Prieteni Pescari

BIBI rullz!!!!

Miercuri 22 Noiembrie 2017, 23:49:21 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: BIBI rullz!!!!  (Citit de 37218 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #40 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 20:07:00 »

Ca sa fim on-topic: stiu ca pescuiesti des intr-un loc cu copaci si cioate scufundate, mai ales la voblere de 5-7 cm, gen Rapala. Ai incercat sa dai la gume? Ai avut ceva rezultate? Eu am dat la gume pe Bicaz,cu rezultate destul de bune, insa nu mi se pare un pescuit prea spectaculos - pt mine lac de munte=vobler.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #41 : Vineri 07 Ianuarie 2011, 22:08:24 »

Salut!

mersi pentru raspunsuri!

On topic... biban nu am luat decat accidental desi.. am vazut exemplare frumoase prinse la viu/mort. Eu ce am luat a fost pana in 150 gr(aproximativ 15 cm), si astea rar. La mine au intrat.. cand dadeam dupa clean (singurul biban la spinning) si pe un rau, cand incercam sa vad cu ce se mananca pescuitul. Ah, era sa uit.. am luat vreo 2 si la lacusta. Cu drilluri la biban nu ma pot lauda insa.. am vazut cum poate face cand e frumos, prin urmare.. e un peste de toata stima (singurul pe care l-am vazut pana acum pe viu).

Fir intins si toate cele bune!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #42 : Sâmbătă 08 Ianuarie 2011, 00:36:07 »

Ca sa fim on-topic: stiu ca pescuiesti des intr-un loc cu copaci si cioate scufundate, mai ales la voblere de 5-7 cm, gen Rapala. Ai incercat sa dai la gume? Ai avut ceva rezultate? Eu am dat la gume pe Bicaz,cu rezultate destul de bune, insa nu mi se pare un pescuit prea spectaculos - pt mine lac de munte=vobler.

Da pescuiesc la gume destul de mult (mai nou) nu numai la voblere si am avut rezultate notabile (probabil nu am avut prea multe gume anul trecut si de aceea nu prea am folosit).
Nu prea dau la rotative dupa biban.
In rest raportul e impartit cam in mod egal : oscilante / voblere / gume.
Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Marți 18 Ianuarie 2011, 23:00:42 »

Am fost duminica pe lacul Izvorul Muntelui de la Bicaz : in 2 oameni vreo 3 ore nici un peste dar in schimb o vreme foarte frumoasa.
Cateva poze :

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #44 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 01:39:57 »

sa inteleg ca e scazut? sau macar la un mivel normal pt vremea asta?
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 08:26:32 »

nu e scazut, e in cote normale, pana la viiturile din vara trecuta era f. scazut, dar acum e normal la cota.
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 09:25:46 »

sa inteleg ca e scazut? sau macar la un mivel normal pt vremea asta?

Anul trecut pe vremea asta era mai scazut cu cel putin 15-20 de metrii cred.
Am gasit o poza de prin martie 2009 cred : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #47 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 11:08:09 »

Pozele-s faine,dar e greu sa pacalesti ceva pe lac acuma.Mai bine incerci pe Bistrita,ai mai multe sanse sa prinzi peste,cred eu.
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 15:25:02 »

bogdane am incercat si pe Bistrita si slaba miscare. Pana la urma nu conteaza unde ies si daca nu prind nimic : important e sa ies la aer curat (ma multumesc cu atat)
Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 06:09:32 »

Salut!

La voblere sunt sanse la biban ? Trebuie marimi mari sau mici ? Intreb... deoarece nu am prea gasit informatii pe aceasta tema, am vazut poze, insa... erau si la voblere mici si la dintre cele mari.

Spor la treaba si toate cele bune!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #50 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 08:58:55 »

eu, dupa ce se incalzeste apa pescuiesc aproape numai cu voblere la biban dar cat e apa rece trec pe softuri mici, fir subtire
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 11:32:03 »

Salut!

Multumesc pentru raspunsuri. Am luat... doar unul, pe o balta... Balta e destul de adanca, cioate pe margini, iarba tot la margini. Am vazut, intr-un mesaj anterior, ca se folosesc voblere destul de mari. Este vreun criteriu dupa care se aleg pentru biban sau.. alegerea se bazeaza exclusiv pe ce e in balta ?

Spor la treaba si toate cele bune!
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #52 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 12:24:21 »

Alegerea voblerelor mari este dictata fara doar si poate de numarul si dimensiunile bibanilor din apa unde pescuiesti. Smiley Insa, generic vorbind, la biban se pescuieste cu voblere foarte mici, mici sau medii, nicidecum mari. Acum ca Ilie are marfa multa si marfa mare pe Bicaz, asta nu mai e un secret, insa nu e nici un etalon, desigur.
   Ca idee, odata, de mult  Tac exista o apa cu foaaarte mult biban. Se prindeau bibani la cele mai nastrusnice naluci, mari si foarte mari, fie ele softuri, table sau voblere. A fost singura apa unde am luat doi bibani pe un singur vobler (cate unul pe fiecare ancora), pe la 22-25 cm fiecare. Cele mai bune partide au consemnat sute de bibani de pescar si asta in cateva ore. Intre timp apa s-a curatat de bibani Suparat.
  La vremurile astea, daca ai ape deghetate, incearca ceva boblere scufundatoare, de 2-3 cm (Salmo, Ugly Ducking, Dorado etc) sau chiar rotative mici, eventual lestate. Pestii sunt trasi mai la fund si au un metabolism scazut, ceea ce-i determina sa fie mai putin hranace, mai timizi.
  Uite [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] cateva sfaturi legate de bibanul primavara (stiu ca mai e de asteptat Smiley).
  Fir intins!
Memorat

let`em live, they are part of the game!
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 15:58:37 »

Salut!

Multumesc pentru sfaturi. In vacanta asta sper sa ajung la peste, pentru juma de zi, inca ezit.. intre a pescuii la clean pe un rau.. sau la pe o balta. Balta are si clean, si biban.. insa... teama mi-e ca o sa inghete.

al meu biban: http://www.prietenipescari.ro/pescuit/foto-flash/biban-p-g295-i1963.shtml

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!

Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Vineri 01 Aprilie 2011, 11:19:09 »

Salut!

un site ce pare.. a detine informatii mai multe despre bibani, nu numai inf. de cultura generala : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Spor si fir intins!
Memorat

secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Duminică 01 Mai 2011, 22:31:20 »

a incercat cineva bibanul pe bicaz ?
 ca de pastrav nu am curajul sa intreb...
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Luni 02 Mai 2011, 12:28:19 »

A inceput sa miste bibanul la bicaz. Eu am dat dupa pastrav weekendu asta (la voblere, oscilante si rotative) si au intrat doar bibanasii.
Pastravul a inceput sa manance si el : am deschis sezonul in forta Smiley
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #57 : Luni 02 Mai 2011, 13:34:49 »

Am vazut pe rapitori poza cu pastravul. Superb exemplar. Felicitari!
De sapt viitoare incep iesirile pe Bicaz, la pastrav... sugubat
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #58 : Luni 02 Mai 2011, 16:53:19 »

Am vazut pe rapitori poza cu pastravul. Superb exemplar. Felicitari!
De sapt viitoare incep iesirile pe Bicaz, la pastrav... sugubat

Saptamana aviatoare ej la Periprava, colega. Police
Poate ailalta saptamana. Btw, ti-am zis ca mi-am tras termic? Rinjet Culmea ca nu merge la pastrav, numa la bibani.  Risete sugubat
Memorat

let`em live, they are part of the game!
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Luni 02 Mai 2011, 19:06:15 »

Colega, eu traiesc in prezent. Sapt asta e Periprava, sapt viitoare e liber la pastravi....aaa, vezi ca moara aia cu ciocanele nu merje la pescuit, face multa zarva...doar daca vrei sa agati vreo moldovanca din satele riverane.... sugubat
Memorat

Pagini: 1 2 [3] 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 22:54:09
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.