ca acolo tu te intereseaza sa mentii linia fiza...la crap insa cu cat mai mare cu ata mai bine. Argumente:
un plumb de 140gr poate fi lansat mai departe decat unul de 100  si muuult mai departe decat unul de  10gr cum folosesc unele legende locale. Asta bineinteles cu conditia folosirii unui echipament care sa suporte incarcarea blanckului cu asemenea greutati.

chiar daca este culisant, in timpul drillului plumbul prin greutatea sa pastreaza un contact ferm si continuu intre buza si carlig, existand totusi pericolul in fegetatie daca aceasta este abundenta. Un crap in drill cu o momtura cu plumb pierdut care a reusit sa scape de lest poate mult mai usor sa scape decat unul care are tot timpul un lest ce mentine contactul cu buza... dac-as spune-u numai eu, ar fi o treaba insa multi pescari cu experienta mi-au spus ca plumbul pierdut e un complomis demulteori nesatisfacator. iti da o sansa sa scoti pestele crosetat in vegetatie insa ii da in acelasi timp sansa sa scape mai usor din carlig. De aceea se folosesc fire cu rezistenta de 7-8k si nu din alint...

in monturiel fixe si semifixe breutatea lestului este esentiala in ceea ce priveste preinteparea, lafel cum este si stabilirea lungimii  optime a forfacului. Un forfac prea scurt aava  agata pestele  prea din exterior si nu va asigura o priza sigura , in timp ce un forfac mult prea lung da crapului loc de manevra si timpi pretiosi in care poate scapa de carligul inca nefixat in buza.

In cazutile in care pescuim ain ape putin profunde si cu mal  adanc veti spune cva un plumb greu e sinucidere curata avand in vedere ca se va infinge atat de adanc incat nu va mai putea fi scos , ei bine exista pm=lumbi special conciputi cum ar fi "trilobul " care planeaza prin al=pa si nu se infing asemeni unui proiectil.

Singura situatie in care se recomanda folosirea unui plumb cat  mai usor este prezenta  vegetatiei abundente , insa si atunci , daca o permit conditiile se poate folosi un "helicopter rig" decalat cu 80-100cm , ca in cazul apelor maloase.
---------------------------------------------

Desigur , in nanumite perioade din an apar unele fenomene paranormale care permit fixarea unui plumb de 20 de gr pe malul opus al unui rau cu debit deloc de neglijat, si asta chiar in apropierea malului vecin, cu minim 4 m de fir expus frecarii cu apa aflata in curgere.  in mod normal, pe uscat un pumb de 20 gr va fi miscat din loc de simpla bataie a vantului daca acesta este proptit pe varful unei lansete meseriase de  4-5m. Fenomenul este cu atat mai interesant cu cat  aerul este un fluid mai putin dens decat apa, si aflat deobicei intr-o deplasare  mai inceata decat viteza cu care se deplaseaza apa in senalul de pe malul opus acolo unde plumbul va fi plasat (de 20gr)
Din pacate fenomenul acesta este la fel de rar intalnit ca si dovezile  fizice( apoze, trofee, marturii ale unor persoane credibile) ale rezultatelor incredibile si totodata extraordinare ale uror pescari adevarati, care dupa indelung i antrenamente reusesc sa plaseze la 120m in acelasi loc o montura a carei natura consructiva ramane nespecificata  (datorita depasirii barierelor gravitationale si capacitatii de a anula practic fortele de frecare cu aerul, din timpul zborului), capabila sa inregistreze capturi muiltiple de siluride tocmai datorita bucatelelor de peste "randunica de mare" ce atarnau imponderabil in montura secreta mai sus amintita.
Nu intrati in panica, toate cele de mai sus exista , trebuie doar sa aveti rabdare pana cand se vor aduce dovezi in acest sens, si va asigur ca acestea vor veni odata cu primul exemplar de tigru tazmanian , viu, si cu linie genetica pura ,prezentat publicului. de notat insa faptul ca firul folosit este unul cu adevarat de calitate , de negasit in magazinele de profil, probabil vreo ultima descoperire a industriei spatiale. Si daca tot veni vorba de "avioane" ce zboara adesea in stoluri , imi aduc aminte ca pe malul lacului Darvari in timpul cencursului Crap 4 Ever  , ma aflam de fata la un drill cu un crap (cantarit mai apoi de mine in prezenta celuilalt arbitru de sector si a 4 martori) de 14k  ce a reusit sa cabreze serios un Shimano Tribal de 4,5 lb prin inelele caruia trecea un fir de 0,36. betele respective sunt folosite de unii ca Spod-rod  si suporta sarcini deosebite fiimd capabile sa faca pestii mai mici sa vina ca o elice, atunci cand sunt fortati... in cazul acelui crap drilul a durat peste 10 min si va asigur ca numai de mila n-a fost vorba in acel drill. Na-o sa dau exemple proprii insa Sandu Cernat  poate sa spuna cam cu e sa tragi de un crap mare si cam cat  dureaza sa-l aduci la mal.

-------------------------------------------

Singura modalitate in care un plumb de 10- 20 gr poate fi mentinut in curentul unui rau ca prutul  este aceea de a pescui "stopat" cu firul aflat in lungul curentului, mentinut de varful vergii lungi,plasata  tangent pe malul apei. N-o spun eu, o spuin niste oarecare din pescuitul romanesc ... alde Mary, alde Oprisanescu, alde Zolt...etc.

Ora de zbor s-a terminat, avioane , poftiti la cuiburi, ca vine noaptea constiintei.
Memorat

Legio -Patria Nostra !
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 27 Martie 2007, 07:59:55 »

mai legio probabil ca esti pus la punct cu teoria si probabil ca gr tau e mai usor ca la altii asa ca pescuieste tu cum ai invatat si lasi pe altii sa pescuiasca cum stiu .aici numai e vorba de disputa ci de caracterul fiecaruia .daca vrei sa afli ceva de pescuit intreaba pescari adevarati ca sunt destui in iasi problema ca nu-si fac publicitate.o intrebare citi crapi ai prins pe prut anul acesta?
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #10 : Marți 27 Martie 2007, 08:33:27 »

mai legio probabil ca esti pus la punct cu teoria si probabil ca gr tau e mai usor ca la altii asa ca pescuieste tu cum ai invatat si lasi pe altii sa pescuiasca cum stiu .aici numai e vorba de disputa ci de caracterul fiecaruia .daca vrei sa afli ceva de pescuit intreaba pescari adevarati ca sunt destui in iasi problema ca nu-si fac publicitate.o intrebare citi crapi ai prins pe prut anul acesta?
   Gelu, te rog rezuma-te la subiectul de fata.
  e valabil si pentru restul combatantilor, va rog sa dezbateti la nivelul ideilor si nu al persoanelor.
  merci.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 27 Martie 2007, 09:21:09 »

Citat
Greutatea plumbului difera in functie de tehnica de pescuit si  de specia careia te adresezi. 
Citat
plumbul greu favorizeaza autointeparea (cu conditia sa fie fix
Citat
Un singur dezavantaj are ... trebuie sa "stai pe scule" - adica intepatura trebuie sa fie prompta.
si ar mai fi... deja sau punctat cateva chestii interesante. sunt  sigur ca or sa mai apara  si altele.asta daca discutia nu o sa alunece(cum se cam intampla in ultima vreme )in alta directie.cred ca un "plumb mai greu"  pus de un moderator  in cazul  acesta ar fi binevenit,indiferent  de cine e la capatul celalalt:Legio sau  Gelu,sau care o mai fi(chiar si eu normal... Rinjet)
 sunt sigur ca noi astia mai tinerei nu stiam chestiile care s-au spus( eu unulma foloseam  de ele dar nu constient....)  si in mod cert mai stiti trucuri. fire intinse..de plumbi de 20 sau 120 gr!
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 27 Martie 2007, 09:25:28 »

Citat
trebuia sa-l intrebi de gelu si in ce locuri,conditiii folosea plumb usor
nici o grija ionut... mi-am pus iscoada sa-mi caute loc de crap Rinjet Rinjet Rinjet
 iar pe gelu  nu vreau sa il intreb de locuri( pe nici unmembru pp!) deja  o ideee mai veche e aproape gata de a fi  pusa in practica,...
aaaa: duminica mi-au furat benzina dinmasina Rinjet Rinjet Rinjet.da macar au avut bunavointa(sau nu au mai avut unde sa o puna..) sa imi lase cativa litri sa pot ajunge in oras. de acum numai las masina asa departe Rinjet
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #13 : Marți 27 Martie 2007, 09:53:39 »

asta prea tare Shocked

cum dumnezeu sa fure benzina..doamne ce salbatici...bine ca nu au verificat daca mai e benzina in rezevor cu o bricheta Rinjet
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 27 Martie 2007, 10:05:20 »

eu as fi preferat sa-mi ea benzina decit sa-mi taie cauciucurile.eu nu am spus ca nu-ti spun locuri de crap ci doar ca e bine sa-ti gasesti singur un loc .cind am sa fiu sigur de tine vei afla mai multe.imi pare rau dar ti-am mai spus ca anul trecut am dus pe cineva la un loc facut de mine si mai tirziu a devenit loc de adunare generala
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 27 Martie 2007, 10:21:53 »

Citat
u as fi preferat sa-mi ea benzina decit sa-mi taie cauciucurile
  si eu am zis la fel.... aveam vreo 20 de litri... mi-au lasat vreo 3-4.. Rinjet.au scos-o pe jos pe la conducte.banuiesc ca nu au putut sa o scurga pe toata..
Citat
eu nu am spus ca nu-ti spun locuri de crap
..nu vreau sa imi spui de nici un loc gelu... fiecare cu locul lui  ,e cel  mai bine asa.
Memorat
legio1083
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 27 Martie 2007, 11:03:36 »

Daca cineva iti arata un loc liber intre 20 de boscheti nu inseamna ca ti-a aratat un loc bun. Mai trebuie sa stii si unde sa dai in locul respectiv. Cat de aproape sau de departe de mal, ce fel de momeala se preteaza in locul rspectiv pt ca asa cum 2 locuri nu seamana intre ele lafel si mediul de viata din ele nu se potriveste pt toate speciile de peste.
Cel mai bine mergi in bazar (pt simplul motiv ca s-ar putea sa gasesti plumbi mai ieftini) si cumpara  un buzunar de plumbi mai patratzosi de 80-100 gr si pune mana si pieptana albia raului. Vei sti unde sunt pragurile, agataturile, bancurile de nisip....etc . Apoi dupa ce ai harta in fata va depinde doar de tine daca stii unde sa  dai pe locul ala bun . Pacat ca Prutul nu prea ara locuri unde se varsa alte rauri in el sau se desparte in brate moarte (exista astfel de locuri insa sunt destul e putine si uneori imposibil de ajuns) , pt ca in astfel de locuri ai o multitudine de alte oferte la dispozitie, platouri, bancuri de nisip, zone de liniste unde in anumite momente ale zilei pestii vin sa se odihneasca. etc.  Chestia asta cu locul e valabila si pe apa statatoare cat si pe curgatoare.
SI mai e o chestie, importanta zic eu. Daca prinzi iti va fi mai usor sa stii dece  pt ca nu vei pleca cu idei preconcepute ca acolo e locul bun si vei fi obligat sa-ti dai seama singur dece. vei vedea ca unele lansete vortr produce mai mult ca altele pt ca sunt asezate diferit pe albie, ca 2 momeli identice au randament diferit la doar cativa metri unul de altul,,etc .Daca nu prinzi in locul pespectiv vei da vina pe meseriasul care ti-a dat info si nu iti vei mai pune mintea la contributie deceda sau dece nu.

Revenind la plumb...  e important sa stii ce fel de plumb se potriveste diferitor situatii de pescuit, nu doar ca greutate ci si ca forma.
Memorat

Legio -Patria Nostra !
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 27 Martie 2007, 11:13:06 »

Citat
si pune mana si pieptana albia raului. Vei sti unde sunt pragurile, agataturile, bancurile de nisip
aici ai dreptate...pana nu am arat bine am pierdut  destule monturi, si multe  table...dar eu prefer sa ar cu  o guma la care ii pun un cap de 17gr.....
Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Marți 27 Martie 2007, 12:15:23 »

Pentru Prut eu folosesc 3 greutati la plumb: 45g, 60g si 90g.
Greutatea plumblui o aleg in funtie de montura, mai exact daca folosesc naditor pe linie sau nu.
In general, pe locurile curate, il prefer pe cei culisanti.

Folosesc plumbi mai grei pentru ca pot sa controlez mai usor pozitionarea monturii in zona unde vreau sa ajung.
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Marți 27 Martie 2007, 12:31:27 »

daca acum cind apa e  scazuta folosesti astfel de greutati atunci cind apa e crescuta ce greutati folosesti
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.192 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 15 Septembrie 2018, 11:06:47
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.