Prieteni Pescari

Manjesti Vaslui

Vineri 22 Septembrie 2017, 16:32:09 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Manjesti Vaslui  (Citit de 34909 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #20 : Sâmbătă 14 Iulie 2007, 08:49:44 »

Locurile 2 si 3 au fost pe malul cu ferma.  Wink
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
pcn1960
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Sâmbătă 14 Iulie 2007, 11:45:36 »

Multumesc Teodor pentru urare.
Singura mea intentie a fost sa trag un semnal de alarma asupra unor aspecte ce mi se par repet  de minim bun simt.Nu cred ca patronul de la Minjesti era strain de faptul ca duminica acumularea se transforma in strand.(au intrat si cu caii in apa)Si cum nevasta si copii nu erau acasa cind mi-am spus initial pasul a trebuit sa -mi descarc nervii pe ceva si undeva si cel mai facil mod a fost acesta.Asa incit indurati si voi ca de aceea ati deschis acest site (glumesc evident).
Sanatate si fir intins participantelor de la Cupa femina.
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Sâmbătă 14 Iulie 2007, 14:36:04 »

Nimanui nu-i convine circul din week-end (ma refer la pescari).
Personal evit zilele de week-end la pescuit, insa marea majoritate a pescarilor au servici si nu-si pot permite deplasarea in timpul saptamanii.
Corect ar fi ca patronul sa ia masuri !
« Ultima modificare: Sâmbătă 14 Iulie 2007, 14:37:38 de către bingogabi » Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #23 : Sâmbătă 14 Iulie 2007, 19:35:29 »

patronul (musteata) nu a organizat nici un concurs, el doar le-a gazduit, contra cost
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Marți 07 August 2007, 13:58:48 »

Am fost Duminica trecuta la aceasta numita(pacalita)  balta.Nu mergeti fratilor ca este pierdere de timp si de bani.Este cea mai slaba balta in care am pescuit in ultimii ani.Nu mi-au trecut nervii nici acum dupa o saptamina. >:(Bineinteles ca am dat la tot ce se putea da(rime ,vermusi,porumb,moniie cu diferite arome etc.)dar mai mult de 4 rosioare si 2 carasi nu am prins.De fapt parerea tuturor pescarilor de pe balta a fost ca nu merita aceasta locatie sa fie vizitata.Si ce m-a deranjat cel mai tare a fost faptul ca in jurul orei 12 balta s-a transformat in strand(am numarat cel putin 200 de persoane in apa la un moment dat).Asa incit la Minjesti mergeti doar daca vreti sa faceti baie si plaja nu la pescuit.
Sanatate.p

Cred ca un raspuns mai bun de atat nu se putea ( ma refer la poze ). Fiecare balta are "secretul" ei, daca stii sa-l gasesti esti cel mai fericit pescar... Inger
Am fost in acelasi conditii ( multa galagie si manelisti ) de vineri seara pana duminica.
Sa vad ce zic cunoscatorii (referitor la greutate ).

Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Marți 07 August 2007, 14:11:05 »

Number 2:
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Marți 07 August 2007, 14:13:42 »

Categoria "peste pe cale de disparitie", pescuit de subsemnatul:

Dupa foto s-a intors rapid in mediul sau:

Crapii nostri:

Daca e asta e balta "tapa"....no coment !
( nu am mai facut fotografii la carasii de 0,5-1kg bucata, dupa asemenea examplare nu mai avea sens).
« Ultima modificare: Marți 07 August 2007, 15:42:18 de către bingogabi » Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #27 : Marți 07 August 2007, 15:11:12 »

Bravo Gabi,din toate punctele de vedere(capturi+eliberarea linilor).Rapitorul?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Marți 07 August 2007, 15:27:47 »

Am avut barca si sacul cu scule de rapitor cu mine.
Cand am vazut ca locurile superbe din stuf nu aveau apa, mi-a pierit tot cheful de a mai umfla barca  Rinjet Practic stuful se vedea ca o padure pe deal, apa a scazut foarte tare.
Atacuri nu am vazut niciunul...parca era in cada. Pe dig am vazut doar 2 pescari care faceau niste tentative de spining, dar fara nici un rezultat.
In dreapta mea erau niste pescari din Vaslui care faceau spining printre lansetele de crapi si purandeii lor (care aveau program de innot). Evident ca nu au prins nimic.
Nici la ceilalti pescari care mai bagau rame pe carlig nu am vazut vre-un biban.

Poate dupa ploile de zilele astea poate va ma creste nivelul apei, cine stie...
L-am intrebat pe ne'a Costica ce stie de stiuci, mi-a zis ca navigheaza pe langa maluri dupa albitura ( vezi sa nu mai zici la nimeni !). De salau nu l-am intrebat, nu avea sens.
Sambata noaptea s-au tras in fata fermei niste pesti ( pt protocolul de duminica, de la ferma).
Daca ai vre-o "pila" poate imi zici si mie ce a cazut in plase( la capitolul rapitor). Tare sunt curios...

Plus ca am avut "oleaca" de activitate la crapalani... Wink
« Ultima modificare: Marți 07 August 2007, 15:33:37 de către bingogabi » Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Marți 07 August 2007, 15:49:11 »

gabi esti tare,poate vii la concursul de crap.Cred ca primul crap e din generatia de 5-7kg care nu au vrut sa vina la concurs.
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Marți 07 August 2007, 15:57:26 »

Nu-ti mai zic de MONSTRUL meu, dar din pacate neadus la mal... Era duminica, se facuse ora 10am. Eram lesinat de oboaseala, asa ca m-am dus sa pun putin capul pe perna. Dupa vre-o 10 minute, clopotelul a scos 2 sunete de disperare. Am sarit ca ars, la iesirea din cort am vazut firul intans perfect la orizontala, dupa care s-a lasat brusc in jos. Pe apa ( la vre-o 100m unde lansasem montura) s-a vazut o involburare mare. Vecinul meu ( domnul din poze) deja era in picioare...se uita cu jale la mine: ala a fost pestele tau Rinjet Rinjet Rinjet Rinjet Rinjet Rinjet
SA MOR DE CIUDA! Nu indraznesc sa apreciz marimea pestelui, dar un crap de un kil nu face asemea valuri care sa se vada la 100 de metri.

La concurs as veni cu draga inima, dar tot bugetul e foarte slab, imi trebuie scule performante. Doar stii ce lansete de doi lei am eu pt crap.
( am inceput prin a-mi cumpara o catapulta buna si o raketa Korda, asa ca primul pas e facut !). Raketa am testat-o acum, e super !! Traisca Dan !(el mi-a vandut pontul)
« Ultima modificare: Marți 07 August 2007, 16:00:55 de către bingogabi » Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #31 : Marți 07 August 2007, 16:00:18 »

Iti iei si 2-3 boilliesuri si gata esti gata de concurs.
P.S.Iti vand un pont,daca nu ai avut trasatura la boillies,nu-l arunca,usuca-l ptr ca il mai poti folosi si alta data. Evil
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 07 August 2007, 16:01:39 »

Risete
De asta te-ai facut pescar de rapitor?
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #33 : Marți 07 August 2007, 16:03:28 »

Mai, eu am insistat cu metoda asta ,dar daca am vazut ca nu merge,m-am apucat de spinning. Rinjet
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Marți 07 August 2007, 16:18:03 »

Mai, eu am insistat cu metoda asta ,dar daca am vazut ca nu merge,m-am apucat de spinning. Rinjet
Si cum nici la asta nu prea iti mai merge, am impresia ca o sa te apuci de crosetat.  Tongue
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #35 : Marți 07 August 2007, 16:21:31 »

Ma gandeam sa ma apuc de japcuit,dar cum si acolo iti trebuie tehnica,hmmm,nu stiu ce o sa fac. Jamaica
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Marți 07 August 2007, 19:20:51 »

felicitari Police
c-am cit de scazuta e apa, luind ca reper calugarul, ies treptele din apa?
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Marți 07 August 2007, 22:35:11 »

Fata de nivelul la care era la concurs, trebuie sa cobori 5-7 metri mai in fata. Unde erau tufele in apa la concursul de crap, (unde a pierdut Petru crapii  Rinjet ) acum e uscat.
Nu m-am uitat la calugar, am mers prin partea de jos, sus era inchis drumul.

Mi-am amintit o chestie.
Spunea un pescar din zona ( din satul Manjesti) ca salaul s-a mutat pe gaurile unde erau pe vremuri niste gropi...Mi-a arat exact locul. Evident ca ma voi duce data viitoare acolo  Rinjet Dupa ce scot salaul ala de 3 kg fac o poza si va spun si voua unde este locul de salai. Inger
« Ultima modificare: Marți 07 August 2007, 22:39:38 de către bingogabi » Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Miercuri 08 August 2007, 19:26:47 »

asta inseamna 20-30 cm pe inaltime mai putin Shocked
nivelul asat nu a fost nici in ianuarie
Memorat

jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Miercuri 08 August 2007, 21:13:43 »

mai da disperati mai sinteti! si ce daca a scazut?aceiasi pesti ...apa mai putina Evil Evil
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Pagini: 1 [2] 3 4 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.058 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 09:05:40
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.