Prieteni Pescari

Pescuit de competitie

Vineri 17 August 2018, 15:41:48 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Cum trebuie abordat pescuitul in timpul unui concurs?
Un pescuit obisnuit - 2 (20%)
Un pescuit de finete - 8 (80%)
Numărul votanților: 10

Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuit de competitie  (Citit de 4759 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Vineri 27 Aprilie 2007, 10:40:29 »

Prin acest sondaj vreau ca unele persoane ce nu au mai participat la concursuri..sa stie oarecum la ce sa se astepte si cum sa se pregateasca.

Eu personal, cred ca in timpul unui concurs de pescuit trebuie abordat un pescuit mai special, de finete, atunci e mai multa agitatie, pestii sunt mai speriosi, mai suspiciosi si implicit, mai greu de pacalit.

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Vineri 27 Aprilie 2007, 11:26:59 »

nimic mai adevarat.
  ma gandesc doar la numarul de barci de pe lac, presiunea asupra fondului piscicol este mai mare, pestii devin banuitori si nu pun boticul.
  unul din impedimentele unui concurs este...galagia.  Smiley pe mal si uneori si pe apa. se mai trezeste cate unul: "maaah, imii moare salaul in mingiog, arbiiiiitruuuuu!" Risete
   in plus mai sunt o serie de factori care "impiedica" bunul mers al pescuitului.
   va las pe voi sa-i ghiciti care sunt... Police
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 30 Aprilie 2007, 08:29:44 »

in primul rind la un concurs solicitarea fizica ocupa un rol destul de important Plictisit Plictisit am vazut asta pe pielea mea.in rest totul e ok!ma felicit pentru ca am avut inspiratia de a participa Risete Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #3 : Miercuri 02 Mai 2007, 11:59:31 »

Chiar la Belcesti au contat foarte mult finetea si perseverenta. si bulanul, normal.
  parerea mea, tata.  Tac pacat ca am realizat prea tarziu. Trist
Memorat

let`em live, they are part of the game!
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #4 : Joi 03 Mai 2007, 16:14:40 »

Pescuit de competitie...hm...poti oare sa prinzi in cateva randuri cat mai concrete si reusind sa nu plictisesti ce inseamna pescuit de competitie ?
Nu crd dar avand in vedere scopul nobil al acestui topic am sa incerc sa "ajut" si eu cu cateva randuri
...in primul rand factorul psihologic are o importanta deosebita in ceeea ce s numeste competitie
daca un pescar pleaca cu ideea ...e greu...nu cunosc balta...altii o cam stiu ...e deranj...increderea in sine conteaza f mult si o consider primordiala
sunt o sumedenie de exemple in care "necunoscuti" ai locului au castigat concursuri
daca fiecare partida cu prietenii devine involuntar o competitie esti pe drumul cel bun
daca nu ...ramai la pescuitul de weekend , cu fas rosu eventual in fum de gratar si sunet de muzici de orice gen
abordarea unei competitii are iarasi o mare importanta
strategia de pescuit ( sper sa existe la toti concurentii) se face ( dupa mine ) functie de locul de pescuit , de speciile existente si apoi de conditiile meteo
cred ca e greu de crezut ca un pescar de competitie va intra intr-un lac ce tine sa zicem salu , clean si stiuca si va pescui aleatoriu
asezat pe un loc in timpul unei competitii ar trebui , cred, sa speculezi tot potentialul acelui loc
si daca tii cont de comportamentul pestilor sa pescuiesti tintind fiecare specie pe rand astfel ca pescuitul la una sa nu deranjeze speciile ce urmeaza a fi pescuite
nu in ultimul rand alternanta culorilor si marimilor nalucilor cred ca au f mare importanta
daca vei lansa jiguri grele in locul de mai sus si apoi vei plesni apa cu ceva linguri de stiuca , uita sa mai incerci sa pescuiesti la clean si mergi pe drum Smiley
alegerea locului cred ca nu ar trebui sa ramana pe ultimul loc nici ea
astfel daca "locul de sub vant" sau "malul putin spalat" ori culoarea apei ne spun multe poate ca adaugam si sesizarea curentului de apa , sensul lui si bineinteles adancimea de rigoare
confortul din barca si organizarea sculelor astfel incat atunci cand de ex imi trebuie mincigul sa trag de lansetele ori trusele puse peste si sa fac mai mult tam-=tam decat circul de stat pe malul de sud a; Dunarii , este iarasi un puct important
in acest sens daca ma pozitionez macar la o treime de lungime si imi asez in spate sa zic trusele in fata lansetele si minciogul , longitudinal as putea avea cat de cat confortul necesar lipsei inca unui stress in competitie
nici un pescar adevarat de competitie nu cred ca trebuie sa uite ca se puncteaza si pestele intepat in ultima secunda a mansei si poate juca un rol hotarator
perseverenta e o calitate pe care daca nu o ai fa bine si o dobandeste-nu o data am lansat in tr-un loc de 100 de ori si nu a "muscat" desi era acolo, fapt confirmat de sonar , sau de jigul ce a adus afara accidental peste prins "incorect"
fizic , daca e sa ne referim si la acest aspect , atunci cand adrenalina isi face treaba uiti ca ai "fizic" , daca ti-a patruns in sange microbul cel fara de vaccin al competitiei vei uita ca existi fizic , te vei identifica cu naluca si vei simti fundul apei sau ierburile acvatice
nu fi combo-ul pescar-mulineta-lanseta" fii naluca si simte cu ea
apoi
fir intins

p.s.
nu mai corectez , nu mai analizez ce am scris ca sterg tot
asa ca fiti pescari de competitie
si pt cei de weekend scriu o poveste de la pastrav Smiley

Memorat

Asociatia Pescarilor de Rapitori
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 03 Mai 2007, 17:23:53 »

[off topic]
Pentru cine nu stie: 14 e membru fondator si el presidente al [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]Wink

@Ovidiu
Felicitari pentru [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] care am vazut-o pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ].
[/off topic]
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #6 : Vineri 04 Mai 2007, 11:03:38 »

Peste [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

capturi au fost multe
in o zi si un pic de pescuit au fost , partea mea cam 14 pastravi , scosi 12 si eliberati 5
cel de care spui are  70 de cm
a fost o competitie
de asta data intre mine si EL , CE-L pe care i-L asteptam de un an Smiley
un alt gen de adaptare la conditii de "competitie"

sa nu uit
ansamblu castigator
fir TEXTIL nr de la stroft , gri ,6lb, bat MAVER(again ya) Fario, stradic 1000 si evident Taifun 6gr berti

Memorat

Asociatia Pescarilor de Rapitori
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 28 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 14 Iulie 2018, 13:03:46
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.