Prieteni Pescari

scobarul in sezonul cald

Vineri 24 Noiembrie 2017, 22:38:17 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: scobarul in sezonul cald  (Citit de 45774 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Luni 30 August 2010, 16:00:06 »

Sunt total deacord. Am avut partide de pescuit cand am prins peste 20 kg de scobar din acel loc . Dar acum nu inteleg unde a fost ( o fi plecat in concediu ). Nici pe vad nu l-am vazut sa se oglindeasca.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #21 : Marți 31 August 2010, 13:49:25 »

Sunt total deacord. Am avut partide de pescuit cand am prins peste 20 kg de scobar din acel loc . Dar acum nu inteleg unde a fost ( o fi plecat in concediu ). Nici pe vad nu l-am vazut sa se oglindeasca.
vezi ca greutatea admisa e de 5 kg Rinjet sigur vad si braconerii ce ai scris si vor spune ca ei prind mai putin Risete

Postat pe:: Marți 31 August 2010, 13:45:00

culmea pescuitului anul acesta,pana acum cel putin,scobarul a stat numai pe vaduri,in apa de 1/2m.Daca se raceste apa sigur va cobora in bulboane Tac
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #22 : Marți 31 August 2010, 15:09:53 »

lasă-l domn` președinte, că el a prins în acel loc în total 20 kg, iar anii au trecut unul câte unul ... Risete. peste 10 ani va avea 35 de kg scobar din acel loc, iar povestea continuă câte zile va trăi pescarul.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Marți 31 August 2010, 15:28:36 »

Problema ca pestii se pot tine in juvelnic , se pot cantari la urma si apoi se pot elibera.
Iar a face misto de cineva pe care nici macar nu-l cunosti in nici un caz nu se poate numi ca fiind o calitate....
« Ultima modificare: Marți 31 August 2010, 16:42:51 de către ochiulvigilent » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Marți 31 August 2010, 16:57:57 »

eu nu fac misto de nimeni,dar m-am cofruntat cu un caz in care am fost intrebat in ce lege scrie ca ne dreptul sa tinem in juvelnic mai mult de 5 kg de peste(adevarul ca nu scrie nicaieri)dar la noi legislatia e cum e,iar pescarii sunt greu de convins sa dea drumul la pestele ce depaseste 5kg(povestea cu "e pentru zilele in care nu am prins" o stiu foarte bine)
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Marți 31 August 2010, 17:04:43 »

Partea cu mistoul nu era adresata dvs. d-le Petru . A mai fost un comentariu, comic in felul sau, dar din pacate nu-l cunosc pe autorul ei, si m-a deranjat faptul ca am fost luat peste picior de catre o persoana total necunoscuta mie. Daca era din partea unui cunoscut, nu aveam nimic impotriva, am destul simt al umorului ca sa rad chiar si atunci cand se face caterinca la adresa mea, dar asa....
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Marți 31 August 2010, 17:08:04 »

scuze Rinjet,daca e vorba de Lucian SV trebuie sa te obisnuiesti cu el Rinjet e mai glumet din fire Risete
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #27 : Marți 31 August 2010, 17:16:53 »

daca aveai simtul umorului si tineai la gluma nu te deranja ce a scris Lucian  Tongue
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Marți 31 August 2010, 17:25:08 »

Se pare ca toata lumea il cunoaste, mai putin eu. Daca asa e el, mai glumet, din partea mea numai de bine. Nu tin manie , nu-mi plac polemicile, dreptul liber la exprimare e garantat prin constitutie...
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Marți 31 August 2010, 20:03:52 »

da prietene eu sunt cel care ti-a spus ca ai permisul. Ai memoria scurta si eu am incercat sa te scot cumva, mizind pe faptul ca o gluma poate indrepta comportamentul de killer al chub-lor. Sunt si ei niste pesti care nu trebuie chiar "racoriti" cand ii prizi la haleala. Pe Siret am avut partide de scobar cu baietii din Falt. in care mi-am spus ca nu am ce cauta pe prut. Scobi la 1 kg, dar decat sa-i eliberez pe ruginiti am preferat sa-i dau pomana la oameni care nu aveau ce manca.  Wink Au trecut acele vremuri, chiar Siretul si-a schimbat cursul (malul inalt la Tudora) si de fiecare data cand il caut  ma uit dimineata la ivirea zorilor daca isi manifesta plescaiala obraznica pe vad, sub plisa, la vartej de apa si apoi pun artileria  pe el. Imi dau seama ca venind de la C-lung ai asteptari din partea chub-ului dar socoteala de acasa ... stii tu continuarea.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Marți 31 August 2010, 20:35:08 »

Cu mult respect, dar nu sunt din C-lung. Iar faptul ca imi place mai mult pescuitul cleanului decat cel al scobarului, este o chestie care vine probabil din copilarie, in zona e unde sunt eu, pe Suceava este mai mult clean decat scobar. Dar si pescuitul scobarului are farmecul sau, in special drilurile cu scobari mari ( cand scutura din cap ).
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Marți 31 August 2010, 20:48:11 »

deci stii cand e scobar, si in mod obligatoriu lasi batul sa-si faca treaba. Dar parca Pojorata fata de C-lung e cam Dolhesti langa Dolhasca.
« Ultima modificare: Marți 31 August 2010, 20:50:13 de către Lucian SV » Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Miercuri 01 Septembrie 2010, 07:34:46 »

Nici Pojorata. Zona Radauti. Spre Putna . Localitate riverana raului Suceava.
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #33 : Sâmbătă 11 Septembrie 2010, 20:35:57 »

...la arpacas fiert a incercat careva ?
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Sâmbătă 11 Septembrie 2010, 21:46:47 »

nada?sau in carlig?
iarna obisnuiesc sa nadesc si cu arpacas fiert Rinjet
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #35 : Sâmbătă 11 Septembrie 2010, 22:17:15 »

...la arpacas fiert a incercat careva ?
    Eu folosesc in nada in sezonul cald pe riu seminte mici fierte printre care si arpacas si da rezultate, nu doar la scobar ci la orice peste pasnic. Arpacasul fiert e bun si ca momela in cirlig la scobar cu precizarea ca nu trebuie dat si viermi nada in acel loc. Oradenii pescuiesc vara la scobar aproape exclusiv la arpacas fiert si sint maestri la acest capitol. Wink
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Sâmbătă 11 Septembrie 2010, 22:32:04 »

si bistritenii. i-am vazut intr-o tabara sportiva la Beclean pe Somes in 1988. Daca intra o mreana puneau tigara pe coloana si legau repede montutura de scobar. Ma miram de ce nu incearca sa scoata pestele. Explicatia era simpla: oricum nu puteau sa scoata mreana si in plus drilul le speria pestele de pe nada.
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #37 : Duminică 12 Septembrie 2010, 11:19:13 »

...pescuitul cu arpacas este unul recomandat in sezonul cald , pe timpul rece , scobarul prefera "carnea"... Smiley
...nu stiu , dar banuiesc ca in toata zona de N , N-V se pescuieste cu arpacas la scobar , e drept ca intra si alte specii , incepand cu "popularul" oblete , mreana , clean , cosac , batca...cand e vorba de mreana , datorita monturii "fine" (de regula folosesc leader de 0,10-0,08) si datorita "scandalului" pe care il face mreana in dril , mai bine renunt la captura taind linia principala... Rinjet
...pescuitul cu arpacas presupune naditul exclusiv cu arpacas , iar in carlig o singura boaba
... ! ...atentie la modul si timpul de fierbere al arpacasului : se fierbe la foc mic aprox. 30-40 minute , pana cand bobul se inmoaie fara sa crape , avand o oarecare elasticitate

Fir intins !...tuturor. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Calin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Miercuri 29 Septembrie 2010, 14:30:09 »

momeala pt pescuituitul scobarului difera de la zona la zona ! daca veti merge cu mamaliga sau arpacas intr-un loc in care se pescuieste cu paine va asigur ca rezultatele vor fi nule  Wink

ca-l prinzi si pe Mures si pe Timis sau orice alt rau cu acelasi model de carlig nr. 16 si fir de 0,08 e alta treaba dar momeala va fi diferita - ma refer la perioada calda ! in skimb iarna se pare ca viermusul e universal dar nu bag mana in foc pt ca stiu zone unde se prinde f bine la paine si fara sa se nadeasca in prealabil  Rinjet
Memorat
andrei.A
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: in tara urmasilor urmasilor vostri

la tatzi ni-i greu :D

« Răspunde #39 : Marți 12 Iulie 2011, 09:39:40 »

domnilor, nu sunt scobarist, dar numarul ridicat al acestora m-ar atrage dpdv al muscarului  din mine Jamaica
cum ii localizati la vremea asta ? ma bate un gand sa iau bistrita la pas si sa le ofer niste nimfe Rugaciune
Memorat

I don't drive fast.... I fly low.... fly ? Cheesy
Pagini: 1 [2] 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 23:15:39
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.