Prieteni Pescari

Statii emisie-receptie

Vineri 22 Septembrie 2017, 16:33:57 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Statii emisie-receptie  (Citit de 13178 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Lupu Daniel
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #20 : Vineri 04 Aprilie 2008, 18:49:04 »

@Teodor

Dupa tabel intervalul 460.5500-470.0000 Mhz pare a fi pentru frecvente libere in Romania si e gol, sper sa nu vorbim de alt tabel, la inceputul paginei 31 din 38 scrie asta

@ leba
M-am documentat "(2) Nerespectarea destinației și a condițiilor de utilizare a frecvențelor radioelectrice conduce la aplicarea sancțiunilor prevăzute de legislația în vigoare." Clar da? Rinjet Aici variaza probabil de la mustrari in fata clasei si sanctiuni verbale si poate ajunge pana la a-ti desumfla cauciucul, aceleeasi sanctiuni ca si cum ai merge cu masina si ai avea profilul uzat peste limita legala. Sunt curios cati politisti ati vazut masurand profilul la masina cu rigla sau cate cazuri de interceptari si sanctiuni de persoane care vorbesc prin statii in afara de filmele facute de americani cu sateliti de spionaj si agenti secreti super duri.  Police
Dar na, cei care isi fac cruce la "Codul juristului" si il pupa seara inainte de culcare  Rugaciune pot rasufla usurati, se pot folosi moca. Adevarul ca era mai distractiv daca vorbeai si aveai pe spate sudori reci ca un infractor ce erai, ca un intreg detasament din cei mai bravi agenti cu cele mai sofisticate scule Cool is pe urmele tale la dracu in praznic pe niste coclauri sa-ti smulga statia din mana, sa-ti puna catuse si sa te impinga intr-o duba sugubat.

Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 00:54:37 »

Mosule, ti-am mai spus si mai repet: nu am nimic impotriva statiilor propuse de tine, DAR trebuie sa fie cineva care sa-si asume raspunderea ca in cazul in care ceva merge rau, raspunde atit moral cit si material. Nu vad de ce as fi de acord ca banii care ii platesc pentru cotizatia anuala sa se duca spre plata unor (eventuale) amenzi.
Daca tu consideri ca acele statii sunt OK, nu vad ce probleme ai avea sa-ti asumi aceasta respondabilitate.
In cazul in care nu esti sigur... frate, o faci pe pulpa ta pt sufletul tau. Oricum trebuie sa intelegi un lucru: in momentul in care ceva merge naspa, cineva si-o ia pe coaja.
Si acu: daca tu crezi ca acele statii sunt in regula, te asteptam cu un anagajament ca in cazul ca ceva nu "merge" (stii tu la ce ma refer) te oferi sa suporti consecintele. Crede-ma ca dupa ce vad acea hirtie, sunt primul care voteaza PENTRU.

Ce face fiecare in particular e treaba fiecaruia si nu are legatura cu o persoana juridica. Stii chiar mai multe decit mine asa ca nu insist pe tema asta.

PS.
M-am uitat la: "TABELUL NATIONAL DE ATRIBUIRE A BENZILOR DE FRECVENTE
29.7000 MHz – 960.0000 MHz"
« Ultima modificare: Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 00:59:37 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #22 : Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 07:56:22 »

Sunati la IGC ( Inspectoratul General pentru Comunicatii ) din Iasi si intrebatii ce conditii legale sint pentru utilizarea unor astfel de echipamente. Se poate intreba acolo daca este necesara si aprobarea de catre alte directii, inspectorate ( metrologie, omologare ) etc pentru utilizarea unui anumit tip de statie.
Memorat
Lupu Daniel
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 11:29:05 »

@Teodor
Vrei sa te mai uiti inca o data pe tabelul ala? TABELUL NATIONAL DE ATRIBUIRE A BENZILOR DE FRECVENTE 29.7000 MHz – 960.0000 MHz pag 31 inceputul paginii de la 460.5500 pana la 470.0000 in dreptul Atribuirilor in Romania e gol la fel si la atribuiri in Comunitatea europeana si la sisteme militare si guvernamental. Una e sa aiba destinatii si una e sa fie si atribuite acele frecvente.
Am vorbit cu cei care vand marca Midland in Romania si ei ne recomanda altceva pentru ca evident vor sa-si vanda marfa de pe stoc cu "asigurari ca cele disponibile sunt la fel de bune ca GXT 800" la urmatoarea sedinta va arat si oferta lor.
« Ultima modificare: Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 11:43:33 de către Lupu Daniel » Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 12:00:59 »

Smiley
Daniel, cred ca discutia noastra se datoreaza doar diferentei de interpretare a tabelului. Pentru banda respectiva, explicatiile incep pe pagina 30 si continua pe pagina 31. Am pus in anexa acestui mesaj tabelul refacut.
Cel mai simplu e cum a spus aligaby: un telefon sau o vizita la IGC (din cite imi aduc au sediul in piateta din spatele Halei Centrale).

* tbn.gif (19.05 KB, 804x491 - văzut 277 ori.)
« Ultima modificare: Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 12:03:08 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Lupu Daniel
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 18:13:54 »

Am trimis mailuri la organele responsabile si le-am detaliat ce vrem sa luam si in ce frecvente lucreaza, astept raspunsurile dar oricum luni ii sun inca o data.
Am primit si oferta de la reprezentantii Midland Romania. Daca e sa ne luam dupa acel tabel, in dreptul frecventelor pe care lucreaza statiilor lor recomandate adica Statii radio TTi profesionale TX-1446 pe frecventa gratuita "Frequency Range : 446.00625 ~ 446.09375 MHz" sunt o multime de alte aplicatii iar ei spun sigur ca astea is frecvente libere in Romania. Nu mai inteleg nimic Shocked

Asta e oferta
Buna ziua,
Va recomand statii profesionale ca sa va faceti treaba cu ele.
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Statii radio TTi profesionale TX-1446, frecventa gratuita
Putere f. mare distanta de lucru 10km. Garantat. Pret 400 lei cu TVA inclus
va rugam sa ne dati adresa de livrare data de facturare si un nr de tel mobil.

Va rog sa primiti salutarile mele cele mai sincere.
ONLINESHOP SRL
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pentru intrebari va rugam nu ezitati sa ne contactati pe E-mail.
Cu respect
Manager:  Silviu Ionascu
Orange:    0744.517.985 Silviu
Vodafone: 0724.517.984 Florin
RDS:       0333.401.142 Raluca
Fax:        0333.401.141

Ce am aflat de pe forumuri romanesti si straine despre TX-1446: materiale de calitate, raza maxima 10 km in camp deschis si 3-4 km in oras si sunt folosite de majoritatea companiilor de pe la noi gen RENEL, RAJAC, ROMGAZ asa ca multi ii aud pe baiti la interventie.
Chestii ce nu-mi plac:
pretul de 400 RON e pe bucata, in loc de vreo 200 RON perechea adica de vreo 5 ori mai mare daca pui si accesoriile cu care vine deja GXT 800 gen microfoane si incarcatoare de masina
acumulatorii sunt specifici in loc de baterii sau acumulatori tip AA, trebuie musai sa incarci statia la masina sau la priza cand se termina bateria sau sa-i schimbi acumulatorul cu unul de rezerva dar e 122,5 RON si la un moment dat o tot o sa trebuiasca sa-l schimbi ca se uzeaza
raza data de producator mult mai mica (10 km fata de 26 mile) dar totusi 10 km ar fi suficienti daca ar fi reali
rezistenta la apa GXT 800 o are, is buni si pe ploaie
Asteptam raspunsul, pana atunci poate mai gaseste cineva si altceva.   
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 31 Iulie 2017, 10:37:29
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.