Prieteni Pescari

Prohibitie 2014

Sâmbătă 25 Octombrie 2014, 04:24:41 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prohibitie 2014  (Citit de 5249 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Laurentiu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi tel. 0721.260.219

« : Marți 11 Martie 2014, 11:16:29 »

Citat
Ordinul nr. 83/2014 privind stabilirea perioadelor și zonelor de prohibiție a pescuitului, precum și a zonelor de protecție a resurselor acvatice vii în anul 2014

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Art. 1. (1) Se instituie măsuri de prohibiție pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv și familial al oricăror specii de pești, crustacee, moluște și al altor viețuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie-15 mai inclusiv, cu excepțiile prevăzute în prezentul ordin.

(2) Se interzice pescuitul în scop comercial și recreativ/sportiv al oricăror specii de pești, crustacee, moluște și al altor viețuitoare acvatice în râul Prut și în zonele inundate permanent sau temporar ale acestuia, precum și în lacul de acumulare Stânca-Costești, pe o durată de 90 de zile, în perioada 1 aprilie-29 iunie inclusiv.

(3) Se interzice pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv și familial al oricăror specii de pești, crustacee, moluște și al altor viețuitoare acvatice în fața gurii Dunării - Meleaua Sfântu Gheorghe până la Ciotic, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv.
Memorat

Toate cele bune si s-auzim numai de bine, oriunde ne-am afla !!!
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Marți 11 Martie 2014, 12:49:35 »

Prezentul ordin se adreseaza doar pescarilor sportivi, branconierilor niciodata, ba acum mai noi s-au elibertat vreo 8 autorizatii in zona lac Stanca ptr. ,, PESCUIT in scop stiintific,,stim noi ce inseamna!
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 11 Martie 2014, 13:47:54 »

Pescuit stiintifico-fantastic sau doar horor Cum?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 11 Martie 2014, 14:02:11 »

Pescuit pentru frigiderele factorilor decizionali si a altor ,,VIP,, -uri......):
Memorat
Laurentiu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi tel. 0721.260.219

« Răspunde #4 : Marți 11 Martie 2014, 16:36:14 »

Din pacate eu am pus legea si perioadele de prohibitie ca sa afle toata lumea interesata de perioadele de interdictie de pescuit pe diferite ape.

Discutiile despre braconaj, VIP-uri si alte chestii, se pot face pe alte topicuri. Hai sa nu ne batem joc chiar de noi insine, cei ce ne consideram pescari legali si sportivi pe deasupra.
Memorat

Toate cele bune si s-auzim numai de bine, oriunde ne-am afla !!!
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 12 Martie 2014, 09:20:08 »

@ laurentiu
 unde vezi tu bataie de joc ? Discutiile despre braconaj sunt bataie de joc ? Tu unde traiesti Cum? In ce sfere olimpice Cum? E prea rar aerul acolo sus Cum? Coboara pe pamint si incearca sa nu ne mai pui pumnul in gura !!! La tine nu s-a "inventat" inca democratia si nici macar Constitutia Cum?
  Multumim foarte mult pentru amabilitatea de a posta legea si perioadele de prohibitie !!!
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 13 Martie 2014, 06:39:23 »

Eu sincer domnu'Sorin chiar m-am hotarat sa ignor asemenea indivizi si asemenea atitudini, pacat de acest site, in care candva ma regaseam si gaseam prieteni cu care sa schimb idei , dar acum numai atitudine ''putin-iana'' Trist
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #7 : Joi 13 Martie 2014, 07:28:28 »

Prezentul ordin se adreseaza doar pescarilor sportivi, branconierilor niciodata, ba acum mai noi s-au elibertat vreo 8 autorizatii in zona lac Stanca ptr. ,, PESCUIT in scop stiintific,,stim noi ce inseamna!
ai cum sa-mi spui macar un nume de pe aceste autorizatii.....de restul ma ocup eu
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 13 Martie 2014, 20:03:19 »

Fac rost Petru, ideea este ca sunt la mijloc interese mari .......
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 14 Martie 2014, 07:13:41 »

cand PP aveau aria protejata am adus la cunostinta la minister ca vrem sa stim daca s-au eliberat astfel de autorizati pentru raul Prut......sunt 10 in toata tara din care 2 in Moldova(Iasi si Galati)iar procedura de eliberare are la baza un dosar destul de gros si se da cu subsemnatul de cate ori te deplasezi pentru pescuit stiintific prin narcoza electrica.Daca au fost eliberate asa ceva la persoane care nu au nici o legatura.......e naspa tare.....sau au un spate marrrrrreeeeee  Rinjet
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 14 Martie 2014, 09:42:20 »

Spate masurat in euroi  Risete.
Pe la inceputurile "democratiei" s-a incercat legiferarea pescuitului industrial pe riurile interioare dar a fost vehement criticata chiar de catre Agvps ,si nu numai , si legea nu a fost adoptata ! Imi aduc aminte ca erau membrii ai Cons.jud. al Ajvps Suceava : Suciu, Ion Barbalata , Johny Ududec , Podani de la Vatra Dornei ,unii pescari altii si vanatori ,dar toti cu coloana verticala . Nu se luau hotariri dupa vointa unuia sau a altuia ! Probabil ca multi s-au prapadit si "timpul" i-a inlocuit cu niste palizi epigoni iar rezultatele se vad ... 
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 15 Martie 2014, 07:02:25 »

Merticaru de la Ripiceni ar fi unul dintre ei si nu-i singurul Suparat
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #12 : Luni 17 Martie 2014, 09:12:36 »

Pe toata perioada prohibitiei, in secrorul de rau Prut din judetul Botosani se pescuieste industrial nestingherit, la fel ca si pe intreg cursul anului, inclusiv cu plase monofilament.La intrare in Ripiceni pescuiesc cei din familia Coroi.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 20 Martie 2014, 19:00:22 »

Merticaru de la Ripiceni ar fi unul dintre ei si nu-i singurul Suparat
ma faci sa rad fiindca dl Merticaru are unul din cele mai bine facute contracte de concesiune,ca sa pecuiesti pe Stanca barajul mare ai nevoie de aprobarea lui(e trecut si in ordinul de pescuit......."cu avizul concesionarului" cred ca nu mai e nevoie de comentarii....nu are autorizatie de pescuit stiintific....nu il ajuta la nimic.....pescuieste cand vrea muschiul lui
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 20 Martie 2014, 23:22:48 »

Da ce-l ''domnesti '' asa Petru , pe cel mai mare branconier din baraj Trist
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.024 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 20:00:45
Copyright © 2006-2014 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.