Prieteni Pescari

Centrul Regional de Ecologie din Bacau

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 14:16:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Centrul Regional de Ecologie din Bacau  (Citit de 159292 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bacau

« Răspunde #100 : Vineri 23 Octombrie 2009, 13:06:38 »

Saptamana asta am derulat 3 actiuni de monitorizare la Lilieci:

- marti 20.10 - capturat 3 crasnice si observat 3 ambarcatiuni de braconieri
- miercuri 21.10 - capturat 1 crasnic
- joi 22.10 - nu s-au semnalat evenimente deosebite.

Postat pe:: Vineri 23 Octombrie 2009, 13:04:26

Ce ramane in urma unor pescari... ... ...
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #101 : Luni 09 Noiembrie 2009, 16:10:25 »

Omul cu toporul vs. CRE:

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
---

JOI ora 19.00 - Intalnire pe problema braconajului piscicol.

Invitati: Toate persoanele interesate de problema pescuitului si braconajului piscicol.

Vor fi convocati toti membrii CRE pescari, persoanele care ne-au contactat si vor sa sprijine pe linia asta, persoanele care dau informatii despre fapte de braconaj.

Vom discuta reorganizarea interventiilor in contextul in care o initiativa legislativa a unor parlamentari cu interese in domeniu a anulat atributiile de control ale Jandarmeriei in domeniul piscicol.

FAPTUL ESTE DEOSEBIT DE GRAV, DEOARCE JANDARMEIRA ERA SINGURA INSTITUTIE CU ADEVARAT PREOCUPATA SI CARE AVEA CAPACITATEA DE A INTERVENI. ORICUM JANDARMERIA INSEMNA 90 % DIN EFORTUL DE COMBATERE A BRACONAJULUI.
Memorat

Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #102 : Marți 17 Noiembrie 2009, 13:01:22 »

112 -> Politia rurala vs. braconieri

Zona barajului Lilieci a devenit un punct de interes in razboiul cu braconierii. Pestele adunat aici in ultima perioada atrage numerosi plasari si crasnicari. Un pescar, membru CRE, a sesizat telefonic prin 112 posturile de Politie Hemeiusi si Itesti, care au venit la fata locului. Braconierii au fost nevoiti sa fuga prin apa si pe camp. Desi nu au fost prinsi, astfel de actiuni sunt importante pentru descurajare. Atunci cand sunt desfasurate cat mai des.

Imagini filmate in urma unei apel la 112 la care au raspuns echipaje ale Politiei din Itesti si din Hemeiusi, Jud. Bacau.

Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #103 : Vineri 20 Noiembrie 2009, 13:47:28 »

Un pescar (sau o pescaritza) priceput(a):

Video: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
---
In perioadele de migratie si iernat, lacurile de langa Bacau adapostesc zeci de specii de pasari. Pe Lacul Lilieci am observat doua exemplare de cufundar polar – o pasare acvatica de dimensiuni medii. Aceasta specie cuibareste in nordul Europei si Scotia, si ierneaza inclusiv in zona Marii Negre. Daca nu sunt deranajate si iarna nu vor fi perioade lungi cu temperaturi scazute, pasarile pot ramane pana la primavara in zona noastra.
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Sâmbătă 28 Noiembrie 2009, 18:44:00 »

Accident petrecut in circumstante suspecte in fata portilor barajului Beresti

Scafandru înecat dupa ce s-a încurcat în plase monofilament

(Stirile 1TV Bacau - Reportaj 5 minute)
Memorat

ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Sâmbătă 28 Noiembrie 2009, 20:48:06 »

Eu ma duc de cel putin doua ori la barajul de la Sascut si este jale cu plasele.... imi pare rau pentru cele intamplate dar odata si odata tot se intampla ceva grav.....vara copii se balacesc pe langa plase..eu unu am zis ca nu mai inot in veci in barajul ala dupa ce am dat si eu de o plasa.

Se auzise intr-un timp ca nu mai este voie sa se pescuiasca cu plase in baraj(pescuit comercial)...dar eu vad de fiecare data 2-3 barci.

Acestea se stiu...dar masurile se lasa asteptate.

Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #106 : Vineri 26 Februarie 2010, 19:00:30 »

Joi 25.02.10 la ora 15.00 am fost sesizati telefonic cu privire la faptul ca in fata barajului, la pod la Serbanesti, doi pescari au scos din apa un crap de aprox. 5 kg., foarte afectat de o boala sau paraziti. Pestele era practic putrezit in zona cozii si a capului, dar traia in momentul in care am ajuns noi. Pe filmare se vede cum misca mandibula incercand sa respire.
Cei doi pescari au reactionat violent cand i-am intrebat despre cum au scos crapul, crezand ca ii acuzam de braconaj. In consecinta, cum am plecat sa anuntam DSV pescarii au luat crapul si au fugit cu el. Ceilalti pescari ramasi in zona au relatat ca cei doi intentionau sa manance exemplarul afectat de boala.
La ora 16.45 am fost sesizati telefonic cu privire la faptul ca, exact in aceeasi zona, sunt deversate substante chimice. Intradevar, pe apa se formase o pata de produse petroliere, in zona fiind si un miros specific. In acel punct se varsa in Lacul de la insula contracanalul mal stang, din cartierul Serbanesti. Am mers pe contracanal pentru a cauta sursa, si la aprox.150 m in aval de baza nautica am descoperit o zona puternic poluata.
La ora 17.15 pe luciul lacului era deja formata o pata de petrol. Tot pe luciul lacului erau si vreo 5 lebede.
Personalul de la barajul Hidroelectrica a inregistrat si comunicat evenimentul.
La ora 17.00 am sesizat telefonic dispeceratul Directiei Apelor Siret.
Asteptam raspunsuri.
Atat cu privire la calitatea apei, efecte asupra faunei, riscuri privind imbaierea si riscuri privind consumul de peste din aceasta zona.

Memorat

ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #107 : Sâmbătă 27 Februarie 2010, 18:01:38 »

sinistru
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #108 : Marți 20 Aprilie 2010, 14:27:47 »

Centrul Regional de Ecologie Bacau deruleaza in perioada aprilie – mai 2010 Proiectul „Junior Ranger Siret – implicarea tinerilor din comunitățile riverane”. In cadrul proiectului sunt implicate scolile cu clasele I-VIII din satele Racatau si Gheorghe Doja si SAM Corbasca.
In prima etapa a proiectului 84 de elevi din cele trei unitati de invatamant au participat la lectii de ecologie. Tinerii au vizionat clipuri video privind viata salbatica din apropierea casei lor, dar si clipuri prezentand amenintari la adresa ariilor naturale protejate. Elevii au identificat activitati cu impact, primele nominalizate fiind braconajul si deseurile. Voluntarii CRE au aflat de la elevii din Racatau si aspecte inedite, precum acela ca in plase se gasesc destul de des pasari acvatice inecate, sau ca oameni de la ferma piscicola din aproiere vin cu ave cu ochiuri mici si strang puiet de peste pe care il duc la ei in lac. [...]
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #109 : Marți 20 Aprilie 2010, 14:53:50 »

Felicitari, efectele educatiei se vor vedea peste timp Aplauze Aplauze Aplauze Smiley

Postat pe:: Marți 20 Aprilie 2010, 14:49:25

Cind vom vedea si la Suceava astfel de actiuni Cum?
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #110 : Duminică 09 Mai 2010, 13:35:09 »

Pescarii ecologisti de la CRE au contribuit la imbogatirea faunei piscicole de la Serbanesti cu 500 de carasi plini de icre:

Probabil pentru a avea un impact semnificativ pe cele peste 150 ha de apa, popularea ar trebui realizata cu vreo 2 tone de caras.

In contextul in care :
- in ultimii ani nu s-au mai facut populari pe apele naturale din Bacau
- carasul, candva cea mai comuna specie pe apele naturale, aproape a disparut
- o parte din pescarii sportivi inca nu respecta perioada de prohibitie
- braconajul continua,
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #111 : Duminică 16 Mai 2010, 16:48:42 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [video]

Inspectia Piscicola, Garda de Mediu si politia sunt institutiile cu atributii in domeniul pescuitului. In perioada prohibitiei 2010 cele 3 institutii au derulat actiuni, vizand in acest an, mai mult ca in anii precedenti, si pescuitul in prohibitie.

Pescuitul in perioada de prohibitie (5 aprilie – 3 iunie 2010) reprezinta contraventie si se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 600 si 1000 de lei si suspendarea permisului de pescuit de pana la 90 de zile.
Zonele consacrate precum canalul de fuga UHE Racaciuni sau parcarile de la Gh. Doja au fost in acest an pustii. In aceste zone in anii anteriori sute de lansete asteptau reproducatorii, fiind situatii in care un singur pescar putea prinde zeci de kilograme de crap, somn sau salau.
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #112 : Luni 14 Iunie 2010, 11:04:55 »

Echipele Junior Ranger din Corbasca, Racatau si Gheorghe Doja au monitorizat timp de doua luni diverse activitati cu impact negativ asupra mediului in perimetrul ariei naturale protejate. Tinerii au inscris constatarile in Jurnalele de Observatii, oferind prin cele 115 inregistrari o imagine reala despre ce se intampla in fiecare zi pe malul Siretului. Cele mai multe vizeaza braconajul, abandonarea deseurilor si a animalelor moartea, arderea stufului, taierea vegetatiei sau spalatul autoturismelor. Echipa din Corbasca s-a dovedit cea mai activa, realizand 78 de inregistrari si castigand astfel trofeul “Cel mai activ Jurnal”.

O. Danut Marian
Pa data de 28.04.2010 am observat 3 persoane incendiind stuful din apropierea Siretului.

U. Nicusor Claudiu
In ziua deplasarii noastre pe marginea lacului Beresti unde am colectat deseuri, am gasit o galeata in care se aflau pestii inca vii, proaspat pescuiti, lasati de o persoana care s-a ascuns cand a vazut intreaga echipa. Mentionez ca am eliberat acei pesti si speram sa le fi salvat viata.

G. Ion
Ieri, spre seara am fost martor cand un consatean de-al meu si-a scos plasa din Siret, adunand din ea pestii de talie mare.

G. Andreea
Duminica, era 2 mai 2010, am observat niste oameni care au venit sa arunce deseuri menajere pe malul Siretului.

D. Petronela
Joi era 29 aprilie 2010 am vazut o femeie spala covoare in lacul Beresti. in ziua urmatoare am fost martora la un alt eveniment, respectiv cateva persoane din comuna au transportat aici bidoane de plastic pe care apoi le-a dat foc langa Siret, in mijlocul vegetatiei.

S. Andreea
Pe data de 17.04.2010 la orele 10.30, doi oameni au dat foc vegetatiei uscate de pe malul lacului Beresti.

B. Marina
Ieri am fost la picnic, pe data de 09.05.2010 si am vazut cum alte persoane care erau tot la iarba verde nu au strans la plecare gunoaiele lasate de ei.

D. Petronela
Sambata am vazut la Siret un consatean din satul meu si-a spalat calul cu detergent, lasand multa spuma in apa. Tot in ziua aia am mai vazut un sac cu pisoi morti adusi tot din sat.

R. Irina
Pe 2 mai un om din Corbasca si-a spalat masina in apa Siretului, dupa care s-a apucat de pescuit.

B. Marina
Ieri, 9 mai am observat ca o persoana a omorat 2 serpi si i-a aruncat apoi in Siret.

S. Andrei
Miercuri ziua, 2 mai 2010, un tractor a fost spalat pe malul Siretului si alti 2 oameni si-au spalat caii.

[...]

Proiectul „Junior Ranger Siret – implicarea tinerilor din comunitățile riverane” este finantat de către MOL România și Fundația pentru Parteneriat.

Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #113 : Luni 14 Iunie 2010, 11:15:06 »

Un exemplu demn de urmat. Felicitari! Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #114 : Luni 14 Iunie 2010, 12:17:39 »

Ce aveti cu serpii? inebunesc cand vad ca primul instinct e sa omori un sarpe. in zona noatra exista doar natrix nanix (sarpe de casa). nu avem nici cobre nici vipere, pentru ce mama masii ii omoram cand nu fac decat bine. am sa incep sa dau si eu cu batul in ala care da in serpi. doar asha ca nu imi place fata lui. bine ca in jurul caselor colcaie de soareci.
Cat despre partea cu spalatul masinii si al cailor ce sa zic... pescuiam si eu linistit intr-un vad cand imi intra caruta in apa si da-i cu galeata si pe cal si pe caruta. degeaba il fotografiez si il postez. in mintea lui ingusta se simte mandru ca apare o imagine cu el pe net.
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #115 : Luni 14 Iunie 2010, 12:35:50 »

Pai noi n-avem nimic cu serpii. Dimpotriva. Si pe mine ma scot din sarite chestiile astea cu "Sarpele, omoara-l!", cu "lupul ce rau" s.a.m.d.  Trist Inca se mai vorbeste (la modul general) despre "daunatori cu blana" si "daunatori cu pene".  Trist Spalatul calului (fara chimicale, desigur) n-ar fi cine stie ce chestie...
Memorat

happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #116 : Luni 14 Iunie 2010, 14:34:35 »

te cred ca spalatul calului e ecologic fara detergent. dar te bag pe tine in aval de caruta si cal si astept sa spui aceleasi lucruri:D ... radem glumim, dar nu ai cum sa ii ceri unui om mai mult decat e capabil sa perceapa... asha era si in cazul carutashului.  in cazul celor care merg la gratar si raman scarbiti  ce gasesc la sosire dar nu se sinchisesc sa isi stranga macar gunoiul lor la plecare...
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #117 : Luni 14 Iunie 2010, 15:50:32 »

happy,mai e si un sarpe de apa (natrix t... ?) si o napirca (un sarpe de sticla,un fel de sopirla fara picioare).Apoi vipere mai sint prin padure (ba mai multe prin societate si chiar familie) dar si aici sint gonite (omorite) de cei ce locuesc in vilele care au aparut cu miile.Nu inteleg ,chiar daca nu-mi face nicio placere intilnirea cu ei,de ce sint atit de usor omoriti .
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #118 : Luni 14 Iunie 2010, 15:53:57 »

Din prostie, desigur. Raspunsul se poate detalia.  Trist
Memorat

happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #119 : Marți 15 Iunie 2010, 10:18:47 »

raspunsul la toate in cadrul acestui forum e necunosterea. necunoasterea unei vieti fara gunoie, fara sa omori animale inofensive. marea parte a celor care lasa gunoi si depoziteaza gunoi nu stiu ce efecte aduc asupra noastra. sau in cazul gropilor de gunoi inseamna bani multi... cate tone din deseurile grapei de gunoi au plecat la vale pe suceava la viitura? a fost cineva amendat? s-au autosesizat autoritatile?

e o idee buna sa ne autoeducam si sa educam. dar in acelasi timp trebuie si pedepsite ilegalitatile. balastierele de pe cursul apei ar trebui sa aiba si un bazin decantor. dar e mai ieftina spaga...
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 August 2018, 12:12:20
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.