Prieteni Pescari

Despre moralitate si etica in pescuit

Joi 14 Decembrie 2017, 02:36:47 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Despre moralitate si etica in pescuit  (Citit de 22053 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #20 : Luni 02 Aprilie 2007, 20:08:34 »

marele avantaj al prohibitiei la siuca 2007 pt mine.
am evitat sa ajung in locurile unde sigur prindeam stiuca si am cautat altceva.initial am cautat salau si clean dar rezultatele au tins spre zero, asa ca intr-o zi cind eram cu moralul la minim si acidul lactic in membre la maxim, ma lovit IDEEA: "i-a sa caut eu avatul unde stiam ca minca in decembrie". de atunci am 10  iesiri din care doar in 3 nu am prins, basca am mai facut si citiva colegi fericiti, patru dintre ei (si eu al cincilea)batind-u-si recordurile personale, unul chiar de doua ori in sapte zile

pai obeule tu esti un fel de Vijelie al Iasului,ghid de pescuit sportiv Risete!sa stii ca am sa te urmaresc si eu de acum incolo poate imi bat si eu recordul la avat Rugaciune Rugaciune
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #21 : Luni 02 Aprilie 2007, 20:12:00 »

daca recordul tau nu incepe cu 5 sa stii ca l-au batut altii Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Luni 02 Aprilie 2007, 20:17:18 »

mai tu nu ai inteles Risete.eu vreau sa bat recordul meu nu cel stabilit de altii [-O<care record s-a impotmolit undeva pe la 5 kg Cum?
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Luni 02 Aprilie 2007, 20:23:59 »

atunci hai sa introducem un nou concept:
"record de prut" sau
"recordul iasului"
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Luni 02 Aprilie 2007, 20:26:03 »

zi-i cum vrei!in sufletul fiecarui pescar ramine in primul rind propriul record si pe urma isi fac loc recordurile celorlalti Wink Wink
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #25 : Joi 05 Aprilie 2007, 09:34:32 »

Sursa e sigura.Sa vedem poate are curajul si ne detaileaza insusi cel care a facut captura.

da' vine la sedinte? macar sa aiba oo sa recunoasca, asta ar fi un prim pas.
Memorat

let`em live, they are part of the game!
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #26 : Joi 05 Aprilie 2007, 12:53:18 »

Nu vine la sedintele noastre,e membru de anul acesta,dar este destul de activ pe acest site.Din pacate vad ca nu vine cu lamuriri.Sa fim intelesi,o stiuca de peste 4 kg este o captura frumoasa si il felicit ptr asta,dar o poza era de ajuns ptr a marca momentul prinderii ei. Trist
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Joi 05 Aprilie 2007, 13:19:45 »

cred ca stiu Nick despre cine vorbesti!stiuca aceea,daca e vorba de cea pe care o stiu eu,nu a fost prinsa in prohibitie Trist exact inainte de a incepe Inger  stiuca a avut intr-adevar peste 4 Jamaica .iar acel pescar va asigur ca este animat de cele mai bune intentii Jenat
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #28 : Joi 05 Aprilie 2007, 13:41:55 »

Jonah,asa sa fie cum zici tu,ma pot interesa si eu mai in detaliu,dar daca  retii o stiuca plina de icre cu cateva zile inainte de prohibitie inseamna ca esti cu constiinta curata,nu? Undecided
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 05 Aprilie 2007, 13:59:33 »

asta este alta discutie!dar daca a fost prinsa inainte de prohibitie e legal? Wink eu zic ca e la latitudinea fiecaruia,dupa cum ii dicteaza constiinta! Inger parerea mea personala e ca se duce uneori la extrem discutia privind c&r.si eu am patit-o:unii s-au ofuscat ca niste "virgine"ca am retinut o stiuca sau un avat fara sa se gindeasca macar o clipa la sutele de pesti pe care i-am eliberat(afirm asta fara teama).pe mine ma judecau pe forum niste traistari care retineau strapii de 200 de grame!asa ca sa avem pardon!nu e cazul tau Nick!Tu si alti doi,trei pescari aveti dreptul sa ma judecati dar ....atit si nimic mai mult Jamaica !!va doresc un Paste fericit Sarut
« Ultima modificare: Joi 05 Aprilie 2007, 14:01:36 de către jonah » Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:01:21 »

cred ca inteleg si eu unde bati... stiuca aia nu a avut icre,si a fost inainte  de prohibitie prinsa,sunt martorSI EU  SI INCA O PERSOANA.exista si foto.chiar ma gandeam atunci ca prohibitia legala e cam degeaba( perioda  in care este stabilita mai exact),pentru ca stiucile prinse in  noiembrie erau pline de icre iar cele din ianuarie ,inceput de februarie  deja nu mai aveau nimic...
 ps: ar trebui sa verifici susra mai bine.  eu tind sa cred ca a  auzit mai tarziu de captura si a crezut ca a fost prinsa in prohibitie....greseala mare!
 si asa cum zice Jonah ,persoana  in cauza a eliberat mai multi  pesti decat a luat acasa
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #31 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:07:00 »

Jonah,sincer,eu nu seunt un adept feroce al total catch/release,mai degraba tind spre limited kill,dar sincer imi pare rau cand vad ca din randul pescarilor tineri de spinning nu se ridica o alta generatie de pescari.Sincer nu prea ai ce sa le ceri celor care au o varsta mai inaintata si nu poti sa le schimbi conceptiile,dar speram mai mult de la noi,ceilalti.De exemplu eu nu ma ghidez neaparat dupa lege,eliberez pestii sub kilogram pentru ca asa gandesc eu,nu ca ma obliga statul.
Problema cu stiuca am ridicat-o ptr ca imi lasa un gust amar faptul ca mai mult ne dam grozavi vorbind,dar mai putin cand vine vorba de fapte. Trist
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:07:25 »

nu cred ca asemenea discutii isi au locul tocmai acum in ajun de Paste ,cind ar trebui sa fim animati de intentii bune Inger.eu cred ca altii sint lupii imbracati in miei Evil daca nu i-as fi vazut cu ochii mei as fi tacut acum.iar baiatul cu stiuca aia mare e un baiat de nota 10 !stie el Tac  

Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #33 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:09:15 »

K,sa fie cum ziceti voi,dar numai de data asta. Wink
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:11:01 »

Jonah,sincer,eu nu seunt un adept feroce al total catch/release,mai degraba tind spre limited kill,dar sincer imi pare rau cand vad ca din randul pescarilor tineri de spinning nu se ridica o alta generatie de pescari.Sincer nu prea ai ce sa le ceri celor care au o varsta mai inaintata si nu poti sa le schimbi conceptiile,dar speram mai mult de la noi,ceilalti.De exemplu eu nu ma ghidez neaparat dupa lege,eliberez pestii sub kilogram pentru ca asa gandesc eu,nu ca ma obliga statul.
Problema cu stiuca am ridicat-o ptr ca imi lasa un gust amar faptul ca mai mult ne dam grozavi vorbind,dar mai putin cand vine vorba de fapte. Trist

sint de acord cu tine 100%! dar totul se face cu vorba buna nu cu biciul sau cu parul.eu asa cred ca se poate rezolva problema Rinjet incet incet o sa ajungem pe calea cea buna(na ca am vorbit ca un pastor Risete  )
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:14:19 »

sint foarte curios ce se va intimpla in prohibitia mare cu clenii si avatii "capturati accidental"  Suparat de shalai nu mai zic  Cum? 
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:20:31 »

si eu... am mai spus acu vreo saptamana..ca sunt curios daca or sa apara foto si filmulete cu pesti eliberati in prohibitia mare!
le:nick ai MP
« Ultima modificare: Joi 05 Aprilie 2007, 14:22:17 de către gene3004 » Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:23:03 »

si eu... am mai spus acu vreo saptamana..ca sunt curios daca or sa apara foto si filmulete cu pesti eliberati in prohibitia mare!
le:nick ai MP

asa e Gene !ai dreptate!o sa iti platesc drepturi de autor Risete Wink
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:24:30 »

nu merci.... nu vreau Rinjet
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #39 : Joi 05 Aprilie 2007, 14:25:30 »

Citesc si ma minunez... citeodata am impresia ca-s copacii prea desi si nu se mai vede padurea.
Practicarea pescuitului C&R de marea majoritate se va face in timp, iar lipsa de tact si abordarea abrupta nu va atrage noi "adepti".

Pentru moment cred ca sunt altele mai importante spre care sa ne indreptam energia, enumar doar trei (ca mai sunt o gramada):
- respectarea dimensiunii minime;
- respectarea cantitatii maxime sau a numarului de pesti;
- respectul pentru natura.
Iar astea ar trebui sa fie normale, din constiinta, facute in mod reflex, nu pentru faptul ca scrie intr-o lege sau ordin al unui ministru.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 11 Octombrie 2017, 10:30:01
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.