Prieteni Pescari

Centrul Regional de Ecologie din Bacau

Sâmbătă 26 Mai 2018, 09:21:40 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Centrul Regional de Ecologie din Bacau  (Citit de 156110 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Galusca Adrian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: BACAU

« Răspunde #60 : Joi 05 Martie 2009, 16:30:28 »

eu asa am inteles. tocmai am sters postarea, nu am fost atent si am inteles gresit. de aceea am fost asa surprins. Shocked
« Ultima modificare: Joi 05 Martie 2009, 18:29:42 de către Galusca Adrian » Memorat

FISHING IS LIFE.
The rest just details !

0745302958
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #61 : Joi 05 Martie 2009, 18:17:43 »

pai cum sa fie vorbele lui ? sint vorbele celor de la ANPA ! care e faza ? Cum?
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #62 : Vineri 06 Martie 2009, 15:00:37 »

V-am dat drept exemplu la ANPA ,si am primit un raspuns de mi-a cazut fata
-ca nu aveti voie sa confiscati plase
-nu aveti voie sa le distrugeti

Cazarma piscicolă
Ianuarie 2009 | de Mălin Mușatescu

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

"Cum inspectori piscicoli sunt doar o sută pe toată țara, iar instituțiile cu mușchi sunt deplasate pe alte fronturi ale războiului cu infracționalitatea, așteptați-vă să fiți carne de tun, căci veți avea de înfruntat sălbaticii lăsați de 18 ani să facă legea pe apele publice.
[...]
Și dacă dați de armate de vârcolaci înarmați cu prostovol, Tomoxan, năpatcă, halău, aparat electric, greblă, butelie sau thailandeză fiți bravi, scoateți Registrul unic din raniță pe post de usturoi și veți învinge! Nu vă faceți griji pentru răniți, Ecaterina Teodoroiu e cu voi."
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #63 : Duminică 08 Martie 2009, 12:17:02 »

trebuie sa ne unim fortele,un lucru e cert ,nu prea sunteti iubiti.Si totusi actiunile voastre sunt de laudat,si cine ar trebui sa va felicite,ca le faceti treaba,nu o face
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #64 : Duminică 08 Martie 2009, 17:58:37 »

activitatile sunt mai mult decat de laudat ,dar trebuie cautata solutia de a se proceda la actiuni sprijinite de cadru legal pentru a nu degenera in altceva
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #65 : Marți 17 Martie 2009, 14:32:03 »

CRE Bacau: Din dragoste pentru plãsari

In contextul în care controlul statului în domeniul pescuitului este depășit de amploarea pe care a luat-o braconajul în ultimii ani, Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură din cadrul Ministerului Agriculturii vizează modificarea legislatiei din domeniu.

Demersul de modificare a legislației inițiat de ANPA nu a respectat reglementările privind transparența decizională. Deși legislația privind pescuitul și acvacultura vizează și habitatele piscicole naturale, organizațiile neguvernamentale ecologiste nu au fost consultate, iar Ministerul Mediului nu a exprimat vreo opinie.

In stabilirea modului în care vor fi exploatate apele publice, partenerii de dialog ai ANPA au fost doar asociațiile celor care pescuiesc cu plasele.
Astfel s-a ajuns să fie luate în discuții o serie întreagă de propuneri menite să înlesnească utilizarea plaselor pe orice luciu de apă.

Relevantă pentru poziția față de fauna sălbatică a celor care doresc să schimbe legea este propunerea de a nu se mai considera infracțiune producerea, importul, deținerea și comercializarea plaselor de tip monofilament. Va fi sancționată doar utilizarea acestora, legalizând astfel traficul cu astfel de plase și distribuirea lor pe scară largă.

In prezent majoritatea infracțiunilor constatate vizează deținerea și utilizarea de plase monofilament, deoarece braconierii le utilizează în proporție de 100% .

Această schimbare legislativă ar submina grav efortul de combatere a braconajului, pentru că un braconier va putea fi sancționat doar atunci când este pe apă și întinde o plasă de acest tip. Dacă spre exemplu la un control acesta are plase monofilament asupra sa, nu i se va mai putea întocmi dosar penal.

Apariția plaselor monofilament, deosebit de ieftine și eficiente comparativ cu cele de plasă, au contribuit la distrugerea faunei acvatice pe mai toate apele publice.
Astfel de facilități pentru pescuitul comercial de orice fel și pe orice ape, abundă în propunerea legislativă, și asta în contextul în care legislația europeană în domeniu interzice pescuitul în habitatele naturale.

Propunerea legislativă se află in prezent în discuție la Camera Deputaților.

Postat pe:: Luni 09 Martie 2009, 19:22:30

Ordin nr. 84 din 24/02/2009 (Ordin 84/2009) privind prohibiția pescuitului
Publicat în Monitorul Oficial nr. 147 din 09/03/2009

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: Miercuri 11 Martie 2009, 10:23:51

Cum se duce biodiversitatea pe conducta Hidroelectrica

Efectele negative pe care braconajul le are asupra biodiversității pot fi mult depășite de către măsurile inadecvate privind managementul amenajărilor hidrotehnice din perimetrul ariilor naturale protejate.
In cursul acestei săptămâni nivelul lacului Bacău a fost scăzut cu mai mult de un metru, această variație conducând la retragerea apei de pe aproximativ 20 de hectare în zonele din coada lacului.
Manevra s-a efectuat în perioada de reproducere pentru știucă, existând posibilitatea ca icrele și puietul eclozat recent să fi rămas pe uscat, fiind astfel compromisă o generație întreagă.
Știucă depune icrele în perioada cuprinsă între 15 februarie și 26 martie, dar acest fapt nu a fost a fost luat în calcul.
Executarea manevrei de reducere a nivelului nu a fost impusă de o situație de forță majoră.

Centrul Regional de Ecologie Bacău solicită ca la efectuarea manevrelor de exploatare a acumularilor hidroenergetice să se țină cont de impactul negativ pe care acestea îl pot avea asupra speciilor și habitatelor, condiții prevăzute și în documentația de autorizare.

---

"Hai sa ne umplem de bani privind cum curge apa la vale pe conducta si sa ne doara in c.r de tot." - Deviza Hidroelectrica

Va reamintim ca anul trecut directorul al' mai mare Hidroelectrica Piatra Neamt ne-a refuzat rugamintea de a amplasa panouri de informare privind aria naturala protejata in incintele barajelor, pe motiv ca nu am pus si sigla Hidroelectrica pe panou.
---

Memorat

Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #66 : Marți 17 Martie 2009, 14:42:54 »

si la Iasi rajacul face magarii de astea pe Chirita Suparat
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #67 : Miercuri 18 Martie 2009, 23:02:32 »

Gandul: 80% din dejecțiile României ajung neepurate în natură
de Alina BĂDĂLAN TURCITU | 19 MARTIE 2009

Numai 52% din populație este racordată la apă-canal

3,27 miliarde de euro prin POS Mediu, ca să racordăm la canalizare 70% din gospodării. Aproape 80% din toată apa uzată a țării se întoarce în natură neepurată, a anunțat ieri Nicolae Nemirschi, ministrul Mediului [...]

Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #68 : Marți 24 Martie 2009, 14:08:12 »

Gabi Gritcu, CRE Bacau:

Am inceput o serie de actiuni dupa lasarea intunericului, pentru ca din fericire ziua nu prea mai sunt semnalate fapte de braconaj.

Joi 19.03 am facut canalul de la Galbeni si Lacul Racaciuni. Nu am gasit plase. Ne-am intersectat cu un grup de braconieri care au trecut repede o barca peste dig si au fugit.

Ieri, luni, 23.03, am fost pe Lacul Bacau, unde am gasit 2 plase care inchideau canalele din coada lacului.

Lacul Bacau

Lacul Racaciuni

Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #69 : Miercuri 25 Martie 2009, 11:28:01 »

CRE Bacau: Inainte de Buna Vestire ne-am asigurat sa nu fie nici o plasa pe aria naturala protejata "Lacul Racaciuni":

Si un film de 30 de secunde cu barcile Jandarmeriei si CRE in actiune la
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #70 : Miercuri 25 Martie 2009, 11:46:46 »

sa inteleg ca cei incadrati erau in culpa sau "turisti"?
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #71 : Miercuri 25 Martie 2009, 11:49:23 »

Turism extrem. Au fost plimbati putin cu barca cu motor, ca probabil de ale lor se cam saturasera...
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #72 : Miercuri 25 Martie 2009, 11:52:22 »

si banuiesc ca copaia e structura pt salai Wink
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #73 : Miercuri 25 Martie 2009, 12:22:40 »

Desigur. Din pacate nici ceilalti pesti nu scapa inapoi in apa ... ... ...  Trist
Memorat

bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #74 : Miercuri 25 Martie 2009, 15:29:48 »

parintii prietenei mele stau in satul Rogoaza,aproape de malul lacului care se afla aval de lacul Racaciuni si de fiecare data cind ii vizitez si mai vreau sa dau si eu la un salau tre sa fac slalom printre plase,ca sa nu mai zic ca tre sa fiu atent ca sa nu-i supar cumva pe indivizii care le pazesc,chiar si ziua-n amiaza mare.Baietii vind peste in sat in fiecare zi,am vazut cu ochii mei un crap de 18 kg si unul de 9 in aceeasi zi(au fost cumparati de cunostintele mele).Nu s-ar putea face niste actiuni si in acea zona?
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #75 : Miercuri 25 Martie 2009, 16:22:25 »

obi,copirseul baietilor e manufacturat cumva de bodo?lipsesc niste accesorii:capacul si crucea!
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Luni 06 Aprilie 2009, 23:09:58 »

CRIMA ECOLOGICĂ PE DUNĂRE
Opriți braconajul!

Braconajul peștelui pe Dunăre, în Deltă, dar și pe râurile și lacurile interioare a luat în ultima vreme o amploare de neimaginat pentru o țară civilizată, membră a Uniunii Europene. Sub privirile neputincioase ale autorităților se braconează și se vând pe piața neagră cantități uriașe de pește și de icre. Nimeni nu cunoaște dimensiunile reale ale acestui jaf național. Zi și noapte are loc un adevărat măcel, chiar și asupra speciilor protejate, pentru care s-a interzis pescuitul, cum ar fi sturionii – cega, păstruga, nisetrul și morunul. [...]
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #77 : Luni 27 Aprilie 2009, 12:46:01 »

"Evenimentul Zilei": „Baraj” de PET-uri pe Olt
Livia Cimpoeru, Joi, 23 Aprilie 2009

" [...] „Este vorba despre o cantitate imensă de PET-uri care a barat cursul de apă, respectiv 200 de metri cubi de flacoane și gunoi menajer, care se întinde pe o lungime de 20 de metri, pe o lățime de peste zece metri și grosimea de cel puțin un metru. În experiența mea de 25 de ani, nu am mai văzut așa ceva în județ”, a declarat ieri inginerul-șef Darvas Janos, de la Sistemul de Gospodărire a Apelor (SGA) Harghita. [...]"

« Ultima modificare: Luni 27 Aprilie 2009, 12:49:20 de către dstb » Memorat

domus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #78 : Luni 27 Aprilie 2009, 21:22:42 »

foarte bine ,pacat ca pe mures nu se face asa ceva.
Memorat
micul-pescar
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Focsani jud. Vrancea

Good things come to those who bait

« Răspunde #79 : Marți 05 Mai 2009, 15:05:08 »

Unde ati vazut in mediul rural ghene de gunoi sau mashini de gunoi Cum? Tot taranul arunca petul de bere unde poate in apa sau in spatele casei dar cand se umple in spatele casei tot la garla le arunca suntem o tara plina de gunoaie pentru ca nu se face ecologie la scoala si copiii nu sunt educati din scoli.. sa ne traiasca guvernantii....in poze
Memorat

Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 20:45:09
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.