Prieteni Pescari

Centrul Regional de Ecologie din Bacau

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 01:57:21 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Centrul Regional de Ecologie din Bacau  (Citit de 159281 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #40 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 12:38:49 »

Ar fi relativ dificil, dar nu imposibil. Problema e ampla si necesita unele chestiuni de rezolvat:?1. Protocol cu jandarmeria, altfel nu apar pe zona;
2. Jandarmii trebuiesc însotiti de insp. ANPA, ca sa poata constata contraventia;
3. Organizarea flagrantului, poate cel mai greu lucru din toate...:-( e de lucru, nu gluma.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #41 : Vineri 16 Ianuarie 2009, 13:15:42 »

Sa nu mai pomenim ca Branul e arie protejata
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Vineri 16 Ianuarie 2009, 21:44:24 »

cred ca de multe ori am gasi persoane din pf sau acoperite de cei din pf....din pacate.
 oare cum ar fi sa chemam jandarmii atunci cand sunt cei mai sus vizati sunt vara cu plasele in apa???

cu tot respectul cuvenit va anunt ca s-ar putea sa ma gasiti pe mine la pescuit  si fiti siguri ca toate marlele de 200 de grame pe care unii dintre voi le indesati in rucsac(se stiu ei ,lupii moralisti mancatori de zacusca) vor fi deja eliberate ! si eventual si multe alte marle de pina in 1,5 kg,pesti pe care voi ii prindeti o data la 10 ani ! cu respect va saluta pilosul de pe Bran si.....strugurii nu sint acri ,va asigur eu !
« Ultima modificare: Vineri 16 Ianuarie 2009, 21:46:40 de către jonah » Memorat

Singur pot fi și printre oameni
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #43 : Vineri 16 Ianuarie 2009, 22:03:03 »

la ultima partida pe Bran am gasit 5 plase monofilament , cred au fost aduse de prut cand a fost mare...
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Vineri 16 Ianuarie 2009, 22:08:13 »

si eu am vazut foarte multe plase ! accesul pescarilor sportivi pe aceasta arie pseudoprotejata ar mai limita accesele de braconaj ale localnicilor si PF-istilor! de asta sint suparat! Suparat este o bataie de joc si in aceeasi situatie e si Balataul  Suparat
« Ultima modificare: Vineri 16 Ianuarie 2009, 22:11:54 de către jonah » Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #45 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 14:58:25 »

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca din cauza ca nu a fost pescuit, Balataul s-a sufocat din cauza vegetatiei. Daca declari o arie protejata, e normal si sa ai grija de ea, nu ajunge sa pui o tabla pe care declari acest lucru.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #46 : Joi 05 Februarie 2009, 09:54:38 »

Patrula CRE pe Lacul Bacau. 4 februarie 2009.

VIDEO: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Plasele erau supravegheate de pe mal de nea Ojog I. - braconier prins pe Serbanesti pe 21.10.2008 cu 9 plase monofilament (peste 300 m).

Tot unul din celebrul neam Ojog din Serbanesti a fost prins pe 18.01.2009 in aceeasi locatie, bagand plase pe sub gheata. Tot 9 plase.

Pe 20.01.2009 minorul Ojog S. impreuna cu un prieten au iesit sa se joace cu sania pe lacul inghetat. Fiecare avea cate un topor, iar pe sanii aveau incarcate trunchiuri de rachita.

In primele doua cazuri s-au intocmit acte premergatoare dosarului penal.
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: sibiu

« Răspunde #47 : Duminică 15 Februarie 2009, 19:22:38 »

@dstb
Intotdeauna o sa ma uit cu placere si adiratie la oameni de genul celor de la ECO Bacau.Posibil sa mai fi spus lucrul acesta si aici dar si in alte parti,dar imi face placere mai Aplauze
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Marți 17 Februarie 2009, 17:12:18 »

Duminică 15 februarie, pe râul Bistrița la Racova a avut loc CUPA IERNII la pescuit sportiv, ediția 2009.

Foto: - sper sa se regaseasca toata lumea: (si cainele)

Youtube:

Video si Comunicat de presa:

Cei 34 de concurenți au înfruntat timp de 5 ore temperaturile negative, ninsoarea și vântul puternic pentru a-și dovedi iscusința în arta pescuitului. Participanții nu au fost doar din Bacău, în concurs intrând și pescari din Comănești, Piatra Neamț și Buhuși.
Din cauza vremii nefavorabile competiția a fost exterm de dură, 8 concurenți abandonând pe parcursul manșei.
Premiul I a fost adjudecat de către Arnăutu Ștefan, care a prins peste 1 kilogram și jumătate de oblete, caras și babușcă. Pe locul 2 s-a clasat Vasilescu Tony, iar pe locul 3 Șoric Neculai.
Isabele Lozincă, singura doamnă inscrisă în concurs, s-a clasat pe locul 5 cu aproape 1 kilogram de pește. Multipla campioană națională a reușit să reziste pe durata întregii manșe, în condițiile în care un sfert din contraconcurenți au cedat fizic.
Deși în competiție Centrul Regional de Ecologie a fost reprezentat de 9 membri, ecologitii au obținut doar locul 6 prin Gabriel Grițcu.
Concursul a fost o reușită, atât prin numărul neașteptat de mare de participanți, cât și prin scorurile strânse obtinute de concurenții din topul clasamentului. Cumulat au fost prinse aproximativ 12 kilograme de pește, eliberat după cântărire.
Aflată la a II-a ediție, competiția a fost organizată de Centrul Regional de Ecologie Bacău cu sprijinul X-Carp și Pescarul Român.
Memorat

Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Marți 17 Februarie 2009, 18:54:19 »

Fratilor tot respectul Noroc
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Miercuri 04 Martie 2009, 22:24:35 »

CRE Bacau: Am dat cu grund panoul de informare amplasat duminica. - amplasat cam shui, fie vorba intre noi -.
Asa cum stiti niste babuini au taiat zeci de tufe de catina sa scoata bete pt. foc. Drept pt care au ramas sute de crengi cu spini pe platoul dintre canalul de fuga si Bistrita veche. Drept pentru care am bagat spinii in canalele din coada lacului - zona de reproducere pt ciprinide si nu numai - unde rup baietii pestele in fiecare primavara. Primavara asta o sa-si rupa ...
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Miercuri 04 Martie 2009, 22:29:32 »

nota 10 plus pentru idee !! Aplauze Aplauze
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Miercuri 04 Martie 2009, 22:36:02 »

Baitetii (dar si fetele!) au facut si anul trecut chestii din astea insa cu brazi de Craciun recuperati dupa ce au fost aruncati. Am inteles ca asa ceva se face si-n tari mai civilizate ca a noastra.
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Joi 05 Martie 2009, 09:21:41 »

Am o rugaminte mare : Spuneti cadrul legal in care voi va desfasurati activitatea
V-am dat drept exemplu la ANPA ,si am primit un raspuns de mi-a cazut fata
-ca nu aveti voie sa confiscati plase
-nu aveti voie sa le distrugeti
-...........
Poate nu stiati jandarmeria nu mai semneaza protocoale cu nici o asociatie
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Joi 05 Martie 2009, 10:05:49 »

Pai ce sa spuna si ei, cei care au apobat atata timp pescuitul industrial pe ape interioare, lucru ilegal. A se vedea cazul
Europesca: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Mie pozitia ANPA mi-a amintit de chestiile astea:

In final, sa ne aminitm (desigur, corpurile delicte trebuiau inapoiate infractorilor sub promisiunea ferma ca alta data nu vor ma face asa):

Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Joi 05 Martie 2009, 10:14:39 »

MULTUMESC Rinjet
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Joi 05 Martie 2009, 10:39:21 »

CRE Bacau:
-----------
CRE este custodele ariilor naturale protejate in perimetrul carora se afla si 4 lacuri de acumulare, in baza OUG57/2007.

In conformitate cu conventiile de custodie incheiate cu Ministerul Mediului si Dezvoltarii Durabile, CRE are obligatia de a ASIGURA PAZA ARIEI NATURALE PROTEJATE si de a LUA MASURI IN VEDEREA PROTEJARII PATRIMONIULUI NATURAL INCREDINTAT.

Brconajul e activitatea cea mai frecventa si cu cel mai mare impact negativ in ariile pe care le avem in grija. E adevarat. Nu avem dreptul de a confisca plase. Dar cand le gasim in timpul actiunilor de monitorizare - paza, terbuie sa le scoatem din apa.

Si asa cum stiti, plasele monofilament constituie obiectul unei infractiuni. Noi am incercat in mai multe randuri sa le predam politiei, in vederea deschiderii unei anchete pentru identificarea si sanctionarea faptuitorilor. Dar am fost mereu refuzati si sfatuiti verbal sa le distrugem, pentru a nu aglomera organul cu dosare cu autor necunoscut. (ups, cred ca asta nu trebuia sa zic).
Si pentru ca avem o relatie buna cu institutiile statului, ne-am conformat.

Referitor la relatia cu jandarmeria e totul OK. Pt ca jandarmeria raspunde unor sesizari directe din partea CRE cu privire la fapte de braconaj piscicol - jandarmeria fiind imputernicita sa constate infractiunile la ordonanta 23/2008.

Referitor la situatia de la ANPA avem incredere ca noua conducere va elimina practica instituita de Gh Stefan de a distruge prin pescuit comercial fondul piscicol natural din apele publice. Dupa 3 ani de cand a inceput acest experiment nu s-a atras nici euro (unul din scopurile vizate) si s-au distrus total apele naturale. Asa cum stiti la nivelul UE nu exista pescuit comercial pe apele naturale interioare.
Avem informatii ca noua conducere a ANPA se axeaza pe dezvoltarea unor programe in scopul sprijinirii acvaculturii, ceea ce e de laudat.

Din punctul nostru de vedere speram ca fondurile piscicole aflate in perimetrul ariilor protejate pe care le administram sa fie incredintate spre gestiune in totalitate ( nu doar 25 m de la mal) unor organizatii de pescari sportivi. - in cazul de fata la nivelul judetului Bacau exista doar AJVPS-ul.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
« Ultima modificare: Joi 05 Martie 2009, 10:40:56 de către dstb » Memorat

ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: sibiu

« Răspunde #57 : Joi 05 Martie 2009, 11:28:33 »

Aplauze Aplauze =D>Sper ca ce faceti voi sa vada si cine trebuie,desi am asa o presimtire ca nu sunteti vazuti cu ochi buni.
Memorat
Galusca Adrian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: BACAU

« Răspunde #58 : Joi 05 Martie 2009, 16:23:56 »

scuze
« Ultima modificare: Joi 05 Martie 2009, 18:27:52 de către Galusca Adrian » Memorat

FISHING IS LIFE.
The rest just details !

0745302958
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Joi 05 Martie 2009, 16:28:42 »

N-a spus el, a citat clar din ce i s-a spus de cineva (cine oare?) de la ANPA.  Smiley
Memorat

Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 19 Noiembrie 2018, 19:53:55
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.