Prieteni Pescari

Printre Fulgi de munte si picaturi de pastrav.

Vineri 24 Noiembrie 2017, 11:30:53 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Printre Fulgi de munte si picaturi de pastrav.  (Citit de 12101 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti

« : Vineri 04 Mai 2007, 14:34:39 »

Prietenilor mei
o poveste

1MAI pistruiat!

Evident ca un an de zile am asteptat 1mai
nu ca mi-ar fi fost dor de una dintre defilarile de prost gust ce s-au desfasurat si se mai intampla inca ci pentru ca deschiderea la pastrav a devenit de ceva vreme un fruct dorit.
Nici nu aveam cum sa plec la drum fara prietenul de nadejde 13 aka Gyorg tatal stiucilor si sperietoarea concursurilor din contemporaneitatea cea mai apropiata.
Fire noi se odihneau pe tamburi de firma si simteai parca in ele tensiunea drillurilor ce va sa fie .
Formalitatile incheiate cu oamenii in verde , tidula in poznar si pe aci ti-e drumu spre altarul pistruiatilor .
De vis malul si lacul ne saluta prin aburi de dimineata si ne face cu ochiul prin cateva colturi invitandu-ne sa Fim inainte de a sti ca se termina.
Armate pe calmul oglinzii de munte cu vuietul taifunului berti si intepaturile reci ale maiului de inaltime lanseurile trec unul pe langa celalalt cautand amprenta LOR, a Ravnitilor !
Primul ce ma saluta pe o recuperare lunga este un sol "de pace " caruia i se termina apa in fata nalucii si atacul vine furios cand naluca deja se scutura la 5 cm de apa.... afara.
Semn bun ...e aici...ma asteapta ...( trec peste blestemul "pescarului" terminatis-ar apa in fata nalucii si imi revin )
Dupa cateva minute de la salutul prietenesc al pistruiatului de avangarda aud in dreapta mea "$#^%$*%)*&*^(&%*%$*^%)&(_)*(*^*^%^$ si restul de tunete si fulgere urmate de "basca-n" pamant si lansete gata sa fie lansate spre eternitate in adancul oglinzii de munte
fratele Gyorg avusese pastravul de aur , rigid la cele trei dorinte ale sale
-sa - mi stai in drill
-sa-ti faca o poza
-sa-ti dau drumu in adanc

nesimtitor si rece pastravul ii sta prea putin in drill, se considere nefotogenic si-si da drumul singur in locul de unde atacase spre uluirea si stupoarea lui Gyo13 mai mult 13 decat Gyorg in acest caz

calmul se restabileste , schimbam "fotolii" de mal ascunse spre camuflarea fata de swat-ul salmonid si lanasm plini de sperante
telefonul suna ...unul din amici ajunsese in apropiere de "poligonul" adanc si astepta sa mearga gyorg dupa el
pleaca si evident la nici 3 minute , pana sa ajunga la sfanta Fe ce ne purtase prin hartoape pana aici se produce inevitabilul
Lansez (cum ar spune marele Toma l" la vreo 70-80 de metri ...asta e distanta la care lansez eu ") la mica distanta de mal si las caderea sa-si faca treaba ....LOVESTE....stradicul incepe sa plece pe drumul lui si firul sa fuga cu disperare spre adanc...."du-te " imi spun " am 150m esti de capul tau
trei contre si intoarceri urmate de un strigat "Gyorg!!!!!!!!!! hai cu minciogul!!!!!!"
...il intorc doi pasi din drum si se uita la mine intreband "E mare?!!"....( ma face scurt sa-miaduc aminte de partida cu somnul de 20 de kg adus la barca de 3 ori si de indemnurile de a-l scoate ...si el " mai trag trei cadre si gata " " e prea urat"..." are ochii mici si se uita la mine , nu pot" " tu nu vezi ce mustati urate are "" mi-e frica frate -baga-i tu mana in gura lu asta mah ")
E MARE urlu ca disperatu si pleaca pistruiatu in al doilea raliu spre adanc
nu mai eram eu eram fir si naluca si tensiunea din lanseta
lucrez putin directia lansetei, dau doua ture pe antirevers si-i tai elanul scurt incepand sa mulinez
recuperarea greoaie la inceput imi e ajutata apoi de nerabdarea pestelui de a se "trage-n "poza cu 14 si vine spre mal
evident ca mincigul nu ajunge la mine la timp
nici nu avea cum gyorg nu apucase sa pleca de la masina , privea si vb la telefon explicand amicului nostru ca sunt in drill
genunchii imi tremurau mai rau ca la capra si ma hotarasc sa nu las prea mult timp pistruiatului pt odihna si actionez
ii prind sensul miscarii pe langa mal si risc (mal abrupt, fir subtire,adrenalina in exces)
se aude numai replica lui Gyorg care continua convorbirea telefonica
"Hai ca l-a scos!" si evident prieteneasca felicitare " Bravo bai ****"
ce a urmat ?
"Fumeaza .....deci a prins" si incercarea de a potoli tremurul planetarelor ce nu-mi mai permiteau pozitia verticala , lasandu-ma sa-mi odihnesc toate cele pe buturuga din apropiere.
Strangeri de maini , injuraturi si " asta e ala pe care l-am scapat eu , cred"si continuam ceea ce avea sa fie PARTIDA VIETII LA PASTRAV fara doar si poate .
Ne facem 4 pana la urma si recitalul incepe cu capturi si atacuri, driluri si tavaleli care mai de care
Nici unul dintre noi nu a ramas strain de pistruiat
Competitia lansata si fiind vorba de pastrav deja se numarau si atacurile ori drilurile ratate
putine e drept
14 pesti, 10,pesti,6 pesti ori 4 de pescar din car foarte multi s-auintors in apa (Gyorg a avut locul 1 lejer la eliberat pistruiati) toti unul si unul si nici unul mai mic de 6-700gr
doi dintre noi la prima partida a lor la pastrav
incununata cu un succes pe care il asteapta pescari cu state vechi in salmonide, va dati seama satisfactia din sufletul fiecaruia
nici vremea deosebit de rece , nici chiar fulgii ce la un moment dat incercau sa ne orbeasca spre a ne mai potoli ori lapovita crunta impanata u vant nu a reusit sa faca satisfactia mai mica
ba poate chiar din contra
superb
mai mult de atat ce-ti poti dori de la o partida de pastrav ?

utimele patru fotografii sunt "de la locul faptei" si cu doi dintre protagonisti
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

fir intins
si partide frumoase Tac

Memorat

Asociatia Pescarilor de Rapitori
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Vineri 04 Mai 2007, 15:02:25 »

Frumos Ovidiu!... Numai chef de stat la servici nu mai am ... Pling Ciine Peste
Memorat
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 04 Mai 2007, 15:04:18 »

N-am ce face Paul
cand ma uita la apele pe langa care trec in drumurile prin tara sau la care merg la pescuit si mai ales la solzii rapiciosilor nu am decat o replica
"fara tine (peste) viata e ...pustiu"
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #3 : Vineri 04 Mai 2007, 15:07:11 »

excelent, frate 14!
  bah, de ce unii are noroc de deschiderea de 1 mai si altii ba, n-am sa-nteleg.  Cum? adica matale de 1 mai muncitoresac loveai in pictati in vreme ce altii se operau printre molari si sufereau crancen.
   te-am urat pt. 2 minute cand am vazut pozele si daca ma gandesc bine nu mi-a trecut de tot. Tongue
Memorat

let`em live, they are part of the game!
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 04 Mai 2007, 15:09:57 »

Ovidiu, stai linistit... leba vroia sa zica ca timp de 2 minute ti-a urat sa prinzi si mai multi si mai mari  Smiley
Memorat
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 04 Mai 2007, 15:14:30 »

Frate libanez asa e unii
are
am plans anul trecut de ciudacand cea mai tare partida de pastrav s-a desfasurat fara 14 ...obligatii grele de familion
mi-am scos parleala anul asta

acuma cu uratu...cearta-ma si iarta-ma promit ca daca mai am ocazia
mai fac
si nu te radea ca ti se poate intampla oricui

ps
daca suntei cuminti va mai scriu
nu dati cu pietre!
doar cu momeli artificiale Smiley
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #6 : Vineri 04 Mai 2007, 15:33:21 »

Propun povestirea spre loc de cinste pe prima pagina.
   ceva obiectiuni? moderatorii, adminii? Smiley
Memorat

let`em live, they are part of the game!
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 04 Mai 2007, 15:34:10 »

Eu de acord.. mai ales daca ne mai ajuta 14 si cu ceva poze....
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #8 : Vineri 04 Mai 2007, 19:22:30 »

te stiam pescar da si scriitor...... Shocked
o iei pe urmele lu Sadoveanu pe Valea Frumoasei Love
Memorat

ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 04 Mai 2007, 20:26:46 »

am sa va trimit si ceva poze
obe-ule , n-am timp tata sa scriu din pacate
dar uite ca pe la voi mai scap cate ceva
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Sâmbătă 05 Mai 2007, 20:24:27 »

astept nuvela (inspirata din realitate) in care personajul principal, sa-i zicem 13, cistiga o etapa de la V.A. Rugaciune Risete Rugaciune
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 05 Mai 2007, 21:18:45 »

@14,
felicitari inca odata pentru capturi si de asemenea pentru povestire.

Propun povestirea spre loc de cinste pe prima pagina.
   ceva obiectiuni? moderatorii, adminii? Smiley
O putem publica doar cu acordul explicit a lui Ovidiu.
« Ultima modificare: Sâmbătă 05 Mai 2007, 21:20:28 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 07 Mai 2007, 09:55:59 »

Aveti acordul meu sa publicati povestioara unde va face placere .
Drepturi de autor scumpe , o reintalnire cu voi asa cum va stiu pe meleagurile lui Fane Babanu Smiley
sper ca astazi sa reusesc sa trimit si ceva poze
sa fiti iubiti
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 08 Mai 2007, 19:17:21 »

sa inteleg ca vii la etapa a doua Love Love Love Love Love Rugaciune Rugaciune Rugaciune Rugaciune Rugaciune Rugaciune
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 04 Iunie 2007, 19:27:33 »

m-am inselat da putin:n-a fost argova a fost gostilele Wink
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 10 Martie 2008, 13:14:15 »

O completare in ce priveste autorul articolului:  Risete

Memorat

ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 11 Martie 2008, 09:37:01 »

hm!
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 11 Martie 2008, 10:24:25 »

Prietene 14,
Uite si sursa imaginii: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
... sa stii ca mie-mi place afisul. Wink
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.059 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 11 Septembrie 2017, 18:42:20
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.