Prieteni Pescari

Cleanul la stationar

Luni 19 Februarie 2018, 10:19:11 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cleanul la stationar  (Citit de 22423 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 25 Aprilie 2007, 20:59:42 »

Salutare prieteni pescari am deschis acest subiec, cu speranta ca cei care pescuiesc clean la stationar sa imi impartaseasca si mie ceva cunostinte acumulate.
Ce momeli se folosesc, ce monturi si nu in ultimul rand ce varga sau lanseta folositi.
Memorat

Notati in carnetel ca asa cere UE-ul.
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Joi 26 Aprilie 2007, 08:54:32 »

Bun topicul.... ma pasioneaza si pe mine Cheesy
In primul rand trebuie stabilit ce inseamna stationar la clean. Poti pescui cu plumb la fundul apei, adevaratul pescuit stationar, sau poti cauta cleanul folosind montura cu pluta (lanseta sau chiar bat telescopic), in acest caz practicand un pescuit dinamic, clar.... Cleanul este un peste activ, deci trebuie cautat.
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 26 Aprilie 2007, 09:30:13 »

Poti pescui f bine la pluta si stand intr-un loc, nu neaparat sa umbli dupa el. Cleanul raspunde f bine la nada de apel. Am vazut multe documentare si am citit destule articole despre clean ..in mare parte din Anglia, dar adaptabile si pe raurile noastre. Sunt si pescari de competitie care pescuiesc special dupa clean..la pluta
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Joi 26 Aprilie 2007, 09:32:52 »

cred ca ar fi spectaculos pescuitul cleanului la pluta!(pe prut).am vazut cum cineva prindea clean pe bahlui la pluta.ca momeala folosea viermisori.cu rezultate excelente!
Memorat
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 26 Aprilie 2007, 16:10:38 »

Eu pescuiesc la pluta pe Bahlui la clean, la plumb pe fund nu am incercat ca nu ai unde sa dai.
La pluta am avut rateuri multe cu cleni da aproximativ 1kg, eu banuiesc ca din cauza carligului pe care il folosesc (carlige de 14 sau 16 la care cred eu ca pt. viermusi sunt ideale)
Voi ce momeli folositi (inafara de viermusi si rame) si de unde le procurat  Cum? ?
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #5 : Joi 26 Aprilie 2007, 16:33:36 »

Pai cred ca ai avea rezultate f bune daca ai nadi dupa ce se termina prohibitia,cu porumb,si sa il folosesti si ca momeala,iar ca alte momeli:carabusi,greieri,lacuste,gandacul de colorado,visine,corcoduse,maduva de vita,etc.Ti le-am enumerat pe cele cu care am prins eu cel mai bine.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Galusca Adrian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: BACAU

« Răspunde #6 : Sâmbătă 19 Mai 2007, 10:49:02 »

eu am pescuit la pluta pe lac la Valea Uzului, nadit cu viermi, merge si varga de 6 (ideal e 7-8)
Memorat

FISHING IS LIFE.
The rest just details !

0745302958
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Sâmbătă 19 Mai 2007, 17:54:23 »

Intreberea mea este daca mai pescuieste cineva clean la pluta pentru un schimb de pareri si idei.
Ce fel de monturi se folosesc ca poate eu am niste monturi neadegvate etc.
Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 21 Mai 2007, 10:17:56 »

Salut!
Nu cred ca montura este cea care da tonul in cazul pescuitului cu pluta, la clean. Personal am pescuit destul de mult la clean, cu pluta, pe apa curgatoare. De obicei am folosit  o montura simpla: carlig, plumb, pluta.
Un forfac in jur de 25 - 30 cm, 0.16 mm si firul principal  0.18 mm.
Pluta, in jur de 1.5 - 2 grame, uneori usor mai grea, depinde de momelile folosite.
Carligul, la fel cum ziceam mai sus, este in fuctie de momeala utilizata: de la lacuste si gandaci de Colorado, pana la pestisori, broscute sau mormoloci.
Am folosit carlige cu tija ceva mai lunga cand am pescuit cu pestisori, broscute (spre toamna) si carlige cu tija scurta si curbura rotunda, cand am pescuit cu boaba de porumb.
Sa nu uit.. cleanul raspunde foarte bine la nadire...
Memorat
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 21 Mai 2007, 12:44:16 »

Asta l-am prins acum doua saptamani pe Bahlui la viermusi si eliberat dupa fotografiere.
Abia astept sa merg pe Prut sau Jijia dupa ce se incheie prohibitia Smiley .
« Ultima modificare: Luni 21 Mai 2007, 12:49:03 de către danut » Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 21 Mai 2007, 12:58:51 »

Frumos!
Mai ales pentru un rau, unde nu ai crede ca exista asa ceva...
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Luni 21 Mai 2007, 13:02:26 »

Risete =))mai mai ca imi vine sa bag si eu un bat in bahlui!
Memorat
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 22 Mai 2007, 12:18:16 »

Incearca Gene ca o sa ai surprize eu am avut destule la care am ramas masca in special din partea cleanului de care stiam ca nu prea este pe Bahlui.
Eu merg pe Bahlui cand vreu sa mai testez si eu cate un vobler si mai incerc si cleanul la pluta.
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 22 Mai 2007, 14:33:23 »

Ajungem iar la cleanul pe Bahlui..este destul..eu am vazut acum vreo 2 saptamani, inainte sa inceapa sa explodeze vegetatia..sute de cleni la reprodus. Nu foarte mari..dar multi. Asta in zona orasului Iasi. Mai in amonte este clean e tot cursul Bahluiului..sunt chiar si exemplare peste 1 k  Tac
Memorat

danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 22 Mai 2007, 17:55:13 »

Ai dreptate Dreamer cei mai multi cleni i-am vazut mai inamonte dupa depou si exemplare ''mari'' zic eu (pt. Bahlui) si ma mir cum de scapa de crasnicari atunci cand e apa tulbure si nu vede nimik.
Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 22 Mai 2007, 21:40:47 »

Cleanul nu este un peste care sa pice usor  in crasnice, sau iglite sau cum vreti sa le ziceti...
Cei care au secat craci de garle, stiu asta  Wink
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 22 Mai 2007, 23:01:04 »

Cleanul nu este un peste care sa pice usor  in crasnice, sau iglite sau cum vreti sa le ziceti...

Paul..din cate stiu eu iglita e instrumentul care foloseste la confectionarea plaselor..mai exact..cel pe care se infasoara ata.

Cei care au secat craci de garle, stiu asta  Wink
Tu de unde stii?  Risete
Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Miercuri 23 Mai 2007, 09:32:43 »

Iglita se zice la crasnic, prin partea Buzaului... ma rog, e un fel de plasa pe care o tii in mana de la imbinarea betelor (puse in cruce, pe colturi) si mergi cu ea prin apa.

De cat de greu se prinde cleanul la plasa (fata de scobar sau mreana) stiu de la cei ce au secat garle
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 23 Mai 2007, 10:38:35 »

=))cu cleanul m-am intalnit in toamna prima data.. dar  eu nu vad cum ar putea sa-l prinda careva la crasnic... nu degeaba am auzit ca i se  spune pestele cu un ochi in fiece  solz!
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #19 : Miercuri 23 Mai 2007, 10:54:15 »

Vorbiti in necunostinta de cauza,cleanul se  prinde ca si ceilalti pesti in plase.La bunicii mei, cam toti prietenii mei aveau crasnice,pestele care le facea cele mai mari greutati era fitofagul,care cum simtea plasa sarea afara din ea.
« Ultima modificare: Miercuri 23 Mai 2007, 10:56:42 de către nick » Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.062 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 08 Februarie 2018, 03:21:57
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.