Prieteni Pescari

PERMISE 2017

Vineri 18 August 2017, 17:18:02 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: PERMISE 2017  (Citit de 3462 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Luni 26 Decembrie 2016, 07:18:39 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
catalinsv
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Sâmbătă 07 Ianuarie 2017, 10:14:29 »

Buna ziua,vizarea permisului de pescuit pt 2017 dupa data de 1 februarie, conform modificarilor din legea Dragnea ....cat ne va costa? Undecided
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 08 Ianuarie 2017, 11:05:45 »

Un leu botswanez !
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 08 Ianuarie 2017, 13:41:55 »

Buna ziua,vizarea permisului de pescuit pt 2017 dupa data de 1 februarie, conform modificarilor din legea Dragnea ....cat ne va costa? Undecided
daca ANPA va percepe redeventa pe concesiuni este posibil sa se mareasca cotizatia....deocamdata nu stim nimic
Memorat
Laurentiu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi tel. 0721.260.219

« Răspunde #4 : Marți 10 Ianuarie 2017, 13:43:26 »

"Până la încheierea contractelor de utilizare a resurselor acvatice vii în scop recreativ, pescuitul recreativ în habitatele piscicole naturale se va desfășura de către persoanele fizice pe baza permiselor de pescuit eliberate doar de asociațiile de pescari legal constituite aflate în evidența MADR-ANPA, care au contracte aflate în derulare, cu respectarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr.1016/2008 privind cuantumul taxelor de licențiere și autorizare în pescuit și acvacultură. Permisele emise de ANPA în anii anteriori pot fi vizate pentru anul 2017 de către aceste asociații."
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Toate cele bune si s-auzim numai de bine, oriunde ne-am afla !!!
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 10 Ianuarie 2017, 15:33:50 »

CE CLAR SCRIE AICI
Art. 3.
(1) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este un document cu regim special, înseriat.

(2) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este nominal și netransmisibil.

(3) Permisul de pescuit recreativ/sportiv se eliberează anual.
Memorat
blackfalck
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #6 : Marți 10 Ianuarie 2017, 18:15:09 »

Deci daca eu vin maine pentru a face permisul,trebuie sa am buletinul si ?cat ma costa?La ultimul permis pe care l-am avut la dvs acum 3 sau 4 ani ,l-am ridicat de la dvs si vizat la frontiera.Se mai face acum asta?sau trebuie sa ma duc eu?Va multumesc.
Memorat
lmihailescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 18 Ianuarie 2017, 18:41:22 »

Eu sunt de ceva timp inscris in pp si mi-ar placea mai multa activitate aici pe forum legata de asociatie pentru ca nu toti avem timp sa venim la intalniri.
@Petru, vad ca sunteti tare tacut, macar spuneti o parte din ce ganditi ca o sa fie.
Prinde PP vreo parte din apele din Iasi? Cum o sa fie facuta imparteala?
Daca PP o sa aiba o parte din ape cum eu banui ca o sa aiba o sa fie ceva reciprocitate cu ajvps .. aveti discutii de genul?
Daca PP gestioneaza o parte din ape o sa se mareasca cotizatia? Avand in vedere necesitatea pazirii ei?
O sa se stipuleze ceva voluntariat din partea membrilor? am inteles ca sunt alte asociatii care prevad asta

Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 19 Ianuarie 2017, 09:38:32 »

Dispare permisul de pescuit ANPA? – noul proiect ordin pescuit recreativ
(Posted on 18/01/2017 by Redactia info-delta.ro)
Cu noua propunere de Ordin privind condițiile de acordare a dreptului de pescuit în scop recreativ în habitatele piscicole naturale publicata recent pe site-ul ANPA se schimba total modalitatea legala de a pescui recreativ in apele naturale.
Prima noutatea pe care o aduce prezenta propunere de ordin o reprezinta Art.8 care precizeaza ca „pentru zonele de pescuit recreativ neatribuite către asociațiile de pescuit recreativ Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură instituie regim de protecție totală a resurselor acvatice vii atâta timp cât zonele rămân neatribuite.”
Asta inseamna ca ce nu-i atribuit asociatiilor devine zona interzisa pescuitului!! Dar nu-i bai, veti vedea un pic mai jos de ce.
Daca ne-am bucurat ca nu mai platim taxa ANPA iata ca noul articol 7.–(1) „Beneficiarii contractelor pentru utilizarea resurselor acvatice vii în scop recreativ au obligația să achite anual o sumă egală cu 25% din valoarea cotizațiilor anuale încasate statutar pentru pescuitul recreativ corespunzător numărului de membri pescari recreativi ai asociației.”, ne strica bucuria deoarece asociatiile vor trebui sa ridice tarifele la cotizatiile de membri deoarece un sfert din incasari vor pleca catre stat. Pam, pam!
Surprizele continua!
Dispare din textul legii si obligativitatea asociatiilor de a recunoaste dreptul de reciprocitate stabilit de comun acord pentru membri acestora în scopul practicării pescuitului recreativ. Adica pescuiesti in ograda asociatiei de care apartii. Probabil ca unele asociatii vor incheia intre ele protocoale de reciprocitate. Probabil….. De aceea spuneam ca nu mai conteaza zonele neatribuite.
Si la final bomba: Dispare permisul ANPA? In noul text de lege, nu se mai pomeneste nimic despre permisul ANPA. Nu mai exista un model, nu se mai specifica cine si in ce mod il elibereaza. Deci deducem ca vom pescui numai pe baza carnetului de membru al asociatiei de pescari sportivi si numai in zona concesionata de aceasta!
Memorat
popan
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Sâmbătă 28 Ianuarie 2017, 16:25:28 »

As dori sa-mi spuna si mie cei de la PP ce imi ofera ei in schimbul cotizatiei pe care sunt eu obligat sa le-o platesc. Cum te poti numi Asociatie de Pescuit cand tu nu ai nici 1 mp de luciu de apa  pe care sa-l administrezi. Ar trebui sa puneti la dispozitia membrilor balti, lacuri, etc. amenajate, populate cu peste. Doar astfel va justificati banii incasati. Altfel ceea ce  faceti voi este UN FURT  din buzunarul nostru.
Memorat
iulianmm
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 26 Iulie 2017, 21:19:46 »

tocmai am vazut procesul verbal de atribuire a zonelor de pescuit si sunt foarte curios de ce asociatia pp nu a depus si ea un dosar,acum toti trebuie sa mergem sa ne facem membri de partid la .......
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 12:24:51
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.