Prieteni Pescari

Despre moralitate si etica in pescuit

Marți 24 Octombrie 2017, 01:42:34 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Despre moralitate si etica in pescuit  (Citit de 21560 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Luni 26 Martie 2007, 19:08:39 »

de azi e liber la stiuca Rinjet Rinjet Rinjet Rinjet
« Ultima modificare: Sâmbătă 07 Aprilie 2007, 13:28:56 de către leba » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 26 Martie 2007, 19:49:56 »

oficial dintzoasa a pus-o!de cind astept sa se termine prohibitia! Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 26 Martie 2007, 20:00:29 »

a puso in sensu ca-i fecundezi icrele Cum? Cum?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 26 Martie 2007, 20:06:48 »

tu crezi ca icrele nu sint fecundate?? Roll Eyes  stai calm ca a avut cine sa le .....eze Tongue Tongue
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 27 Martie 2007, 14:22:09 »

sunt curios daca in timpul prohibitiei cand o sa dea lumea  la stiuca si o sa prinda avat....(ca sigur o sa prinda cineva si avat)  or sa apara poze cu eliberari?
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 27 Martie 2007, 20:04:48 »

depinde de locurile in care dai
arealurile stiuciii si ale avatului cam difera, mai usor ai prinde clean, iar portia de avat poti sa ti-o faci pina in prohibitie Shocked
Memorat

ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #6 : Joi 29 Martie 2007, 16:33:21 »

as pune pariu cum nu o sa apara..dar cine stie Cum?
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #7 : Joi 29 Martie 2007, 17:04:54 »

eu as paria invers, ce zici? Wink
Memorat

let`em live, they are part of the game!
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 29 Martie 2007, 17:14:08 »

Rinjet Rinjet Rinjet si eu sunt doar curios..... desi am vazut cum se elibera un mihalt de 100 gr.cu tam tam....daca apar tot asa eliberari de avati la 100-200 gr....nu conteaza .vreau sa spun ca eliberarile astea  sunt (sau ar trebui sa fie ) obisnuite printre cei  care sunt pescari sportivi,sau afirma cu tarie ca sunt, si sa vedem filmulete cu eliberari de reproducatori...asa cum am vazut pozele lui dreamer cu stiuca...
« Ultima modificare: Joi 29 Martie 2007, 17:23:08 de către gene3004 » Memorat
Lostrita
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 29 Martie 2007, 19:41:19 »

Nu am facut nici un fel de tam tam , daca ai fi urmarit postarile de pe alt forum privind mihaltuul ti ai fi dat seama ca nu m am batut in piept cu acea eliberare epocala.Era cineva care pur si simplu nu a vazut in viata lui cum arat un mihalt.Observ  ca iti cam place sa te legeni de  jucariile mele. Nu voi cadea in plasa ta  iarasi ... in schimb te invit la o discutie face off asa ca intre barbati. Asa ca te rog sa nu ratezi intalnirea. Acesta este ultimul mesaj  postat pe acest forum , de aceea as dori ca adminul sa mi stearga toate postarile anterioare.Fir intins tuturor pescarilor sportivi , si le multumesc in acelasi timp acelor membri care m au luminat in anumite dileme legate de pescuit.
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #10 : Joi 29 Martie 2007, 20:46:58 »

eu as paria invers, ce zici? Wink

eu ma refer la un fenomen in masa..nu la 1-2 pescari
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 29 Martie 2007, 23:38:59 »

pacat ca din cauza unor "dispute private" unii membrii hotarasc(pe moment sau definitiv) forumul.sper ca macar sa il urmareasca in continuare daca nu mai doresc sa isi mentioneze aici impresiile
nu stiu la cine se bate seaua cu eliberat-retinut capturi, dar stiu multi pescari care nici nu iau in seama pestiii sub kil(vezi jonah,cipcop2002,nick,manufacturierul lingurilor delta,asta pt a mentiona doar citiva, sa ma scuze daca nu doreau asta)si pt care a elibera o captura capitala dar plina de icre in afara prohibitiei e un gest de bun simt nu de lauda
in alta ordine de idei, a elibera un peste pt un pariu este si asta o forma incipienta de C&R, care la fel casi experimentul lui pavlov sper sa creeze un automatism fara o recompensa palpabila
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #12 : Vineri 30 Martie 2007, 09:31:53 »

Rinjet Rinjet Rinjet si eu sunt doar curios..... desi am vazut cum se elibera un mihalt de 100 gr.cu tam tam....daca apar tot asa eliberari de avati la 100-200 gr....nu conteaza .[...]
  nu-mi vine sa cred ca ai spus asta. ia mnai gandeste-te odata, chiar nu conteaza? Shocked
Nu am facut nici un fel de tam tam , daca ai fi urmarit postarile de pe alt forum privind mihaltuul ti ai fi dat seama ca nu m am batut in piept cu acea eliberare epocala.Era cineva care pur si simplu nu a vazut in viata lui cum arat un mihalt.Observ  ca iti cam place sa te legeni de  jucariile mele. Nu voi cadea in plasa ta  iarasi ... in schimb te invit la o discutie face off asa ca intre barbati. Asa ca te rog sa nu ratezi intalnirea. Acesta este ultimul mesaj  postat pe acest forum , de aceea as dori ca adminul sa mi stearga toate postarile anterioare.Fir intins tuturor pescarilor sportivi , si le multumesc in acelasi timp acelor membri care m au luminat in anumite dileme legate de pescuit.
  Lostrita, stai linistit. daca eliberarea acelui peste nu e apreciata (asa mic, cum o fi el) se pare ca nu conteaza nici avatii de 100g.  Wink
  let it go... uneori realizez cat de mult mai avem pana la o tara civilizata.
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 30 Martie 2007, 09:46:04 »

Citat
nu-mi vine sa cred ca ai spus asta. ia mnai gandeste-te odata, chiar nu conteaza?
nu, nu conteaza...alea nu trebuie sa apara deloc.alea trebuie sa fie obisnuinte .nici macar nu trebuiesc  pomenite sau amintite.pur si simplu ar trebui eliberati si atat.eu am vrut sa spun ca nu e nimic de lauda in a elibera un pestisor.... ci ar trebui sa fie un lucru firesc care nu merita  sa fie imortalizat pe foto sau filme....
 ;Dsau va pregatiti pentru perioada de peste vreo 30 de ani cand nu or sa mai fie pesti si sa aveti ce arata la nepotei? Rinjet Rinjet ;( chiar si asa ...cred ca ar prefera sa vada niste pesti mai mari eliberati..)
« Ultima modificare: Vineri 30 Martie 2007, 09:48:37 de către gene3004 » Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #14 : Vineri 30 Martie 2007, 09:56:26 »

Gene, poate am inteles eu gresit, poate tu.
  Stii de ce conteaza? pentru ca tocmai mi s-a spus ca un anume pescar prindea strapi de 200g si-i baga in juvelnic.  Suparat Un om pe care eu il respectam (la past tense ca sa se inteleaga f. clar).
  Ori eu cred f. mult in puterea exemplului.
  Chiar ma pot mandri ca am convins niste pescarici sa nu mai ia peste subdimensionat.
  Dar se pare ca foarte multi una declara pe forumuri si alta fac in fapt. De aia trebui sa le oferim exemple.
  Think about it.
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 30 Martie 2007, 10:20:05 »

Citat
Dar se pare ca foarte multi una declara pe forumuri si alta fac in fapt.
tocmai asta  e... problema
eu sunt pescar de putin timp.inca nu am ajuns in stadiul in care  sa pot elibera un peste de 1 kg! sper sa ajung cat de curand.dar de aia micuti  am eliberat si o sa mai eliberez( in functie de starea de spirit,de balta pe care ma aflu..de multe...)
dar...cred ca ar fi mai bine sa inchei subiectul aici. ca iar se intelege  gresit
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #16 : Luni 02 Aprilie 2007, 17:37:35 »

Treaba asta cu prohibitia cred ca e pusa degeaba la romani.Tocmai am aflat intamplator  ca un membru PP,care umbla si pe acest forum a prins o stiuca de  peste 4 kg in prohibitie si a retinut-o(era plina de icre).Cateodata mi se pare ca degeaba incercam ca deschidem la minte pescarii de la noi,suntem prea romani ca sa se schimbe ceva. Trist
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 02 Aprilie 2007, 17:47:32 »

huuuooooo Suparat
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #18 : Luni 02 Aprilie 2007, 17:47:50 »

Treaba asta cu prohibitia cred ca e pusa degeaba la romani.Tocmai am aflat intamplator  ca un membru PP,care umbla si pe acest forum a prins o stiuca de  peste 4 kg in prohibitie si a retinut-o(era plina de icre).Cateodata mi se pare ca degeaba incercam ca deschidem la minte pescarii de la noi,suntem prea romani ca sa se schimbe ceva. Trist

daca sursa ta e sigura am sa-i acord toata atentia mea acestui membru
  si eu am auzit de alt membru care lua stiuculite miiiici de tot, ce-i drept la privata. ma rog...
   la noi in curte mai intai si dupa aia in altele, eu am mai zis.
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #19 : Luni 02 Aprilie 2007, 17:54:13 »

Sursa e sigura.Sa vedem poate are curajul si ne detaileaza insusi cel care a facut captura.
Memorat

Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.056 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 14 Octombrie 2017, 07:42:37
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.