Prieteni Pescari

BIBI rullz!!!!

Miercuri 20 Septembrie 2017, 23:07:42 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: BIBI rullz!!!!  (Citit de 36079 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #20 : Joi 02 Decembrie 2010, 11:35:36 »

@Ionutmx: Cum a fost partida de bibi pe Bicaz?

Marcel am fost eu duminica trecuta si e cam mort tot. Bibanul s-a retras la apa mai adanca : abia am reusit sa prind 3 bibani dar scosi de la peste 7-10 metri adancime cred.
Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #21 : Joi 02 Decembrie 2010, 11:56:29 »

Am fost si eu acu 2 sapt, in duminica cand s-a facut frig....am luat vreo 7-8 bibani, si la guma si la vobler, dar in golfurile ferite de vant. Asteptam vara, probabil ca la copca nu are rost
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Vineri 31 Decembrie 2010, 14:11:19 »

Am inceput sa urc in galeria foto o parte din capturile prinse anul asta pe lacul Izvorul Muntelui (Bicaz) - trecute de 32-34 de cm. "Serialul" se intituleaza Bibanul Moldovenesc si contine vreo 6 seriale Smiley

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/foto-flash/bibanul-moldovenesc---serial-p-g290.shtml
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #23 : Duminică 02 Ianuarie 2011, 19:46:15 »

Am inceput sa urc in galeria foto o parte din capturile prinse anul asta pe lacul Izvorul Muntelui (Bicaz) - trecute de 32-34 de cm. "Serialul" se intituleaza Bibanul Moldovenesc si contine vreo 6 seriale Smiley

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/foto-flash/bibanul-moldovenesc---serial-p-g290.shtml

Excelent! Aplauze
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #24 : Duminică 02 Ianuarie 2011, 20:58:33 »

pastrav n-a intrat deloc?
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Luni 03 Ianuarie 2011, 01:39:10 »

pastrav n-a intrat deloc?

Doar in luna mai am prins cativa (maxim 15-20) lungimea maxima de 37-40 de cm (media 20-30 cm) dupa care a crescut nivelul lacului pana sus in padure, apa s-a incalzit iar pastravul s-a retras la apa mai rece (presupun).
Pe timpul verii am mai prins clean dar tot asa maxim 35-40 de cm (media 20-30 cm).
In rest bibanii au fost cu sutele per partida ... (recordul in episodul 6  Fir intins )
« Ultima modificare: Luni 03 Ianuarie 2011, 02:31:38 de către IlieNeamt » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #26 : Luni 03 Ianuarie 2011, 10:43:53 »

cind apare episodul 6 ?  sugubat
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #27 : Luni 03 Ianuarie 2011, 12:35:29 »

Bravo!Frumosi pestii!Mare pacat ca pe un lac precum Izvorul Muntelui troneaza bibanul si nu pastravii.Am mers de Craciun la Bicaz,am dat si la peste putin,dar nu prea am insistat,a trebuit sa intretin si atmosfera...ca am mers cu mai multe persoane care nu aveau nimic in comun cu pescuitul,dar tot m-am simtit bine,chiar daca nu am prins nimic.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Luni 03 Ianuarie 2011, 16:05:52 »

daca-am fi intr-o tara normala ar putea trona in acest extraordinar lac si nu numai, somonul , care s-ar putea creste intensiv sa hraneasca toata Moldova!
Dar asa..... PET-uri, gunoaie , ....si setci monofilament !
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Luni 03 Ianuarie 2011, 18:17:59 »

cind apare episodul 6 ?  sugubat

A aparut deja pe micile ecrane Cheesy

Galeria completa a serialului : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Bravo!Frumosi pestii!Mare pacat ca pe un lac precum Izvorul Muntelui troneaza bibanul si nu pastravii.Am mers de Craciun la Bicaz,am dat si la peste putin,dar nu prea am insistat,a trebuit sa intretin si atmosfera...ca am mers cu mai multe persoane care nu aveau nimic in comun cu pescuitul,dar tot m-am simtit bine,chiar daca nu am prins nimic.

Din ce stiu inca este pastrav destul de mult. Chiar zilele astea imi spunea cineva ca pastravul curcubeu din lacul Izvorul Muntelui nu depune (de ce nu stiu sau nu am inteles eu exact) iar majoritatea puietului scapa din pastravarii (in fiecare an am auzit ca s-au rupt plasele la unele bazine de la pastravari).
Ce stiu sigur e ca in lac sunt mai nou si sturioni (nu stiu specia exact) care au scapat tot din pastravarii; Am auzit multi care au prins la rama sau vierme.

« Ultima modificare: Marți 04 Ianuarie 2011, 10:57:43 de către IlieNeamt » Memorat

valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #30 : Marți 04 Ianuarie 2011, 18:56:55 »

pastravul nu se mai inmulteste tot din cauza braconerilor care braconeaza cu curent electric.toate speciile de pesti care au fost atinse de curent nu se mai inmultesc .
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Marți 04 Ianuarie 2011, 19:51:19 »

Eu nu prea cred ca un lac care are 35 de km lungime medie poate fi tot "curentat".
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 04 Ianuarie 2011, 20:06:30 »

Excelente exemplare de biban, acu 15-20 ani se prindea platica frumoasa acolo, mai exista , ca n-am mai auzit nimic , sau cum au aparut setcile  monofilament , a disparut platica?
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Miercuri 05 Ianuarie 2011, 10:25:53 »

ai dreptate Ilie nu poate fi curentat un lac asa mare dar, parerea mea este ca pastravii nu depun in lac icrele ci merg sus unde apa e mai limpede si oxigenata si acolo e de ajuns sa bage curent cand puietu e inca mic si in bancuri si ia rezolvat pe viata.e parerea mea si m-as bucura sa gresesc. Rugaciune
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Miercuri 05 Ianuarie 2011, 11:57:10 »

Excelente exemplare de biban, acu 15-20 ani se prindea platica frumoasa acolo, mai exista , ca n-am mai auzit nimic , sau cum au aparut setcile  monofilament , a disparut platica?

Am pescuit foarte putin dupa platica (pescuiesc foarte rar la stationar 1-2-3 partide pe an) dar am auzit ca s-au prins si exemplare trecute de 2-5 kg recent.

ai dreptate Ilie nu poate fi curentat un lac asa mare dar, parerea mea este ca pastravii nu depun in lac icrele ci merg sus unde apa e mai limpede si oxigenata si acolo e de ajuns sa bage curent cand puietu e inca mic si in bancuri si ia rezolvat pe viata.e parerea mea si m-as bucura sa gresesc. Rugaciune

Nu cred ca braconierii au acces la toate gurile de izvoare/paraiase care se varsa in lac pentru a le curenta.
Un alt motiv care duce la disparitia pastravului ar fi densitatea mare de biban (cred eu).
Memorat

valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 09:42:25 »

ilie stii cumva un clasament cu speciile de peste din lac?vreu anul asta sa ajung si eu pe acolo si nu as cara dupa mine tot arsenalul.
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 09:53:29 »

Nu cred ca sunt in materie sa intocmez un clasament.Eu pescuiesc 99 % la rapitori.
Dintre rapitori cred ca bibanul predomina. Daca nivelul lacului e aproape de padure merge bine si cleanul (mai ales daca pescuiesti din barca), daca e scazut destul de tare ai sanse mari la pastrav.
Pasnici : oblete, platica, scobar, rosioara, caras, crap.

Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #37 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 14:02:24 »

Salut!

Imi cer scuze de interventie, dar sunt curios de un lucru: Daca scobarul poate rezista intr-un asemenea lac, mreana de ce nu ?

Am mai auzit cu alta ocazie (tot pe internet) de scobar in lacuri... eu il stiu ca peste de rau, de aici rezulta nelamurirea.

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #38 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 14:21:42 »

In cazul Bicazului, este un baraj facut pe apa curgatoare asa ca in el se gasesc toate speciile din apele curgatoare care il alimenteaza  Wink
Memorat

IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 14:51:33 »

Scobarul din cate stiu eu se prinde in coada unde se varsa Bistrita in lac (si din cate stiu se prinde in cantitati mari).
O sa intreb un pescar de stationar care pescuieste mai des prin aceste zone si la aceste specii poate imi da mai multe detalii.

Si sa fim on topic la bicaz Bibi rullz !!! Cheesy
Memorat

Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 27 Iulie 2017, 23:20:19
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.